Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Pora na zieloną trawkę

Wyniki użytkownika grazyna1960!
zdobyła 5 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Kiedy założyć trawnik, tak aby rośliny wzeszły najszybciej i ładnie się rozkrzewiły?

Twoja odpowiedź:

od początku kwietnia do końca czerwca

Odpowiedź poprawna: koniec kwietnia do połowy czerwca lub pod koniec sierpnia
Są dwa najlepsze terminy zakładania trawnika: od końca kwietnia do połowy czerwca lub od końca sierpnia mniej więcej do października. Wiosną podłoże ma już odpowiednią temperaturę (na granicy 10-12 stopni C) i wilgotność. Nie ma jeszcze upałów, więc nasiona szybko wschodzą i siewki nie zasychają, a młode roślinki szybko się rozkrzewiają. Drugim równie dobrym terminem jest koniec sierpnia (a nawet do października), już po okresie upałów.

Pytanie 2

Wybierając miejsce na trawnik, musimy brać pod uwagę ukształtowanie terenu, żeby później swobodnie przeprowadzać prace pielęgnacyjne. Istotnym czynnikiem jest spadek terenu. Na trawnik najlepiej nadaje się:

Twoja odpowiedź:

od 3-7% spadku

Odpowiedź poprawna: maksymalnie 20% spadku
Pod trawnik najlepiej przeznaczyć teren o małym spadku – górną granicą jest 20%. Faktem jest, że trawnik założony na terenie o różnorodnym ukształtowaniu jest bardziej atrakcyjny dla oka, ale należy pamiętać, że w późniejszym okresie możemy mieć problem z wykonaniem prac pielęgnacyjnych (przede wszystkim z koszeniem).

Pytanie 3

Przygotowując trawnik, należy uprawić podłoże na odpowiednią głębokość. Wskazane jest, by warstwa miała grubość:

Twoja odpowiedź:

minimum 10 cm

System korzeniowy trawy sięga ok. 10-15cm i właśnie taką grubość powinna mieć wierzchnia, żyzna warstwa podłoża. Prace uprawowe najlepiej jest przeprowadzić w roku poprzedzającym wysiew trawy. Zaczynamy od oprysku herbicydem, następnie podłoże uprawiamy glebogryzarką, a w razie potrzeby ziemię mieszamy z odkwaszonym torfem. Tak przygotowany teren wyrównujemy i przystępujemy do siewu.

Pytanie 4

Obojętnie jaki trawnik założymy, należy go odpowiednio pielęgnować. Najwięcej uwagi wymaga trawnik:

Twoja odpowiedź:

użytkowy

Odpowiedź poprawna: ozdobny
Trawnik ozdobny wymaga najwięcej opieki z naszej strony. Wykorzystuje się do niego gatunki traw charakteryzujące się najefektowniejszą zielenią. W sezonie wymaga cięcia co najmniej raz w tygodniu, intensywnego nawadniania i zasilania nawozami. Watro pamiętać, ze trawnika ozdobnego nie można często deptać. Na taki trawnik doskonale nadają się: kostrzewa czerwona kępowa i rozłogowa, mietlica pospolita i kostrzewa owcza. Natomiast na trawniki spacerowe dobiera się gatunki wytrzymałe na wydeptywanie.

Pytanie 5

Który z wymienionych rodzajów trawnika nie wymaga zbyt wiele prac pielęgnacyjnych?

Twoja odpowiedź:

łąka kwietna

Najmniej wymagająca jest łąka kwietna. Ten rodzaj trawnika stosuje się, gdy mamy do zagospodarowania większy obszar, jak w przypadku ogrodów wiejskich. Taki trawnik kosi się dwa, trzy razy w sezonie. Ze względu na wysoką trawę bardziej przypomina dziką łąkę niż trawnik. Bardzo ładnie się prezentuje, gdy nasiona traw wymiesza się z nasionami kwitnących dzikich roślin łąkowych. Przy zakładaniu łąki kwietnej należy pamiętać, jakie gatunki traw i roślin kwitnących występują na danym terenie.

Pytanie 6

Ile nasion wysiać na metr kw., aby trawnik miał właściwą gęstość?

Twoja odpowiedź:

1 kg nasion na 20 m kw.

Odpowiedź poprawna: 1 kg na 40 m kw.
Średnio wysiewa się 1 kg nasion na 40 m kw. powierzchni trawnika. Przy zbyt małej ilości trawnik będzie się słabo zadarniał i bardzo szybko znajdą w nim dla siebie miejsce chwasty. Zbyt gęsto wysiane nasiona będą dla siebie konkurencją. Rośliny będą miały osłabiony wzrost i mogą zimą przemarzać. Po wysiewie ziemię grabimy, aby przykryć nasiona. Przy małych trawnikach stosujemy siew ręczny (w szachownicę), przy większych obszarach konieczny jest siewnik.

Pytanie 7

Ile musi upłynąć czasu, abyśmy zobaczyli pierwsze wschody?

Twoja odpowiedź:

10-15 dni

Po zakończeniu siewu podłoże grabimy, aby wymieszać z nim równomiernie nasiona (tak, aby znalazły się mniej więcej na głębokości 1 cm). Następnie podlewamy. Kiełkowanie nasion trwa 10-14 dni. W tym czasie musimy dbać, aby podłoże było cały czas odpowiednio wilgotne. Po tym okresie zobaczymy delikatne źdźbła wyglądające w promieniach słońca jak mgiełka.

Pytanie 8

Pierwsze koszenie trawnika ma wpływ na jego wzrost, dlatego trawa musi być cięta, gdy osiągnie wysokość:

Twoja odpowiedź:

nie mniej niż 12 cm

Odpowiedź poprawna: 7-10 cm
Gdy trawa osiągnie 7-10 cm możemy przeprowadzić pierwsze koszenie. Powinno być bardzo delikatne i wykonane przy pomocy kosiarki z naostrzonymi nożami. Kosimy tylko wierzchołki traw (tylko przy pierwszym koszeniu). Przy następnych należy kierować się zasadą, że nie ścinamy więcej niż połowę wysokości roślin. Dzięki temu trawa bardzo ładnie się krzewi, jest utrzymana odpowiednia wilgotność w glebie i nie występują duże straty składników pokarmowych.

Pytanie 9

Czy bardzo wysoka temperatura powietrza w miesiącach letnich ma wpływ na sposób koszenia trawy?

Twoja odpowiedź:

nie należy trawy kosić w upalne dni

Odpowiedź poprawna: w upalne dni kosimy, ale oszczędnie
Kosząc trawnik w upalne dni, musimy pamiętać, aby pozostawić ją nieco wyższą niż przy normalnym koszeniu, nie mniejszą niż 6-8 cm. Takie koszenie zapobiega nadmiernemu  wysychaniu trawnika. Przy zbyt mocnym cięciu rośliny są bardzo osłabione i odwodnione. Następuje szybka utrata wody, a wierzchnia warstwa podłoża bardzo szybko nagrzewa się.

Pytanie 10

Kiedy wykonujemy wertykulację, a kiedy aerację trawnika?

Twoja odpowiedź:

aerację wiosną, wertykulację latem

Odpowiedź poprawna: wertykulację wiosną i jesienią, aerację cały sezon
Wertykulację wykonuje się dwa razy w ciągu sezonu – wiosną i jesienią. Zabieg polega na wyczesywaniu starych roślin i nacinaniu zbyt zbitej darni, w której rozwijają się grzyby i bakterie chorobotwórcze. Do zwertykulowanego podłoża łatwo dociera światło i powietrze. Natomiast zabieg aeracji możemy wykonywać cały sezon wegetacyjny. Polega on na nakłuwaniu powierzchni gleby, dzięki temu łatwiej przedostają się woda i składniki pokarmowe. Do tego zabiegu można użyć wideł lub aeratorów.

dowiedz się więcej Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
Pytanie 11

Trawnik należy nawozić 3-4 razy w sezonie. Jakie składniki nawozu mają istotny wpływ na dobre zimowanie trawnika?

Twoja odpowiedź:

wapń i azot

Odpowiedź poprawna: fosfor i potas
Nawożenie trawników powinno się przeprowadzać 3 do 4 razy w okresie wegetacyjnym. W przypadku nowo założonych trawników pierwsze nawożenie przeprowadzamy jesienią w pierwszym roku. W przypadku trawników starszych powinno ono nastąpić po pierwszym wiosennym koszeniu trawy, czyli w marcu-kwietniu. Następne w maju. Ostatnie nawożenie ma za zadanie między innymi poprawić kondycję trawy i przygotować ją do zimowania. Wpływ na to mają przede wszystkim fosfor i potas. I takie nawożenie należy przeprowadzić wczesną jesienią.

Pytanie 12

Kiedy najlepiej podlewać trawnik?

Twoja odpowiedź:

wieczorem

Odpowiedź poprawna: wczesnym rankiem
Najlepiej jest podlewać trawnik codziennie, wczesnym rankiem. Wówczas woda tak szybko nie paruje. W ciągu dnia źdźbła trawy łatwo obsychają, co zapobiega rozwijaniu się zarodników grzybów. Podlewanie powinno być obfite, aby korzenie mogły swobodnie pobierać wodę cały dzień. Jeśli bowiem wody wystarcza jedynie do namoczenia cienkiej warstwy podłoża, system korzeniowy trawy rozwija się płytko. A to z kolei oznacza, że nawet krótkotrwała susza może doprowadzić do obumarcia trawy.

Pytanie 13

Czy mech jest rośliną pożądaną na trawniku?

Twoja odpowiedź:

nie, zabiera składniki pokarmowe z gleby

Odpowiedź poprawna: wskazuje na kwaśne, niekorzystne podłoże
Mech w trawniku pojawia się, gdy podłoże jest zbyt zwięzłe i słabo przepuszczalne. Innymi czynnikami są zbyt wysoka wilgotność i kwaśne podłoże. Mech może się również pojawiać na trawnikach założonych w miejscach zacienionych. Najprostszymi sposobami walki z mchem jest grabienie trawnika i piaskowanie. Jeżeli te zabiegi nie pomagają, stosujemy odpowiednie preparaty zwalczające mech.

Pytanie 14

Mulczowanie związane jest następującym zabiegiem:

Twoja odpowiedź:

nawożenie trawnika ściętą trawą

Mulczowanie to bardzo dobry sposób na wykorzystanie ściętej świeżo trawy. Nie trzeba jej grabić, rozdrabniać i kompostować. Ściętą trawę kosiarka rozdrabnia i rozsiewa na trawniki. Bardzo małe kawałki szybko się rozkładają i są źródłem składników pokarmowych dla roślin. Poza tym stanowią barierę ograniczającą zbyt intensywne parowywanie wody z podłoża.

Pytanie 15

Kiedy należy przeprowadzić ostatnie koszenie trawnika, aby dobrze przezimował?

Twoja odpowiedź:

połowa października

Ostatnie koszenie przeprowadza się zazwyczaj w połowie października, a jeżeli jesień jest ciepła i słoneczna, to można kosić nawet do końca października. Zostawiamy trawę nie niższą niż 4 cm. Zbyt mocno przycięta, źle zimuje, a niekoszona lub koszona za wysoko – gnije. Skoszoną trawę usuwamy (aby nie gniła).

dowiedz się więcej

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small sniec Avatar_0_missing_small m_tulipan Avatar_0_missing_small ojtek

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...