Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Ballare, festeggiare czy benedire?

Wyniki użytkownika stellinaz!
zdobyła 9 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Jak mówimy po włosku: świętować?

Twoja odpowiedź:

festeggiare

Jako że “święto” lub “impreza” to po włosku festa, świętowanie określa się słowem festeggiare. Ballare może być jego elementem – oznacza tańczenie, a santificare i benedire to „święcić” w sensie religijnym. Włosi uwielbiają świętować i mają ku temu wiele okazji, bo oprócz świąt państwowych jest mnóstwo uroczystości lokalnych w każdym regionie.

Pytanie 2

We Włoszech oficjalnie tworzy się tzw. długie weekendy, czyli zwalnia z obowiązku pracy również w dzień oddzielający weekend od święta. Jak nazywa się takie przedłużone świętowanie?

Twoja odpowiedź:

lungo weekend

Włosi się nie przepracowują: liczba dni wolnych od pracy z okazji rozmaitych świąt należy do najwyższych w Europie. Zwyczaj sumowania wolnych dni nazywa się ponte, czyli „most” (dosłownych tłumaczeń typu lungo fine settimana Włoch by nie zrozumiał, a catena to „łańcuch”). Taki „most” najczęściej stosuje się 15 sierpnia, gdy dwa dni przed i po święcie są wolne. Niemal cały kraj wtedy zamiera, a mieszkańcy wyjeżdżają nad morze lub w góry.

 

Włoski w czasie wolnym. Praktyczny kurs włoskiego bez ograniczeń czasowych. Słownictwo, łatwa gramatyka i nauka na komputerze. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 3

Włoskie Boże Narodzenie to przede wszystkim tradycja wspaniałych presepi, czyli...

Twoja odpowiedź:

szopek

We Włoszech oprócz tradycyjnej choinki ustawia się w domach piękne szopki (presepi), często olbrzymich rozmiarów. Tradycja szopek w Italii jest tak dawna, że usankcjonował ją także Watykan. Podczas Adwentu papież specjalnie błogosławi przynoszone przez dzieci figurki Chrystusa, które ustawiane są potem w szopkach w domu.

Pytanie 4

Uzupełnij zdanie:
Durante il Natale si mangia...

Twoja odpowiedź:

il panettone

Trudno mówić o tradycyjnych daniach na Boże Narodzenie – zależą one od regionu Włoch, np. na południu podawana jest lasagna, a na północy je się pierożki tortellini. Natomiast najpopularniejszym deserem jest słynne ciasto panettone z bakaliami, przypominające nieco drożdżową babkę. Przed świętami we Włoszech sprzedaje się kilkadziesiąt milionów tych ciast, w różnych kształtach i specjalnych opakowaniach.

 

Pizza czy spaghetti - jakie jeszcze znasz dania kuchni włoskiej? Praktyczny kurs włoskiego: kuchnia, restauracje i puby, praca i rozrywka. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 5

Włoski Święty Mikołaj to Babbo Natale, czyli dosłownie...

Twoja odpowiedź:

Tatuś Boże Narodzenie

Włoskie dzieci z niecierpliwością wypatrują w Wigilię roznoszącego prezenty Babbo Natale, dosłownie „Tatusia Boże Narodzenie”. Ale to nie koniec ich przyjemności: 6 stycznia, w święto Trzech Króli, zostawione skarpety napełnia Befana. To wróżka-czarownica, której imię pochodzi od słowa Epifania, a tradycja rozdawania przez nią prezentów sięga czasów pogańskich.

Pytanie 6

Niezwykle ważnym elementem Wielkanocy jest we Włoszech Wielki Piątek, zwłaszcza droga krzyżowa z udziałem papieża. Która nazwa nie oznacza tej uroczystości?

Twoja odpowiedź:

Via della Pena

Procesje drogi krzyżowej i inne uroczystości wielkopiątkowe obchodzi się we Włoszech bardzo uroczyście. W wielu miastach i wioskach obnoszone są po ulicach figury ukrzyżowanego Chrystusa, a towarzyszą im zakapturzone postacie w habitach, śpiewające pieśni pokutne. Dosłownie droga krzyżowa to Via della Croce (z łac. Via Crucis), mówi się też na nią Via Dolorosa, czyli „bolesna droga”.

 

Wielkanoc i Boże Narodzenie. Praktyczny kurs włoskiego: słownictwo, łatwa gramatyka, włoskie tradycje i obyczaje. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 7

Włoskie przysłowie mówi: Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi, czyli:

Twoja odpowiedź:

„Boże Narodzenie z rodziną, a Wielkanoc z kim chcesz”

Tradycja spędzania świąt z rodziną obejmuje tylko Boże Narodzenie, a to i tak w mniejszym zakresie niż w Polsce. Na Wielkanoc Włosi przeważnie wyjeżdżają na urlop i o tym też mówi przysłowie: „Boże Narodzenie (spędzaj) z rodziną, a Wielkanoc z kim chcesz”.

Pytanie 8

Co się robi podczas karnawału w Wenecji?

Twoja odpowiedź:

si maschera

W czasie karnawałowej zabawy cała Wenecja si maschera, czyli zakłada słynne weneckie maski. Odbywają się wspaniałe bale, parady oraz setki koncertów i przedstawień teatralnych. Jako że to luty, raczej się w tym czasie nie pływa wpław (si nuota), a także się raduje, a nie płacze (si piange) ani nie bije (si batte).

Pytanie 9

Podczas pobytu we Włoszech zaplanowałeś 15 sierpnia odwiedzić bank, pocztę i zrobić zakupy. Tymczasem wszystko jest zamknięte! Jak nazywa się przypadające tego dnia święto?

Twoja odpowiedź:

Ferragosto

W Ferragosto nawet nie próbuj czegokolwiek załatwić. W poprzedzające dni nie jedź nad morze ani w góry, bo utkniesz w potężnych korkach. Tradycja świętowania 15 sierpnia pochodzi z czasów rzymskich feriae Augusti (wakacji Augusta – słynnego cesarza), później połączonych z chrześcijańskim świętem Wniebowzięcia. Mezzagosto i Metà di Agosto oznaczają „połowę sierpnia”, a Quindici – „Piętnasty”, ale tych wyrażeń się w tym znaczeniu nie używa.

Pytanie 10

Jaką imprezę świętują osoby przedstawione na zdjęciu?

Big
Twoja odpowiedź:

Capodanno

Każde z tych słów oznacza święto, ale tylko jedno, Capodanno, to Nowy Rok. Włosi mają wolne także w Pentecoste (Zielone Świątki), Ognissanti (Wszystkich Świętych) i Epifania (Trzech Króli) – to ostatnie święto było przez jakiś czas dniem roboczym, ale pod wpływem społecznego niezadowolenia od tego odstąpiono. Każde miasto czy wioska świętuje też uroczyście dni lokalnych patronów, tak więc okazji do zabaw i ucztowania nie brakuje.

kobiety z podobnym wynikiem:

Avatar_1_missing_small ghosia88 Avatar_1_missing_small giger84 3174_small dora63 1402_small pati1684

mężczyźni z podobnym wynikiem:

3098_small bezimienny

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...