Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
zdobyła 15 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Chcesz otworzyć rachunek bankowy. Co mówisz do pracownika banku?

Twoja odpowiedź:

Vorrei aprire un conto corrente.

Otworzyć rachunek w banku to po włosku aprire un conto corrente. Czeku (un assegno) nie można otworzyć, lecz co najwyżej wypisać, opłatę manipulacyjną (spesa di gestione) trzeba zapłacić, a saldo konta (saldo di conto) możemy sprawdzić po jakimś czasie jego funcjonowania.

 

Kurs włoskiego pewny jak w banku: sprawdzone rozwiązania, doświadczony nauczyciel, skuteczne programy do nauki na komputerze. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 2

Aby otworzyć rachunek, musisz wykonać kilka czynności.
Compili il modulo e firmi sotto, per favore – mówi urzędniczka. Co masz zrobić?

Twoja odpowiedź:

nie udzieliłeś odpowiedzi

Prawidłowa odpowiedź: wypełnić formularz i podpisać się pod nim. Być może w dalszej części spotkania będziesz musiał wykonać wszystkie te czynności, ale na razie urzędniczka prosi Cię o wypełnienie formularza (compili il modulo) i podpisanie się pod nim (firmi sotto).

Pytanie 3

Na podstawie zamieszczonej poniżej reklamy, określ cechy nowej karty Easy Card banku Monte Parma.

 

Original
Twoja odpowiedź:

Karta debetowa na życzenie, łatwa w obsłudze, bez opłat, pewna

Prawidłowa odpowiedź: Karta przedpłacona z doładowaniem, prosta w obsłudze, korzystna, bezpieczna. Karta z reklamy nie jest kartą bankomatową, kredytową ani debetową, lecz kartą przedpłaconą (tzw. pre-paid: karta bez konieczności posiadania rachunku w banku – co też jest zaznaczone w reklamie). Jej główne cechy to: możliwość doładowania (ricaricabile), prosta w obsłudze (facile), korzystna (conveniente) i bezpieczna (sicura).

 

Kurs włoskiego z turbodoładowaniem! Materiały drukowane, płyty CD, lekcje multimedialne, słownik, programy do nauki słówek na komputerze! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 4

Wskaż, które pytanie dotyczące rachunku nie będzie pasowało do odpowiedzi:
Il 10  per cento.

Twoja odpowiedź:

Qual’é l’assegno?

10 procent, czyli 10 per cento, może wynosić np. roczne oprocentowanie konta (interesse annuo), oprocentowanie zmienne (tasso d’interesse variabile), albo oprocentowanie debetu (di debito). Nijak natomiast nie może się to odnosić do czeku (assegno).

Pytanie 5

Ho finalmente ottenuto il risarcimento! – cieszy się Carlo. Co dostał?

Twoja odpowiedź:

odszkodowanie

Carlo najwyraźniej wygrał jakąś sprawę w sądzie, bo doczekał się odszkodowania. Pensja to po włosku stipendio lub salario, honorarium – onorario, a zapomoga – sussidio.

Pytanie 6

W jakiej formie nie występują pieniądze?

Twoja odpowiedź:

cartelli

Pieniądze oczywiście mogą być banknotami (banconote), mogą być też w gotówce (contanti) albo w formie papierów wartościowych (cartevalori). Natomiast, choć są zrobione z papieru, raczej nikt nie będzie ich używał jako plakatów (cartelli).

Pytanie 7

Silvano przyszedł do banku i pyta urzędniczkę o pewną czynność. Posłuchaj nagrania i określ, co chce zrobić bohater tekstu.

Twoja odpowiedź:

przelać pieniądze

Silvano nie przyszedł do banku we własnym interesie: chce wspomóc przyjaciela w tarapatach i przelać mu pieniądze (versare i soldi). W nagraniu pyta urzędniczkę, gdzie może to zrobić (dove posso...).

Pytanie 8

Co możesz zrobić w ufficio di cambio?

Twoja odpowiedź:

wymienić pieniądze

Ufficio di cambio wbrew nazwie nie jest żadnym „biurem” ani „urzędem”, lecz po prostu kantorem. Można tam wymienić pieniądze, ale z pozostałymi sprawami trzeba udać się do siedziby banku.

Pytanie 9

Gdy przechodzisz na emeryturę, otrzymujesz co miesiąc...

Twoja odpowiedź:

la pensione

Dobrze by było móc korzystać z wszystkich tych źródeł, ale niestety tak dobrze nie jest – dostaje się tylko emeryturę (la pensione – to słowo oznacza też rentę). Polska „pensja” to po włosku stipendio (tak zwyczajowo określa się zarobki pracowników umysłowych) albo salario (pensja robotnika). La paghetta zaś to pieniądze, które dostaje się będąc w zupełnie innym wieku – oznacza kieszonkowe.

Pytanie 10

Włosi mają szczególne, „kolorystyczne” określenie debetu. Być pod kreską to mieć:
conto in...

Twoja odpowiedź:

rosso

Debet na koncie najwyraźniej kojarzy się Włochom ze stanem alarmowym – dosłownie znaczy „konto w czerwieni” (conto in rosso).

 

Pytanie 11

Uzupełnij zdanie czasownikiem:
Vado al bancomat per ... i soldi.

Twoja odpowiedź:

prelevare

Do bankomatu chodzimy aby wziąć pieniądze – prelevare (dosł. podjąć). Co później z nimi zrobimy, zależy już od naszego wyboru: możemy je roztrwonić (sprecare), zaoszczędzić (risparmiare) albo np. wymienić na inną walutę (cambiare).

 

Pytanie 12

Aby otworzyć konto we włoskim banku, oprócz dowodu osobistego potrzebujesz też swój numer NIP, czyli:

Twoja odpowiedź:

numero del fisco

Prawidłowa odpowiedź: codice fiscale. Numer Identyfikacji Podatkowej to codice fiscale, dosł. „kod podatkowy”. Podobnie jak w Polsce, mają go zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Te drugie mają też numer REGON (partita IVA). Sformułowania numero del fisco się nie używa, a numero di scocca identyfikuje nie ludzi, ale... pojazdy – oznacza numer nadwozia samochodu.

Pytanie 13

Jaki bank nie istnieje?

Twoja odpowiedź:

banca di reddito

Zarówno w języku polskim, jak i włoskim funkcjonują nazwy: bank światowy (banca mondiale), bank handlowy (commerciale) oraz bank kredytowy (di credito). Słow reddito zaś oznacza dochód i, choć każdy bank dochody przynosić musi, nazwy „bank dochodowy” (banca di reddito) nie ma.

 

Pytanie 14

Twoja firma dostała od jednego z kontrahentów następujące pismo:
Vi trasmettiamo il Vs. estratto conto dal quale si evince un saldo a ns. credito di 3000 euro.
Co to oznacza?

Twoja odpowiedź:

kontrahent przesyła Ci swój cennik i proponuje pożyczkę 3000 euro

Prawidłowa odpowiedź: jesteś winien kontrahentowi 3000 euro. Nie jest dobrze: dostałeś właśnie pisany formalnym językiem sollecito di pagamento, czyli monit wzywający do zapłaty. Konrahent pisze, że przesyła Ci wyciąg z konta (estratto conto) z którego wynika (dal quale si evince) saldo kredytowe na jego rzecz (un saldo a ns. credito) w wysokości 3 tys. euro.

 

Pytanie 15

Znajdź „intruza” – wyrażenie, które nie pasuje do pozostałych:

Twoja odpowiedź:

vantaggi

Słówko vantaggi oznacza „korzyści” i to ono właśnie nie pasuje do reszty niezbyt optymistycznych, finansowych nazw: alimenti to alimenty, assegno di disoccupazione – zasiłek dla bezrobotnych, a indennità di malattia – zasiłek chorobowy.

 

Kurs włoskiego z mnóstwem korzyści: współczesny język, łatwa gramatyka, opieka nauczyciela, rejestracja postępów w opcjach internetowych. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 16

Którego napisu nie znajdziesz w banku?

Twoja odpowiedź:

SPORTELLO COMMERCIALE

Prawidłowa odpowiedź: BANCHINA DI SCARICO. Po wejściu do banku możesz natknąć się na takie np. tabliczki: SERVIZI DI CREDITO – „usługi kredytowe”, CASSETTE DI SICUREZZA – „skrytki sejfowe” albo SPORTELLO COMMERCIALE – „obsługa klientów biznesowych” (dosł. „okienko biznesowe”). Natomiast napis BANCHINA DI SCARICO spotkasz raczej na zapleczu supermarketu: oznacza on rampę wyładowczą.

Pytanie 17

Posłuchaj dialogu między Livią a Giuliem i odpowiedz na pytanie: dlaczego Giulio poszedł do banku?

Twoja odpowiedź:

po pieniądze, bo bankomat w pobliżu jest zepsuty

Giulio nie dokonał żadnej skomplikowanej operacji finansowej: jako że bankomat w pobliżu domu był zepsuty (bancomat vicino a casa nostra é fuori servizio), poszedł do banku, żeby podjąć pieniądze (prelevare i soldi).

Pytanie 18

Uzupełnij zdanie:
Per comprare quella macchina dobbiamo andare alla banca e chiedere ...

Twoja odpowiedź:

il prestito

Aby kupić coś, co przekracza nasze możliwości finansowe, np. samochód (macchina), musimy udać się do banku i poprosić o pożyczkę – il prestito. W banku raczej nie dadzą nam pensji (il salario), kasy (la cassa) ani też firmy (la ditta).

Pytanie 19

Włoskie słowo oznaczające giełdę jest też nazwą pewnej części garderoby. Jakiej?

Twoja odpowiedź:

torebki

Drugie znaczenie słówka borsa, czyli „torebka”, nie ma nic wspólnego np. z chowaniem pieniędzy do torby. W znaczeniu „giełda” słowo to prawdopodobnie pochodzi od nazwy placu w belgijskiej Brugii, gdzie już w XIV wieku zbierali się handlarze na czymś w rodzaju pierwowzoru giełdy. Natomiast jako część garderoby słowo pochodzi od łacińskiego bursa - „skóra”.

Pytanie 20

In questo periodo sono al verde – zwierza się Raffaella. Co to znaczy?

Twoja odpowiedź:

jest obecnie bez grosza

Włosi mają upodobanie do kolorystycznego określania sytuacji finansowej, ale zielony nie jest tu bynajmniej kolorem nadziei: Raffaella ma finansowe kłopoty, bo jest bez grosza przy duszy.

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...