Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Co Ty wiesz o Rosji?

Wyniki użytkownika jagus2205!
zdobyła 11 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1
Uroczysta defilada, w czasie której Rosja demonstruje swoją militarną potęgę odbywa się w czasie święta:
Twoja odpowiedź:

Rocznicy Rewolucji Październikowej

Swoją potęgę militarną podczas defilady Rosja prezentuje tradycyjnie podczas obchodów Dnia Zwycięstwa, święta upamiętniającego zakończenie II wojny światowej. W Rosji jest ono obchodzone jest 9 maja. Dlaczego? Kiedy Niemcy, 8 maja 1945 roku podpisywali kapitulację o godzinie 23.11, w Moskwie było dwie godziny (a więc i dzień) później.
Pytanie 2

„Wenecja północy” to miasto w Rosji zbudowane od podstaw po to, by być świadectwem potęgi imperium rosyjskiego. Tym miastem jest:

Twoja odpowiedź:

Petersburg

Nazwę „Wenecja północy” Petersburg zawdzięcza swojemu położeniu na ponad 40 wyspach oraz wspaniałej architekturze wzorowanej na najświetniejszych zachodnioeuropejskich przykładach. Petersburg został uznany w 1990 r. przez UNESCO za „idealne wcielenie idei regularnego miasta”.

 

Idealny kurs rosyjskiego: praktyczne zeszyty, łatwa gramatyka, przydatne słownictwo i opieka nauczyciela. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 3
W ten sposób określano reformatorską politykę partii komunistycznej w ZSRR w latach 1985-1991. Zainicjowany przez M. Gorbaczowa program demokratycznych zmian w polityce wewnętrznej Związku Radzieckiego to:
Twoja odpowiedź:

pieriestrojka

Pieriestrojką potocznie nazywa się proces przekształcania systemu komunistycznego ZSRR w latach 1985-1991. Istotą pieriestrojki była modernizacja gospodarki, zwiększenie swobód obywatelskich i poprawa stosunków z Zachodem. Pieriestrojka przyczyniła się zasadniczo do rozpadu ZSRR.
Pytanie 4
Rosyjska zabawka, którą można było zobaczyć jako torebkę w jesienno-zimowej kolekcji Chanel „Paris-Moscou” 2008/2009 to:
Twoja odpowiedź:

Matrioszka

Matrioszkę na salony modowe wprowadził Karl Lagerfeld. Nic dziwnego – Matrioszka – otwierana, drewniana lalka, w środku której znajduje się seria kilku lub kilkunastu mniejszych, schowanych jedna w drugiej, to prawdziwy symbol Rosji. W moskiewskim Muzeum Historycznym znajduje się 100-elementowa Matrioszka.
Pytanie 5

Błękitnym okiem Syberii lub Syberyjskim morzem nazywane jest jezioro:

Twoja odpowiedź:

Ładoga

Chodziło o Bajkał. Nic dziwnego, że Rosjanie nazywają Bajkał Syberyjskim morzem – jezioro rozciąga się na długości 663 km i ma szerokość 79 km. To najgłębsze jezioro świata (1680 m głębokości), które zawiera 1/5 światowych zasobów słodkiej wody, jest niezwykle czyste, a z lotu ptaka wygląda jak przymknięte oko.

 

Podróże po Rosji? Koniec języka za przewodnika! Praktyczny kurs rosyjskiego: słownictwo, gramatyka, opieka nauczyciela. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 6
Rosjanie w sytuacjach towarzyskich, zwłaszcza gdy chcą komuś okazać szacunek, zwracają się do tej osoby, używając imienia i:
Twoja odpowiedź:

otczestwa

Zwracając się do kogoś, Rosjanie używają imienia i otczestwa (imienia odojcowskiego). Na przykład do Michaiła, syna Aleksandra, zwrócimy się Michaił Aleksandrowicz, a do jego siostry Nataszy – Natasza Aleksandrowna. Otczestwo funkcjonuje w Rosji jako rodzaj drugiego imienia, nie zastępuje nazwiska.
Pytanie 7
Coraz popularniejszym zwyczajem ślubnym w Rosji jest:
Twoja odpowiedź:

zakładanie przez pannę młodą ręcznie plecionego wianka

Tym zwyczajem jest wieszanie kłódek na mostach. Rosjanie wierzą, że jeśli w dniu ślubu na moście zawiesi się kłódkę, zamknie ją, a klucz wyrzuci do rzeki, zapewni to małżeństwu wieczną miłość i trwałość. Tradycja ta pojawiła się w Rosji na początku lat 90. i powoli wypiera starszą „ślubną” tradycję – składania kwiatów pod pomnikami bohaterów narodowych.
Pytanie 8

Kawior, nazywany „czarnym złotem” jest jednym z najsłynniejszych rosyjskich towarów eksportowych. Prawdziwy kawior pochodzi z jednego źródła. Jest nim:

Twoja odpowiedź:

Morze Kaspijskie

Prawdziwy kawior pochodzi z Morza Kaspijskiego. W tym morzu żyją ryby jesiotrowate, z których ikry pozyskuje się czarny kawior – ten najbardziej ceniony z ikry bieługi (ryby, która dożywa 100 lat), kawior z jesiotra rosyjskiego i mniej cenny, o drobniejszych ziarnach – z siewrugi.

 

Rozsmakuj się w rosyjskim! Kurs rosyjskiego nastawiony na komunikację: praktyczne słownictwo, nagrania audio i opieka nauczyciela. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 9
Dwaj Rosjanie stoją na dworcach kolejowych – jeden w Moskwie, drugi we Władywostoku. Jeśli ten w Moskwie zobaczy na zegarze dworcowym godzinę 9, to ten we Władywostoku zobaczy w tym momencie:
Twoja odpowiedź:

9

Zegary na dworcach pokazują czas moskiewski, bo jest to czas obowiązujący dla rozkładu jazdy pociągów. W Rosji jest 11 stref czasowych, nie ma się zatem co dziwić, że wraz z rozbudową sieci kolejowej pojawił się problem, jak określać godziny przyjazdów pociągów i należało wyznaczyć jeden czas obowiązujący dla rozkładu jazdy kolei.
Pytanie 10
W 1958 roku Literackiej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury nie przyjął:
Twoja odpowiedź:

Josif Brodski

Chodziło o Borysa Pasternaka, który otrzymał Nagrodę Nobla w 1958 roku za „Doktora Żywago”. Książka została za swą wymowę polityczną potępiona w ZSRR, a po przyznaniu nagrody władze zorganizowały nagonkę na pisarza, w efekcie zmuszając go do odmowy przyjęcia wyróżnienia.
Pytanie 11
Tradycyjnie w Rosji herbatę przygotowuje się w samowarach, a podaje w:
Twoja odpowiedź:

szklankach

To w Rosji narodził się zwyczaj picia herbaty w szklankach (w tzw. koszyczku lub na spodeczku). Herbata po rosyjsku to mocny napar z cytryną bądź konfiturami, jeśli słodzony, to w taki sposób, że przesącza się napój przez kostkę cukru trzymaną w ustach. Mówi się, iż równie trudno znaleźć Rosjanina nie pijącego wódki, jak i takiego, który nie pije herbaty.
Pytanie 12
W Moskwie znajduje się Siedem Sióstr Stalina. Są to:
Twoja odpowiedź:

mosty

Siedem Sióstr Stalina, zwanych też tortami urodzinowymi, to zbudowane z okazji 800 rocznicy założenia Moskwy, rozrzucone po całym mieście wysokościowce. Są to: 2 hotele, 2 ministerstwa, uniwersytet oraz 2 budyneki mieszkalne.
Pytanie 13
Fiodor Dostojewski, jeden z najwybitniejszych pisarzy rosyjskich, zmagał się z nałogiem. Był:
Twoja odpowiedź:

hazardzistą

Dostojewski był nałogowym hazardzistą. Elementy własnej autobiografii zawarł w powieści „Gracz”, którą napisał w ciągu miesiąca, by... spłacić swoje długi karciane.
Pytanie 14
Rosyjska caryca Katarzyna II urodziła się w Szczecinie. Mało kto wie, że w tym mieście przyszła na świat jeszcze jedna rosyjska caryca. Była to:
Twoja odpowiedź:

Maria Fiodorowna

Maria Fiodorowna (Zofię Dorotę von Württemberg) przyszła na świat w słynnym szczecińskim Pałacu Pod Globusem. Katarzyna II (Zofia Augusta Fryderyka von Anhalt-Zerbst ) urodziła się w okazałym budynku przy dzisiejszej ul. Farnej 1.
Pytanie 15
W czasie prawosławnych ostatków, czyli Maslenicy, Rosjanie zajadają się pewnym rosyjskim przysmakiem. Ten przysmak to:
Twoja odpowiedź:

bliny

W czasie Maslenicy Rosjanie zjadają kilogramy tego specjału. No ale Maslenica to wyjątkowe ostatki – świętowanie trwa cały tydzień (Maslenica przypada na 7 tygodni przed Wielkanocą). W tym czasie Rosjanie wyprawiają huczne zabawy, także na śniegu, objadają się kilogramami blinów, a na końcu – hucznie topią marzannę.
Pytanie 16
Największy na świecie dzwon Car Kołokoł jest obecnie eksponowany na Kremlu. W porównaniu do Dzwonu Zygmunta, który waży około 12 ton, Car Kołokoł jest:
Twoja odpowiedź:

prawie 10 razy cięższy

Car Kołokoł jest ponad 13 razy cięższy od Dzwonu Zygmunta – waży 160 ton (źródła kremlowskie podają 200 ton). Dzwon ten nigdy nie zadzwonił – gdy stygł w dole odlewniczym, w ludwisarni wybuchł pożar, a woda użyta do gaszenia ognia, spowodowała, że pękł. Odłamek, który odpadł wówczas od dzwonu, dziś również prezentowany jest na Kremlu, a waży „zaledwie” 12 ton – tyle, co nasz krajowy „Zygmunt”.
Pytanie 17
Wybitny rosyjski tancerz, uznawany z jednego z najwybitniejszych tancerzy baletowych XX wieku, w 1974 roku podczas tournée w Kanadzie poprosił władze USA o azyl polityczny. Tym tancerzem był:
Twoja odpowiedź:

Wiktor Pietrienko

Chodziło o Michaiła Barysznikowa, który wymknął się oficerom KGB tylnymi drzwiami teatru po jednym z przedstawień w Toronto. W USA Barysznikow obok kariery tanecznej rozpoczął też aktorską – za swoją pierwszą rolę w „Punkcie zwrotnym” był nominowany do Oscara i Złotego Globu. Ostatnio grał także w serialu „Seks w wielkim mieście” (postać Aleksandra, partnera głównej bohaterki).
Pytanie 18
W nagrodzonym Oskarem filmie „Spaleni słońcem” Nikity Michałkowa z 1994 roku przewodnim motywem muzycznym jest polska melodia:
Twoja odpowiedź:

"Tango milonga"

Chodzi o melodię „To ostatnia niedziela” , przedwojenny polski szlagier Jerzego Petersburskiego. Tytuł filmu „Spaleni słońcem” pochodzi od nazwy rosyjskiej wersji tej piosenki „Утомлённое солнце”. Co ciekawe do tego polskiego tanga powstały trzy rosyjskie wersje słów: „Утомлённое солнце”, „Песня о юге” i „Листья падают с клёна”.
Pytanie 19
Rozstaw rosyjskich torów kolejowych jest szerszy niż np. w Polsce. Ale to nie Rosja może poszczycić się największą szerokością torów w Europie. Pod tym względem pierwsze miejsce w Europie zajmują:
Twoja odpowiedź:

Hiszpania i Portugalia

Najszersze tory kolejowe w Europie mają Hiszpania i Portugalia (1668 mm), drugie miejsce zajmuje Irlandia (1600 mm), trzecie Finlandia (1524 mm), a dopiero czwarte – Rosja (1520 mm). Dla porównania rozstaw torów kolejowych w Polsce (i w większości krajów europejskich) wynosi 1435 mm.
Pytanie 20
Moskiewskie metro przewozi dziennie:
Twoja odpowiedź:

około 3 mln pasażerów

Moskiewskie metro jest najbardziej zatłoczoną podziemna kolejka świata – dziennie przewozi ok. 9 mln pasażerów (więcej niż metro londyńskie i nowojorskie razem), a w 2007 roku z tego środka transportu w Moskwie skorzystało 2,5 miliarda osób.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

3048_small rejzi 1993_small Atropa Avatar_0_missing_small solaris84 239_small pawel-teksciarz Avatar_0_missing_small Waldi Avatar_0_missing_small andron

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...