Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Tulipan – paw wśród kwiatów

Wyniki użytkownika Yseult!
zdobyła 3 punkty
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Ojczyzną tulipanów jest:

Twoja odpowiedź:

południowa Europa

Prawidłowa odpowiedź to: „Azja”.

Ojczyzną tulipanów jest Azja. Kilka gatunków rośnie dziko w Europie południowej i w Afryce północnej. Większość dziko rosnących tulipanów występuje w okolicach pustynnych. Na Bliskim Wschodzie uprawiano tulipany od kilkuset lat, zwłaszcza na dworach sułtańskich.

 

Tulipanowy dywan w Twoim ogrodzie! Kurs projektowania i zakładania ogrodów - praktyczne informacje, ciekawe projekty, nauka projektowania. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 2

Nazwa tulipan oznacza:

Twoja odpowiedź:

pana, który tuli panią

Prawidłowa odpowiedź to: „tkaninę, z której upina się turban”.

Tulipany od wieków były ulubionymi kwiatami w ogrodach Turcji i Persji – ich nazwa pochodzi od perskiego słowa „dolbend”. Oznacza ono materiał, z którego upina się turban, przypominający kształtem kwiat tulipana. Co roku na dworach sułtanów urządzano święto na cześć tulipanów. Były to kwiaty dostępne tylko dla ludzi bogatych, a hodowano je w strzeżonych ogrodach. Tulipan uchodził za symbol elegancji, a brak zapachu wynagradzała jego uroda. Jego wizerunek jest tradycyjnie wykorzystywany jako popularny motyw ozdobny spotykany w Turcji, między innymi w ceramice.

Pytanie 3

Tulipan jest rodzajem roślin cebulowych i należy do rodziny:

Twoja odpowiedź:

astrowatych

Prawidłowa odpowiedź to: „liliowatych”.

Tulipan jest rodzajem roślin cebulowych i należy do rodziny liliowatych. Tulipan ma 150 gatunków i aż 15 tysięcy odmian. Najwcześniejsze tulipany zakwitają pod koniec marca, a późne w połowie maja.

Pytanie 4

Typowy pojedynczy kwiat tulipana składa się z:

Twoja odpowiedź:

6 płatków

Typowy pojedynczy kwiat tulipana składa się z 6 płatków, a jego wysokość może wynosić od 1,5 cm do 10 cm. Rośliny osiągają od 10 do 80 cm wysokości. Skala barw kwiatów tulipanów jest bardzo szeroka i nie ma tylko odmian czysto niebieskich. Większość odmian tulipana ma jeden kwiat na pędzie, ale spotyka się też tulipany o pędach rozgałęzionych. Wtedy roślinę wieńczy cały bukiet kwiatów.

Pytanie 5

Carolus Clusius to europejski botanik, który:

Twoja odpowiedź:

zapoczątkował paradę tulipanów

Prawidłowa odpowiedź to: „sprowadził tulipany do Holandii”.

Uprawa tulipanów w Holandii została zapoczątkowana około roku 1593 r. przez botanika Carolusa Clusiusa. Cebulki zostały mu przesłane z Turcji przez Ogiera de Busbecqa, ambasadora cesarza Ferdynanda I na dworze Sulejmana Wspaniałego. Clusius eksperymentował, krzyżując różne odmiany tulipanów i udało mu się wyhodować odmianę znoszącą zimniejszy klimat od tego, jaki panował w Turcji. W ogrodzie botanicznym Uniwersytetu w Lejdzie, w najstarszym ogrodzie botanicznym w Europie założonym w 1590 r., znaleźć można między innymi zrekonstruowany ogród Clusiusa.

Pytanie 6

Wiek Tulipanów czy Era Tulipanów to nazwa określająca:

Twoja odpowiedź:

czas kwitnięcia tulipanów

Prawidłowa odpowiedź to: „okres rządów tureckiego sułtana Achmeda III”.

Sułtan Ahmed III, panujący na początku XVIII wieku, przeszedł do historii właśnie dzięki tulipanom. W latach jego rządów (1718–1730) w ogrodach sułtańskich tulipany stanowiły największą ozdobę, a czasy te znane są do dziś pod nazwą Wieku Tulipanów.

Pytanie 7

Moda na tulipany i gwałtowany wzrost wartości tych kwiatów w XVII-wiecznej Holandii to:

Twoja odpowiedź:

tulipanowa epidemia

Prawidłowa odpowiedź to: „tulipomania”.

Tulipomania to określenie na modę na tulipany i towarzyszący jej ogromny wzrost cen na cebulki tych kwiatów w latach 1636–1637. Tulipany, po sprowadzeniu do Europy, zostały zaatakowane wirusem, który zmieniał kształt ich kwiatów i często sprawiał, że przedwcześnie marniały. Anomalia ta doprowadziła do wzrostu cen na nie, a tulipan stał się przedmiotem spekulacji i symbolem luksusu. Zwabieni perspektywą szybkiego zysku ludzie zaciągali kredyty, sprzedawali nieruchomości, ziemię czy bydło.

dowiedz się więcej
Pytanie 8

W latach 30. XVII wieku sprzedaż tulipanów, które zamierzano dopiero posadzić, nazwano:

Twoja odpowiedź:

handlem jutrem

Prawidłowa odpowiedź to: „handlem wiatrem”.

W latach 30. XVII niebywały popyt na tulipany sprawił, że wielu mieszkańców Holandii zaczęło spekulować, licząc na zwielokrotnienie włożonego kapitału. Dochodziło do sytuacji, w których oprócz cebulek sprzedawano już posadzone tulipany albo te, które zamierzano dopiero posadzić. Proceder ten przypominający współczesne kontrakty terminowe nazwano „handlem wiatrem” (wind handel).

Pytanie 9

Ze względu na różne cechy roślin tulipany zostały podzielone na:

Twoja odpowiedź:

50 grup

Prawidłowa odpowiedź to: „15 grup”.

Różnorodność odmian tulipanów sprawiła, że podzielono je na 15 grup, które różnią się pochodzeniem, zastosowaniem, terminem kwitnienia, barwą oraz kształtem i wielkością kwiatów.

Wiosną jako pierwsze rozkwitają tulipany botaniczne (np. tulipany Kaufmanna, Fosteriana, tulipany Greiga i ich odmiany). Następnie pojawiają się tulipany pojedyncze wczesne i pełne wczesne (np. hybrydy Darwina, Triumph), a na końcu tulipany liliokształtne, papuzie, pojedyncze późne i pełne późne. Dobierając odpowiednie odmiany tulipanów w ogrodzie, możemy cieszyć się ciągłością kwitnienia całej gamy tych kwiatów.

Pytanie 10

Holandia – światowy potentat w hodowli tulipanów rocznie eksportuje:

Twoja odpowiedź:

ok. 1,2 miliarda tulipanów

Po tulipanowym krachu w XVII wieku ceny znacząco spadły, a tulipany stały się łatwo dostępne i powszechne w hodowli. Przez cały czas Holandia budowała swoją potęgę w tej dziedzinie i obecnie, eksportując rocznie ok. 1,2 miliarda tulipanów, jest niekwestionowanym liderem na światowym rynku tych roślin.

 

Zwiedzanie kraju tulipanów? Koniec języka za przewodnika! Praktyczny kurs holenderskiego: przydatne słownictwo, łatwa gramatyka, płyty audio i opieka nauczyciela. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 11

Najsłynniejszy na świecie tulipanowy ogród botaniczny znajdujący się w Keukenhof w Holandii zajmuje obszar:

Twoja odpowiedź:

ok. 15 ha

Prawidłowa odpowiedź to: „32 ha”.

Keukenhof to założony w 1949 roku największy na świecie ogród kwiatowy, położony na obszarze ok. 32 ha, pod miejscowością Lisse w Holandii. Główną atrakcją Keukenhof są kwiaty cebulowe (tulipany, hiacynty, krokusy, narcyzy i lilie). Co roku 30 ogrodników wysadza ręcznie 7 milionów cebulek, w tym ok. 5 milionów cebulek tulipanów i co roku zmieniana jest kompozycja, układ rabat, kolorów i odmian kwiatów. Ogród otwarty jest dla zwiedzających zaledwie przez dwa miesiące, od końca marca do połowy maja.

Pytanie 12

Tulipanowiec to:

Twoja odpowiedź:

tulipany z grupy Darwina

Prawidłowa odpowiedź to: „drzewo”.

Tulipanowiec jest drzewem osiągającym nawet 30 m wysokości. Ma piękną rozłożystą i zaokrągloną koronę, której ozdobą są przepiękne kwiaty. Latem obsypują one całą roślinę, tworząc niezwykły widok przypominający kwitnienie setek tulipanów na drzewie.

Znane są dwie odmiany tej rośliny: tulipanowiec amerykański i tulipanowiec chiński. W Polsce uprawiany jest tylko tulipanowiec amerykański. Jest to wspaniała roślina, szczególnie polecana do dużych ogrodów, gdzie osiąga ogromne rozmiary, a liczba kwiatów przypominających swoim wyglądem tulipany jest wyjątkowo duża. Roślina ta polecana jest wszystkim miłośnikom tulipanów.

Pytanie 13

Cebulki tulipanów sadzimy do ziemi:

Twoja odpowiedź:

w marcu

Prawidłowa odpowiedź to: „na przełomie września i października”.

Cebulki tulipanów sadzimy do ziemi na przełomie września i października, aby przed zimą zdążyły się dobrze ukorzenić. Słabo ukorzenione rośliny będą prawdopodobnie źle kwitły, mogą nawet nie wytworzyć kwiatów, a także spadnie ich zdolność do rozmnażania się. Odstęp między cebulkami powinien wynosić 10–15 cm. Kiedy mamy zamiar pozostawić cebulki w jednym miejscu na stałe (nie wykopywać na zimę), należy posadzić je nieco głębiej, a na zimę należy je okryć, aby nie zamarzły.

 

Kwiaty w ogrodzie. Praktyczny kurs ogrodniczy: omówienie prac ogrodowych w kolejnych miesiącach roku, porady dotyczące uprawy i pielęgnacji roślin. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 14

Zjawisko termonastii powoduje u tulipanów:

Twoja odpowiedź:

skręcanie liści

Prawidłowa odpowiedź to: „wydłużanie się płatków kwiatowych”.

Termonastia są to ruchy roślin wywołane zmianą temperatury, np. zamykanie się kwiata po obniżeniu temperatury i otwieranie się po jej podniesieniu. Kwiaty tulipanów otwierają się, gdy temperatura wzrasta powyżej 15° C, a zamykają się, gdy temperatura spada poniżej 13° C. Ciekawostką jest, że podczas jednego ruchu termonastycznego płatki tulipana wydłużają się o ok. 7%, co po kilkukrotnym wywołaniu tego mechanizmu może spowodować  podwojenie ich długości.

Pytanie 15

24 kwietnia 2008 roku uroczyście wręczono kwiat nowej odmiany tulipanów o nazwie pochodzącej od jej nazwiska:

Twoja odpowiedź:

Marii Kaczyńskiej

Jakość tulipanów jest stale poprawiana przez hodowców i regularnie tworzone są nowe odmiany. Niektóre tulipany otrzymują imię znanych i cieszących się powszechnym szacunkiem osobistości. Swoje tulipany mają m.in. Jurij Gagarin, Vivaldi, Diana Ross, Elvis Presley oraz żony byłych prezydentów Hillary Clinton i Bernadette Chirac. Wyhodowanie odmiany „Maria Kaczyńska” wymagało osiemnastu lat pracy należącego do elity holenderskich hodowców tulipanów Jana Ligtharta. Tworzy on tylko trzy nowe odmiany rocznie. Pani Prezydentowa była pierwszą osobą w Polsce, której imieniem nazwano kwiat.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small Waldi Avatar_0_missing_small maniutek1988 Avatar_0_missing_small andron Avatar_0_missing_small Lubuszanin

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...