Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
zdobyła 8 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Twój znajomy Anglik mówi ci, że jego córka uczy się w public school. Co ma na myśli?

Twoja odpowiedź:

szkołę prywatną

Public school kojarzyć się może ze szkołą publiczną/państwową, jest to jednak angielski odpowiednik szkoły prywatnej.  Rodzice płacą często dość wysokie czesne, mimo że są to szkoły płatne, wcale nie jest łatwo się do nich dostać. Najbardziej znane i powszechnie cenione to Eton, Harrow i Winchester.

 

Lekcje angielskiego - w zeszytach albo multimedialnie. Praktyczne słownictwo, przystępna gramatyka, ciekawe przykłady. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 2

Kim jest tzw. lollipop man?

Twoja odpowiedź:

jest to mężczyzna przeprowadzający dzieci przez ulicę w pobliżu szkoły

W Polsce potocznie mówi się na tą osobą Pan Stop, ubrany jest on w odblaskowa kamizelkę a w ręku trzyma duży, przypominający lizaka, znak STOP. W Wielkiej Brytanii mówimy na niego lollipop man, ubrany jest on w biały płaszcz i podobnie jak jego polski odpowiednik, w ręku trzyma znak STOP.

Pytanie 3

Co oznacza skrót GCSE?

Twoja odpowiedź:

General Certificate of School Enterprises

GCSE, czyli General Certificate of Secondary Education, jest to egzamin w Wielkiej Brytanii, który zdają uczniowie w wieku ok. 16 lat. Wyjątkim jest Szkocja, gdzie egzamin ten nosi nazwę Standard Grade. Mimo, że nauka w Wielkiej Brytanii jest obowiązkowa, chodzenie do szkoły nie jest. Tak więc dzieci mogą uczyć się w domu.

 

Nauka angielskiego w domu. Wygodnie i skutecznie: współczesne słownictwo, nastawienie na komunikację, ciekawostki. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 4

Twój przyjaciel z Irlandii zdaje dziś egzamin na uczelni. Życzysz mu szczęścia i obiecujesz: I’ll keep my ……………… crossed!

Twoja odpowiedź:

fingers

Trzymać kciuki to po angielsku: keep one’s fingers crossed. Egzaminy w Wielkiej Brytanii wydają się być o wiele trudniejsze niż nasz polskie, choćby przez to, że za ściąganie (tak powszechne w Polsce) można zostać wyrzuconym ze szkoły czy uczelni.

Pytanie 5

Zanim brytyjskie dziecko zacznie chodzić do przedszkola, może uczęszczać do:

Twoja odpowiedź:

baby care unit

Żłobek to po angielsku crèche. Ani w Wielkiej Brytanii, ani w USA nie ma obowiązku wysyłania dzieci do żłobka a nawet do przedszkola. W Wielkiej Brytanii obowiązek szkolny nałożony jest na dzieci 5–letnie. W tym wieku dzieci zaczynają już chodzić do szkoły, początkowo do tzw. reception class, czyli zerówki.

Pytanie 6

Czym jest The Ivy League?

Twoja odpowiedź:

to osiem najlepszych college’ów w USA

Chodzi o osiem najlepszych uniwersytetów w USA. W skład elitarnej ósemki Ivy League wchodzą między innymi: Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Yale czy Uniwersytet Pensylwanii. Są to najbardziej elitarne prywatne ośrodki naukowe, przyciągają najzdolniejszych studentów.

Pytanie 7

Twój znajomy z Irlandii mówi: I have aced a test. Co ma na myśli?

Twoja odpowiedź:

Uciekłem z testu.

Poprawna odpowiedź: Zdałem test perfekcyjnie. To ace a test – to potoczny zwrot, który oznacza: bardzo dobrze/perfekcyjnie zdać test. Być może twój kolega jest niestrudzonym kujonem (a swot) i dlatego tak dobrze mu poszło.

Pytanie 8

Która odpowiedź na pytanie:
What's your favourite subject?
jest niepoprawna.

Twoja odpowiedź:

Sports event.

Zajęcia z WF-u to physical education, z kolei art oznacza zajęcia plastyczne (plastyka), English literature to zajęcia z literatury angielskiej.

Pytanie 9

Anglik siedzący w ławce przed Tobą prosi Cię o gumkę do wymazywania. Mówi: Can I borrow your ……, please?

Twoja odpowiedź:

rubber

W Wielkiej Brytanii na gumkę do ścierania powiemy: rubber. Uważajcie jednak w USA. Kiedy poprosicie Amerykanina o rubber, najprawdopodobniej da wam prezerwatywę!

 

Słówka z angielskiego pod kontrolą. Kurs angielskiego z programem do nauki słówek na komputerze. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 10

Które uzupełnienie poniższego zdania jest niepoprawne:
I am taking a .... interior design.

Twoja odpowiedź:

lessons in

Powinno być: school of. Zdanie może oznaczać "Uczęszczam na kurs projektowania wnętrz." - wtedy można je uzupełnić słówkami class lub course. Może też znaczyć "Biorę lekcje prjektowania wnętrz." - jeśli użyjemy słówka lessons. Natomiast o ile school of interior design jest prawidłowe, to do szkoły można to attend (uczęszczać) albo to go to (chodzić), nigdy zaś to take.

Pytanie 11

Uczestniczysz w kursie językowym w Anglii. Podczas porannych zajęć twój kolega zrobił coś głupiego i skompromitował się – He has blotted his ……………….. .

Twoja odpowiedź:

book

Poprawna odpowiedź: copy book. Zachowanie podczas zajęć w szkole jest również bardzo ważne. Mówi się, że w szkołach brytyjskich oceniany jest przede wszystkim effort a nie result. Zatem jeżeli będziesz się starał i dobrze zachowywał, nie wystawisz się na pośmiewiskoto blot one’s copybook. Dosłownie znaczy to: poplamić kleksami swój notes/zeszyt.

Pytanie 12

Dziecko twoich brytyjskich znajomych chodzi do comprehensive school. Co to za szkoła?

Twoja odpowiedź:

szkoła bez egzaminów wstępnych

Comprehensive school to szkoła ogólnokształcąca, do której przyjmowani są wszyscy uczniowe, bez egzaminów wstępnych sprawdzających ich umiejętności. Istnieje w j. angielskim zwrot: to go comprehensivezrezygnować z egzaminów wstępnych. Szkoła, która dokonuje selekcji przy przyjmowaniu uczniów, to grammar school. Jako kryterium przyjęcia do takiej szkoły bierze się wyniki egzaminu Eleven Plus.

Pytanie 13

Kim jest a graduate?

Twoja odpowiedź:

osobą, która skończyła (dowolną) szkołę

A graduate jest to każdy, kto skończył studia (przynajmniej pierwszego stopnia). Mówi się wtedy: He has graduated from Oxford University lub He’s an Oxford graduate. Z kolei absolwent dowolnej szkoły to a school leaver.

Pytanie 14

Brytyjczycy często decydują się na rok przerwy przed pójściem na studia. Przerwa ta nosi nazwę:

Twoja odpowiedź:

gap year

Po skończeniu szkoły, Brytyjczycy często decydują się na tzw. gap year (inaczej określany jako bridging year) czyli rok przerwy w nauce. Podczas tego roku nabierają doświadczenia w pracy, wyjeżdżają za granicę jako Au Pair. Niektórzy wykorzystują ten czas do podróżowania po świecie.

Pytanie 15

Które określenie nie pasuje do pozostałych?

Twoja odpowiedź:

private lessons

Określenie to oznacza lekcje z prywatnym nauczycielem lub korepetycje (w domu nauczyciela lub ucznia). Distance education (edukacja na odległość), correspondence course (kurs korespondencyjny) oraz online learning (nauka przez Internet) to rodzaje edukacji, w której student nie ma bezpośredniego kontaktu z nauczycielem. Są one niezwykle popularną formą edukacji w USA i Australii, gdzie ogromne odległości często uniemożliwiają osobom spragnionym wiedzy korzystanie z tradycyjnych form pobierania nauki.

kobiety z podobnym wynikiem:

Avatar_1_missing_small Anecia 2960_small jbkp

mężczyźni z podobnym wynikiem:

239_small pawel-teksciarz

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...