Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
zdobył 7 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Co oznaczało w dawnych czasach w Anglii imię FITZROY?

Twoja odpowiedź:

nieślubny syn króla

W dawnych czasach w Anglii imię Fitzroy oznaczało „nieślubny syn króla”. Imię to zwykle nadawano jako pierwsze lub drugie imię nieślubnym synom królewskim. Takie imię nosił m.in. nieślubny potomek Henryka VIII, Henryk FitzRoy, zmarły tajemniczo w wieku 17 lat. Jego śmierć nastąpiła w momencie, gdy przez parlament przechodziła właśnie ustawa, mająca mu zapewnić dziedziczenie tronu.

Pytanie 2

Który król pozostawił po sobie tak złą pamięć, że nigdy już nie dawano następcom jego imienia?

Twoja odpowiedź:

Henryk VIII

Król Jan bez Ziemi swoimi nieudolnymi i brutalnymi rządami doprowadził do powstania silnej opozycji złożonej z arystokracji, szlachty i mieszczaństwa. Anglia za czasów jego panowania stanęła na skraju bankructwa. Spiskował przeciwko starszym braciom, popadł również w konflikt z papieżem. Ponoć otruł go zakonnik jadem zebranym z ropuchy, który dodał królowi do wina. Wersję taką przyjął również William Szekspir w dramacie „Król Jan”.

Pytanie 3

Kochankiem której królowej był Książę Buckingham?

Twoja odpowiedź:

Marii I Stuart, królowej Szkocji

Prawidłowa odpowiedź: żadnej. Książę Buckingham, czyli inaczej George Villiers, był synem drobnego szlachcica. Dzięki swojej otwartej naturze, nienagannej aparycji i dworskim intrygom otrzymał szereg zaszczytów (po kolei: tytułu hrabiego, markiza, a w końcu księcia Buckingham). Mimo swej pozycji nigdy nie był kochankiem żadnej z królowych, zaś wydarzenia opisane w powieści Trzej muszkieterowie, gdzie był kochankiem królowej Francji, są fikcją literacką.

Pytanie 4

Która królewska para wpłynęła na zmianę długości trasy maratonu olimpijskiego z 40 na 42 km?

Twoja odpowiedź:

Król Jerzy VI i Królowa Elżbieta

Podczas IV Igrzysk Olimpijskich w 1908 r. w Londynie para królewska - Edward VII i królowa Aleksandra - zażądali, aby tak zmienić trasę biegu maratońskiego, by start można było obserwować z tarasu pałacu w Windsorze, a meta wypadła przed lożą królewską na stadionie. Organizatorzy dodali z obu stron brakujące jardy. A potem władze lekkoatletyczne do 40-kilometrowej trasy maratonu dodały 2 km 195 m  i przyjęły za obowiązujący dystans maratonu 42 195 m.

 

Londyński Maraton? Sport, rozrywka, komunikacja. Praktyczny kurs angielskiego - dotrzesz, gdzie chcesz. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 5

Kto wypowiedział słynne słowa na temat Elżbiety II: „Jeśli nie jest się psem lub koniem, małe ma się szanse, żeby wzbudzić zainteresowanie królowej”

Twoja odpowiedź:

Księżna Diana jeszcze w okresie narzeczeństwa z Księciem Karolem

Słowa te wypowiedział Książę Filip. Filip był jej pierwszą sympatią i miłością życia, jednak  po wstąpieniu na tron Elżbiecie brakowało czasu i dla męża, i aby doglądać wychowania synów i córki. To Filip wybrał szkołę dla Karola, on nalegał, żeby książę Edward wstąpił do wojska. To w końcu on popchnął Karola do małżeństwa z Dianą. Mówiło się nawet, że książę Filip często u innych kobiet szukał odrobiny zainteresowania, którego nie okazywała mu żona (wierna swoim czworonożnym pupilom).

 

Polowania czy mecze? Ulubione zajęcia Anglików. Praktyczny kurs angielskiego: hobby, życie codzienne, ciekawostki. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 6

Który z władców Anglii swoje problemy z kobietami najpierw próbował rozwiązać z pomocą papieża, a kiedy to się nie udało, zmienił religię obowiązującą w Anglii?

Twoja odpowiedź:

Henryk VIII

Henryk VIII Tudor był początkowo przeciwnikiem reformacji (za swoje pisma w obronie papiestwa otrzymał z rąk papieża tytuł "obrońcy wiary"). Brak męskiego potomka w małżeństwie z Katarzyną Aragońską, a także jego słabość do kobiet, spowodowały wystąpienie o rozwód, które spotkało się z odmową, co skłoniło króla do zerwania z papiestwem.

dowiedz się więcej
Pytanie 7

Jak potocznie nazywano królowa Elżbietę I?

Twoja odpowiedź:

krwawą Elżbietą

Elżbieta I nazwana  była przez Watykan i Filipa II, "królową piratów". Była ekstrawagancka, kapryśna i wybuchowa. Stanowiła uosobienie siły. Podstawy imperium brytyjskiego oparła na przemyślanej strategii podbojów morskich, które zmieniły królestwo ze zubożałego kraju, leżącego na skraju Europy, w wielkie imperium obejmujące swoim zasięgiem dwie piąte świata.

Pytanie 8

Kontrowersyjny król Anglii, który nigdy nie nauczył się języka angielskiego, to:

Twoja odpowiedź:

Ryszard I Lwie Serce

Ryszard I Lwie Serce był władcą niezwykle kontrowersyjnym, który swe królestwo traktował wyłącznie jako źródło dochodów na pokrycie kosztów wojen. Ryszard nie lubił Anglii. Mawiał często publicznie, że jest tam "zimno i ciągle pada". Nigdy nie nauczył się nawet języka angielskiego. Pewnego razu stwierdził również, że „sprzedałby Londyn, gdyby tylko znalazł się kupiec”.

Pytanie 9

Która z małżonek królewskich odwróciła się przeciwko swemu mężowi, królowi Anglii, nie mogąc dłużej tolerować jego homoseksualizmu?

Twoja odpowiedź:

Królowa Izabela

Edward II jest opisany w angielskich podręcznikach jako "słaby król". Przez długi okres jednak ani jego ojciec, ani narzeczona i przyszła żona Izabela, nie odgadli, że pod „słabością”  kryje zainteresowanie przedstawicielami tej samej płci. Królowa, gdy się tylko o tym przekonała, odsunęła się od władcy.  Nie potrafiąc ukryć niechęci, uknuła wraz ze swoim kochankiem intrygę, przejmując władzę, a król Edward II został zamordowany.

Pytanie 10

Który z królów Anglii zrzekł się tronu, aby poślubić ukochaną kobietę, rozwódkę?

Twoja odpowiedź:

Edward VIII

Jako jedyny król brytyjski w 1936 roku zrzekł się tronu, by poślubić dwukrotną rozwódkę, Amerykankę Wallis Simpson. Związkowi sprzeciwiały się rodzina królewska, opinia publiczna, Kościół i rząd. Ich związek znalazł się na dodatek w kręgu zainteresowań specjalnego oddziału londyńskiej policji, podejrzewano bowiem Wallis o szpiegostwo. Nie okazano więc żalu, gdy w grudniu 1936 r. Edward opuścił Anglię i udał się do Australii.

Pytanie 11

Król Anglii, który mimo małżeństwa żył w celibacie, nie pozostawił potomstwa i został pośmiertnie kanonizowany, to:

Twoja odpowiedź:

Henryk VII "Kardynał"

Edward Wyznawca był królem, który swój czas wolał poświęcać modlitwie. Pomimo małżeństwa żył w celibacie i nie pozostawił potomstwa. Jego kult narodził się niedługo po jego śmierci. Edward Wyznawca został kanonizowany przez papieża Aleksandra III w roku 1161. Jest jednym z katolickich patronów Anglii, a także opiekunem królów, złych małżeństw i rozdzielonych małżonków.

Pytanie 12

Jak nazywał się magiczny miecz Króla Artura, znany z legend o zamku Camelot?

Twoja odpowiedź:

Excalibur

Legendy głoszą, że Artur otrzymał  go od Pani z Jeziora. Miecz zapewniał zwycięstwo w walce i chronił przed ranami.  Legenda opowiada też, że Artur i jego rycerze spotykali się przy okrągłym stole, walczyli w turniejach i pomagali potrzebującym. Ich najsłynniejszą przygodą była wyprawa po Świętego Graala.

 

Harry Potter czy Rycerze Okrągłego Stołu? Angielska literatura - czytaj ją w oryginale. Praktyczny kurs angielskiego. LINK SPONSOROWANY

dowiedz się więcej
Pytanie 13

Świadkowie jakiej publicznej egzekucji ścięcia królewskiej głowy zarzekali się, że „jej usta poruszały się w szeptanej modlitwie jeszcze 15 minut”?

Twoja odpowiedź:

Marii Stewart

Elżbieta I  widząc w niej konkurentkę do tronu Anglii, wykorzystała pierwszą nadarzającą się okazję, aby się jej pozbyć, i postawiła przed sądem jako winną zamachu stanu. Wyrok był uznany za niesprawiedliwy, jednak Maria Stewart i tak została ścięta 8 lutego 1587 roku. Ponoć głowa Marii Stewart spadła dopiero za drugim, a wg niektórych źródeł nawet za trzecim, uderzeniem topora, a świadkowie egzekucji zaklinali się, że „usta Marii poruszały się w szeptanej modlitwie jeszcze przez piętnaście minut”. Na dodatek kat próbując później pokazać tłumowi odciętą głowę, złapał ją za włosy, które okazały się być peruką, a sama głowa potoczyła się po podeście.

Pytanie 14

Jak długo Lady Jane Grey była królową Anglii?

Twoja odpowiedź:

3 dni

Prawidłowa odpowiedź: 9 dni. 10 lipca 1553 r. - kilka dni po śmierci Edwarda VI – protestantka Lady Jane została proklamowana królową. Tron ten został jednak jej odebrany 19 lipca przez najstarszą siostrę Edwarda, Marię Tudor. Lady Jane została następnie stracona. Nazywana "królową dziewięciu dni", Jane Grey była pierwszą kobietą, która rządziła samodzielnie Anglią.

Pytanie 15

Ile nieślubnych dzieci miał Henryk I?

Twoja odpowiedź:

około 15

Prawidłowa odpowiedź: około 20-25. Henryk I, król Anglii w latach 1100-1135 był znany z posiadania wielu dzieci. Jednak tylko czworo dzieci było ze związku małżeńskiego z Matyldą, natomiast wszystkie pozostałe pochodziły ze związków pozamałżeńskich. Pod tym względem jest rekordzistą wśród monarchów brytyjskich.

kobiety z podobnym wynikiem:

Avatar_1_missing_small mm Avatar_1_missing_small wtfwtf001 Avatar_1_missing_small natusiapl Avatar_1_missing_small Anecia 3488_small Lunaris

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...