Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

¡Feliz Pascua! – Wesołych Świąt

Wyniki użytkownika jolanta!
zdobyła 10 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Wielkanoc to po hiszpańsku:

Twoja odpowiedź:

la Pascua

Wielkanoc to po hiszpańsku la Pascua, słowo to pochodzi od hebrajskiego słowa pesach (Pascha). Święta Wielkanocne można również po hiszpańsku określić jako la Semana Santa, czyli po prostu Wielki Tydzień.

Pytanie 2

La Semana Santa empieza en España con el Domingo de…

Twoja odpowiedź:

ramos

Wielki Tydzień zaczyna się w Hiszpanii, tak samo zresztą jak i w Polsce, Niedzielą Palmową (el Domingo de Ramos) i taką odpowiedź trzeba zaznaczyć. Pozostałe słówka to remo - wiosło, rímel -tusz do rzęs, ron – rum. Co ciekawe, słowo ramo nie oznacza palmy, tylko gałąź, także w Hiszpanii jest to Niedziela Gałązek.

 

Nauka słówek nie musi być nudna! Kurs hiszpańskiego z opcją multimedialną - lekcje multimedialne i program do nauki słówek z modułem rejestracji postępów. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 3

¿Qué animal es el símbolo de la Pascua?

Twoja odpowiedź:

conejo

Zwierzę, które symbolizuje Wielkanoc, nie jest wielbłądem (camello), ani strusiem (avestruz) ani nawet bykiem (toro), tylko królikiem (conejo) – podobnie jak w większości krajów europejskich, gdzie obchodzi się Wielkanoc.

Pytanie 4

El Domingo de Pascua los padres … los huevos en el jardín.

Twoja odpowiedź:

esconden

Rodzice w Niedzielę Wielkanocną nie obrzucają się jajkami w ogrodzie (se tiran), nie malują jajek w ogrodzie (pintan), ani ich nie rozbijają (rompen), tylko chowają je (esconden), aby później dzieci mogły je odnaleźć i zjeść, bo są to najczęściej jajka z czekolady (huevos de chocolate). :-)

 

Hiszpańskie słówka pod kontrolą! Praktyczny kurs hiszpańskiego z programem do nauki słówek na komputerze. LINK SPONSOROWANY

 

Pytanie 5

¿Qué es la Mona de Pascua?

Twoja odpowiedź:

un pastel tradicional

La Mona de Pascua nie jest z pewnością obrazem Leonarda da Vinci, ani strojem kobiecym (una prenda de vestir), jest natomiast tradycyjnym plackiem (un pastel tradicional) zrobionym z mąki, mleka, masła i cukru.

 

Kurs hiszpańskiego w sam raz dla Ciebie! Wygodnie  bez wychodzenia z domu: zeszyty, płyty CD, opieka nauczyciela i opcje multimedialne. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 6

Durante la Semana Santa en España se organizan…

Twoja odpowiedź:

procesiones

W Hiszpanii podczas Wielkiego Tygodnia nie jest tradycją organizowanie strajków (hulegas), ani bitew na pomidory (to przy okazji innego święta), ale procesji (procesiones), organizowanych przez kościelne bractwa, które sięgają tradycją XV i XVI wieku. Procesje te mają nieco mistyczny nastrój, niekiedy towarzyszy im też charakterystyczna muzyka.

Pytanie 7

¿Dónde se organizan las procesiones?

Twoja odpowiedź:

en toda España

Procesje są organizowane w całej Hiszpanii (en toda España) i w każdym mieście mają nieco inny charakter. Najbardziej widowiskowe są w takich miastach jak Sewilla, Zamora, Toledo, León, Saragossa. Jeśli chcesz odwiedzić jedno z tych miejsc w czasie Świąt, pamiętaj, że trzeba się liczyć z podwójną ceną za nocleg. Procesje to w Hiszpanii bowiem nie tylko święto religijne, ale też fantastyczna atrakcja turystyczna.

Pytanie 8

Durante la procesión en una plataforma se lleva…

Twoja odpowiedź:

una estatua de un santo

Podczas procesji na platformie nie wozi się jajek czekoladowych (huevos de chocolate), ani Trzech Króli (Reyes Magos), ani też byka (un toro), a figurę świętego (una estatua de un santo). Platforma z figurą świętego lub świętych, to tak zwane paso, ozdobione kwiatami i innymi dekoracjami. Paso jest ogromnych rozmiarów i jest niesione na barkach przez kilkudziesięciu mężczyzn zwanych costaleros.

Pytanie 9

Una canción religiosa que se interpreta durante las procesiones de Semana Santa es…

Twoja odpowiedź:

la sardana

Odpowiedź poprawna: la saeta
Religijną pieśnią, która towarzyszy procesjom podczas Wielkiego Tygodnia, jest la saeta. La sardana to typ tańca ludowego, la sábana to prześcieradło, a la sartén – patelnia.

Pytanie 10

¿Qué son las torrijas?

Twoja odpowiedź:

los dulces típicos de Andalucía

Torrijas to słodycze Wielkiego Tygodnia spożywane głównie w Andaluzji (los dulces típicos de Andalucía). Jest to nic innego jak smażony chleb obtaczany w mleku, jajku i cukrze, podawany najczęściej ze słodkim syropem lub miodem.

Pytanie 11

El vestuario típico de las cofradías en Semana Santa es…

Twoja odpowiedź:

una túnica y un capirote

Las cofradías (bractwa), które organizują procesje, noszą charakterystyczny strój. Jest to długa tunika i nakrycie głowy w postaci stożka (una túnica y un capirote). Stroje – w zależności od przynależności do bractwa – są w różnych kolorach (białe, czarne, fioletowe itp.).

Pytanie 12

¿En qué país americano se preparan doce platos el Viernes Santo?

Twoja odpowiedź:

en México

Odpowiedź poprawna: en Bolivia
Jednym ze zwyczajów wielkanocnych w Boliwii jest przygotowanie w Wielki Piątek 12 postnych potraw. Tradycja u nas dobrze znana, a jednak związana z innym świętem. :-)

Pytanie 13

„La quema de Judas” es una tradición importante en…

Twoja odpowiedź:

Ecuador

Odpowiedź poprawna: Venezuela
„La quema de Judas”
, po polsku „palenie Judasza”, to zwyczaj, który praktykuje się w Wenezueli. Polega on na zrobieniu szmacianej kukły, przypominającej nieco naszą Marzannę, a następnie przeprowadzeniu jej przez miasto, powieszeniu na drzewie i spaleniu. Niekiedy „Judasz” symbolizuje znaną osobę publiczną, która swoimi czynami szkodzi mieszkańcom. Paląc kukłę, potępia się jej niegodne uczynki i zachowania.

Pytanie 14

„Semana Santa Chiquita” se celebra en…

Twoja odpowiedź:

Ecuador

Odpowiedź poprawna: Colombia
„Semana Santa Chiquita”
to święto organizowane w kolumbijskim mieście Popayán. Polega ono na organizowaniu „małych” procesji (stąd nazwa - chiquita). Małe procesje są organizowane przez dzieci, które tydzień po Wielkim Tygodniu obnoszą po mieście miniaturowe figurki świętych, przygotowując się w ten sposób do uczestniczenia w przyszłości w „Wielkich Procesjach”.

Pytanie 15

En uno de los países de América Latina se hacen unas hermosas alfombras de flores, ¿dónde?

Twoja odpowiedź:

en México

Odpowiedź poprawna: en Guatemala
Układanie w Wielki Tydzień dywanów z kwiatów, owoców i innych roślin to zwyczaj praktykowany w Gwatemali, ale również w Salwadorze. Tutaj znajdziesz kilka fotografii obrazujących tę sztukę.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

3048_small rejzi Avatar_0_missing_small kredek

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...