Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

„ Chata Wuja…..SAMA”

Wyniki użytkownika Damon2015!
zdobyła 11 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Potoczna nazwa USA to:

Twoja odpowiedź:

Melting Pot

Melting pot znaczy po polsku tygiel (przyp. tygiel to naczynie do topienia i zwęglania substancji chemicznych). Określenie to ma odzwierciedlać pozycję USA jako kraju, w którym odbywa się stapianie ras i przenikanie się różnorodnych kultur.

Pytanie 2

Ile stanów wchodzi w skład USA?

Twoja odpowiedź:

50

Stany Zjednoczone Ameryki to państwo związkowe złożone z 50 stanów, w tym 48 tzw. stanów kontynentalnych , stanu Alaska - oddzielonego od pozostałych stanów kontynentalnych obszarem Kanady, oraz stanu Hawaje, położonego na wyspach Hawajskich. W 1791 roku wydzielony został dodatkowo okręg stołeczny (Dystrykt Kolumbii), obejmujący stolicę USA - Waszyngton. Ilości stanów odpowiada ilość gwiazd na fladze amerykańskiej.

 

Nowy Jork czy Texsas - który stan do Ciebie pasuje? Potrafisz porozumieć się z jego miaszkańcami? Praktyczny kurs angielskiego nastawiony na komunikację. LINK SPONSOROWANY

 

Pytanie 3

Kto podarował USA Statuę Wolności?

Twoja odpowiedź:

Francja

Francuzi wpadli na pomysł stworzenia Statuy Wolności (ang. The Statue of Liberty), aby wyrazić uznanie dla wielkiej republiki za oceanem. Miała ona ożywić ideę porozumienia między Francją a Stanami Zjednoczonymi. Zbudowano ją w Paryżu, gdzie 4 lipca 1884 roku przekazano ją ambasadorowi amerykańskiemu Leviemu Persons Mortonowi jako dar narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego. Na Ellis Island - wyspę zwanej "Bramą Nowego Jorku" trafiła w 350 kawałkach. 

Pytanie 4

Wyspa Pelikanów to:

Twoja odpowiedź:

maleńka wyspa w rezerwacie Everglades w stanie Floryda

Wyspa Pelikanów to inaczej  Alcatraz  (hiszp. Isla de los Alcatraces). Znajduje się na niej nieczynne więzienie o zaostrzonym rygorze, działające od 1934 do 1963. Oficjalnie żadnemu więźniowi nigdy nie udało się z niego uciec, choć odnotowano aż 14 prób z udziałem 34 więźniów. Nieoficjalnie mówi się o przynajmniej jednym przypadku udanej ucieczki. Właśnie w oparciu o te doniesienia w 1979 r nakręcono kultowy film sensacyjny film z Clintem Eastwood’em w roli głównej, zatytułowany nie inaczej jak „Ucieczka z Alkatraz”. Jednym z pierwszych więźniów, którzy przybyli do Alcatraz, był Al Capone, „król” nielegalnego alkoholu i morderca. Dostał numer 85. Za karę w więzieniu czyścił toalety.

Pytanie 5

The Big Apple (Wielkie Jabłko) to:

Twoja odpowiedź:

potoczna nazwa Nowego Jorku

The Big Apple  to potoczna nazwa Nowego Jorku. W latach dwudziestych ubiegłego wieku reporter z działu sportowego gazety Morning Telegraph podsłuchał, że stajenni w Nowym Orleanie nazywają nowojorskie tory wyścigów konnych "Big Apple" i nadał swojej kolumnie tytuł "Around the Big Apple" (Wokół Wielkiego Jabłka). Od tej pory nazwa ta stała się synonimem odbywających się w Nowym Jorku gonitw. Dziesięć lat później muzycy jazzowi zaczęli tak nazywać nowojorskie City, a zwłaszcza Harlem,  który uważali za światową stolicę jazzu. Słynne było powiedzenie: “Wiele jest jabłek na drzewie sukcesu, ale jeśli osiągniesz Nowy Jork, oznacza to, że zdobyłeś Wielkie Jabłko”.

 

Jak poruszać się po Big Apple? Koniec języka za przewodnika - kurs współczesnego angielskiego. Dotrzesz, gdzie chcesz. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 6

Jaki był pierwowzór popularnych obecnie na całym świecie „jeansów”:

Twoja odpowiedź:

robocze uniformy z podartych namiotów dla biedoty pracującej w kopalniach złota

Pierwsze „jeansy” wyprodukowano z podartych namiotów z myślą o biedocie pracującej w kopalniach złota. Nosili je potem farmerzy, górnicy i kowboje. W Europie rozpowszechniły się po II wojnie światowej, będąc spadkiem po żołnierzach amerykańskich walczących na froncie zachodnim. Daleko było im jednak współczesnych dżinsów. Obecny wygląd Levi’s nadał im w latach 20. XX wieku.

Pytanie 7

Kogo w środowiskach przestępczych bał się najbardziej legendarny gangster Al Capone:

Twoja odpowiedź:

Polaka Heńka Wojciechowskiego z gangu North Side, autora określenia morderstwa jako „przejażdżka w jedną stronę”

Jedynym człowiekiem, którego naprawdę bał się Al Capone był mężczyzna o pseudonimie  Earl Weiss - zamerykanizowany syn polskich emigrantów, Heniek Wojciechowski, współzałożyciela gangu North Side. Ten najinteligentniejszy. wg wielu źródeł, z ówczesnych gangsterów wielokrotnie organizował zamachy na Al Capone.

Pytanie 8

Najbardziej tajna wojskowa baza USA, w której, wg większości Amerykanów, przetrzymywane i badane są pozaziemskie formy życia położona jest:

Twoja odpowiedź:

w obrębie tzw. Strefy 51, na pustyni w stanie Nevada

Strefa 51 to baza wojskowa, zbudowana w 1957 roku, choć jej istnienie potwierdzono oficjalnie dopiero w 1994 roku. Próba nielegalnego wejścia na teren bazy zagrożona jest aresztowaniem i osadzeniem w więzieniu bez procesu sądowego. Przestrzeń powietrzną nad bazą to najdokładniej strzeżony obszar w całych Stanach Zjednoczonych. Baza od dawna była miejscem pielgrzymek ufologów i zwolenników teorii o formach życia pozaziemskiego z całego świata. Najpopularniejsze teorie spiskowe dotyczą szczątków pochodzących z ponoć pozaziemskiego obiektu, który rozbił się w 1947 roku w pobliżu Roswell, w stanie Nowy Meksyk.

Pytanie 9

Skąd wywodzi się słowo „dollar”?

Twoja odpowiedź:

od holenderskiego słowa „daalder”(moneta bita w Niderlandach)

Słowo ‘dollar‘ pochodzi od holenderskiego słowa „daalder” dawnej monety w Niderlandach. Z kolei „daalder” jest  słowem pochodzącym od słowa „tolar” z Bohemii.  Słowo„daalder” było używane do określenia środków płatniczych przez mieszkańców holenderskiej kolonii na wyspie Manhattan w obecnym Nowym Jorku (pierwotnie, do czasu przejścia kolonii pod władzę brytyjską, był to Nowy Amsterdam).

Pytanie 10

Co to są „Złote Wrota” (Golden Gate)?

Twoja odpowiedź:

most wiszący w San Francisco

Golden Gate (Złote Wrota) to do niedawna najdłuższy most wiszący, który łączy dwa półwyspy na brzegach zatoki San Francisco. Most otwarty 27 maja 1937 ma 2800 metrów długości (obecnie na 7 miejscu pod względem długości na świecie). Pod mostem mogą przepływać nawet statki oceaniczne, gdyż kładka znajduje się na wysokości 66-72 metrów ponad lustrem wody. Most poza tym, że stanowi doskonałą trasę komunikacyjną, przyciąga również turystów oraz niestety samobójców. Od momentu powstania mostu ponad tysiąc osób odebrało sobie życie skacząc przez barierki.

Pytanie 11

Jaki pomnik na terenie USA wykuwano min. za pomocą materiałów wybuchowych:

Twoja odpowiedź:

Pomnik 4 prezydentów w Mount Rushmore

Mount Rushmore National Memorial czyli pomnik w górach Rushmore, składający się z czterech głów prezydentów USA, szczególnie znaczących dla historii tego kraju. Każde popiersie ma wysokość 18,3 m. Prezydenci tam przedstawieni to (od lewej): George Washington Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt oraz Abraham Lincoln. Pomnik ten był wykuwany w granitowej skale Mount Rushmore za pomocą ładunków wybuchowych, młotów i ciężkiego sprzętu.

Pytanie 12

„Wuj Sam” (ang. Uncle Sam) znany min. z plakatów rekrutujących amerykańskiej armii nawiązuje do postaci:

Twoja odpowiedź:

bohatera książki Marka Twaina „Chata wuja Sama”

Uncle Sam to obecnie postać symbolizująca USA i ich obywateli. Legenda o "Wuju Samie" ma związek z wojną brytyjsko-amerykańską z 1812 roku, gdzie masarz Samuel Wilson podpisał kontrakt na zaopatrywanie armii amerykańskiej w wołowinę. Aby oddzielić skrzynki mięsa dla żołnierzy od pozostałych Samuel stemplował je „U.S.”, jako United States. Żołnierze żartobliwie interpretowali ten skrót jako „Uncle Sam”, a dostawy jako mięsa jako przesyłkę „od Wuja Sama”. Z czasem zaczęli nawet nazywać siebie żołnierzami Wuja Sama. Stąd też plakaty rekrutujące do wojska, przedstawiające postać mężczyzny z wyciągniętym palcem wskazującym, z napisem: „Uncle Sam needs you” („Wuj Sam cię potrzebuje”). Od tego czasu stopniowo znaczenie tego określenia rozszerzało się, określając najpierw sam rząd amerykański, a następnie cały kraj i obywateli.

 

Rozrywka - angielskie słówka pod kontrolą. Kurs angielskiego z programem do nauki słówek na komputerze: dom, praca, kultura itd. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 13

Nowojorski „Broadway” to:

Twoja odpowiedź:

najlepszy teatr w Nowym Yorku

Broadway  to jedna z najdłuższych ulic na świecie. Biegnie od Manhattanu aż do miasta Albany 241 km na północ od Nowego Jorku. W jej środkowej części mieszczą się liczne teatry (rozrywkowe i musicalowe) stanowiące centrum teatralne USA i przyciągające rzesze turystów z całego świata.

Pytanie 14

Z jakim wydarzeniem związany był podział amerykańskiego społeczeństwa na tzw.  „suchych” i „mokrych”?

Twoja odpowiedź:

z prohibicją

Z prohibicją (okres w historii USA od 1920 do 1933 roku). Był to okres obowiązywania ustawy o zakazie produkcji, importu i eksportu, przewozu i sprzedaży wszelkich napojów alkoholowych na terenie USA, która skonfliktowała społeczeństwo amerykańskie, dzieląc je na "suchych", tj. zwolenników prohibicji, i na "mokrych", czyli jej przeciwników.

Pytanie 15

Skąd wywodzi się słowo Jankes?

Twoja odpowiedź:

pochodzenie tego słowa jest do dziś nieznane

Było to określenie dla białych mieszkańców północnych stanów USA, wywodzące się od  popularnych wśród  holenderskich osadników imion Jan Kees, Jan Kaas, i Jan Kas brzmiących bardzo podobnie: “Yankee”. Początkowo określenie to oznaczało lichwiarzy, ludzi chytrych, często oszustów pozbawionych honoru, z czasem już tylko oznaczało mieszkańców stanów północnych.

kobiety z podobnym wynikiem:

Avatar_1_missing_small natusiapl Avatar_1_missing_small meny28 Avatar_1_missing_small wtfwtf001

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...