Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
zdobyła 7 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Czas wolny od pracy, poświęcony czynnościom rekreacyjnym i kulturalnym, to po hiszpańsku:

Twoja odpowiedź:

la siesta

Prawidłowa odpowiedź to el ocio, słowo to oznacza właśnie czas wolny od pracy spędzony najczęściej na korzystaniu z rozrywek sportowych bądź kulturalnych.

Pytanie 2

Jedną z ulubionych form spędzania czasu wolnego zarówno młodych jak i starszych Hiszpanów jest:

Twoja odpowiedź:

salir al bar

Hiszpanie są narodem niezwykle towarzyskim, który uwielbia spędzać czas poza domem w towarzystwie znajomych i przyjaciół. Jednym z ich ulubionych zajęć jest więc wychodzenie do pubu bądź restauracji i spędzanie czasu aż do późnych godzin wieczornych.

Pytanie 3

Ir de tapeo to:

Twoja odpowiedź:

rundka po barach, w których zamawia się populane przekąski „tapas”

Ir de tapeo to oczywiście rundka po barach i spożywanie popularnych „tapas” , którym zazwyczaj towarzyszą też napoje, najczęściej alkoholowe. Hiszpanie najczęściej nie spędzają czasu w jednym lokalu, tylko je zmieniają wraz z każdym zamówieniem. Co ciekawe, za każdym razem za zamówienie płaci jedna osoba. W pierwszy lokalu jedna, w drugim druga itd. Właściwie nie zdarza się, że każdy płaci tylko za swoją konsumpcję. 

Pytanie 4

Wśród młodych Hiszpanów ulubioną formą spędzania czasu poza domem jest „el botellón” jest to:

Twoja odpowiedź:

rundka po pubach i barach

El botellón jest jedną z popularniejszych form spędzania czasu młodzieży studenckiej. Polega on na kupowaniu napojów alkoholowych w sklepie, a następnie spożywaniu ich w parku. Jest to o wiele oszczędniejsze niż spotykanie się w pubach. Zwyczaj ten, choć bardzo populany, jest gdzieniegdzie tępiony a nawet zabroniony ze względu na hałas i śmieci, które pozostają po tego rodzaju „fieście”.

Pytanie 5

Co oznacza zdanie? Anoche bailamos hasta las tantas.

Twoja odpowiedź:

Wczoraj tańczyliśmy do upadłego.

Wyrażanie hasta las tantas oznacza robić coś do późnych godzin nocnych albo do wczesnych godzin rannych. Do tej pory najczęściej bawią się Hiszpanie.

Pytanie 6

Sportem narodowym Hiszpanów jest:

Twoja odpowiedź:

el fútbol

Za narodowy sport Hiszpanów uważany jest oczywiście futbol. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu Hiszpanie mają najlepszą reprezentację narodową na świecie. Za to co roku spada liczba osób interesujących się walkami byków. W niektórych regionach, np. w Katalonii zostały one całkowicie zniesione.

Pytanie 7

To nie piłka nożna jest najczęściej uprawianym sportem przez Hiszpanów, a jest nim:

Twoja odpowiedź:

el baloncesto

Najczęściej uprawianym przez Hiszpanów sportem jest pływanie – la natación. Praktykuje go około 33% Hiszpanów.

Pytanie 8

Najpopularniejsze gazety i czasopisma w Hiszpanii to sportowe. Który z tytułów do nich należy?

Twoja odpowiedź:

La Marca

Gazetą sportową jest La Marca. La Vanguardia jest jednym z głownym dzienników hiszpańskich wydawanych w Barcelonie. El Mundo to również dziennik, ale wydawany w Madrycie, a Hola to najpopularniejsze czasopismo o życiu gwiazd i celebrytów.

Pytanie 9

Coraz więcej Hiszpanów spędza czas w domu przed telewizorem bądź w Internecie. Surfować po Internecie to po hiszpańsku:

Twoja odpowiedź:

viajar por Internet

Surfować po Internecie to “navegar por Internet”. Czasownik ten oznacza również żeglować, np. Me gusta navegar por el lago oznacza „Lubię żeglować po jeziorze.”

Pytanie 10

Najpopularniejszą domową formą rozrywki młodych i starszych Hiszpanów jest oglądanie telewizji. Które z poniższych słów nie jest związane z nią związane?

Twoja odpowiedź:

la toalla

Słowem, które nie jest związane z telewizją jest la toalla – ręcznik. Pozostałe słówka to: el mando a distancia- pilot od telewizora, zapear- przełączać kanały, la pantalla – ekran.

Pytanie 11

Uzupełnij zdanie. Antes de ir al cine debemos primero mirar la ......................... para ver lo que ponen.

Twoja odpowiedź:

entrada

Poprawną odpowiedzią jest  cartelera (repertuar). Poprawne zdanie brzmi: Zanim pójdziemy do kina musimy najpierw zobaczyć repertuar. Pozostałe słowa to: taquilla- kasa, entrada- bilet do kina, protagonista- główny bohater. Kino jest również jedną z ulubionych rozrywek Hiszpanów.

Pytanie 12

Ciepłe morze oraz szerokie plaże sprzyjają w Hiszpanii uprawianiu sportów wodnych. Które ze słówek nie oznacza żadnego z nich?

Twoja odpowiedź:

la vela

El senderismo to wędrowanie po górach, nie jest więc sportem wodnym. Pozostałe słówka oznaczają: la natación – pływanie, el buceo- nurkowanie, la vela- żeglarstwo.

Pytanie 13

Rodzaj sportu uprawianego na hiszpańskich plażach, który jest sumą takich dyscyplin jak siatkówka, piłka nożna czy capoiera to:

Twoja odpowiedź:

baloncapo

Prawidłową odpowiedzią jest bossaball. Jest to dyscyplina wymyślona przez Belga Filipa Eyckmansa na plażach w Hiszpanii. Zasady są podobne do gry w siatkówkę. Ciekawostką jest sam teren do gry. Tworzą go ogromne dmuchane materace oraz batuty, po których skaczą zawodnicy, odbijając piłkę. Więcej możesz się dowiedzieć tutaj.

Pytanie 14

Innym popularnym sportem uprawianym na plażach hiszpańskich jest juego de palas cantábras, jest to:

Twoja odpowiedź:

jest to rodzaj gry w badmintona, ale paletki są drewniane

Juego de palas cantábras jest to sport przypominający badmintona, z tym, że zawodnicy grają paletkami z drewna. Sport ten wymyślił w 1928 na plażach miasta Santander Mariano Pérez Hernández i właśnie w regionie Kantabrii oraz Kraju Basków jest on najbardziej popularny.

Pytanie 15

„El puente” to po hiszpańsku most, ale termin ten oznacza również:

Twoja odpowiedź:

długi weekend

“El puente” to po prostu długi weekend. Hiszpanie najczęściej wtedy porzucają swoje miejsce zamieszkania i wyruszają w podróż po Hiszpanii bądź Europie, bądź po prostu wyjeżdżają na wieś skorzystać z dobrodziejstw natury.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small kerosene

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...