Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Karnawał po angielsku

Wyniki użytkownika Valanthiriel!
zdobyła 5 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

What is the Pancake Day

Twoja odpowiedź:

Tłusty Czwartek

Poprawna odpowiedź: b. ostatni dzień karnawału

 

Pancake Day to odpowiednik naszych Ostatków. Tradycyjnie, Brytyjczycy celebrują ten dzień, jedząc przeróżne naleśniki. Biorą również udział w zawodach i konkursach związanych z przyrządzaniem naleśników. Do najbardziej popularnego konkursu zalicza się the Olney Pancake Race

Pytanie 2

Karnawał rozpoczyna się od Święta Trzech Króli. Trzej Królowie w j. angielskim to:

Twoja odpowiedź:

Wise Men

Trzej Królowie w j. angielskim nazywani są: Wise Men (dosłownie Mędrcy), (ThreeKingsKings from the East(Królowie ze Wschodu) lub the Magi.

Pytanie 3

Shrovetide to:

Twoja odpowiedź:

Ostatki

Poprawna odpowiedź: d. poniedziałek i wtorek przed Środą Popielcową

 

Shrovetide to najczęściej dwa ostatnie dni przed Środą Popielcową. Tradycyjnie, jest to czas ogólnie pojętych porządków, tzw. spring cleaning. Nie chodzi tu tylko o porządki w domu, ale też i o te w ludzkich sumieniach. Jest to, bowiem czas na spowiedź (confession) przed Wielkim Postem (Lent).

Pytanie 4

Shrovetide Carnival to czas nie tylko tańców i dobrej zabawy, ale również sportów. Jednym z najpopularniejszych z nich jest:

Twoja odpowiedź:

cricket

Poprawna odpowiedź: b. football

 

Podczas karnawału w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza we wtorek tuż przed Środą Popielcową, czyli tzw. Pancake Day, odbywają się mecze piłki nożnej: football matches. Poza jedzeniem naleśników i meczami piłki nożnej, dzieje się niezbyt wiele.

Pytanie 5

Czego, według tradycji, nie wolno było jeść podczas Wielkiego Postu? 

Twoja odpowiedź:

eggs, meat

Poprawna odpowiedź: c. eggs, milk

 

Eggs and milk (jaja oraz mleko) były zakazane podczas Wielkiego Postu (Lent). Stąd też, podczas ostatniego wtorku przed Środą Popielcową (on Pancake Day), tradycją jest przygotowanie naleśników, potraw zawierających właśnie „zakazane” produkty.

Pytanie 6

Co się niegdyś działo w Shrove Monday?

Twoja odpowiedź:

dzieci i dorośli odwiedzali domy i zbierali dary w postaci mleka, jaj oraz mąki

W poniedziałek poprzedzający Środą Popielcową, dzieci i dorośli odwiedzali domy i recytowali tzw. „shroving verse”. W zamian za to, otrzymywali podarunki w postaci mleka, jaj oraz mąki, czyli składników potrzebnych do przyrządzenia naleśników (on Pancake Day). Ciekawostką jest, że domy tych, którzy nie chcieli wpuścić lub obdarować „odwiedzających”, były najczęściej obrzucane kamieniami lub głośno pukano do ich drzwi.

Pytanie 7

What is Egg Saturday?

Twoja odpowiedź:

Wielka Sobota

Poprawna odpowiedź: b. sobota przed Środą Popielcową

 

Choć nazwa może kojarzyć się z polską Wielką Sobotą (Egg Saturday – Polacy w Wielką Sobotę święcą pokarmy, między innymi przecież jajka), to Egg Saturday jest jednak sobotą poprzedzającą Środę Popielcową. Nazywana również Shrove Saturday, sobota ta, była niegdyś dniem, w którym dzieciom dawało się jajka.

Pytanie 8

Jednym z tradycyjnych wydarzeń Karnawału w Anglii jest Royal Shrovetide Football. Ile trwa taki mecz?

Twoja odpowiedź:

40 minut

Poprawna odpowiedź: c. 2 dni

 

Royal Shrovetide Football rozgrywany jest przez dwa dni: wtorek poprzedzający Środę Popielcową oraz w samą Środę Popielcową w Ashbourne. Rozpoczyna się o 14.00 każdego z dwóch dni, a kończy o 22.00. Ma niewiele wspólnego z typową piłką nożną. W tej grze, można piłkę nie tylko kopać, ale i przenosić, czy też rzucać. Bardziej przypomina rugby. Rozgrywana pomiędzy Up’Ards (mieszkańcami miasta urodzonymi na północ od Henmore Brook) a Down’Ards (odpowiednio na południe). Dwie bramki rozmieszczone są w odległości 3 mili od siebie. Zdobycie gola wiąże się z trzykrotnym uderzeniem piłką w kamień młyński. Mecz rozgrywany jest w całym mieście.piłką, która jest trochę od typowej piłki nożnej, i jest ręcznie zdobiona przez lokalnych rzemieślników.

Pytanie 9

Z czego zrobiona jest piłka, którą rozgrywa się Royal Shrovetide Football?

Twoja odpowiedź:

ze skóry (leather)

Poprawna odpowiedź: c. z korka (cork)

 

Piłka do Royal Shrovetide Football jest nieco większa od typowej piłki nożnej. Wypełniona jest portugalskim korkiem (Portugese cork). Materiał ten pozwala utrzymywać się jej na powierzchni wody, a od pewnego czasu w celu zdobycia gola, konieczna jest gra w wodzie. Ciekawe są niektóre zasady obowiązujące w grze, np. nie wolno zabijać, piłki nie wolno przewozić żadnymi pojazdami, chować jej pod kurtką czy płaszczem, czy też grać na terenie np. cmentarza.

Pytanie 10

Ile osób może brać udział w Royal Shrovetide Football?

Twoja odpowiedź:

22 osoby

Poprawna odpowiedź: c. liczba jest nieograniczona

 

W Royal Shrovetide Football udział może wziąć nieograniczona liczba osób. Najczęściej w grze biorą udział mieszkańcy Ashbourne, ale mogą grać również osoby nieurodzone w mieście. W trakcie „meczu” większość sklepów jest zamykana, właściciele aut proszeni są o parkowanie w innych miejscach, poza głównymi ulicami.

Pytanie 11

Na czym polega Pancake Race?

Twoja odpowiedź:

bieganiu z naleśnikiem na patelni

Podczas Pancake Day w wielu angielskich miastach odbywa się Pancake Race, polegający na ściganiu się z naleśnikiem na patelni. Podczas tego wyścigu należy podrzucić co najmniej dwa razy. W biegu biorą najczęściej udział tylko kobiety. Podczas całej zabawy można kupić przeróżne naleśniki, a dochód z ich sprzedaży przekazywany jest na cele charytatywne.

Pytanie 12

Jak nazywają się coroczne zawody organizowane w Westminster School w Londynie?

Twoja odpowiedź:

Pancake Roll

Poprawna odpowiedź: d. Pancake Grease

 

Westminster School w Londynie organizuje co roku zawody w łapaniu naleśnika. Chłopcy, uczniowie szkoły, rywalizują w łapaniu naleśnika, który zostaje wyrzucony przez szkolnego kucharza w górę. Uczeń, któremu uda się złapać jak największy kawałek, nagradzany zostaje przez dziekana szkoły.

Pytanie 13

Collop Monday is:

Twoja odpowiedź:

Wet Monday

Poprawna odpowiedź: c. Shrove Monday

 

Collop Monday inaczej nazywany jest Shrove Monday. Jest to ostatni poniedziałek karnawału. Nazwa CollopMonday pochodzi od potrawy spożywanej tego dnia – collop, to po prostu plaster/plasterek, np. mięsa lub tłuszczu.

Pytanie 14

A typical pancake eaten on Pancake Day should be ………. with sugar and lemon juice.

Twoja odpowiedź:

sprinkled

Typowy naleśnik, jaki Brytyjczycy jedzą w ostatnio wtorek przed Środą Popielcową, powinien być posypany cukrem skropiony sokiem z cytryny (sprinkled with sugar and lemon juice). Dodaje się do nich również rozmaite dodatki.

Pytanie 15

Kiedy Brytyjczycy obchodzą huczny karnawał?

Twoja odpowiedź:

in August

Jest to namiastka karnawału w Rio, przez dwa dni ulicami dzielnicy Notting Hill maszerują wielobarwne parady, poprzebierani w rozmaite kolorowe kostiumy, tańczący i śpiewający ludzie. Początkowo, festiwal ten odbywał się w styczniu, ale przeniesiono go na sierpień. Zapoczątkowali go imigranci z Karaibów, którzy chcieli się zjednoczyć.

kobiety z podobnym wynikiem:

Avatar_1_missing_small Kamacoco99 Avatar_1_missing_small Anecia 78_small britannia

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small torreadorka Avatar_0_missing_small GutierrezT

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...