Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
zdobyła 4 punkty
Interpretacja wyników
Pytanie 1

W którym miesiącu odbywa się karnawał w Hiszpanii?

Twoja odpowiedź:

w styczniu

Karnawał w Hiszpanii zazwyczaj odbywa się w lutym, chociaż niekiedy  również na początku marca. Wszystko zależy od daty obchodów Świąt Wielkanocnych. W tym roku oficjalne obchody karnawału zaczynają się 7 lutego i trwają do 17 lutego. 

Pytanie 2

Najsłynniejszym karnawałem w Hiszpanii jest ten, który odbywa się:

Twoja odpowiedź:

w Kadyksie

Kadyks – niewielkie miasto w Andaluzji, na czas świętowania karnawału staje się jednym z najbardziej obleganych, bowiem tu właśnie odbywa się najsłynniejszy hiszpański kranawał, który został uznany w 2009 roku za jeden z dziesięcu skarbów Hiszpanii, stanowiących Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe.

Pytanie 3

Co jest cechą charakterystyczną karnawału w Kadyksie?

Twoja odpowiedź:

walka na pomidory

Bardzo istotnym elementem karnawału w Kadyksie jest bez wątpienia konkurs pomiędzy grupami artystycznymi w czterech kategoriach (coros, comparsas, chrigotas, cuartetos). Takie grupy przygotowują się do artystycznej rywalizacji, przygotowując sobie kostiumy i muzykę. Finał konkursu odbywa się w Gran Teatro Falla w ostatni piątek przed Środą Popielcową.

Pytanie 4

Kim są chirigotas

Twoja odpowiedź:

drobni złodzieje, najczęściej kieszonkowcy

Na prawdziwym hiszpańskim karnawale nie może zabraknąć chirigotas, czyli barwnych grup muzyczno-satyrycznych, które z humorem, ironią i sarkazmem komentują aktualne wydarzenia. Chirigotas równieżstrojem nawiązują do tematu swojego  przedstawienia.

Pytanie 5

W którym mieście odbywa się najbardziej spektakularny konkurs na królową karnawału?

Twoja odpowiedź:

w Barcelonie

Karnawał w Santa Cruz de Tenerife jest przez wielu uznawany, zaraz po karnawale w Rio de Janeiro, za najlepszy na świecie. Jego kluczowym wydarzeniem jest wybór królowej karnawału. Kandydatki do tego tytułu prezentują się licznej publiczności w barwnych i wymyślnych kreacjach ważących około 150 do 200 kilo. Zwyciężczyni bieże udział wraz z całym orszakiem w defiladzie otwierającej oficjalne obchody karnawału, a także reprezentuje karnawał na Teneryfie na międzynarodowych targach turystyki.

Pytanie 6

Karnawał na Teneryfie ma co roku inny temat przewodni w 2013 będzie to:

Twoja odpowiedź:

Dzieci Kwiaty, lata 60

W tym roku będzie obowiązywać temat związany z Indiami i Bollywood. Po raz pierwszy w historii zdecydowali o tym wszyscy Hiszpanie za pomocą konkursu sms J. Co było myślą przewodnią w poprzednich latach, można zobaczyć tu

Pytanie 7

Miel Otxin jest związany z karnawałem świętownym w :

Twoja odpowiedź:

Lantz

W miasteczku Lantz w regionie Nawarra integralną częścią obchodów karnawałowych jest pościg, złapanie i spalenie na stosie złodziejaszka, który zwie się Miel Otxin. Jest to odtworzenie prawdziwej historii, która wydarzyła się tam przed laty. Naturalnie, Miel Otxin nie jest tym razem żywą osobą, ale wysoką na około 3 metry kukłą, którą później pali się na stosie.

Pytanie 8

W którym mieście odbywa się najpopularniejszy karnawał w Katalonii?

Twoja odpowiedź:

Barcelona

Karnawał w Tarragonie jest bez wątpienia najbardziej popularny w całej Katalonii. Nawiązuje on do dawnych obchodów na cześc boga Saturna. Centralną postacią obchodów jest „Rei Carnestoltes”, fikcyjna postać wykonana z drewna, która w ostatnich dniach karnawału jest palona na stosie.  Poza tym można tu skosztować wielu regionalnych smakołyków, a także wziąć udział w konskursie rzucania telefonem komórkowym J

Pytanie 9

W którym mieście podczas karnawału mogą Ci rozbić jajko na głowie?

Twoja odpowiedź:

w Águilas

Zwyczaj ten praktykuje się w Águilas w regionie Murcja, na szczęście jajka są wypełnione confetti. Jeśli zdecydujesz się spędzić karnawał w tym mieście, to z pewnością będziesz się dobrze bawić, nie tylko za dnia, lecz również w nocy, bo jest to miejsce słynące z nocnych atrakcji karnawałowych. Uwaga na tradycyjny alkohol „cuerva”, szybko uderza do głowy.

Pytanie 10

Karnawał w Ciudad Rodrigo jest inaczej nazywany: 

Twoja odpowiedź:

Carnaval de Toro (karnawał byka)

Jeśli chcesz zobaczyć zabawę karnawałową połączoną z tradycyjnymi walkami byków, to musisz koniecznie przyjechać do Ciudad Rodrigo niedaleko Salamanki. Tutaj pochody karnawałowe przeplatają się z korridami i gonitwami byków

Pytanie 11

Gdzie podczas karnawału można spotkac „os peliqueiros”?

Twoja odpowiedź:

w Alicante

„Os peliqueiros” można spotkać w galisyjskim miasteczku Laza. Jest to jeden z nastarszych karnawałów z obchodzonych na świecie. „Os peliquieros” przedstawiają osoby będące dawniej u władzy, a konkretniej poborców podatkowych. Charakterystyką ich stroju są specyficzne maski i peruki, które zwykle straszą najmłodszych. Uwaga, nie należy zaczepiać żadnego z „os peliqueiros”, bo mogą smagnąć batem.

Pytanie 12

Co to jest „pregón”?

Twoja odpowiedź:

przysmak karnawałowy, rodzaj ciastka

Jest to rodzaj oficjalnej przemowy wygłszanej przez lokalną osobistość, która rozpoczyna obchody karnawału bądź innego święta.

Pytanie 13

Święto karnawału w regionie Asturias jest nazywane:

Twoja odpowiedź:

murga

Antroxu to zabawa karnawałowa w regionie Asturias. Jej cechą chcrakterystyczną jest chociażby Jueves de Comadres, dzień w którym kobiety przejmują kontrolę na miastem, spotykają się w kafejkach i restauracjach, a mężczyźni zostają w domu.

Pytanie 14

Podczas zabawy karanawałowej w miejscowości Villanueva y Geltrú mieszkańcy obrzucają się:

Twoja odpowiedź:

pomidorami

Nie tylko pomidorami na słynnej „tomatinie”, ale również bezami obrzucają się Hiszpanie,tudzież Katalończycy, tyle że podczas karnawału. Jeśli chcesz wziąć udział w tej bitwie oraz poznać inne, bardziej tradycyjne zwyczaje karnawałowe, przyjedź do Villanueva y Geltrú.

Pytanie 15

Wydarzeniem kończącym karnawał w Środę Popielcową jest w wielu miejscowościach:

Twoja odpowiedź:

spalenie masek karnawałowych

Pogrzeb sardynki jest ostatnim aktem karnawału i symbolizuje nadejście Wielkiego Postu. Postacią centralną jest wielka papierowa figura sardynki zamknięta w kartonowej trumnie, którą odprowadza orszak składający się z żałobników. 

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small peter668

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...