Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Wielka Brytania - test podstawowy

Wyniki użytkownika mieso123!
zdobyła 8 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1
Kombinacją ilu flag jest flaga brytyjska zwana popularnie "Union Jack"?
Twoja odpowiedź:

2

Brytyjska flaga jest tak naprawdę kombinacją 3 flag: angielskiej (przedstawiającej krzyż św. Jerzego), szkockiej (z krzyżem św. Andrzeja) i irlandzkiej (z krzyżem św. Patryka).
Pytanie 2

Jak nazywa się najbardziej ekskluzywny londyński sklep–galeria (jeden z najbardziej znanych sklepów świata)?

Twoja odpowiedź:

Harrods

Luksusowy dom towarowy na Brompton Road, w dzielnicy Knightsbridge, od 1985 jest własnością braci Al-Fayed (Aliego i Mohameda, ojca Dodiego Al-Fayeda), którzy kupili sklep za 615 millionów funtów. Harrods zatrudnia prawie 4000 osób. W sklepie zakupy robiła m.in królowa Elżbieta.

 

Jak dotrzeć do Harrodsa? Koniec języka za przewodnika - praktyczny kurs angielskiego. Dostaniesz się tam, gdzie chcesz. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 3
Heathrow to:
Twoja odpowiedź:

jedno z 8 lotnisk Londynu

Heathrow to 1 z 6 londyńskich portów lotniczych. Jest to zarazem największe lotnisko Europy i pierwsze pod względem ilości obsługiwanych pasażerów lotnisko na świecie.
Pytanie 4
Standardowe napięcie w gniazdkach w Anglii to:
Twoja odpowiedź:

240 V, 50 Hz

Aby podłączyć urządzenie kupione na kontynencie do gniazdka w Wielkiej Brytanii potrzeba konwertera wtyczek, gdyż wejścia są tam na trzy, a nie dwa bolce.
Pytanie 5
Czy w Wielkiej Brytanii zakaz palenia w miejscach publicznych dotyczy:
Twoja odpowiedź:

wszystkich miejsc wymienionych powyżej

W UK obowiązuję całkowity zakaz palenia w budynkach użyteczności publicznej włączając w to puby, restauracje, kluby nocne itp. oraz toalety. Za budynek publiczny uznawany jest obiekt mający trzy ściany i dach i przeznaczony do ogólnego użytku, a więc zakaz ten obowiązuje także zabudowany przystanek autobusowy. Zakazem tym nie są objęte tereny otwarte jak np. parki.
Pytanie 6
Chcąc zamówić w pubie ok. 0,5 litra piwa typowy Brytyjczyk powie:
Twoja odpowiedź:

half liter of beer, please

Piwo lane z kija w pubach sprzedaje się w pint’ach (wymawiane "pajnt"), nigdy w litrach. 1 pint to około 0,5 litra piwa. Typowy Brytyjczyk powie zatem "pint of beer, please". Można zamówić również 0,5 pint'a ("half-pajnt"), co stanowi około ćwierć litra piwa.
Pytanie 7

Szkockie haggis to:

Twoja odpowiedź:

potrawa identyczna jak polskie ”flaczki”

Haggis to potrawa - barani żołądek nadziewany mięsem (wątrobą i sercem) oraz owsianką. Podaje się ją najczęściej z rzepą i ziemniakami.

Pytanie 8
Co znajduje się pod murawą stadionu Wembley w jej centralnym punkcie, na głębokości kilku metrów?
Twoja odpowiedź:

tzw. "kapsuła czasu" (ang. the time capsule) - stalowa, otwierana kula z pamiątkami

Zachowano w niej na pamiątkę m.in. fragment murawy starego Wembley, nagranie DVD z finałowego meczu mistrzostw świata 1966 r., czy księgę zawierającą archiwum wszystkich meczów reprezentacji Anglii na starym stadionie.
Pytanie 9

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch to:

Twoja odpowiedź:

najdłuższa nazwa miasta w Wielkiej Brytani

Miasto to jest położone w Walii, na wyspie Anglesey. Oznacza "Kościół Świętej Marii w dziupli białej leszczyny przy wartkim wirze wodnym oraz Kościół Świętego Tysilio przy czerwonej jaskini".

 

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch - potrafisz to wymówić? Praktyczny kurs angielskiego - lekcje multimedialne z opcją ćwiczenia wymowy. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 10
Jaką nazwę nadali Anglii rzymscy najeźdźcy:
Twoja odpowiedź:

Albion

Nazwa to pochodzi od łacińskiego "albi", co oznacza "biały". Odnosi się do białych klifów wybrzeża hrabstwa Kent, do którego przybyli Rzymianie.
Pytanie 11
Polski „Jan Kowalski" to w Wielkiej Brytanii:
Twoja odpowiedź:

John Done

Angielskim opowiednikiem polskiego Kowalskiego jest John Smith. Mianem tym określa się symbolicznego przedstawiciela społeczeństwa, zwykłego, szarego obywatela.
Pytanie 12

Czy Polka była kiedyś królową Anglii?

Twoja odpowiedź:

tak, była to Klementyna Sobieska

W 1722 roku po sekretnych negocjacjach pomiędzy Hiszpanią, Watykanem i Polską, 16 letnia Klementyna Sobieska poślubiła 30 lat starszego Jamesa Stuarta – niekoronowanego króla Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii. Ona i jej małżonek zostali zaproszeni do Rzymu przez papieża Klemensa XI, który tytułował ich władcami Anglii, Szkocji i Irlandii (w celu wzmocnienia wpływów katolickich w protestanckim kraju). Niestety, nigdy nie zasiadła na tronie ani nie była w Londynie.

Pytanie 13

Jakim imieniem nazwano najpopularniejsza owcę Wielkiej Brytanii?

Twoja odpowiedź:

Daisy

Była to owca Dolly, sklonowana w Szkocji w 1996 roku.

Pytanie 14

Londyn był pierwszym miastem, w którym pojawił się smog. Kiedy zaobserwowano to zjawisko po raz pierwszy?

Twoja odpowiedź:

na początku XIX wieku

Pierwszy raz zaobserwowano to zjawisko już w połowie XVII wieku. Londyn był pierwszym miastem, w którym pojawił się smog, między innymi ze względu na powszechne użycie kominków (w większości domów kominek był praktycznie w każdej sypialni).

Pytanie 15

Na ścianie którego banku w czerwcu 1967 roku pojawił się pierwszy na świecie bankomat?

Twoja odpowiedź:

Barings Bank

Pierwszy na świecie bankomat pojawił się w czerwcu 1967 roku w Londynie na ścianie banku Barclays w dzielnicy Enfield Town.

Pytanie 16

Dlaczego londyńscy policjanci są nazywani „bobbies“?

Twoja odpowiedź:

od potocznej nazwy wysokiej czapki policyjnej

Londyńscy policjanci „bobbies“ są tak nazywani od imienia Roberta Peela, założyciela londyńskiej policji. Robert zdrobniale w języku angielskim brzmi właśnie Bob.

 

Dogadasz się, jeśli złapią Cię angielscy "bobbies"? Praktyczny kurs angielskiego - poradzisz sobie w każdej sytuacji. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 17
Ile jest w Wielkiej Brytanii wysp?
Twoja odpowiedź:

ok. 5500 - 6000

Ich dokładna liczba nie jest jednak określona.
Pytanie 18
Czemu zawdzięcza popularność szkockie jezioro Loch Ness?
Twoja odpowiedź:

potworowi znanemu jako "Nessie"

Rzekomy mieszkaniec głębin jeziora, według relacji naocznych świadków, ma długą szyję zakończoną paszczą, dwu- lub jednogarbny grzbiet i ciemną skórę.
Pytanie 19

Podczas tradycyjnej „Five o’clock Tea” w Wielkiej Brytanii podaje się:

Twoja odpowiedź:

wyłącznie herbatę i ciastka

„Five o’clock Tea” to nazwa określająca cały posiłek, serwowany tradycyjnie w Wielkiej Brytanii między godziną trzecią a piątą. Obejmuje on nie tylko herbatę czy kawę podawane z mlekiem oraz ciastka, ale także przeróżne kanapki, gorące babeczki z masłem, ciasto i sezonowe owoce.

Pytanie 20
Umywalki i wanny w Wielkiej Brytanii posiadają dwa krany ponieważ:
Twoja odpowiedź:

Brytyjczycy chcą w ten sposób pokreślić swoją odrębność kulturową

Woda gorąca (podgrzewana w specjalnych bojlerach na dachach domów) i zimna (w Wielkiej Brytanii jest to woda pitna) jest dostarczana innymi rurami i pod innym ciśnieniem. Aby uniknąć problemów technicznych w momencie ich mieszania używane są dwa osobne krany.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small Perc Avatar_0_missing_small daniel82 Avatar_0_missing_small bidon 2790_small Daniello Avatar_0_missing_small kaw91 Avatar_0_missing_small bassguitar17

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...