Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Inteligentny jak... Włoch?

Wyniki użytkownika anita!
zdobyła 7 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Chcąc opisać Twoją przyjaciółkę, możesz użyć różnych zwrotów. Który jest niepoprawny?

Twoja odpowiedź:

Credo che lei é molto intelligente.

Wyrażanie opinii jest po włosku nieco skomplikowane... gramatycznie. Tylko użycie zwrotu Secondo me („Według mnie”) nie nastręcza trudności, natomiast po każdym wyrażeniu typu: Penso che („Myślę że”), Credo che („Sądzę że”) itp. konieczne jest użycie trybu congiuntivo (np. Penso che lei sia...). Innym sposobem na ominięcie gramatycznej pułapki jest konstrukcja: La trovo... (dosł. „znajduję ją bardzo inteligentną”).

 

Włoski - zwroty "gotowe do użycia". Praktyczny kurs włoskiego nastawiony na komunikację. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 2

Wysłuchaj nagrania i zaznacz, spod jakiego znaku zodiaku jest Ugo.

Twoja odpowiedź:

Strzelec

Ugo jest typowym przedstawicielem swojego znaku zodiaku, czyli Strzelca: jest inteligentny i jest optymistą.

Pytanie 3

Które słowo jest przeciwieństwem słowa „hojny”?

Twoja odpowiedź:

avaro

Każdy z tych wyrazów oznacza jakąś cechę, ale tylko avaro (skąpy) wiąże się z pieniędzmi. Presentuoso powiemy o osobie zarozumiałej, modesto to „skromny” a słowa testardo używa się nie tylko w stosunku do ludzi, ale także do... osłów – znaczy ono „uparty”. 

Pytanie 4

Nie jesteś pewien, czy Twój przyjaciel Carlo jest naprawdę szczery. Uzupełnij czasownik w zdaniu, w którym dzielisz się wątpliwościami ze znajomymi:
Non sono sicuro che Carlo ... veramente sincero.

Twoja odpowiedź:

sia

Non sono sicuro, jako wyrażenie oznaczające wątpliwość, pociąga za sobą konieczność użycia trybu congiuntivo presente. Dlatego właściwą formą jest tu sia. É sincero to zdanie w trybie oznajmującym, sarebbe sincero – przypuszczającym, a fosse to także congiuntivo, ale congiuntivo imperfetto – poprawne byłoby w zdaniu w czasie przeszłym: Non ero sicuro che lui fosse veramente sincero.

 

Gramatyka włoskiego jest łatwa! Kurs włoskiego - przystępna gramatyka z przykładami, nauka czasowników z przyimkami na komputerze. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 5

Jak w miarę grzeczny sposób określisz kogoś jako niemądrego?

Twoja odpowiedź:

Lui é una persona di bassa lega.

Uwaga, użycie większości z tych zwrotów może się skończyć wielką awanturą! Tylko persona di bassa lega („osoba nie najwyższych lotów”) nie jest obraźliwe, reszty nie radzimy używać w obecności osoby opisywanej: ha la testa sotto i calcagni to „kompletny półgłówek” (dosł. „ma głowę pod stopami”), una testa di rapa – „kapuściany głąb”, a asino asino calzato e vestito – „skończony osioł” (dosł. „osioł obuty i ubrany”).

Pytanie 6

Uzupełnij opis:
Claudia parla troppo, é una vera ...

Twoja odpowiedź:

chiacchierona

Claudia być może jest egoistką (egoista), strojnisią (elegantina), może też wykonywać zawód fryzjerki (parrucchiera), ale z tego, że mówi za dużo, wynika przede wszystkim, że jest gadułą – chiacchierona.

 

Kurs włoskiego, po którym sobie pogadasz. 3000 słów i zwrotów, skuteczna nauka słówek na komputerze. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 7

Co mówi o sobie Natalia? Wysłuchaj nagrania i wybierz właściwy opis.

Twoja odpowiedź:

lubi rządzić i jest trochę egoistką

Prawidłowa odpowiedź: jest trochę despotyczna, ale nie jest egoistką. Natalia w swojej wypowiedzi przyznaje samokrytycznie, że jest trochę despotyczna (sono anche un po’ autoritaria), ale zaznacza, że nie jest egoistką (non sono egoista).

Pytanie 8

Szukasz pracy we Włoszech. Jesteś humanistą, uważasz się za osobę kreatywną i ambitną. Które ogłoszenie powinno zwrócić Twoją uwagę?

Twoja odpowiedź:

Richiedesi ingegneri, capacità di gestione, dinamismo, creatività

Prawidłowa odpowiedź: Aziende abbisogna assumere funzionari, studi umanistici, intraprendenti ambiziosi, creativi. Powinieneś odpowiedzieć na ofertę Aziende abbisogna..., bo są w niej wszystkie posiadane przez Ciebie cechy: studi umanistici, ambiziosi, creativi. W pierwszym ogłoszeniu szukają magistra PR (pubbliche relazioni) dynamicznego i z inicjatywą, w drugim – osoby dyspozycyjnej, płci obojętnej (ambosessi) z dobrym wyglądem i kulturą osobistą, a w trzecim – dynamicznego i kreatywnego inżyniera, który potrafi zarządzać (ingegneri, capacità di gestione).

Pytanie 9

Denerwujesz się przed spotkaniem z przyszłą teściową, tymczasem Twoja narzeczona mówi:
Mia mamma é una persona molto alla mano, czyli: „Mamusia jest bardzo...”

Twoja odpowiedź:

surowa, poważna

Prawidłowa odpowiedź: przystępna, bezpośrednia. Możesz się odprężyć – wygląda na to, że spotkanie przebiegnie w dobrej atmosferze, bo persona alla mano oznacza osobę otwartą, przystępną i bezpośrednią.

 

Pytanie 10

Posłuchaj wypowiedzi Silvano i wybierz odpowiedź, jakie dziewczyny podobają mu się najbardziej.

Twoja odpowiedź:

cierpliwe i lubiące porządek

Silvano najwyraźniej potrzebuje zaprowadzenia w życiu trochę ładu, bo szuka dziewczyny cierpliwej (paziente) oraz lubiącej porządek (ordinata). To drugie słowo jest czasem tłumaczone jako „porządna”, jednak po polsku to określenie w stosunku do kobiet ma raczej inne znaczenie, niż zamiłowanie do porządku.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small behindthesun Avatar_0_missing_small piotr25 Avatar_0_missing_small Topolino16 Avatar_0_missing_small ANDREAS

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...