Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
zdobył 9 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Jeśli chcesz robić naprawdę ostre zdjęcia, powinieneś posiadać:

Twoja odpowiedź:

statyw

Jeśli chcesz, aby Twoje zdjęcia naprawdę były ostre jak żyleta, to oczywiście dobrze jest posiadać dobry obiektyw, umiejętnie dobrać parametry fotografowania i zinterpretować warunki w jakich fotografujemy, ale wszystko to na nic jeśli będziemy fotografowali „z ręki” a szczególnie dotyczy to statycznych scen krajobrazowych, architektury ale i portretów.... . Posiadasz stabilizację optyczną... itp.? To działa, ale statywu nie zastąpi. Nie przejmuj się jednak, nie zawsze ostrość zdjęcia jest najważniejsza :)

 

Jak zrobić ostre zdjęcia portretowe? Praktyczny kurs fotografii: portrety, fotoreportaż, zdęcia studyjne i plenerowe, zdjęcia akcji, zdjęcia dzieci. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 2

Kiedy najlepiej fotografować kwiaty?

Twoja odpowiedź:

na wiosnę

Prawidłowa odpowiedź: pochmurne szare dni. Właśnie wtedy, kiedy słońce chowa się za chmurami, cienie są bardzo miękkie a uzyskane na fotografiach kolory nie będą wyblakłe pod wpływem silnego światła słonecznego … To bardzo dobra wiadomość, bo kiedy jest piękna pogoda możesz spokojnie podziwiać kwiaty z ukochaną osobą a w pochmurne dni spokojnie wyjść na spacer z aparatem.

 

Natura w fotografii, fotografia w naturze. Praktyczny kurs fotografii: portrety, fotoreportaż, zdęcia studyjne i plenerowe, zdjęcia akcji. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 3

Jaka pora dnia jest najlepsza w fotografii krajobrazu?

Twoja odpowiedź:

świt i zmierzch

Zarówno świt (około 15-30 minut przed wschodem słońca i godzina po wschodzie) i zmierzch (około 15-30 minut przed zachodem słońca i do około pół godziny po zachodzie) to najlepsza pora dnia podczas której możesz wykonać naprawdę piękne zdjęcia wykorzystując magię światła … Niestety fotografie krajobrazu robione o każdej innej porze dnia będą mimo naszych najlepszych starań najczęściej skazane na porażkę …

Pytanie 4

W którym miejscu fotografowanej sceny powinna znaleźć się linia horyzontu?

Twoja odpowiedź:

albo w 1/3 od góry albo 1/3 od dołu

Niezależnie od tego czy umieścisz horyzont w około 1/3 od góry czy od dołu fotografii, zawsze będzie wyglądać to lepiej niż gdy umieścisz go w połowie zdjęcia, ponieważ zazwyczaj wtedy scena wyglądać będzie nieciekawie. W zależności czy ciekawsze jest niebo czy też to co się dzieje na ziemi, ta część powinna dominować na fotografii i według tego podejmij decyzję o podziale kadru. A jeśli czasem uda Ci się złamać tę zasadę, udowodnisz, że tak naprawdę nie ma reguł!

 

Kompozycja w fotografii. Praktyczny kurs fotografii: zasady kompozycji, dobór sprzętu, przydatne porady. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 5

Jak można uzyskać bardziej nasycone kolory na fotografii?

Twoja odpowiedź:

używając filtra polaryzacyjnego

Filtr polaryzacyjny jest podstawowym narzędziem jakiego używają fotografowie jeśli chcą uzyskać w efekcie bardziej nasycone, żywsze kolory … Filtr tego rodzaju zakładany jest na obiektyw i spełnia dwie funkcje, ogranicza niepożądane odblaski światła i zwiększa nasycenie kolorów, a szczególnie nieba …. Będąc na wakacjach, to właśnie niebo często będzie grało główną rolę …:)

Pytanie 6

Czy można fotografować przy złej pogodzie?

Twoja odpowiedź:

zdecydowanie tak

W czasie niepogody szczególnie warto fotografować przyrodę, kwiaty … wtedy kolory są nasycone, dobrze wyczekać na chwile przed deszczem, burzą, po deszczu a nawet i w ich trakcie można wykonywać ciekawe, niebanalne ujęcia … Pozostaje tylko odważyć się wyjść z domu.

Pytanie 7

Kiedy szczególnie przydaje się obiektyw szerokokątny?

Twoja odpowiedź:

dla fotografowania panoram

Prawidłowa odpowiedź: w fotografii krajobrazowej i reportażowej. Obiektyw szerokokątny doskonale sprawdza się w fotografii krajobrazu, ale nie po to by pokazać jak najszerszą, jak największą przestrzeń, ale by doskonale pokazać, wyodrębnić elementy pierwszego planu na tle większej przestrzeni. Doskonale sprawdza się też w fotografii reportażowej czy życia miasta, jeśli chcemy podkreślić dynamikę sceny, mocno wyodrębniając wydarzenia czy postacie na pierwszym tle, jednocześnie pokazując szeroki kontekst. W żadnym razie nie traktuj tego obiektywu jako narzędzia do fotografowania z bliska wysokich budynków, a do tworzenia panoram służy specjalne oprogramowanie dostępne w komputerze, czasem w aparacie...

Pytanie 8

Dlaczego tak naprawdę warto fotografować w formacie RAW?

Twoja odpowiedź:

zapewniają najwyższą jakość obrazu

Fotografie zapisywane w formacie RAW nie są kompresowane (jak jpg) i zawierają więcej informacji. Zdjęcia takie nie są poddawane w aparacie rozmaitym zabiegom, które mają wpłynąć na kolor, ostrość, balans bieli, kontrast itp., ale równocześnie powodują że wiele danych jest nie do odzyskania ... Tymczasem RAW umożliwia, a nawet wymusza dokonanie wszystkich tych działań na komputerze, co zdecydowanie wydłuża proces obróbki zdjęcia, za to efekty powinny być zdecydowanie widoczne. W żadnym razie, jeśli nie bawi Cię ślęczenie przed komputerem i niekoniecznie Twoje fotografie muszą być idealne techniczne, nie robisz dużych odbitek do powieszenia na ścianie ... spokojnie możesz nadal używać formatu jpg i nie będzie to nieprofesjonalne:)

Pytanie 9

Czy im większa w aparacie fotograficznym będzie ilość megapikseli tym zdjęcia będą wyższej jakości?

Twoja odpowiedź:

tak, ponieważ będzie w nich więcej informacji

Prawidłowa odpowiedź: nie, ilość megapikseli decyduje co najwyżej o formacie w jakim można wydrukować zdjęcie. To dobra wiadomość, jeśli bowiem oglądasz zdjęcia na komputerze albo robisz standardowe odbitki o rozmiarze do 20 x 25 cm to wystarczy Ci aparat, który posiada rozdzielczość 5 mln pikseli, jeśli odbitki o rozmiarze do 33 cm x 48 cm, to aparat o rozdzielczość min 6 mln pikseli ... i taką rozdzielczość mają już najstarsze modele lustrzanek cyfrowych... :)  Jeśli decydujesz się na nowszy model, lepszy, doskonalszy to na pewno nie kieruj się ilością pikseli.

Pytanie 10

„Reguła trzech” w fotografii dotyczy ....

Twoja odpowiedź:

kompozycji fotografowanej sceny

Jest to prosty sposób na uzyskanie poprawnej, zrównoważonej kompozycji na fotografii. W skrócie polega na tym, że jeśli podzielilibyśmy zdjęcie na trzy równe prostokąty poziome i pionowe i wytyczyli linie podziału to najważniejsze elementy fotografowanej sceny, powinny znaleźć się w miejscu przecięcia linii. To miejsca, na które w pierwszej kolejności instynktownie kierowany jest wzrok odbiorcy, a wiadomo przecież jakie znaczenie może mieć pierwsze wrażenie ... do dzieła zatem i kreśl linie na swoich fotografiach (tylko nie na odbitkach ... :) i sprawdź jak u Ciebie z kompozycją.

Pytanie 11

W jaki sposób wywołać wrażenie ruchu na fotografii?

Twoja odpowiedź:

poprzez zastosowanie krótkiego czasu naświetlania

Prawidłowa odpowiedź: poprzez śledzenie fotografowanej sceny. Dobrą metodą jest śledzenie obiektywem poruszającej się, fotografowanej postaci. Śledzenie należy rozpocząć odpowiednio wcześnie przed wyzwoleniem migawki i kontynuować jeszcze przez chwilę po zrobieniu zdjęcia, dzięki czemu śledzony obiekt powinien zostać uwieczniony jako stosunkowo ostry a tło rozmyte. To doskonały efekt ruchu a kwestią naszej artystycznej wizji jest na ile ostry ma być fotografowany obiekt w stosunku do tła np. stosując odpowiednio długi lub krótki czas naświetlania. Doskonałą zaletą może być możliwość rozmycia np. niezbyt atrakcyjnego tła.

Pytanie 12

Czy mgła jest dobrą porą na fotografowanie przyrody?

Twoja odpowiedź:

tak, bo mgła pozwala na tworzenie często magicznych, odrealnionych fotografii

Mgła jest wielką szansą dla fotografa zrobienia niepowtarzalnych fotografii, zachwycających nastrojem, klimatem w miejscach czasem zwyczajnych i niezauważalnych na co dzień ... Najbardziej niezwykłe warunki są wtedy, kiedy miejscami czy chwilami przez warstwę chmur i mgieł przebijają się promienie słońca malując obrazy, czasem widoczne dopiero po otwarciu zdjęcia na komputerze! Nie czekaj zatem na piękną pogodę, jeśli tylko zauważysz mgłę, wykorzystaj te warunki ponieważ czasem trwają tylko przez chwilę.

Pytanie 13

Czym jest głębia ostrości?

Twoja odpowiedź:

moc ostrości

Prawidłowa odpowiedź: to przestrzeń przed i za fotografowanym obiektem, na który jest nastawiona ostrość. Głębia ostrości jest w fotografii jedną z najważniejszych form wyrazu. Jest to umowny obszar na fotografii, który wydaje się być ostry, nie rozmyty, czyli wszystko przed i za obiektem na który ustawiamy ostrość. Możemy zatem wydłużać, skracać głębię ostrości uzyskując efekty stosownie do naszych wyobrażeń. O głębi ostrości decydują trzy podstawowe czynniki: wartość przysłony (wyższa wartość przysłony, większa głębia), długość ogniskowej obiektywu (dłuższa ogniskowa, mniejsza głębia) i odległość od fotografowanego obiektu (większa odległość, większa głębia). To co skomplikowane okazuje się dużo prostsze w praktyce ... wyjdź zatem w plener i sprawdź:)

Pytanie 14

Co to jest histogram?

Twoja odpowiedź:

historia wykonanych przez Ciebie w danym okresie fotografii

Prawidłowa odpowiedź: wykres, który pokazuje rozkład punktów o różnej jasności na zdjęciu. Na osi poziomej mamy jasność punktów, od całkowicie czarnych - po lewej stronie, do intensywnie białych - po prawej. Każdej wartości jasności przypisany jest słupek o wysokości proporcjonalnej do liczby punktów o tej jasności. Kierując się histogramem możemy ocenić trafność ekspozycji, czy zdjęcie będzie naświetlone poprawnie czy będzie prześwietlone lub niedoświetlone.

Pytanie 15

Jaki element jest najważniejszy w fotografowaniu wody (morze, rzeka, jezioro, wodospad, strumyk)?

Twoja odpowiedź:

czas naświetlania

Tak jak w przypadku fotografowania większości krajobrazów najważniejsza wydaje się być wartość przysłony tak w fotografowaniu wody czas naświetlania ... Wybór powinien zależeć od atmosfery jaka chcemy stworzyć, czy chcemy pokazać jedwabiste rozmycie płynącej wody, czy może pokazać siłę i moc fal rozbijających się o brzeg ...  Różne efekty uzyskamy w zależności od długości naświetlania.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

2354_small makustefan Avatar_0_missing_small redfox Avatar_0_missing_small zdanek Avatar_0_missing_small rat_mikael Avatar_0_missing_small tom_clay 2810_small erykf

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...