Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Francja – piękna nieznajoma

Wyniki użytkownika kucza!
zdobył 2 punkty
Interpretacja wyników
Pytanie 1

W 1898 roku pisarz Emil Zola opublikował list otwarty zatytułowany J’accuse... (Oskarżam), w którym wyrażał swoją opinię w sprawie Dreyfussa. Alfred Dreyffus był:

Twoja odpowiedź:

politykiem opozycji oskarżonym o nepotyzm

Odpowiedź poprawna: kapitanem armii oskarżonym o szpiegostwo
Alfred Dreyffus był kapitanem armii francuskiej i Żydem aresztowanym w 1894 roku za szpiegostwo na rzecz Niemiec. Po poszlakowym procesie został zesłany na kolonię karną u wybrzeży Gujany. Rehabilitowano go dopiero w 1906 roku. Sprawa Dreyffusa podzieliła społeczeństwo francuskie na dwa obozy: ludzi przekonanych o niewinności kapitana i doszukujących się spisku w armii i na jego przeciwników o nastawieniu antysemickim podejrzewających zmowę przeciw armii.

 

Skuteczna nauka Francuskiego? Sprawdź! Lekcje próbne ZA DARMO! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 2

Francja żyje od pewnego czasu aferą Dominika Strauss-Kahna (DSK). Która z pań nie ma z nią nic wspólnego?

Twoja odpowiedź:

Liliane Bettencourt

Przypomnijmy: DSK jest byłym szefem Międzynarodowego Funduszu Walutowego (le Fonds monétaire international – le FMI) oskarżonym przez N. Diallo o gwałt. Tristane Banon twierdzi, że również była przed laty jego ofiarą. Christine Lagarde jest byłą minister gospodarki i przejęła po DSK funkcję szefa MFW. Z DSK nie ma nic wspólnego Liliane Bettencourt, właścicielka L’Oréal i bohaterką... innego skandalu.

Pytanie 3

Co Francja zawdzięcza baronowi Haussmannowi?

Twoja odpowiedź:

reformę szkolnictwa w latach 1879-82

Odpowiedź poprawna: przebudową Paryża w XIX wieku
Baron Georges Haussmann zmienił Paryż średniowieczny, ciasny i brudny w Paryż znany nam dzisiaj. Jego dziełem są m.in. Pola Elizejskie, liczne parki i ogrody, szerokie bulwary, a także system kanalizacji. Za pozostałe wymienione w pytaniu dokonania odpowiedzialni są Jules Ferry (reforma szkolnictwa), Charles de Gaulle (koniec wojny algierskiej) i Georges Clemenceau (traktat wersalski).

 

Skuteczna nauka Francuskiego? Sprawdź! Lekcje próbne ZA DARMO! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 4

Kultowa zabawka dla niemowląt, Sophie to:

Twoja odpowiedź:

rybka

Odpowiedź poprawna: żyrafa
Sophie (Sophie la girafe) jest osiemnastocentymetrową, kauczukową zabawką dla niemowląt. Powstała w 1961, a imię zawdzięcza świętej Zofii, której dzień obchodzono 25 maja, gdy zaczęto sprzedawać Sophie.

Pytanie 5

Uzupełnij opis. Święto ... zostało zaproponowane przez stowarzyszenie Paris d’Amis, aby zerwać z anonimowością w dużym mieście i dać okazję do poznania swoich sąsiadów.

Twoja odpowiedź:

Voisins Solidaires

Odpowiedź poprawna: Immeuble en fête
Pierwsza edycja tego święta polegającego na spotkaniu ze sąsiadami przy jedzeniu i muzyce miała miejsce w 1999 roku w 17. dzielnicy Paryża. Obecnie bierze w nim udział 10 milionów osób na całym świecie, w tym mieszkańcy Brukseli, Rzymu, Londynu, Wiednia i Berlina, a także Kanady, Japonii, Turcji czy Ukrainy.

 

Skuteczna nauka Francuskiego? Sprawdź! Lekcje próbne ZA DARMO! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 6

W 1793 roku rewolucjoniści sprofanowali grób pewnego francuskiego króla i pozbawili jego ciało głowy. Ta dość istotna część ciała została odnaleziona dopiero w 2008 roku. O którym królu mowa?

Twoja odpowiedź:

o Filipie IV Pięknym

Odpowiedź poprawna: o Henryku IV Wielkim z Nawarry
Zasztyletowany 1610 roku Henryk IV kazał się zabalsamować i dlatego też jego głowa jest dziś w stanie pozwalającym na przeprowadzenie badań. Miejmy nadzieję, że teraz ten pierwszy z Burbonów będzie się kojarzył nie tylko ze sławnym „Paryż wart jest mszy” :)

Pytanie 7

Światowa kariera Garou zaczęła się od występu w musicalu:

Twoja odpowiedź:

Les Misérables

Odpowiedź poprawna: Notre-Dame de Paris
Kariera Garou (który nie jest Francuzem, a Kanadyjczykiem, a jego prawdziwe nazwisko brzmi Pierre Garand) zaczęła się od roli Quasimodo w Notre-Dame de Paris. Musical miał premierę 18 września 1998 w Paryżu, w Palais des Congrès i po latach przerwy wrócił na afisz w grudniu zeszłego roku w... Kijowie, Petersburgu i Moskwie, a w tym roku zostanie ponownie zaprezentowany (również w grudniu) w Paryżu.

Pytanie 8

Które francuskie miasto jest największe? Oczywiście Paryż. Ale którego miasta nie ma pośród pięciu największych?

Twoja odpowiedź:

Nicei

Odpowiedź poprawna: Lille
Paryż jest największym miastem Francji, potem mamy kolejno Marsylię (851 tys. mieszkańców), Lyon (473 tys.), Tuluzę (440 tys.) i Niceę (345 tys.). Ale miasta Francji nie są tak duże, jak mogłoby nam się wydawać: Paryż liczy zaledwie 2,2 mln mieszkańców czyli tylko o 500 tys. więcej niż Warszawa. Wrażenie może robić dopiero zaludnienie aglomeracji Paryża: ponad 10 milionów ludzi.

Pytanie 9

Gdy Paryżanin zaproponuje nam zwiedzanie nekropolii królów Francji, to zabierze nas do:

Twoja odpowiedź:

kościoła Saint-Sulpice

Odpowiedź poprawna: bazyliki Saint-Denis
Święty Dionizy był pierwszym biskupem Paryża. W 250 r. został zabity przez Rzymian – poniósł śmierć przez obcięcie głowy. Legenda mówi, że następnie ją podniósł, przeszedł 6 km i upadł. W tym właśnie miejscu znajduje się bazylika. Jej krypta pochodzi z roku 775, z okresu panowania Karola Wielkiego. Przez wieki bazylika była miejscem pochówku królów i królowych Francji (obecnie znajduje się tam ponad 70 nagrobków). W 1793 roku rewolucjoniści wykopali przez kościołem dół, do którego wrzucili ciała wydobyte z grobów (w tym właśnie momencie Henryk IV stracił swoją głowę). Dopiero w 1806 roku umieszczono je ponownie w bazylice, w krypcie, w ossuarium.

Pytanie 10

W 2008 roku Karl Lagerfeld pojawił się w dość oryginalnej kampanii reklamowej, w której wystąpił:

Twoja odpowiedź:

w pomarańczowym kasku

Odpowiedź poprawna: w żółtej kamizelce
Od 2008 roku każdy kierowca francuski musi mieć w samochodzie żółtą, odblaskową kamizelkę i trójkąt ostrzegawczy i właśnie o tym przypominała wspomniana kampania. Karl Lagerfeld podobno jednak nigdy nie dał się sfotografować w żółtej kamizelce, a widniejące na plakatach zdjęcie jest fotomontażem.

Pytanie 11

Kto ma szansę otrzymać nagrodę Goncourtów?

Twoja odpowiedź:

dziennikarz Pierre Haski

Odpowiedź poprawna: pisarz Michel Houellebecq
Bracia Jules i Édmond Goncourtowie prowadzili w XIX wieku rodzaj salonu literackiego. W swoim testamencie É. Goncourt nakazał założenie stowarzyszenia, które miałoby przyznawać nagrodę literacką. Tak też się stało. Nagroda jest przyznawana co roku od 1903, w listopadzie i wynosi... 10 euro. Ale jej siła nie tkwi w wysokości czeku, ale w prestiżu. Wspomniany Michel Houellebecq był jej laureatem w 2010 za książkę „Mapa i terytorium” (La Carte et le terriroire).

Pytanie 12

Francja posiada pięć symboli. Czego pośród nich nie znajdziemy?

Twoja odpowiedź:

godła

Francja nie posiada godła, ma jedynie logo obecne np. na tablicach urzędów. A jej pięć symboli to: hymn Marsylianka (La Marseillaise), trójkolorowa flaga, dewiza Wolność, równość i braterstwo (Liberté, Égalité, Fraternité), Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela (la Déclaration des Droits de l’Homme et du Citoyen) i Marianna, postać kobieca symbolizująca Francję (obecnie twarzy użyczyła jej dziennikarka Évelyne Thomas). Rodzajem symbolu jest też święto 14 Lipca.

Pytanie 13

Idąc wzdłuż brzegu Sekwany, natkniemy się na pomnik:

Twoja odpowiedź:

Cypriana Kamila Norwida

Odpowiedź poprawna: Adama Mickiewicza
Adam Mickiewicz wykładał w Collège de France w latach 1840-44 i specjalnie dla niego utworzono na tej uczelni katedrę literatury słowiańskiej. Jego pomnik, który początkowo stał na placu Alma, znajduje się obecnie na Cours Albert I. Rzeźbę autorstwa Antoine’a Bourdelle’a odsłonięto w 1929 roku. U jej podstawy znajdują się cytaty z „Ksiąg Pielgrzymstwa”.

Pytanie 14

Francuzi skierują się do sądu zwanego les prud’hommes w sytuacji:

Twoja odpowiedź:

pogwałcenia praw obywatelskich

Odpowiedź poprawna: konfliktu z pracodawcą/pracownikiem
Les prud’hommes jest dość osobliwym sądem, w którego skład nie wchodzą prawnicy, a przedstawiciele pracowników i pracodawców. Są oni wybierani, a ich kadencja trwa 5 lat. Konflikty rozwiązywane są w jednej z pięciu sekcji: przemysł, handel, działalność różna, rolnictwo i kadry. Les prud’hommes zajmują się tylko sporami indywidualnymi.

Pytanie 15

Francja słynie ze wspaniałych gotyckich katedr. Ta z nich, która miała być największa i której zaczęta w 1225 roku budowa do dziś nie została ukończona, znajduje się w:

Twoja odpowiedź:

Reims

Odpowiedź poprawna: Beauvais

Katedra w Beauvais ma za sobą liczne katastrofy, m.in. zawalenie się w 1573 roku wieży z iglicą o wysokości 149 metrów budowanej przez ponad 10 lat. Jej fasada nie jest najpiękniejsza z powodu braku nawy. Świątynia nie ma też dzwonnicy, a jedne z jej arkad są zasklepione prostym murem z prostokątnymi oknami. Kościół jednak i tak jest wspaniały, również dzięki zegarowi astronomicznemu złożonemu z 90000 części.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

1986_small damiano Avatar_0_missing_small Marcovaldo Avatar_0_missing_small highlander76

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...