Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Być kobietą, być kobietą...

Wyniki użytkownika pxaxuxlxixnxa!
zdobyła 15 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Który z poniższych magazynów nie należy do francuskojęzycznej prasy kobiecej?

Twoja odpowiedź:

Marianne

Marianne to opiniotwórczy tygodnik francuski, ale pozostałe tytuły, to prasa kobieca, w tym Femme Actuelle to odpowiednik naszej Claudii, Madame Figaro to bogato ilustrowany dodatek do dziennika Le Figaro, a Femina to tytuł aż dwóch magazynów kobiecych, francuskiego dodawanego do prasy regionalnej, i szwajcarskiego.

Pytanie 2

O atrakcyjnej kobiecie powiemy:

Twoja odpowiedź:

Elle sait se mettre en valeur!

Se mettre en valeur to umieć się ubrać tak, żeby podkreślić atuty figury. O atrakcyjnej kobiecie można też powiedzieć, że dobrze wygląda (elle a de l’allure) lub ma klasę (elle a de la classe). Nie powiemy jednak o niej, że jest niezdarna (gauche, przeciwieństwo: gracieux/gracieuse), że w niczym nie wygląda dobrze (rien ne lui va) ani też że przechodzi niezauważona (passer inaperçu/e).

 

Zakochasz się od pierwszego wejrzenia. Idealny kurs francuskiego: przystępne materiały, nagrania native speakerów, wsparcie nauczyciela, opcje multimedialne. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 3

Dokończ zdanie: Je suis allée chez mon coiffeur pour:

Twoja odpowiedź:

raccourcir un peu les pointes

Jedynym sensownym powodem pójścia do fryzjera jest podcięcie końcówek (raccourcir les pointes). Większość kobiet, ale i mężczyzn, nie potrzebuje fryzjera, by użyć lakieru do włosów (mettre du laque) lub zrobić sobie przedziałek pośrodku (se faire la raie au milieu), a nawet z boku (sur le côté). A na zapuszczenie włosów (se laisser pousser les cheveux) każda wizyta u fryzjera będzie za krótka :)

Pytanie 4

Wyrównanie zarobków kobiet i mężczyzn i ich równe szanse w polityce kryją się za pojęciem:

Twoja odpowiedź:

la parité

Wyrównanie szans kobiet i mężczyzn tak w kwestiach ekonomicznych, jaki i politycznych kryje się pod pojęciem parytet (la parité). Problem lepszej pozycji mężczyzn i stronniczości (la partialité) szefów w momencie zatrudniania nowych pracowników jest odwieczny (la pérennité – odwieczność). Parytet może jednak pozwolić też lepiej dostrzec rolę mężczyzn jako ojców (la paternité).

Pytanie 5

Kupując dla kobiety prezent u jubilera, nie wybierzemy:

Twoja odpowiedź:

une chevalière

Choć będzie kosztowny, to nie kupujmy kobiecie sygnetu (une chevalière). Śmiało możemy kupić naszyjnik, długi (un sautoir) czy krótki (un collier), kolczyki-koła (des créoles) lub zwykłe (des boucles d’oreilles), wisiorek (un pendentif), zegarek (une montre) czy broszkę (une broche), a jeśli panowie są w poważnym związku, to mogą zaryzykować kupno pierścionka zaręczynowego (une bague de fiançailles).

 

Kurs francuskiego bez cienia nudy. Inspirujące podręczniki, ciekawe ćwiczenia, płyty CD i wsparcie nauczyciela. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 6

Które z poniższych określeń kobiety jest negatywne?

Twoja odpowiedź:

une mégère

Cóż, kobieta (ale nie tylko młoda i ładna – une nana (pot.)) powinna być muzą (une muse lub une égérie), o ile tylko nie wyjdzie z niej megiera (une mégère) lub harpia (une harpie) :)

Pytanie 7

FAF to:

Twoja odpowiedź:

kobieta zajmująca się domem i dziećmi

FAF to une femme au foyer. Nie należy jej mylić z une femme de ménage, która zarabia, zajmując się domem: sprząta (faire le ménage), gotuje (faire la cuisine) i pierze (faire la lessive).

Pytanie 8

We Francji co roku przyznawana jest nagroda Femina. Za co można ją otrzymać?

Twoja odpowiedź:

za najlepszą książkę o tematyce kobiecej

Le prix Femina przyznawana jest od 1904 roku, ale nagrodzonymi autorami są nie tylko kobiety.

 

Niepowtarzalny kurs francuskiego: skuteczne połączenie metod tradycyjnych i multimediów. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 9

Jak inaczej powiemy Elle attend un enfant?

Twoja odpowiedź:

Elle est enceinte.

Synonimem do elle attend un enfant (ona spodziewa się dziecka) jest ona jest w ciąży (elle est enceinte), nie można jednak powiedzieć, że ona ma ciążę (elle a une grossesse). I należy zwrócić uwagę na czasownik rodzić (się), któremu po francusku odpowiadają dwa różne słowa: naître to urodzić się (stąd niepoprawną odpowiedzią jest elle va naître – ona się urodzi) i accoucher urodzić (więc niepoprawna jest też odpowiedź elle est accouchée – ona jest urodzona).

Pytanie 10

Czego raczej nie założy kobieta, wybierając się na ważną randkę?

Twoja odpowiedź:

des bretelles

Trzeba dużo wyobraźni, żeby uczynić z szelek (des bretelles) seksowny element stroju. Zdecydowanie łatwiej na randce obronią się rajstopy (un collant), pończochy (des bas, lub wręcz kabaretki – des bas résilles) i podwiązki (des jarretelles – podwiązki u pasa do pończoch lub des jarretières – podwiązki-opaski). No, chyba, że nasze pończochy są samonośne (des bas autofixants).

Pytanie 11

Trudno o dobry komplement, a pośród poniższych uwag zaleźć można tylko jeden.

Twoja odpowiedź:

Elle a retrouvé sa ligne!

Niewątpliwie komplementem będzie uwaga, że ktoś odzyskał dawną linię (retrouver sa ligne). Ale nie zaliczymy do komplementów uwag o podkrążonych oczach (les yeux cernés), o kurzych łapkach (les pattes d’oie) czy o cellulicie (la peau d’orange = la cellulite). Nie komentujmy może też tłustej cery (la peau grasse) ani zmarszczek (des rides).

Pytanie 12

Częściami jakiego kobiecego stroju są un bonnet i des armatures?

Twoja odpowiedź:

un soutien-gorge

Un bonnet to nie tylko czapka, ale też miseczka, a des armatures to ramiączka i są to oczywiście elementy stanika (un soutien-gorge). Des armatures posiada też un caraco czyli koszulka na wąskich ramiączkach. Pozostałe części bielizny (la lingerie) to un jupon – halka i une culotte – majtki, figi.

Pytanie 13

Kiedyś kobiece obowiązki, dziś – często dość „egzotyczna” forma relaksu: szycie, wyszywanie, robienie na drutach. Jaki obowiązek domowy nie ma jednak szans, by stać się rozrywką?

Twoja odpowiedź:

repasser

Możemy dla rozrywki szyć (coudre), robić na drutach (tricoter) czy wyszywać (broder), ale ze świecą szukać tego, który będzie dla rozrywki... prasował (repasser) :)

Pytanie 14

Co oznacza wyrażenie Cherchez la femme?

Twoja odpowiedź:

to kobieta jest odpowiedzialna za działania mężczyzn

Cherchez la femme oznacza, że to kobieta jest inspiratorką dramatycznych wydarzeń, w których aktorami byli mężczyźni: cherchez la femme czyli szukajcie kobiety, tej, która jest za wszystko odpowiedzialna.

Pytanie 15

Jakiego babskiego gadżetu nie znajdziemy raczej w damskiej torebce, pomimo jej różnorodnej zawartości?

Twoja odpowiedź:

une pince à défriser

Damska torebka jest stereotypowo pełna kosmetyków i narzędzi służących do ich aplikacji, znajdziemy w niej zatem: une lime à ongles – pilnik do paznokci, une brosse à cheveux – szczotkę do włosów i un brillant à lèvres – błyszczyk. Niewykluczone, że jest tam też une poudre pressée (puder) najlepiej w un poudrier (puderniczka), une ombre à paupières (cień do powiek) czy un peigne (grzebień). Ale raczej nie ma tam... prostownicy (une pince à défriser).

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small gukraw10 239_small pawel-teksciarz

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...