Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Szkoła all'italiana

Wyniki użytkownika ghosia88!
zdobyła 0 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Zdałeś trudny egzamin. Jak się pochwalisz włoskim przyjaciołom?

Twoja odpowiedź:

nie udzieliłeś odpowiedzi

Odpowiedź prawidłowa: ho superato l’esame. Każde  z tych zdań mówi o zdawaniu egzaminu, ale tylko ho superato oznacza: „zdałem go z wynikiem pozytywnym”. W tym znaczeniu można też użyć potocznego wyrażenia ho passato l’esame. Natomiast ho fatto / ho dato / ho sostenuto l’esame oznaczają jedynie: „podszedłem do egzaminu, zdawałem egzamin”, nie dając żadnej informacji o jego wyniku.

Pytanie 2

Która instytucja szkolna jest dla najmłodszych?

Twoja odpowiedź:

nie udzieliłeś odpowiedzi

Odpowiedź prawidłowa: scuola materna. Dzieci we Włoszech rozpoczynają edukację w wieku 3 lat od przedszkola, czyli scuola materna. Gdy mają 6 lat, zostają zapisane do podstawówki (scuola elementare). Po pięciu latach nauki rozpoczyna się scuola media – dosłownie „szkoła średnia”, ale zakresem odpowiadająca naszemu gimnazjum. Po nim, w wieku 15 lat, uczniowie wybierają liceum lub inną szkołę średnią (scuola media superiore).

 

Pytanie 3

Twój włoski przyjaciel zwierza się, że w młodości
marinava la scuola, czyli...

Twoja odpowiedź:

nie udzieliłeś odpowiedzi

Prawidłowa odpowiedź: wagarował. „Marynowanie” szkoły pochodzi od słownictwa związanego z morzem (mare) i oznacza, że ktoś traktuje szkołę jak marynarze port – zjawiając się na lekcjach od czasu do czasu, czyli wagarując.

 

Kurs włoskiego, na którym nie będziesz wagarować. Współczesne słownictwo, praktyczna gramatyka i opcje multimedialne! LINK SPONSOROWANY

 

Pytanie 4

Wysłuchaj nagrania i określ, jak uczył się mały Paolo.

Twoja odpowiedź:

nie udzieliłeś odpowiedzi

Prawidłowa odpowiedź: co roku przynosił do domu świadectwo ze złymi ocenami. Paolo zdecydowanie przysparzał zmartwień rodzicom: na koniec każdego roku szkolnego (ad ogni fine dell’anno scolastico) przynosił do domu świadectwo ze złymi ocenami (una pagella con pessimi voti).

Pytanie 5

Chiara jest bardzo uzdolniona matematycznie. Wybierz, do jakiego typu liceum powinna iść.

Twoja odpowiedź:

nie udzieliłeś odpowiedzi

Prawidłowa odpowiedź: scientifico. Osoby z talentami do nauk ścisłych zdecydowanie powinny wybrać liceo scientifico – dosł. „naukowe”. Ta szkoła odpowiada polskim klasom mat.-fiz. czy biol.-chem., uczy się w niej też np. rysunku technicznego. Humaniści powinni kierować się do liceo classico – szkoły z naciskiem na historię, filozofię, literaturę, naukę greki i łaciny. Dla osób ze zdolnościami do języków jest przeznaczone liceo linguistico (językowe),  a dla utalentowanych artystycznie – liceo artistico.

Pytanie 6

L'esame di Stato conclusivo, zwany potocznie esame di maturità, jest zdawany na koniec:

Twoja odpowiedź:

nie udzieliłeś odpowiedzi

Prawidłowa odpowiedź: scuola media superiore. Jako że scuola media wcale nie oznacza szkoły średniej w naszym rozumieniu, lecz gimnazjum, egzamin maturalny zdaje się na koniec kolejnej fazy edukacji – scuola media superiore. Najczęstszym typem tej szkoły jest liceo (liceum), ale są też odpowiadające polskim technikom istituti technici oraz szkoły zawodowe: istituti professionali.

Pytanie 7

Uzupełnij dialog:
Carlo, hai superato questo esame di oggi? – No, putroppo mi sono stato … all’esame.

Twoja odpowiedź:

nie udzieliłeś odpowiedzi

Prawidłowa odpowiedź: bocciato. Carlo niestety nie dał rady zdać oegzaminu, jednak polskie określenia „został oblany” (versato) albo „ścięty” (tagliato) nie mają po włosku nic wspólnego z egzaminami. Jako że passare oznacza pozytywny wynik egzaminu, jedynym czasownikiem, którego można użyć, jest bocciare.

 

Nauka słówek pod kontrolą. Praktyczny kurs włoskiego: przystępne materiały, lekcje multimedialne z modułem ćwiczenia wymowy i rejestracją postępów. LINK SPONSOROWANY

 

Pytanie 8

Jakie pytanie musisz zadać, żeby usłyszeć odpowiedź:
Si presenta la tesi di laurea i si ottiene il diploma.

Twoja odpowiedź:

nie udzieliłeś odpowiedzi

Prawidłowa odpowiedź: Chce cosa si fa alla fine degli studi universitari? Pytania, które pasuje do odpowiedzi “Przedstawia się pracę magisterską i otrzymuje się dyplom” musi być związane z kończeniem studiów: Chce cosa si fa alla fine degli studi universitari? Pozostałe pytania odnosiłyby się do: zapisów na studia (per iscriversi all’università), zdawania matury (per superare l’esame di maturità) i doktoratu (alla fine del dottorato di ricerca).

Pytanie 9

Który przedmiot nie należy do wyposażenia klasy?

Twoja odpowiedź:

nie udzieliłeś odpowiedzi

Prawidłowa odpowiedź: sapone. W każdej szkolnej klasie znajdują się: biurko (scrivania), tablica (lavagna) i potrzebna do niej kreda (gesso). Natomiast sapone, czyli mydło, znajdziemy raczej w łazience.

Pytanie 10

Compilare il modulo, pagare le tasse d’iscrizione to czynności, które wykonuje się przy:

Twoja odpowiedź:

nie udzieliłeś odpowiedzi

Prawidłowa odpowiedź: zapisywaniu się na studia. „Wypełnić formularz” i „zapłacić wpisowe” trzeba czasem w różnych życiowych sytuacjach, ale z podanych pasuje tu jedynie zapisywanie się na studia. Studia we Włoszech są płatne, ale bez egzaminów – podobnie jak w Polsce, o przyjęciu decydują wyniki egzaminu maturalnego.

Pytanie 11

Antonio złości się, że nie idzie mu nauka do egzaminu:
Ultimamente non mi ricordo dal naso alla bocca!, czyli:

Twoja odpowiedź:

nie udzieliłeś odpowiedzi

Prawidłowa odpowiedź: ostatnio mam bardzo krótką pamięć. Antonio nie ma kataru, nie chodzi głodny ani nie zakrywa się książkami: non mi ricordo dal naso alla bocca, dosłownie „nie pamiętam od nosa do ust” oznacza, że ktoś ma bardzo krótką pamięć.

 

Krótka pamięć do włoskich słówek? Ucz się sposobem! Praktyczny kurs włoskiego z programem do nauki słówek na komputerze. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 12

Istituto professionale to:

Twoja odpowiedź:

nie udzieliłeś odpowiedzi

Prawidłowa odpowiedź: szkoła zawodowa. Mimo „profesjonalnie” brzmiącej nazwy istituto professionale to jeden z typów szkoły średniej: szkoła zawodowa. Włoskie zawodówki przeważnie oferują specjalizacje typu: rolnictwo, przemysł, rzemiosło, hotelarstwo, gastronomia, handel, turystyka albo reklama.

Pytanie 13

Słówka imparare i insegnare często się mylą, bo obydwa oznaczają:

Twoja odpowiedź:

nie udzieliłeś odpowiedzi

Prawidłowa odpowiedź: uczyć. Uwaga na te dwa słowa, bo choć po polsku mają wspólny odpowiednik „uczyć”, znaczenie mają różne: insegnare to nauczać kogoś (stąd np. insegnante, nauczyciel), a imparare – uczyć się.

Pytanie 14

Nowa włoska znajoma mówi ci, że pracuje jako maestra. Oznacza to, że jest:

Twoja odpowiedź:

nie udzieliłeś odpowiedzi

Prawidłowa odpowiedź: nauczycielką w podstawówce. Maestra, choć oznacza też „mistrzynię w jakiejś dziedzinie”, w słownictwie szkolnym znaczy „nauczycielka w szkole podstawowej” (też: „przedszkolanka”). W liceum, podobnie jak w Polsce, uczniowie zwracają się do nauczycieli per professore/professoressa.

 

Pytanie 15

Wysłuchaj fragmentu tekstu i odpowiedz, co robiła Maria w Pawii.

Twoja odpowiedź:

nie udzieliłeś odpowiedzi

Prawidłowa odpowiedź: była na stypendium i mieszkała w akademiku na peryferiach. Chociaż borsa to dosłownie „torebka”, jest używana w wielu idiomach związanych z pieniędzmi w znaczeniu „kwoty”. Maria nie opowiada więc o swoich przygodach z rzeczami osobistymi, ale o wyjeździe na stypendium – czyli borsa di studio. Podczas tego pobytu Maria mieszkała w akademiku (abitavo in un collegio), który znajdował się na peryferiach miasta (che si trovava in periferia).

kobiety z podobnym wynikiem:

Avatar_1_missing_small kasia8888 Avatar_1_missing_small giger84 1402_small pati1684 Avatar_1_missing_small Rawenna

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...