Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Gra o tron – książę odsunięty

Wyniki użytkownika klimson!
zdobył 10 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Od kiedy królową jest Elżbieta II?

Twoja odpowiedź:

1952

 

Panowanie Elżbiety II rozpoczęło się 6 lutego 1952. Koronacja odbyła się 2 czerwca 1953 w Opactwie Westminsterskim. Elżbieta II jest drugim najdłużej panującym monarchą brytyjskim.

Pytanie 2

Który z brytyjskich władców nie znał języka angielskiego?

Twoja odpowiedź:

Henry I

Poprawna odpowiedź: d. George I

 

George I of Great Britain, urodził się 28 maja 1660 w Hanowerze, był prawnukiem króla Anglii i Szkocji - Jakuba I Stuarta. Od 23 stycznia 1698 sprawował władzę w Brunszwiku i Hanowerze, po śmierci królowej Anny Stuart - 1 sierpnia 1714 - został uznany królem Wielkiej Brytanii. Nigdy nie nauczył się języka angielskiego, mówił po niemiecku i francusku.

Pytanie 3

Która królowa najkrócej sprawowała władzę?

Twoja odpowiedź:

Anna Stuart

Poprawna odpowiedź: c. Lady Jane Grey

 

Lady Jane Grey zwana jest „królową dziewięciu dni”. Panowała od 10 lipca do 19 lipca 1553. Była też pierwszą kobietą, która samodzielnie rządziła Anglią. Jej następczyni, Maria I Tudor, skazała ją na śmierć. Lady Jane Grey została ścięta w londyńskiej Tower.

Pytanie 4

Która z sześciu żon Henryka VIII przeżyła swojego męża?

Twoja odpowiedź:

Katarzyna Howard

Poprawna odpowiedź: c. Katarzyna Parr

 

Katarzyna Parr była ostatnią, szóstą żoną króla Henryka VIII. Przeżyła go o rok. Mówiła płynnie po angielsku, francusku, włosku i łacinie. Jako pierwsza angielska królowa opublikowała pod własnym nazwiskiem książkę pt.: „Modlitwy lub medytacje”.

Pytanie 5

Który z monarchów najdłużej sprawował władzę?

Twoja odpowiedź:

Edward VII

Poprawna odpowiedź: a. Wiktoria Hanowerska

 

Wiktoria Hanowerska zasiadała na tronie najdłużej ze wszystkich monarchów brytyjskich – władzę sprawowała przez 63 lata. Za czasów jej panowania, nazywanych Epoką Wiktoriańską, Wielka Brytania stała się największym mocarstwem świata.

Pytanie 6

Który z królów miał przydomek Lwie Serce?

Twoja odpowiedź:

Ryszard I

 

Ryszard I Lwie Serce zasiadał na angielskim tronie od 1189. W latach 1190-1192 był jednym z dowódców trzeciej wyprawy krzyżowej. Mimo, że to jeden z najbardziej kontrowersyjnych władców Anglii, legendy zniekształciły historię jego panowania, nadając jej baśniowy charakter. Opowieści o Ryszardzie Lwie Serce wpleciono nawet w dzieje Robina Hooda. 

Pytanie 7

Jaka dynastia obecnie panuje w Wielkiej Brytanii?

Twoja odpowiedź:

Windsorowie

 

Dynastia Windsorów miała swój początek podczas pierwszej wojny światowej w 1917. Kiedy to nastroje antyniemieckie w Wielkiej Brytanii sprawiły, iż król Jerzy V zmienił nazwę dynastii z Sachsen-Coburg-Gotha na Windsor.

Pytanie 8

Jak ma na imię małżonek Elżbiety II?

Twoja odpowiedź:

książę Filip

 

Elżbieta II i książę Filip zawarli małżeństwo 20 listopada 1947 w Opactwie Westminsterskim. Książę Filip urodził się w Grecji jako członek greckiej i duńskiej rodziny królewskiej. Przed ślubem porzucił rodowe nazwisko: Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg na rzecz: Mountbatten, zrzekł się wszelkich tytułów grecko-duńskich, jak również dokonał zmiany religii z prawosławia na anglikanizm.

Pytanie 9

Kto jest pierwszym pretendentem do tronu po królowej Elżbiecie II?

Twoja odpowiedź:

książę Karol

 

Tron brytyjski jest dziedziczony zgodnie z zasadą primogenitury, czyli przysługuje najstarszemu potomkowi w linii prostej. Dyskusje na temat tego, kim będzie przyszły król, wybuchła na nowo po ślubie księcia Williama z Kate Middleton. Media opublikowały sondaże, z których wynikało, że większość mieszkańców Wysp chciałaby, aby książę Karol zrzekł się tronu na rzecz swojego syna.

Pytanie 10

Jak nazywała się księżna Diana przed ślubem z księciem Karolem?

Twoja odpowiedź:

Spencer

 

Diana Frances Spencer urodziła się 1 lipca 1961 w Sandringham w Wielkiej Brytanii. Była pierwszą żoną księcia Karola. Ich ślub, który miał miejsce 29 lipca 1981 w Katedrze Św. Pawła w Londynie, określano jako „bajkowy ślub” lub „ślub stulecia”.

Pytanie 11

Jak nazywa się londyńska siedziba królowej?

Twoja odpowiedź:

Buckingham Palace

 

Buckingham Palace to oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów od 1837. Współcześnie pałac jest nie tylko londyńską siedzibą królowej Elżbiety II i rodziny królewskiej, ale również miejscem uroczystości państwowych oraz oficjalnych spotkań głów państw.

Pytanie 12

Jak ma na imię dziecko księżnej Katarzyny i księcia Williama?

Twoja odpowiedź:

książę Jerzy

 

Książę Jerzy z Cambridge (Prince George of Cambridge) urodził się 22 lipca 2013 w Londynie. Następca brytyjskiego tronu jest pierwszym dzieckiem księcia Williama i jego żony, księżnej Katarzyny. Jego dziadkami są ze strony ojca książę Karol i zmarła tragicznie księżna Diana, a ze strony matki – Michael i Carole Middletonowie. Pradziadkowie księcia to: królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II i książę Filip.

Pytanie 13

Ile dzieci mieli książę Karol i księżna Diana?

Twoja odpowiedź:

dwoje

 

Książę Karol i księżna Diana mają dwóch synów. Książę William urodził się 21 czerwca 1982, a Harry 2 lata później.  Książę William jest postrzegany jako najlepszy kandydat na następcę Elżbiety II, przyćmiewając swego ojca – księcia Karola. Młodszy brat Williama, książę Harry, na skutek licznych ekscesów, zyskał opinię „czarnej owcy” rodziny królewskiej.

Pytanie 14

Z kim ożenił się książę William?

Twoja odpowiedź:

Catherine Middleton

 

Ślub księcia Williama i Catherine Middleton odbył się 29 kwietnia 2011 w Opactwie Westminsterskim. Było to wydarzenie  medialne o międzynarodowym charakterze. Relacjonowało je około 7000 dziennikarzy z całego świata, a samą ceremonię, za pośrednictwem telewizji,  śledziły blisko 2 miliardy ludzi.

Pytanie 15

Kto z rodziny królewskiej służył w wojsku w Afganistanie?

Twoja odpowiedź:

książę William

Poprawna odpowiedź: d. książę Harry

 

Książę Harry wstąpił do Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst w 2005. Pomiędzy 2007 a 2013 dwukrotnie pełnił służbę wojskową na terenie Afganistanu.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small daniel82 Avatar_0_missing_small Dnas 3990_small januszek Avatar_0_missing_small migoorek Avatar_0_missing_small pracusdamian

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...