Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Jak chorować i leczyć się po włosku?

Wyniki użytkownika giger84!
zdobyła 10 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Rezygnujesz z imprezy, bo niestety rozbolało Cię ucho. Jak o tym powiesz?

Twoja odpowiedź:

mi fa male l’orecchio

Chociaż istnieje czasownik dolere – boleć, używa się go rzadko, a jeśli już, to jego odmiana jest nieregularna: mi duole. Najczęściej używany zwrot w tym znaczeniu to mi fa male. Mi fa dolore znaczy raczej w przenośni „sprawia mi ból”, a mi maledice – „źle mi życzy, przeklina mnie”.

Pytanie 2

Odsłuchaj nagrania i określ, na co choruje pacjent.

Twoja odpowiedź:

na przeziębienie lub grypę

Każdy z objawów z osobna mógłby świadczyć o różnych chorobach, ale wszystkie razem: ból mięśni (dolore nei muscoli), ból głowy (mi fa male la testa), gorączka (la febbre) i okropny katar (tremendo raffreddore) oznaczają przeziębienie, a być może nawet grypę. Wizyta u lekarza jak najbardziej wskazana!

 

Bolą Cię ręce od gadania? Kurs włoskiego z opcją multimedialną. Moduł do nauki wymowy i rejestracja postępów. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 3

Pytasz znajomą, gdzie pracuje, a ona odpowiada: Faccio ostetrica.
Jaki zawód wykonuje?

Twoja odpowiedź:

pielęgniarki osób starszych

Odpowiedź prawidłowa: położnej. Słowo ostetrica pochodzi z języka greckiego i nie ma nic wspólnego ani z osobami starszymi, ani z ortodoncją, lecz oznacza położną. Podobnie jak w Polsce, włoskie położne nie tylko pomagają przy porodach, ale też zajmują się kobietami w ciąży, noworodkami, prowadzą szkoły rodzenia itd.

Pytanie 4

Przyszedłeś z wizytą do lekarza. Jak zapyta Cię „Co Panu/Pani jest?”

Twoja odpowiedź:

Che cosa soffre?

Odpowiedź prawidłowa: Che cosa ha? Lekarz zapyta dosłownie “Co Pan/Pani ma?”, czyli Che cosa ha? Może też użyć czasownika soffrire, ale poprawne pytanie brzmiałoby: Di che cosa soffre? (Co Panu/Pani dolega?) Dosłowne tłumaczenie polskiego zwrotu, czyli Che cosa Le é?, nie ma po włosku sensu, zaś Che cosa fa? jest pytaniem o zajęcie lub zawód.

Pytanie 5

Zadaj poprawne pytanie do odpowiedzi:
Dalle 14 alle 17.

Twoja odpowiedź:

Quando riceve il dottore?

Do odpowiedzi oznaczającej “Od 14 do 17” pasować będzie jedynie pytanie o godziny przyjęć lekarza: Quando riceve il dottore? Nie zapytamy, kiedy przyjdzie lekarz (A che ora viene?), ani o której wychodzi (Quando esce?), bo w odpowiedzi musiałaby być konkretna godzina. Oczywiście nie jest też poprawne pytanie „Gdzie jest lekarz?” (Dove é?)

Pytanie 6

Włoskim skrótem od słowa dottore (doktor) jest dr., ale nie tylko. Jaki inny skrót występuje w tej roli?

Twoja odpowiedź:

dott.

Międzynarodowy skrót dr. funkcjonuje także we Włoszech, ale najczęściej używany jest inny: dott. Dotyczy on zarówno lekarzy, jak i osób ze stopniem doktorskim, ale uwaga: wyłącznie mężczyzn! Przed nazwiskiem kobiety trzeba postawić skrót dott.ssa (od dottoressa).

Pytanie 7

Znajomy odwołuje spotkanie, bo zachorował na grypę. Jak powie o swojej chorobie?

Twoja odpowiedź:

Ho preso l’influenza

Ammalarsi oznacza wprawdzie „zachorować”, jednak, aby to zdanie było poprawne, przed nazwą choroby musiałby być wstawiony przyimek di. Najpopularniejszym sposobem określenia swojej choroby jest więc wyrażenie Ho preso... Ho fatto l’influenza oznaczałoby “zrobiłem grypę”, a Ho ottenuto – „otrzymałem”.

 

Kurs włoskiego, na którym czujesz się dobrze. Nastawienie na komunikację, słownictwo, łatwa gramatyka, opcje multimedialne i zero stresu. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 8

Lekarstwa mogą mieć różną postać. Na podstawie nagrania wskaż, w jakiej formie są te przepisane przez lekarkę pacjentowi.

Twoja odpowiedź:

tabletki

Prawidłowa odpowiedź: krople. Lekarka przepisuje pacjentowi krople, czyli le gocce. Leki mogą być też syropami – sciroppo, tabletkami – pasticche albo compresse, lub też mieć postać maści – pomata. Lekarstwo na jakieś schorzenie to zawsze lekarstwo per, np. sciroppo per la tosse to „syrop na kaszel”.

 

Chorujesz na włoski? Skuteczna terapia: wygodny kurs włoskiego: materiały do samodzielnej nauki, pomoc nauczyciela i opcje multimedialne. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 9

Na twoich oczach wydarzył się wypadek. Jeden z jego uczestników woła do ciebie:
Chiami il pronto soccorso! Co masz zrobić?

Twoja odpowiedź:

zadzwonić po pogotowie

Nikt nie wymaga od ciebie umiejętności ratownika – masz tylko zadzwonić po pogotowie, czyli pronto soccorso (albo emergenza). Uwaga, włoski numer na pogotowie to nie 112, ale 118!

Pytanie 10

Które słowo nie oznacza placówki medycznej?

Twoja odpowiedź:

dispensario

Prawidłowa odpowiedź: orfanotrofio. Jeśli zachorujesz we Włoszech, poradę możesz uzyskać w przychodni (dispensario), przychodni specjalistycznej (poliambulatorio), szpitalu (ospedale) albo – przeważnie prywatnej – klinice (clinica). Natomiast orfanotrofio to dawne słowo oznaczające przytułek dla osieroconych dzieci.

Pytanie 11

Włoski turysta pyta Cię:
Dove posso comprare i cerotti? Czego szuka?

Twoja odpowiedź:

plastrów

Turysta najwyraźniej się skaleczył, bo chce kupić plastry opatrunkowe (cerotti). W Polsce podobnie jak we Włoszech znajdziemy je w aptece (farmacia).

Pytanie 12

Jak nazywa się przedmiot na zdjęciu?

Big
Twoja odpowiedź:

la siringa

Każde z tych słówek oznacza jakiś sprzęt przydatny w pracy lekarza: benda to bandaż, lettiga – nosze, forbici – nożyczki, natomiast strzykawka to po włosku siringa.

Pytanie 13

Paolo opowiada: „Mi sono caduto e mi sono rotto la gamba”.
Do jakiego lekarza powinien się udać?

Twoja odpowiedź:

chirurgo

Włoskie nazwy dyscyplin lekarskich są, na szczęście, bardzo podobne do polskich i nie powinniśmy mieć żadnych problemów z określeniem odpowiedniego specjalisty. Paolo upadł i złamał sobie nogę (mi sono rotto la gamba), dlatego niezbędna jest szybka wizyta u chirurga.

Pytanie 14

Gdy lekarz podczas wizyty mówi:
Si sdrai, per favore”, pacjent powinien...

Twoja odpowiedź:

położyć się

Podczas wizyty w gabinecie lekarskim możemy usłyszeć każde z tych poleceń, ale si sdrai oznacza prośbę o położenie się.

Pytanie 15

Wysłuchaj nagrania i wybierz, jakie badania zleca lekarka.

Twoja odpowiedź:

badanie krwi i prześwietlenie

Prawidłowa odpowiedź: badanie krwi i USG. Pacjent ma zalecone szczegółowe badania: le analisi del sangue, czyli badanie krwi, a także badanie USG (ultrasonografia), które po włosku nazywa się ecografia. Jeśli dostaniemy skierowanie na prześwietlenie, będzie na nim napisane radiografia, a na EKG  - elettrocardiografia (uwaga, włoski skrót ECG nie oznacza badania, ale jego wynik – elektrokardiogram).

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small kuba2005

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...