Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
zdobył 15 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Ile wody w ciągu doby wyparowuje średnio jedno dorosłe drzewo?

Twoja odpowiedź:

około 800 litrów

Ilość wody wyparowywanej w ciągu doby przez dorosłe drzewo wynosi średnio około 300 litrów (waha się od 100 do 450 litrów). Jednak np. ogromny klon srebrzysty w letnie gorące popołudnie może stracić nawet do 300 litrów wody w ciągu jednej godziny!

dowiedz się więcej
Pytanie 2

Które drzewa dobrze rosną na glebach suchych i piaszczystych?

Twoja odpowiedź:

klon jesionolistny, iglicznia (glediczja) trójcierniowa, modrzew europejski

Wiele pięknych roślin znosi bez trudu niedostatek wody i składników mineralnych oraz piaszczystą glebę. Zamiast więc walczyć z niekorzystnymi warunkami siedliskowymi, można posadzić gatunki, które sobie w nich dobrze radzą. Oprócz wyżej wymienionych okresowe susze wytrzymują również katalpa bignoniowata, brzoza brodawkowata i papierowa czy robinia akacjowa, a z drzew iglastych – jodła kalifornijska, sosna czarna i sosna zwyczajna.

Pytanie 3

Które drzewa nadają się na gleby alkaliczne (zasadowe)?

Twoja odpowiedź:

grab pospolity, leszczyna turecka, dąb szypułkowy

Chodzi o buk pospolity, kasztanowiec pospolity i jabłoń kwiecistą.

Większość gatunków drzew, a w zasadzie większość roślin, najlepiej rośnie na glebach o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym (4,5 – 6,8 pH). Tylko nieliczne gatunki naszego klimatu dobrze się czują na glebach bardzo kwaśnych (pH < 4,5) i zasadowych (pH > 7,2). Gleby alkaliczne są zazwyczaj płytkie i kamieniste, ale dobrze przepuszczalne, poza tym szybko się nagrzewają – doskonale nadają się pod drzewa pochodzące z rejonów śródziemnomorskich.

 

Gruntowna wiedza na temat ogrodów: drzewa owocowe, warzywa, rośliny ozdobne - uprawa i pielęgnacja. Kurs ogrodniczy opracowany pod kątem prac w danym miesiącu roku. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 4

Które z wymienionych drzew jest najbardziej cenione ze względu na ozdobne owoce?

Twoja odpowiedź:

jarząb pospolity

Wiele drzew podziwiamy nie tylko ze względu na wygląd (ciekawy pokrój liści i kwiatów), ale także cenimy ze względu na ich owoce. Do tych gatunków należy dobrze znana jarzębina, czyli jarząb pospolity. To eleganckie drzewko wytwarza kiście koralowych owoców, które mają nie tylko walory dekoracyjne, ale wykorzystywane są również w przemyśle farmaceutycznym oraz stanowią przysmak ptaków.

Pytanie 5

Które gatunki drzew posadziłbyś w małym ogrodzie?

Twoja odpowiedź:

klon japoński, złotokap Waterera, jodłę koreańską

Logiczne jest, że w małych ogrodach należy sadzić drzewa, które osiągają niewielkie rozmiary – maksymalnie do kilku metrów wysokości. Należy przy tym pamiętać, że typowe gatunki dużych drzew mają obecnie szereg odmian o znacznie słabszym wzroście, które doskonale nadają się na niewielki obszar. Np. jodła kalifornijska to piękne duże drzewo (20 – 25 m), natomiast jej karłowa odmiana ‘Compacta’ w wieku 30 lat osiąga tylko 2 – 3 m wysokości.

 

Jak zaprojektować mały ogród? Praktyczny kurs projektowania ogrodów: dobór roślin, aranżacja przestrzeni, oczka wodne, trawniki. Użyteczne porady i ciekawe rozwiązania. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 6

Kiedy należy przycinać ozdobne drzewa liściaste?

Twoja odpowiedź:

pod koniec zimy, nim ruszą soki

Koniec zimy to najlepszy okres na wykonanie zabiegu cięcia, niezależnie od jego rodzaju (odmładzające, formujące, prześwietlające), gdyż nie ma jeszcze liści i widoczny jest cały szkielet rośliny. Panujące w tym okresie lekkie mrozy ograniczają rozwój szkodliwych mikroorganizmów, a nie są już niebezpieczne dla wrażliwych drzew. Niektóre gatunki, jak klony czy brzozy, puszczają soki nawet już w lutym, dlatego trzeba je ciąć jak najszybciej.

Pytanie 7

O ile można maksymalnie zmniejszyć objętość korony drzewa podczas przycinania?

Twoja odpowiedź:

o 30 proc.

Liście produkują pokarm dla całego organizmu rośliny. Zbyt silne ograniczenie powierzchni liściowej przez przycięcie drzewa może doprowadzić do zagłodzenia organizmu i w rezultacie jego śmierci. Dlatego zgodnie ze sztuką ogrodniczą dopuszcza się maksymalne usunięcie jednorazowo do 30 proc. objętości korony drzewa.

Pytanie 8

Odcinanie gałęzi i konarów bocznych wykonujemy:

Twoja odpowiedź:

techniką „na obrączkę”

Technika i miejsce cięcia mają zasadnicze znaczenie dla zabliźniania się ran, a więc dla zdrowia drzewa. Cięcie powinno być wykonane tuż nad naturalnym zgrubieniem u nasady gałęzi – nad tzw. obrączką, która jest miejscem tworzenia się tkanki zabliźniającej. Każde jej uszkodzenie lub pozostawienie zbyt długiego odcinka nieodciętej gałęzi powoduje niezabliźnianie się rany i w konsekwencji – rozkład drewna.

Pytanie 9

Czy można przycinać drzewa iglaste?

Twoja odpowiedź:

absolutnie nie

Duże drzewa iglaste, takie jak sosny, świerki, jodły, generalnie źle znoszą przycinanie grubych gałęzi. Dlatego ich cięcie powinniśmy wykonać wiosną, najpóźniej do końca kwietnia, stosując podobną technikę jak przy drzewach liściastych. Rany powstałe podczas przycinania zabliźnią się przez okres wegetacyjny.

Pytanie 10

Do szybko rosnących gatunków wykorzystywanych na żywopłoty należą:

Twoja odpowiedź:

cypryśnik Leylanda, grab pospolity, żywotnik zachodni ‘Brabant’

Szybkie zasłonięcie działki ścianą zieleni gwarantują gatunki szybko rosnące, dobrze krzewiące się i – najlepiej – zimozielone. Najszybciej rośnie (ale niestety łatwo przemarza) cypryśnik Leylanda. Popularne są różne odmiany żywotnika zachodniego, świerki (serbski, pospolity, kłujący), daglezje oraz modrzewie, z tym że te ostatnie gubią igły na zimę. Z drzew liściastych natomiast – grab pospolity, wiąz pospolity, lipa drobnolistna i klon polny.

 

Jak zaprojektować nowy ogród? Praktyczny kurs projektowania ogrodów: dobór roślin, planowanie, budowa pergoli i oczek wodnych. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 11

Które z drzew źle znoszą cięcia grubych gałęzi?

Twoja odpowiedź:

sosna, kasztanowiec, tulipanowiec

Cięcia generalnie źle znoszą drzewa o twardym drewnie, takie jak orzech, dąb, buk, jesion, oraz drzewa iglaste. Natomiast dobrze na przycinanie reagują drzewa o miękkim drewnie, jak lipa, topola, wierzba czy klon. Ale reguła ta nie zawsze się sprawdza, gdyż kasztanowiec o miękkim drewnie źle znosi cięcie, szczególnie grubych gałęzi, natomiast jesion o drewnie twardym znosi cięcia dość dobrze.

Pytanie 12

Z jakiego drzewa pochodzi ten liść?

Big
Twoja odpowiedź:

z kasztanowca pospolitego

Odróżnienie rodzaju drzewa po liściach nie nastręcza zwykle większych trudności. Czasami jednak określenie gatunku w obrębie danego rodzaju jest trudne, a nawet niemożliwe bez fachowej wiedzy dendrologicznej i botanicznej. Liście kasztanowca pospolitego są dłoniastozłożone z 5 do 7 wydłużonych, odwrotnie jajowatych listków, o długości do 25 cm.

Pytanie 13

Które z drzew ma pokrój (kształt) kolumnowy?

Twoja odpowiedź:

surmia bignoniowa ‘Nana’

Niektóre drzewa mają tak charakterystyczny pokrój, że ich rozpoznanie nie wymaga analizy żadnych dodatkowych cech. Tak jest w przypadku jednej z odmian wiśni piłkowanej – ‘Amanogawy’, o charakterystycznym, zwartym, kolumnowym pokroju. Wiele innych gatunków drzew posiada odmiany w takiej właśnie ciekawej formie, dzięki czemu można je z powodzeniem stosować w ogrodach o ograniczonej przestrzeni.

Pytanie 14

Z jakiego drzewa pochodzą pędy na zdjęciu?

Big
Twoja odpowiedź:

z platana klonolistnego

Oprócz charakterystycznych liści drzewa posiadają typowe dla siebie pędy oraz pąki. Rozpoznanie gatunku w stanie bezlistnym jest zwykle trudniejsze i wymaga dużej wiedzy o charakterystyce drzew. Platan bardzo łatwo rozpoznać po korze łuszczącej się z pnia, ale jest to też możliwe postawie samych pędów. Na uwagę zasługują charakterystyczne czerwonawe pokrywy pąków, które mogą pomóc w zidentyfikowaniu gatunku.

Pytanie 15

Kiedy sadzimy drzewka liściaste bez bryły korzeniowej?

Twoja odpowiedź:

w okresie bezlistnym

Bryłą korzeniową nazywamy system korzeniowy rośliny wraz z otaczającą go ziemią, z której pobierana jest woda niezbędną do utrzymania właściwego turgoru (stanu jędrności umożliwiającego utrzymanie przez roślinę kształtu i pozycji). Największe zapotrzebowanie na wodę mają liście, które opadają podczas wchodzenia drzewa w okres spoczynku. Pozbawiona liści roślina jest zdolna do przetrwania okresu braku wody i dlatego można ją przesadzić bez gleby. Należy tylko zabezpieczyć jej korzenie przed wysychaniem.

Pytanie 16

Czy można przesadzać drzewka iglaste bez bryły korzeniowej?

Twoja odpowiedź:

nie można

Z bryłą korzeniową należy przesadzać wszystkie rośliny iglaste, a także rośliny liściaste zawsze zielone w okresie pozornego spoczynku tych roślin jesienią lub wiosną. Ponieważ rośliny te nie gubią igieł ani liści na zimę, przez cały czas potrzebują stałego zaopatrzenia w wodę, którą może im zapewnić bryła korzeniowa. Musi być ona zwarta, wilgotna, niepokruszona i zabezpieczona przed rozpadnięciem.

Pytanie 17

Który z rysunków przedstawia właściwie zabezpieczone drzewko?

Original
Twoja odpowiedź:

2

Korzenie, oprócz pobierania wody i składników pokarmowych, służą również do stabilizacji i utrzymania drzewa w glebie. Dlatego większe drzewka z przyciętym systemem korzeniowym posadzone na miejsce stałe wymagają właściwego zabezpieczenia – opalikowania. W zależności od wielkości drzewka stosuje się od 1 do 3 kołków, o właściwej grubości, które utrzymają roślinę przez co najmniej 2 – 3 sezony.

dowiedz się więcej
Pytanie 18

Do drzew o ozdobnej korze należą:

Twoja odpowiedź:

klon strzępiastokory, platan klonolistny, brzoza pożyteczna

Drzewa zrzucające liście uważa się zwykle za mało atrakcyjne w okresie zimy. Są jednak gatunki (m.in.  klon strzępiastokory, platan klonolistny i brzoza pożyteczna), które także zimą wyglądają doskonale, ponieważ mają dodatkowy atut w postaci ozdobnej kory, ujawniającej się w pełnej krasie po zrzuceniu liści.

Pytanie 19

Czym jest szczepienie drzewek?

Twoja odpowiedź:

sposobem rozmnażania wegetatywnego

Szczepienie to metoda rozmnażania wegetatywnego, inaczej – metoda uszlachetniania drzew owocowych i roślin ozdobnych, polegająca na połączeniu zraza odmiany szlachetnej z podkładką i doprowadzeniu do ich zrośnięcia. Szczepienie drzew liściastych przeprowadza się wiosną (marzec, kwiecień) zrazami wyciętymi po opadnięciu liści jesienią lub w zimie i przechowywanymi w specjalnych warunkach. Latem można szczepić oczkami (okulizacja) wyciętymi z pędów odmian szlachetnych w pełnym wzroście.

Pytanie 20

Czy pod orzechem włoskim można sadzić inne rośliny?

Twoja odpowiedź:

absolutnie nie

Orzech włoski (Juglans regia) wydziela substancje, które mogą oddziaływać allelopatycznie na inne rośliny, nie jest jednak prawdziwą popularna opinia, że „pod orzechem nic nie wyrośnie”, o ile podkładką dla włoskiego nie jest orzech czarny.

dowiedz się więcej

kobiety z podobnym wynikiem:

Avatar_1_missing_small olaola Avatar_1_missing_small grace Avatar_1_missing_small ricota Avatar_1_missing_small barbula Avatar_1_missing_small Aihara Avatar_1_missing_small Maajka84

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small sklepik Avatar_0_missing_small silverman76 Avatar_0_missing_small m_tulipan 3522_small MorSatinio

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...