Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Podróżniczy "know how"

Wyniki użytkownika Karoimbra!
zdobyła 11 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Ruch lewostronny obowiązuje:

Twoja odpowiedź:

m.in. w RPA, Nowej Zelandii, na Cyprze i w Japonii

Kraje, w których obowiązuje ruch lewostronny należą do zdecydowanej mniejszości. Po lewej stronie porusza się między innymi w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Nowej Zelandii, Australii i Oceanii i byłych koloniach angielskich (np. w RPA, Indiach), a także Japonii. Ruch prawostronny na kontynencie europejskim zawdzięczamy Francuzom, a dokładniej Napoleonowi.

dowiedz się więcej
Pytanie 2

Śniadanie kontynentalne to:

Twoja odpowiedź:

płatki na mleku, tosty, ser, herbata, kawa

Śniadanie kontynentalne to pieczywo, dżem, ser, wędlina, masło, herbata, kawa. Czasami także sok. Podawane jest zazwyczaj w nisko budżetowych hotelach i pensjonatach do stolika przez obsługę kelnerską. Jego przeciwstawieństwem jest szwedzki bufet. W odróżnieniu od śniadania angielskiego, ma raczej charakter dietetyczny.

 

Kurs francuskiego, w którym się rozsmakujesz. Smakowite przykłady, rozgrzewające słownictwo i pyszne opcje multimedialne. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 3
Czas startu i lądowania samolotu na biletach lotniczych podawany jest zawsze wg następujących reguł:
Twoja odpowiedź:

obie godziny podawane są zgodnie z czasem obowiązującym w miejscu wylotu, aby pasażer mógł wiedzieć, ile godzin trwa podróż

Godzina startu podawana jest wg czasu obowiązującego w miejscu wylotu, natomiast godzina lądowania podawana jest wg czasu obowiązującego w miejscu, do którego lecimy. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby w przypadku przelotu ze zmianą strefy czasowej nie wyliczać czasu trwania podróży na podstawie godzin wylotu i przylotu podanych na bilecie lotniczym.
Pytanie 4
Skrót HB w podróżach zagranicznych odnosi się do:
Twoja odpowiedź:

opcji wyżywienia

HB – (ang. half board) składa się z 2 posiłków: śniadania i obiadokolacji. Pozostałe opcje wyżywienia dostępne w hotelach to: BB (bed & breakfast), czyli śniadanie oraz FB (full board), oznaczające 3 posiłki dziennie.
Pytanie 5

Opcja wyżywienia oznaczona skrótem Al (All inclusive):

Twoja odpowiedź:

zawiera co najmniej 3 posiłki dziennie wraz z napojami; czasami także napoje alkoholowe

All Inclusive – (ang. wszystko wliczone) poza pełnym wyżywieniem często zawiera w cenie napoje chłodzące i alkohole, a także ciasta, owoce i desery. Opcja ta może znacznie różnić się w zależności od kraju i ośrodka wypoczynkowego.

 

Kurs angielskiego "all inclusive": praktyczne zeszyty, współczesne słownictwo, płyty CD i opieka nauczyciela. Plus opcje multimedialne. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 6
Skrót SC pochodzi z języka angielskiego i w hotelach 1-gwiazdkowych oznacza:
Twoja odpowiedź:

„self-cleaning”, tj. brak obsługi hotelowej w zakresie sprzątania

SC – (ang. Self Catering) oznacza zakwaterowanie bez wyżywienia. Opcja ta jest zazwyczaj dostępna niezależnie od standardu danego hotelu.
Pytanie 7
Ziemia podzielona jest na:
Twoja odpowiedź:

12 stref czasowych

Podział Ziemi na 24 strefy czasowe został zaproponowany przez kanadyjskiego wynalazcę Sandforda Fleminga w 1878. W życie został wprowadzony 6 lat później. Podział obowiązuje w formie niezmienionej na morzach i oceanach. Natomiast na lądach dostosowany jest do realnych rozmiarów danych krajów. W małych i średnich państwach obowiązuje ta sama strefa czasowa. Duże państwa, jak USA, Kanada, Rosja czy Brazylia, mają kilka stref czasowych. Wyjątkiem od tej reguły są Chiny, w których obowiązuje 1 strefa, pomimo faktu, iż realna różnica czasu słonecznego pomiędzy wschodnimi i zachodnimi prowincjami wynosi ponad 3 godziny.
Pytanie 8
Czy obywatele Polski wyjeżdżając do Kanady w celach turystycznych na okres do 6 miesięcy muszą ubiegać się o wizę?
Twoja odpowiedź:

od 2008 r. wszystkie kraje, z Polską włącznie, obejmuje ruch bezwizowy do Kanady

Wizę muszą posiadać tylko posiadacze zwykłych paszportów. Od 1 stycznia 2009 wiza NIE jest wymagana od posiadaczy paszportów biometrycznych w przypadku pobytu do 6 miesięcy. Natomiast właściciele zwykłych paszportów, udający się do Kanady w celach turystycznych, niezależnie od długości pobytu, są zobowiązani do uzyskania pozwolenia na wjazd (wizy).
Pytanie 9

Dopuszczalna maksymalna prędkość samochodu osobowego na autostradzie w Wielkiej Brytanii wynosi:

Twoja odpowiedź:

do 90 km/h

W Wielkiej Brytanii występują następujące ograniczenia prędkości: 50-65 km/h w terenie zabudowanym, 110 km/h na autostradach i drogach dwupasmowych oraz 80 km/h na większości pozostałych dróg.

 

Kurs angielskiego z turbodoładowaniem: nastawienie na komunikację, przydatne słownictwo i skuteczne opcje multimedialne. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 10

Najniższa dopuszczalna prędkość dla samochodów osobowych poruszających się po autostradach Europy obowiązuje:

Twoja odpowiedź:

w Wielkiej Brytanii

Maksymalna dopuszczalna prędkość samochodów na autostradach w Norwegii wynosi 90 km/h. Jest to zdecydowanie "najwolniejszy" - obok Szwecji, gdzie obowiązuje podobny limit - pod tym względem kraj Europy. Stosunkowo wolno należy się poruszać autostradami w Wielkiej Brytanii - 110 km/h. W Polsce, podobnie jak w większości krajów europejskich jest to 130 km/h.

Pytanie 11

Najwyższe dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi u kierowców w krajach Unii Europejskiej występuje w:

Twoja odpowiedź:

na Malcie, w Luksemburgu i Wielkiej Brytanii

Maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi u kierowców w tych krajach wynosi 0,8 promila. Są to pod tym względem zdecydowanie najbardziej liberalne kraje Europy. Ich całkowitym przeciwieństwem są Białoruś, Ukraina, Rosja a także Chorwacja, Czechy, Rumunia i Słowacja, gdzie jakiekolwiek spożycie alkoholu i nawet najmniejszy odsetek wyklucza prowadzenie pojazdów.

Pytanie 12

Jeśli zabieramy ze sobą, np. na wakacje, sprzęt elektryczny wyprodukowany w Polsce, adapteru do gniazdek będziemy potrzebować:

Twoja odpowiedź:

w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hong Kongu

Na świecie wyróżnia się 2 standardy napięć prądu: 220-240V/50-60Hz, istnieje jednak kilkanaście różnych rodzajów wtyczek i odpowiadających im gniazdek. W Wielkiej Brytanii i krajach z nią historycznie i politycznie związanych (Cypr, Malta, Irlandia, Hong Kong) niezbędny jest adapter do sprzętu elektrycznego. Szwajcaria i Lichtenstein, podobnie jak Dania i Grenlandia również posiadają swoje modele wtyczek i gniazdek. W większości krajów zachodnioeuropejskich jednak przejściówka do gniazdka nie będzie nam potrzebna.

Pytanie 13
W Wielkiej Brytanii odzież posiada 2 systemy numeracji: literowy i numeryczny. System numeryczny:
Twoja odpowiedź:

jest taki sam jak na kontynencie

System numeryczny obowiązujący w Wielkiej Brytanii podawany jest w calach. Natomiast polski system numeryczny operuje centymetrami. Zatem polski rozmiar 36 odpowiada brytyjskiej 8, a 38 to rozmiar 10, itd.
Pytanie 14
Wysokość napiwku w Wielkiej Brytanii wynosi:
Twoja odpowiedź:

dokładnie 10% wartości usługi

Podczas gdy w krajach anglosaskich jak i Europie Zachodniej dawanie napiwków jest powszechnie przyjętą normą, w Polsce nadal jest raczej rzadko spotykane. W Europie napiwek powinien wynosić 10-15% wartości rachunku, w przypadku, gdy nie został już automatycznie do niego doliczony (tak jest w Austrii, Hiszpanii czy Francji). Natomiast w USA jego wysokość to aż 15-25% wartości rachunku. Są jednak kraje, gdzie napiwki odbierane są jako nietakt (Izrael, Chiny, Finlandia czy Japonia).
Pytanie 15
Napiwki są opodatkowane w:
Twoja odpowiedź:

w USA i Wielkiej Brytanii

W Stanach Zjednoczonych, podobnie jak w Anglii i Szkocji, napiwki wliczane są do pensji i przez to są opodatkowane. Również w Polsce kelnerzy powinni uwzględnić wysokość otrzymanych napiwków w corocznym zeznaniu podatkowym.
Pytanie 16

Wszyscy pasażerowie podróżujący samolotem na terenie Unii Europejskiej - zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2006 roku - w bagażu podręcznym:

Twoja odpowiedź:

mogą przewozić płyny pochodzące spoza strefy bezcłowej, jednak tylko w pojemnikach do 100 ml

Ze względów bezpieczeństwa (obawa przed wniesieniem na pokład płynnych materiałów wybuchowych) objętość płynów wnoszonych na pokład ograniczana jest do 100 ml. Dodatkowo muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową i zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra. Przepis ten nie dotyczy płynów zakupionych już po przejściu przez kontrolę, czyli na strefie bezcłowej.

Pytanie 17
Skrót DB w zagranicznych hotelach oznacza:
Twoja odpowiedź:

pokój 2-osobowy z jednym łóżkiem

DB – (ang. double room), w żargonie hotelarskim oznacza zazwyczaj pokój 2-osobowy z jednym, dużym łóżkiem. Natomiast pokój dla 2 osób z osobnymi łóżkami określany jest mianem „twin room” (TR).
Pytanie 18

Rodzaj napiwku lub zawoalowanej łapówki to w krajach arabskich:

Twoja odpowiedź:

bakszysz

Bakszysz to rodzaj napiwku, który obecnie w niektórych krajach stał się prawie obowiązkowy i jest wymuszany na zagranicznych turystach. Najczęściej polega on na zażądaniu zapłaty za rzeczy z reguły dostępne bezpłatnie (sprzątanie pokoju hotelowego, otwarcie drzwi czy nawet podanie kobiecie ręki przy wysiadaniu z auta). Obyczaj ten związany jest z religią islamu, nakazującą wiernym dzielenie się z biednymi. Aby obdarowywani nie czuli się urażeni jałmużną, datki przekazywane są w formie zapłaty za symboliczną pomoc.

Pytanie 19
W przypadku odwołania lub opóźnienia samolotu powyżej 4 godzin przewoźnik (wyłączając tanie linie lotnicze), jest zobowiązany bezpłatnie zapewnić pasażerom:
Twoja odpowiedź:

wyżywienie i napoje, zakwaterowanie w hotelu wraz z transportem pomiędzy lotniskiem a hotelem (w przypadku oczekiwania w nocy), a także dwie rozmowy telefoniczne, faksy lub e-maile

Pasażerom przysługuje ochrona ich minimalnych praw. Jest to m.in. prawo do opieki, w myśl którego, przewoźnik lotniczy jest zobowiązany otoczyć pasażerów opieką w przypadkach odwołania lotu, znacznego opóźnienia lotu lub odmowy przyjęcia na pokład wbrew woli pasażera.
Pytanie 20
Starbucks to znana na całym świecie sieć:
Twoja odpowiedź:

kawiarni

Starbucks to założona w Seattle w 1971 roku największa na świecie sieć kawiarni, działająca obecnie w ok. 50 krajach. Pierwszy lokal w Polsce pojawił się w kwietniu 2009 roku. Starbucks posiada około 16 000 kawiarni, jednak firma zapowiada, że docelowo planuje zwiększyć ich liczbę nawet do 40 000.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small marcinkaczmarek

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...