Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Krzywa Wieża z gwarancją :)

Wyniki użytkownika stellinaz!
zdobyła 14 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Włochy przez stulecia były osobnymi miastami-państwami. Ich zjednoczenie odbyło się dopiero:

Twoja odpowiedź:

w drugiej połowie XIX wieku

Włochy dojrzały do zjednoczenia dopiero w drugiej połowie dziewiętnastego stulecia. Burzliwy proces zakończył się w 1861 roku koronacją władcy Piemontu i Sardynii, Wiktora Emanuela II, na króla Włoch. Dopiero kilka lat później, w wyniku wojen, dołączono do nowego państwa także Wenecję i tereny Państwa Kościelnego z Rzymem.

 

Skuteczna nauka Włoskiego? Sprawdź! Lekcje próbne ZA DARMO! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 2

Według legendy stolicę Włoch, Rzym, założyli dwa bracia – Romulus i Remus, których wykarmiła:

Twoja odpowiedź:

wilczyca

Według legendy Romulus i Remus byli synami boga Marsa i kapłanki-westalki. Za niedochowanie celibatu ich matkę skazano na śmierć, a bliźniaków wrzucono w koszyku do rzeki. Ich płacz usłyszała wilczyca, która wykarmiła ludzkie dzieci. Ze względu na legendę wilczyca jest nieoficjalnym symbolem Rzymu: jej wizerunek można znaleźć na wielu dziełach sztuki i pamiątkach.

 

Skuteczna nauka Włoskiego? Sprawdź! Lekcje próbne ZA DARMO! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 3

Jakie są składniki na cieście podstawowej pizzy margherita?

Twoja odpowiedź:

pomidory, ser mozzarella i bazylia

Najprostsza, a zarazem najsłynniejsza włoska pizza powstała na cześć królowej Włoch Małgorzaty (wł. Margherita). W 1889 roku neapolitański piekarz przygotował na jej przyjazd specjalną potrawę – pizzę w kolorach włoskiej flagi: czerwonym (pomidory), białym (mozzarella) i zielonym (bazylia).

Pytanie 4

Słynna impreza pod nazwą Palio to:

Twoja odpowiedź:

konna gonitwa w Sienie

Palio to odbywający się w Sienie doroczny festyn cześć Matki Boskiej, którego najbardziej widowiskowym elementem są konne wyścigi wokół placu Piazza del Campo. W tych zawodach rywalizuje 17 historycznych dzielnic miasta (contrade), a zwycięzcy zdobywają nie tylko sławę i prestiż, ale także, ze względu na przyjmowane zakłady, wysokie wygrane pieniężne.

Pytanie 5

Włochy wydały wielu wspaniałych artystów, zwłaszcza w okresie renesansu. Czyjego autorstwa jest sławna rzeźba Pietà?

Twoja odpowiedź:

Michała Anioła

Botticelli i Tycjan nie byli rzeźbiarzami, tylko malarzami, ale już Leonardo da Vinci jako prawdziwy człowiek renesansu mógłby zapewne wykonać i Pietę. Jednak to nie on jest autorem tego dzieła, a inny równie sławny rzeźbiarz i malarz – Michał Anioł Buonarroti (wł. Michelangelo Buonarroti). Rzeźba z białego marmuru przedstawiająca Matkę Boską z Chrystusem na kolanach znajduje się w watykańskiej Bazylice Św. Piotra.

 

Skuteczna nauka Włoskiego? Sprawdź! Lekcje próbne ZA DARMO! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 6

O ile metrów odchyla się od pionu Krzywa Wieża w Pizie?

Twoja odpowiedź:

ok. 10 metrów

Odpowiedź poprawna: ok. 5 metrów
Powstała w XII wieku Krzywa Wieża (Torre Pendente) została zbudowana na podmokłym gruncie, dlatego od początku przechylała się na jedną stronę. Przechył próbowano likwidować, jednak czasem przynosiło to skutki odwrotne. Gdy odchylenie osiągnęło prawie 5 metrów, wieżę zamknięto i usilnie pracowano nad powstrzymaniem upadku. Udało się – szef zakończonych w 2011 roku prac konserwatorskich dał jej gwarancję aż na 300 lat!

Pytanie 7

Jaki status administracyjny ma leżący w granicach Rzymu Watykan?

Twoja odpowiedź:

oddzielne państwo

Watykan, mimo że leży w granicach miasta Rzym, jest osobnym państwem, z własnym ustrojem, administracją, gospodarką, mediami, a nawet... gwardią narodową. Głową tego najmniejszego państwa świata jest oczywiście papież.

Pytanie 8

O jakim włoskim mieście mówi znane wyrażenie: „Zobaczyć... i umrzeć”?

Twoja odpowiedź:

Neapol

„Zobaczyć Neapol i umrzeć”, a dosłownie: „Zobacz Neapol, a potem umrzyj” (Vedi Napoli e poi muori) mawiał podobno Goethe, którym był wielkim miłośnikiem południa Włoch. Czy rzeczywiście miasto jest tak oszałamiająco piękne, każdy turysta musi ocenić sam :-)

Pytanie 9

Jakie morza otaczają Włochy?

Twoja odpowiedź:

Morze Liguryjskie, Morze Tyrreńskie, Morze Jońskie i Morze Adriatyckie

Każde z tych mórz to tzw. baseny Morza Śródziemnego. Wokół Włoch znajdują się następujące wody: Morze Liguryjskie (na północy, przy granicy z Francją), Morze Tyrreńskie (od zachodu), Morze Jońskie (od południa) i Adriatyk (od wschodu).

Pytanie 10

Jakiemu sportowi najbardziej namiętnie kibicują Włosi?

Twoja odpowiedź:

piłce nożnej

Calcio, czyli piłka nożna, to prawdziwa miłość narodowa Włochów. Każde, nawet małe miasteczko ma swoją lokalną drużynę, a podczas transmisji ważnych meczy ulice się wyludniają.

Pytanie 11

Główna siedziba FIATa mieści się w:

Twoja odpowiedź:

Turynie

Rozwinięcie nazwy FIAT to: Fabbrica Italiana di Automobili Torino, czyli Włoska Fabryka Samochodów w Turynie. Znany koncern motoryzacyjny powstał pod koniec XIX wieku, a dziś obejmuje też takie marki, jak Alfa Romeo, Ferrari, Lancia czy Iveco.

Pytanie 12

„Porzućcie wszelką nadzieję, wy którzy tu wchodzicie” to cytat z:

Twoja odpowiedź:

„Boskiej Komedii” Dantego

Lasciate ogni speranza, voi ch’entrate! - głosi napis na bramie piekieł w arcydziele światowej literatury, „Boskiej Komedii” Dantego. Ten średniowieczny pisarz opisał w poemacie wizję swojej wędrówki przez zaświaty – Piekło, Czyściec i Raj.

Pytanie 13

Która nazwa oznacza we Włoszech kawę z niewielką ilością alkoholu?

Twoja odpowiedź:

caffè corretto

Włoska kawa to przede wszystkim espresso: mocne, małe, zaparzane parą pod ciśnieniem. Można też dodać do niego nieco więcej wody – wtedy będzie kawa lungo („długa”), trochę alkoholu do caffè corretto albo spienione mleko do cappuccino.

Pytanie 14

Najstarszy na świecie uniwersytet znajduje się w:

Twoja odpowiedź:

Bolonii

Choć Bolonia nie jest najbardziej znanym włoskim miastem, to ona właśnie jest kolebką znanej nam współczesnej formy studiowania: już w średniowieczu, w XI wieku, założono tu pierwszy uniwersytet. Początkowo głównymi przedmiotami nauczania były prawo kanoniczne i prawo rzymskie.

Pytanie 15

Kiedy włoskie dzieci dostają prezenty od wróżki-czarownicy Befany?

Twoja odpowiedź:

6 stycznia

Prezenty pod choinką 24 grudnia to nie koniec świątecznych przyjemności. 6 stycznia, w Trzech Króli, zostawione skarpety napełnia wróżka Befana. Jej imię pochodzi od słowa Epifania, a tradycja rozdawania przez nią prezentów sięga czasów pogańskich.

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...