Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Czy valanga jest groźna?

Wyniki użytkownika OlaSok!
zdobyła 11 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Wskaż, które wyrażenie nie jest związane z pogodą.

Twoja odpowiedź:

cuscino d’aria fredda

Prawidłowa odpowiedź: tempo solare. W prognozie pogody możesz usłyszeć zarówno o cuscino d’aria fredda (masa, dosł. poduszka, zimnego powietrza), jak i o forti venti (silnych wiatrach) oraz nevicate possibili (możliwych opadach śniegu). Natomiast tempo solare wbrew pozorom nie oznacza słonecznej pogody, bo jest to wyrażenie z dziedziny astronomii – „czas słoneczny”.

 

Dobra prognoza dla uczących się włoskiego. Skuteczny, praktyczny kurs z opcją multimedialną. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 2

Na spacerze Paolę złapała burza i przemokła do suchej nitki, czyli...

Twoja odpowiedź:

sembra un pulcino bagnato

Prawidłowa odpowiedź: è bagnata come un pulcino. Po włosku mówi się, że ktoś jest mokry jak kurczak – bagnato come un pulcino. Bardzo podobne wyrażenie sembra un pulcino bagnato to idiom oznaczający, że ktoś jest bardzo nieśmiały. Piove sul bagnato (dosł. „pada na przemoczonego”) odpowiada polskiemu „biednemu zawsze wiatr w oczy”, a se non è zuppa... (dosł. „jeśli to nie zupa, to moczony chleb”) można przełożyć jako „to jest jedno i to samo”.

Pytanie 3

Zimą w górach może zagrozić ci:

Twoja odpowiedź:

valanga

Choć zarówno pista (trasa narciarska) jak i rifugio (schronisko) znajdują się w górach, to raczej ci nie zagrożą, a będą elementem zimowego wypoczynku. Fala, czyli onda, może być niebezpieczna na morzu, a w górach tylko valanga – lawina.

Pytanie 4

Nazwa jednego z miesięcy pochodzi od imienia Giulio Cesare (Juliusza Cezara), ponieważ w tym miesiącu się urodził. Który to miesiąc?

Twoja odpowiedź:

luglio

Nazwy miesięcy mają pochodzenie łacińskie i kilka z nich wzięło swe nazwy od bogów albo władców. Pamiątką po Juliuszu Cezarze jest lipiec – luglio (od Giulio). Giugno, czyli czerwiec, był miesiącem poświęconym Junonie (Giunone), a styczeń (gennaio) – bogu Janusowi (Giano). Nazwa grudnia, dicembre, pochodzi od łac. decem – „dziesiąty”, ponieważ w starożytnym kalendarzu rzymskim grudzień był dziesiątym miesiącem.

Pytanie 5

Które słowo nie oznacza burzy?

Twoja odpowiedź:

tumulto

Burzę można określić kilkoma słowami: tempesta, temporale albo rzadziej tormenta – tego wyrazu używa się głównie w odniesieniu do burzy śnieżnej (tormenta di neve). Natomiast tumulto to słówko, od którego pochodzi polski „tumult” i oznacza zgiełk albo zamieszanie.

Pytanie 6

Wskaż która odpowiedź jest błędna:
Che tempo fa domani? Non lo so, devi guardare...

Twoja odpowiedź:

la previsione del tempo

Prawidłowa odpowiedź: la prevalenza meteo. Zarówno prognosi, jak i previsione oznaczają prognozę i mogą być używane w połączeniu ze słówkiem meteo (meteorologiczna) albo del tempo (pogody). Ale już prevalenza nie ma nic wspólnego z pogodą i oznacza „przewagę”.

 

Kurs włoskiego, który da Ci przewagę. Praktyczne lekcje, 3000 słówek, łatwa gramatyka, skuteczne opcje multimedialne. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 7

Na jaką porę roku przypada miesiąc agosto?

Twoja odpowiedź:

estate

Agosto, sierpień, przypada oczywiście na lato, czyli estate. Pozostałe pory roku to: primavera – wiosna, autunno – jesień i inverno – zima.

Pytanie 8

Chcesz zarekomendować pensjonat znajomych jako „dobry na każdą porę roku”. Jak to powiesz?

Twoja odpowiedź:

buono per tutte le stagioni

Pora roku to po włosku stagione i choć słówko ora też czasem tłumaczymy jako “pora”, oznaczać może ono jedynie porę dnia albo nocy. Tutti i periodi to „wszystkie okresy”, a tutti i tempi „wszystkie czasy”.

 

Pora na kurs włoskiego! Praktyczne lekcje, łatwa gramatyka, opieka nauczyciela. Na każdą porę - roku i dnia. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 9

Jak powiesz: „Zimą jest dużo śniegu”?

Twoja odpowiedź:

d’inverno c'è molta neve

“Zimą”, “na zimę” albo “w zimie” można powiedzieć po włosku używając przyimka did’inverno. Ewentualną inną możliwością jest in inverno (nell’inverno). Pozostałych przyimków nie używa się z nazwami pór roku. 

Pytanie 10

Zjawisko, które widać na zdjęciu, nazywa się:

Big
Twoja odpowiedź:

arcobaleno

Piękna wstęga na niebie to arcobaleno – połączenie słów arco „łuk” i baleno „błyskawica”. Tęcza oczywiście jest wielokolorowa (multicolore), ale nie tak groźna jak fulmine – „piorun”. Natomiast piovanello nie ma nic wspólnego z pogodą, bo to gatunek ptaka: biegus. 

Pytanie 11

Wybierz właściwy zestaw: luty, kwiecień, maj, październik to...

Twoja odpowiedź:

febbraio, aprile, maggio, ottobre

Miesiące, podobnie jak liczby czy dni tygodnia, są po włosku prawie identyczne jak po łacinie i często podobne do nazw francuskich czy angielskich. Febbraio (luty) pochodzi od słowa oznaczającego oczyszczenie z grzechów, aprile (kwiecień) – prawdopodobnie z języka Etrusków, maggio (maj) od bogini Mai, a ottobre (październik), jako ósmy miesiąc starożytnego kalendarza, od cyfry 8 (otto).

Pytanie 12

Chcesz dziś jechać na wycieczkę, ale prognoza mówi: Stamattina il tempo è brutto: piove, è nuvoloso e ci sono dei temporali, czyli...

Twoja odpowiedź:

pada deszcz, jest pochmurno i występują burze

To nie jest najlepszy dzień na wycieczkę, bo pogoda jest brzydka (il tempo è brutto): pada deszcz (piove), jest pochmurno (è nuvoloso) i występują burze (ci sono dei temporali). Zdecydowanie lepiej zostać w domu i... zobaczyć, co mówi prognoza na jutro!

Pytanie 13

Jakiego zjawiska nie można zaobserwować na dworze w zimowy poranek?

Twoja odpowiedź:

brina

Prawidłowa odpowiedź: rugiada. Wszystkie słówka oznaczają zjawiska związane z wilgocią lub opadami: nebbia to mgła, brina to szadź, a vetrone – szron. Natomiast rosę, rugiada, spotkamy o poranku w cieplejszych porach roku.

Pytanie 14

Sergio jest załamany: „La mia auto è stata bollata dalla grandine!” – opowiada. Co się stało z jego samochodem?

Twoja odpowiedź:

spadł na niego grad i go uszkodził

Bollare znaczy dosłownie „pieczętować”, ale też „uszkodzić”. Samochód Sergia został uszkodzony przez grad, czyli grandine. Nie jest to we Włoszech zjawisko bardzo częste, ale się zdarza.

Pytanie 15

Wybierz, której porze roku odpowiada ten opis:
Le giornate sono lunghe e calde, ci sono molti fiori e molta frutta.

Twoja odpowiedź:

estate

Opis długich i gorących dni (giornate sono lunghe e calde), z dużą ilością kwiatów i owoców (ci sono molti fiori e molta frutta) najbardziej pasuje do lata, czyli estate.

kobiety z podobnym wynikiem:

Avatar_1_missing_small giger84

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...