Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
zdobył 17 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Co przedstawia poniższe zdjęcie?

Big
Twoja odpowiedź:

płytę główną

Płyta główna to szkielet, na którym montuje się najważniejsze elementy komputera (procesor, pamięć RAM czy karty rozszerzeń) i który umożliwia komunikację wszystkich tych komponentów.

 

Okiełznać komputer. Skuteczny kurs obsługi komputera: budowa, podstawowe programy i korzystanie z Internetu. Kurs "Windows, Word, Excel... Internet". LINK SPONSOROWANY

dowiedz się więcej
Pytanie 2

Który podzespół jednostki centralnej nazywany jest mózgiem komputera?

Twoja odpowiedź:

procesor

Procesor (ang. Central Processing Unit = CPU) to układ scalony, który odpowiada za realizację najważniejszych funkcji komputera. Jego rola to przetwarzanie informacji i nadzorowanie pracy wszystkich podłączonych w komputerze urządzeń, dlatego często porównywany jest do mózgu człowieka.

 

Mózg komputerowy? Kurs "Specjalista ds. informatyki": praktyczne rozwiązania, przydatne linki, programowanie, sieci lokalne. LINK SPONSOROWANY

dowiedz się więcej
Pytanie 3

Dane, z którymi aktualnie pracujemy, ładowane są do pamięci:

Twoja odpowiedź:

RAM

RAM to pamięć, która służy do przechowywania danych podczas pracy komputera. Pracuje dużo szybciej niż dysk twardy czy napęd DVD, jednak wymaga stałego źródła zasilania – po wyłączeniu komputera dane zawarte w tej pamięci są bezpowrotnie tracone.

 

Jak zarządzać bazą danych?  Kurs "Specjalista ds. informatyki": praktyczne rozwiązania, programowanie, budowa i zarządzanie bazami danych. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 4

Podczas instalacji programu pliki kopiowane są na dysk:

Twoja odpowiedź:

twardy

Dysk twardy jest elementem komputera służącym do trwałego przechowywania danych – dane pozostają na nim także po wyłączeniu komputera. Dyski twarde cechują się dużą pojemnością oraz niezawodnością.

dowiedz się więcej
Pytanie 5

Kiedy wykorzystywana jest pamięć ROM?

Twoja odpowiedź:

w trakcie pracy komputera

Pamięć ROM (ang. Read-Only Memory) to, jak sama nazwa wskazuje, pamięć tylko do odczytu. Zapisywane są w niej (na etapie produkcji komputera) ustawienia BIOS’u – programu testującego sprzęt po uruchomieniu komputera. Dane z pamięci ROM nie giną po wyłączeniu komputera.

Pytanie 6

Złącze umożliwiające podłączenie do komputera wielu różnych urządzeń to:

Twoja odpowiedź:

USB

USB to najpopularniejszy obecnie rodzaj portu komunikacyjnego komputerów, który prawie całkowicie wyparł z rynku stosowane dawniej porty szeregowe i równoległe. Charakteryzuje się dużą prędkością transferu danych. Urządzenia podłączane za pomocą tego portu rozpoznawane są automatycznie, a ich instalacja przebiega bardzo szybko.

Pytanie 7

Klawiaturę lub mysz podłączamy do portu:

Twoja odpowiedź:

PS/2

PS/2 jest powszechnie używanym portem szeregowym, służącym do podłączenia myszy lub klawiatury. Ponieważ bardzo trudno odróżnić gniazdo portu dla klawiatury od tego dla myszy, wprowadzono kolorystyczne oznaczenia – fioletowy dla klawiatury i zielony dla myszki.

Pytanie 8

Co oznacza skrót HDD?

Twoja odpowiedź:

napęd dyskietki

Skrótem HDD (ang. Hard Disk Drive) oznacza się napęd dysku twardego. Skrót ten stosowany jest często podczas podawania konfiguracji komputera. Inne charakterystyczne skróty to FDD (ang. Floppy Disc Drive) – napęd dysku miękkiego, czyli dyskietki, CPU (ang. Central Processing Unit) – procesor.

Pytanie 9

Dysk twardy i płyty CD zaliczamy do pamięci:

Twoja odpowiedź:

masowej

Pamięć masowa nazywana jest też pamięcią trwałą, ponieważ umożliwia długotrwałe przechowywanie danych (w przeciwieństwie do pamięci RAM i ROM). Do pamięci masowej zaliczamy także płyty DVD, archaiczne już dyskietki czy bardzo popularne pamięci USB.

Pytanie 10

Płyta, na której możemy wielokrotnie zapisywać dane, to:

Twoja odpowiedź:

CD-RW

Płyty CD-RW, w przeciwieństwie do płyt CD-R, mają możliwość wielokrotnego zapisu danych (np. 700 MB danych lub 80 minut muzyki) oraz możliwość kasowania danych do około 1000 razy. Dyski CD-RW można nagrać tylko w nagrywarce płyt CD-RW.

dowiedz się więcej
Pytanie 11

Który układ klawiszy stosowany jest w produkowanych obecnie klawiaturach?

Twoja odpowiedź:

QWERTY

W pierwszych klawiaturach klawisze były ułożone alfabetycznie, w dwóch rzędach. W 1875 roku Christopher Sholes zmienił układ klawiatury, tak aby najczęściej używane klawisze nie znajdowały się zbyt blisko siebie. W ten sposób powstał układ QWERTY (nazwa pochodzi od pierwszych sześciu klawiszy). Układ opatentowany w 1936 roku przez Augusta Dvoraka gwarantował wprawdzie szybkie tempo pisania, jednak się nie przyjął, gdyż wiele osób przyzwyczaiło się już do poprzedniego typu klawiatury.

Pytanie 12

Monitor LCD to monitor:

Twoja odpowiedź:

ciekłokrystaliczny

LCD to płaski wyświetlacz ciekłokrystaliczny, stosowany głównie w komputerach przenośnych, telewizorach, projektorach i w monitorach. Monitory ciekłokrystaliczne wyparły ciężkie, duże, dające gorszej jakości obraz monitory CRT, wykonane w technologii kineskopowej.

dowiedz się więcej
Pytanie 13

Jaką jednostką określamy jakość skanowanego obrazu?

Twoja odpowiedź:

dpi

Parametr liczbowy dpi (ang. dots per inch) służy do opisywania rozdzielczości skanerów. Jego miarą jest liczba punktów na długości jednego cala (ok. 2,5 cm). Im większe dpi, tym wyraźniejszy obraz, lepsza jakość barw możliwych do uzyskania i tym samym – lepsza jakość skanowanego dokumentu.

Pytanie 14

Netbook to:

Twoja odpowiedź:

rodzaj przenośnego komputera

Netbook to niewielki przenośny komputer. Ma mniejszy ekran niż notebook (zazwyczaj tylko 12 cali) oraz  mniejsze, i co za tym idzie – mniej wydajne, podzespoły. Nie zawiera napędu DVD, jest za to wyposażony w port USB, pozwalający na podłączenie napędu optycznego, a często także w porty Wi-Fi, bluethoot czy czytnik kart pamięci. Zalety netbooka to niższa cena w stosunku do innych rodzajów komputerów i mniejsza waga (z zasilaczem waży najwyżej 1,5 kg).

Pytanie 15

Tablet PC to:

Twoja odpowiedź:

przenośny komputer z ekranem dotykowym

Tablet PC to wzorowany na notebooku mały przenośny komputer, wyposażony w ekran dotykowy. Tablet przydaje się tam, gdzie ustawienie laptopa, nawet najbardziej mobilnego, nie jest możliwe. Trzymany w dłoni i obsługiwany piórkiem, pozwala na szybkie zapisanie informacji (bez użycia klawiatury). Tabletów PC nie należy mylić z klasycznymi tabletami – urządzeniami wykorzystywanymi przez rysowników i grafików.

Pytanie 16

Co to jest ploter?

Twoja odpowiedź:

to urządzenie do drukowania, wycinania czy grawerowania wielkoformatowych projektów

Słowo „ploter” pochodzi od angielskiego czasownika „plot”, czyli „kreślić”, „wykreślić”. Ploter to rodzaj urządzenia służącego do rysowania za pomocą specjalnych pisaków o różnej grubości. Stosowany jest najczęściej do tworzenia projektów architektonicznych i dużych projektów technicznych. Istnieją także plotery tnące, które zamiast pisaków mają noże (stosuje się je m.in. do wycinania liter) oraz drukujące.

Pytanie 17

Drukarki dzielimy na:

Twoja odpowiedź:

mozaikowe, atramentowe, laserowe

Do podstawowych, powszechnie stosowanych rodzajów drukarek zaliczamy drukarki igłowe (inaczej: mozaikowe), atramentowe i laserowe. Istnieją też drukarki wielofunkcyjne (tzw. urządzenia wielofunkcyjne), wyposażone dodatkowo w funkcje skanowania i kopiowania dokumentów. Popularne są również drukarki bezprzewodowe, pozwalające na wydruk z komputera poprzez bluetooth, WLAN lub łącze podczerwieni (IrDa).

dowiedz się więcej
Pytanie 18

Do urządzeń będących zarówno urządzeniami wejścia, jak i wyjścia należą:

Twoja odpowiedź:

monitor, klawiatura

Do urządzeń będących zarówno urządzeniami wejścia, jak i wyjścia należą modem i dysk twardy.

Urządzenia wejścia/wyjścia to takie, które potrafią zarówno przekazywać dane do komputera, jak i pobierać je z komputera. Oprócz wymienionych urządzeń zaliczamy do tej grupy wszelkie nośniki danych z możliwością zapisu i odczytu (np. pendrive), kartę sieciową, muzyczną czy ekran dotykowy.

Pytanie 19

Blu-ray disk to:

Twoja odpowiedź:

typ nośnika danych

Blu-ray to rodzaj płyty, na której za pomocą niebieskiego lasera można zapisywać duże ilości danych (od 25 do 400 GB). Jest następcą płyty DVD. Głównym przeznaczeniem płyt Blu-ray ma być dystrybucja filmów nagranych w wysokiej jakości (konkurencyjnym wobec Blu-ray standardem jest HD DVD). Płyty tego typu odtwarza się w specjalnych napędach Blu-ray.

Pytanie 20

UPS to urządzenie służące do:

Twoja odpowiedź:

chwilowego podtrzymania zasilania komputera

UPS to rodzaj akumulatora – urządzenie, którego zadaniem jest zapewnienie zasilania w wypadku, gdy nastąpi przerwa w dopływie prądu, tak by można było zapisać dane i bezpiecznie wyłączyć komputer. Podstawowym parametrem charakteryzującym UPS jest czas zasilania awaryjnego (zwykle od 5 do 30 minut).

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small Sollmyr Avatar_0_missing_small Bazooka 2810_small erykf Avatar_0_missing_small Torens Avatar_0_missing_small rychu Avatar_0_missing_small dani34

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...