Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Co Ty wiesz o Rosji?

Wyniki użytkownika Atropa!
zdobył 11 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1
Uroczysta defilada, w czasie której Rosja demonstruje swoją militarną potęgę odbywa się w czasie święta:
Twoja odpowiedź:

Dnia Zwycięstwa

Swoją potęgę militarną podczas defilady Rosja prezentuje tradycyjnie podczas obchodów Dnia Zwycięstwa, święta upamiętniającego zakończenie II wojny światowej. W Rosji jest ono obchodzone jest 9 maja. Dlaczego? Kiedy Niemcy, 8 maja 1945 roku podpisywali kapitulację o godzinie 23.11, w Moskwie było dwie godziny (a więc i dzień) później.
Pytanie 2

„Wenecja północy” to miasto w Rosji zbudowane od podstaw po to, by być świadectwem potęgi imperium rosyjskiego. Tym miastem jest:

Twoja odpowiedź:

Petersburg

Nazwę „Wenecja północy” Petersburg zawdzięcza swojemu położeniu na ponad 40 wyspach oraz wspaniałej architekturze wzorowanej na najświetniejszych zachodnioeuropejskich przykładach. Petersburg został uznany w 1990 r. przez UNESCO za „idealne wcielenie idei regularnego miasta”.

 

Idealny kurs rosyjskiego: praktyczne zeszyty, łatwa gramatyka, przydatne słownictwo i opieka nauczyciela. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 3
W ten sposób określano reformatorską politykę partii komunistycznej w ZSRR w latach 1985-1991. Zainicjowany przez M. Gorbaczowa program demokratycznych zmian w polityce wewnętrznej Związku Radzieckiego to:
Twoja odpowiedź:

pieriestrojka

Pieriestrojką potocznie nazywa się proces przekształcania systemu komunistycznego ZSRR w latach 1985-1991. Istotą pieriestrojki była modernizacja gospodarki, zwiększenie swobód obywatelskich i poprawa stosunków z Zachodem. Pieriestrojka przyczyniła się zasadniczo do rozpadu ZSRR.
Pytanie 4
Rosyjska zabawka, którą można było zobaczyć jako torebkę w jesienno-zimowej kolekcji Chanel „Paris-Moscou” 2008/2009 to:
Twoja odpowiedź:

Matrioszka

Matrioszkę na salony modowe wprowadził Karl Lagerfeld. Nic dziwnego – Matrioszka – otwierana, drewniana lalka, w środku której znajduje się seria kilku lub kilkunastu mniejszych, schowanych jedna w drugiej, to prawdziwy symbol Rosji. W moskiewskim Muzeum Historycznym znajduje się 100-elementowa Matrioszka.
Pytanie 5

Błękitnym okiem Syberii lub Syberyjskim morzem nazywane jest jezioro:

Twoja odpowiedź:

Aralskie

Chodziło o Bajkał. Nic dziwnego, że Rosjanie nazywają Bajkał Syberyjskim morzem – jezioro rozciąga się na długości 663 km i ma szerokość 79 km. To najgłębsze jezioro świata (1680 m głębokości), które zawiera 1/5 światowych zasobów słodkiej wody, jest niezwykle czyste, a z lotu ptaka wygląda jak przymknięte oko.

 

Podróże po Rosji? Koniec języka za przewodnika! Praktyczny kurs rosyjskiego: słownictwo, gramatyka, opieka nauczyciela. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 6
Rosjanie w sytuacjach towarzyskich, zwłaszcza gdy chcą komuś okazać szacunek, zwracają się do tej osoby, używając imienia i:
Twoja odpowiedź:

otczestwa

Zwracając się do kogoś, Rosjanie używają imienia i otczestwa (imienia odojcowskiego). Na przykład do Michaiła, syna Aleksandra, zwrócimy się Michaił Aleksandrowicz, a do jego siostry Nataszy – Natasza Aleksandrowna. Otczestwo funkcjonuje w Rosji jako rodzaj drugiego imienia, nie zastępuje nazwiska.
Pytanie 7
Coraz popularniejszym zwyczajem ślubnym w Rosji jest:
Twoja odpowiedź:

wieszanie kłódek na mostach

Rosjanie wierzą, że jeśli w dniu ślubu na moście zawiesi się kłódkę, zamknie ją, a klucz wyrzuci do rzeki, zapewni to małżeństwu wieczną miłość i trwałość. Tradycja ta pojawiła się w Rosji na początku lat 90. i powoli wypiera starszą „ślubną” tradycję – składania kwiatów pod pomnikami bohaterów narodowych.
Pytanie 8

Kawior, nazywany „czarnym złotem” jest jednym z najsłynniejszych rosyjskich towarów eksportowych. Prawdziwy kawior pochodzi z jednego źródła. Jest nim:

Twoja odpowiedź:

Morze Kaspijskie

Prawdziwy kawior pochodzi z Morza Kaspijskiego. W tym morzu żyją ryby jesiotrowate, z których ikry pozyskuje się czarny kawior – ten najbardziej ceniony z ikry bieługi (ryby, która dożywa 100 lat), kawior z jesiotra rosyjskiego i mniej cenny, o drobniejszych ziarnach – z siewrugi.

 

Rozsmakuj się w rosyjskim! Kurs rosyjskiego nastawiony na komunikację: praktyczne słownictwo, nagrania audio i opieka nauczyciela. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 9
Dwaj Rosjanie stoją na dworcach kolejowych – jeden w Moskwie, drugi we Władywostoku. Jeśli ten w Moskwie zobaczy na zegarze dworcowym godzinę 9, to ten we Władywostoku zobaczy w tym momencie:
Twoja odpowiedź:

7

Zegary na dworcach pokazują czas moskiewski, bo jest to czas obowiązujący dla rozkładu jazdy pociągów. W Rosji jest 11 stref czasowych, nie ma się zatem co dziwić, że wraz z rozbudową sieci kolejowej pojawił się problem, jak określać godziny przyjazdów pociągów i należało wyznaczyć jeden czas obowiązujący dla rozkładu jazdy kolei.
Pytanie 10
W 1958 roku Literackiej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury nie przyjął:
Twoja odpowiedź:

Aleksander Sołżenicyn

Chodziło o Borysa Pasternaka, który otrzymał Nagrodę Nobla w 1958 roku za „Doktora Żywago”. Książka została za swą wymowę polityczną potępiona w ZSRR, a po przyznaniu nagrody władze zorganizowały nagonkę na pisarza, w efekcie zmuszając go do odmowy przyjęcia wyróżnienia.
Pytanie 11
Tradycyjnie w Rosji herbatę przygotowuje się w samowarach, a podaje w:
Twoja odpowiedź:

szklankach

To w Rosji narodził się zwyczaj picia herbaty w szklankach (w tzw. koszyczku lub na spodeczku). Herbata po rosyjsku to mocny napar z cytryną bądź konfiturami, jeśli słodzony, to w taki sposób, że przesącza się napój przez kostkę cukru trzymaną w ustach. Mówi się, iż równie trudno znaleźć Rosjanina nie pijącego wódki, jak i takiego, który nie pije herbaty.
Pytanie 12
W Moskwie znajduje się Siedem Sióstr Stalina. Są to:
Twoja odpowiedź:

mosty

Siedem Sióstr Stalina, zwanych też tortami urodzinowymi, to zbudowane z okazji 800 rocznicy założenia Moskwy, rozrzucone po całym mieście wysokościowce. Są to: 2 hotele, 2 ministerstwa, uniwersytet oraz 2 budyneki mieszkalne.
Pytanie 13
Fiodor Dostojewski, jeden z najwybitniejszych pisarzy rosyjskich, zmagał się z nałogiem. Był:
Twoja odpowiedź:

alkoholikiem

Dostojewski był nałogowym hazardzistą. Elementy własnej autobiografii zawarł w powieści „Gracz”, którą napisał w ciągu miesiąca, by... spłacić swoje długi karciane.
Pytanie 14
Rosyjska caryca Katarzyna II urodziła się w Szczecinie. Mało kto wie, że w tym mieście przyszła na świat jeszcze jedna rosyjska caryca. Była to:
Twoja odpowiedź:

Elżbieta Romanowa

Chodziło o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę von Württemberg), która przyszła na świat w słynnym szczecińskim Pałacu Pod Globusem. Katarzyna II (Zofia Augusta Fryderyka von Anhalt-Zerbst ) urodziła się w okazałym budynku przy dzisiejszej ul. Farnej 1.
Pytanie 15
W czasie prawosławnych ostatków, czyli Maslenicy, Rosjanie zajadają się pewnym rosyjskim przysmakiem. Ten przysmak to:
Twoja odpowiedź:

bliny

W czasie Maslenicy Rosjanie zjadają kilogramy tego specjału. No ale Maslenica to wyjątkowe ostatki – świętowanie trwa cały tydzień (Maslenica przypada na 7 tygodni przed Wielkanocą). W tym czasie Rosjanie wyprawiają huczne zabawy, także na śniegu, objadają się kilogramami blinów, a na końcu – hucznie topią marzannę.
Pytanie 16
Największy na świecie dzwon Car Kołokoł jest obecnie eksponowany na Kremlu. W porównaniu do Dzwonu Zygmunta, który waży około 12 ton, Car Kołokoł jest:
Twoja odpowiedź:

ponad 3 razy cięższy

Car Kołokoł jest ponad 13 razy cięższy od Dzwonu Zygmunta – waży 160 ton (źródła kremlowskie podają 200 ton). Dzwon ten nigdy nie zadzwonił – gdy stygł w dole odlewniczym, w ludwisarni wybuchł pożar, a woda użyta do gaszenia ognia, spowodowała, że pękł. Odłamek, który odpadł wówczas od dzwonu, dziś również prezentowany jest na Kremlu, a waży „zaledwie” 12 ton – tyle, co nasz krajowy „Zygmunt”.
Pytanie 17
Wybitny rosyjski tancerz, uznawany z jednego z najwybitniejszych tancerzy baletowych XX wieku, w 1974 roku podczas tournée w Kanadzie poprosił władze USA o azyl polityczny. Tym tancerzem był:
Twoja odpowiedź:

Wacław Niżyński

Chodziło o Michaiła Barysznikowa, który wymknął się oficerom KGB tylnymi drzwiami teatru po jednym z przedstawień w Toronto. W USA Barysznikow obok kariery tanecznej rozpoczął też aktorską – za swoją pierwszą rolę w „Punkcie zwrotnym” był nominowany do Oscara i Złotego Globu. Ostatnio grał także w serialu „Seks w wielkim mieście” (postać Aleksandra, partnera głównej bohaterki).
Pytanie 18
W nagrodzonym Oskarem filmie „Spaleni słońcem” Nikity Michałkowa z 1994 roku przewodnim motywem muzycznym jest polska melodia:
Twoja odpowiedź:

"To ostatnia niedziela"

„To ostatnia niedziela” to jeden z najsłynniejszych polskich szlagierów przedwojennych autorstwa Jerzego Petersburskiego. Tytuł filmu „Spaleni słońcem” pochodzi od nazwy rosyjskiej wersji tej piosenki „Утомлённое солнце”. Co ciekawe do tego polskiego tanga powstały trzy rosyjskie wersje słów: „Утомлённое солнце”, „Песня о юге” i „Листья падают с клёна”.
Pytanie 19
Rozstaw rosyjskich torów kolejowych jest szerszy niż np. w Polsce. Ale to nie Rosja może poszczycić się największą szerokością torów w Europie. Pod tym względem pierwsze miejsce w Europie zajmują:
Twoja odpowiedź:

Norwegia i Szwecja

Najszersze tory kolejowe w Europie mają Hiszpania i Portugalia (1668 mm), drugie miejsce zajmuje Irlandia (1600 mm), trzecie Finlandia (1524 mm), a dopiero czwarte – Rosja (1520 mm). Dla porównania rozstaw torów kolejowych w Polsce (i w większości krajów europejskich) wynosi 1435 mm.
Pytanie 20
Moskiewskie metro przewozi dziennie:
Twoja odpowiedź:

nawet 9 mln pasażerów

Moskiewskie metro jest najbardziej zatłoczoną podziemna kolejka świata – dziennie przewozi ok. 9 mln pasażerów (więcej niż metro londyńskie i nowojorskie razem), a w 2007 roku z tego środka transportu w Moskwie skorzystało 2,5 miliarda osób.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

3048_small rejzi Avatar_0_missing_small solaris84 239_small pawel-teksciarz Avatar_0_missing_small Waldi Avatar_0_missing_small andron

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...