Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Co Ty wiesz o Niemczech?

Wyniki użytkownika robertszczecin!
zdobył 10 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Niemcy podzielone są na 16 krajów związkowych. Które kraje związkowe są jednocześnie miastami (tzw. Stadtstaaten)?

Twoja odpowiedź:

Saarland, Hamburg, Berlin

Odpowiedź poprawna: Bremen, Hamburg, Berlin
W Repubice Federalnej Niemiec obecnie 3 miasta określane są mianem Stadtstaaten: Bremen, Berlin i Hamburg. Z tej trójki Bremen czasami określane jest mianem „Zwei-Städte-Staat” ze względu na bliskie położenie Bremerhaven (53 km). Brema jest najmniejszym pod względem powierzchni i ludności krajem związkowym.

 

Skuteczna nauka Niemieckiego? Sprawdź! Lekcje próbne ZA DARMO! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 2

Który niemiecki zamek posłużył jako pierwowzór dla projektu zamku w Disneylandzie?

Twoja odpowiedź:

Schloss Neuschwanstein w Bawarii

Zamek Neuschwanstein jest zamkiem neoromańsko-pseudomauretańsko-neogotyckim. Położony w Bawarii, nad przełomem rzeki Pöllat w Alpach Bawarsko-Tyrolskich, na pograniczu Niemiec i Austrii, dwa kilometry od Hohenschwangau, jest zdecydowanie atrakcją turystyczną, której nie powinniśmy ominąć, wybierając się z wizytą do południowych Niemiec.

 

Skuteczna nauka Niemieckiego? Sprawdź! Lekcje próbne ZA DARMO! LINK SPONSOROWANY

 

 

Pytanie 3

Jakie jezioro leży na pograniczu trzech państw: Niemiec, Szwajcarii i Austrii?

Twoja odpowiedź:

Jezioro Bodeńskie

Jezioro Bodeńskie to największe jezioro w Niemczech. Leży u podnóża Alp na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii. W niektórych językach europejskich nazywa się je Jeziorem Konstanckim, od największego leżącego nad nim miasta – Konstancji.

Pytanie 4

Czego symbolem pierwotnie była swastyka – znak zazwyczaj w kształcie równoramiennego krzyża o ramionach zagiętych pod kątem prostym, obecnie w krajach Europy i obu Ameryk kojarzony prawie wyłącznie z Adolfem Hitlerem i nazizmem?

Twoja odpowiedź:

szczęścia i pomyślności

Nazwa swastika pochodzi z sanskrytu i oznacza „przynoszący szczęście”. Obecnie w krajach Europy i obu Ameryk symbol ten kojarzony jest prawie wyłącznie z Adolfem Hitlerem i nazizmem, natomiast w Azji jest powszechnie stosowanym symbolem szczęścia i pomyślności. Niemieccy naziści, tworząc ideologię wyższości „rasy aryjskiej”, zaczerpnęli z tradycji Ariów również ten starożytny symbol, czyniąc zeń w 1920 roku godło NSDAP, a następnie symbol państwowy III Rzeszy.

Pytanie 5

Który niemiecki laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury urodził się w Gdańsku?

Twoja odpowiedź:

nie udzieliłeś odpowiedzi

Odpowiedź poprawna: Günter Grass
Günter Grass, autor m.in. „Blaszanego bębenka” urodził się w 1927 roku w Wolnym Mieście Gdańsk. Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymał w 1999 roku. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Skuteczna nauka Niemieckiego? Sprawdź! Lekcje próbne ZA DARMO! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 6

Co przedstawiało godło Niemieckiej Republiki Demokratycznej?

Twoja odpowiedź:

młot, cyrkiel i kłosy

Godło Niemieckiej Republiki Demokratycznej posiadało symbolikę socjalistyczną. Młot symbolizuje robotników, cyrkiel – naukowców i inteligencję, a kłosy – chłopów. Godło zostało przyjęte 26 września 1955 roku, a 1 października 1959 roku umieszczone zostało w centrum flagi NRD. 31 maja 1990 roku decyzją wybranego po raz pierwszy w wolnych wyborach parlamentu zaprzestano jego używania.

Pytanie 7

Ile niemieckich krajów związkowych określanych jest mianem „nowych landów” (Neue Bundesländer)?

Twoja odpowiedź:

7

Odpowiedź poprawna: 5
Mianem „nowych landów” określa się kraje związkowe leżące na terenach dawnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej: Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Sachsen, Sachsen-Anhalt i Thüringen. Berlina Wschodniego ani gminy samodzielnej Amt Neuhaus nie zaliczamy do nowych landów, choć należały one do terytorium NRD.

Pytanie 8

Która z poniższych osób nie urodziła się w Niemczech?

Twoja odpowiedź:

Wolfgang Amadeus Mozart

Słynny kompozytor – Wolfgang Amadeus Mozart – urodził się w Salzburgu w Austrii. Albert Einstein urodził się w Ulm, Wilhelm Röntgen – odkrywca promieni X – w Lennep, a Ludwig van Beethoven w Bonn.

Pytanie 9

Kto był dotychczas (2011 r.) najdłużej urzędującym kanclerzem Niemiec?

Twoja odpowiedź:

Helmut Kohl

Helmut Kohl sprawował urząd kanclerza przez 16 lat (1982–1998). Fakt ten przyniósł mu miano „wiecznego kanclerza” (der ewige Kanzler). Konrad Adenauer był kanclerzem przez 14 lat (1949–1963).

Pytanie 10

Która z poniższych marek samochodów nie jest produkowana w Niemczech?

Twoja odpowiedź:

Saab

Saab jest produkowany w Szwecji, w Linköping. Ople powstają w Rüsselsheim w Hesji, Audi w Ingolstadt, a Porsche w Stuttgarcie.

Pytanie 11

Która z baśni nie została napisana przez braci Grimm?

Twoja odpowiedź:

König Drosselbart

Odpowiedź poprawna: Däumelinchen
Der Wolf und die sieben Geißlein (O wilku i siedmiu koźlątkach), König Drosselbart (Król Drozdobrody) oraz Brüderchen und Schwesterchen (Braciszek i siostrzyczka) – to baśnie braci Grimm. Autorem Calineczki (Däumelinchen) był Hans Christian Andersen.

Pytanie 12

Ile razy dotychczas (do 2011 r.) w Niemczech organizowane były Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej?

Twoja odpowiedź:

2

Pierwszy raz Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbyły się w Niemczech (wtedy w RFN) w 1974 roku. Mistrzem Świata została wówczas reprezentacja RFN. Polska zajęła trzecie miejsce, a królem strzelców – z siedmioma bramkami – okazał się Grzegorz Lato. Kolejny raz mistrzostwa odbyły się w Niemczech w 2006 roku. Mistrzostwo Świata zdobyli Włosi.

Pytanie 13

Które z poniższych dań nie jest typową potrawą niemiecką?

Twoja odpowiedź:

Kesselgulasch

Kesselgulasch (gulasz) jest węgierskim daniem narodowym składającym się głównie z mięsa, cebuli i papryki. Eisbein auf Sauerkraut (golonka z kiszoną kapustą), Leber mit Zwiebeln (wątróbka z cebulą), czy Weißwürste mit Brezn und süßem Senf (biała kiełbasa z preclami i słodką musztardą) – to typowe dania kuchni niemieckiej.

Pytanie 14

Którego z poniższych świąt nie obchodzi się w Niemczech?

Twoja odpowiedź:

Bundesfeiertag

Schweizer Bundesfeiertag to narodowe święto Szwajcarii obchodzone 1 sierpnia. Reformationstag to Święto Reformacji, Pfingsten – Zielone Świątki (święto ruchome), a Buß-und Bettag (Dzień Pokuty i Modlitwy) to święta obchodzone w Kościele ewangelickim.

Pytanie 15

Która z poniższych wysp nie należy do Wysp Północnofryzyjskich?

Twoja odpowiedź:

Föhr

Odpowiedź poprawna: Rügen
Rugia (Rügen) to największa wyspa Niemiec położona w południowo-zachodniej części Bałtyku. Nie należy ona do Wysp Północnofryzyjskich, które znajdują się na Morzu Północnym.

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...