Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Barriga llena, corazón contento

Wyniki użytkownika aganowak!
zdobyła 13 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Smacznego! – jak to powiesz po hiszpańsku?

Twoja odpowiedź:

¡Que aproveche!

Pytanie 2

Lekki posiłek, który spożywamy po obiedzie, ale przed kolacją to:

Twoja odpowiedź:

Merienda

Merienda czyli podwieczorek, na który składa się zazwyczaj jakiś owoc, ciastko czy jogurt. Pozostałe słówka to również poszczególne posiłki dnia, a więc śniadanie (desayuno), obiad (almuerzo) i kolacja (cena).

Pytanie 3

Wybierasz się po raz pierwszy do restauracji w Hiszpanii, patrzysz w kartę, lecz niestety nazwy potraw niezbyt wiele mówią o zawartości składników. Prosisz o pomoc kelnera, co powiesz?

Twoja odpowiedź:

¿Qué llevan los callos a la madrileña?

Najlepiej jest po prostu zapytać, z czego składa się dana potrawa, czyli np. ¿Qué llevan los callos a la madrileña? (Co zawierają flaczki po madrycku?). Jeżeli poprosisz kelnera o słownik (¿Me trae el diccionario?), wątpliwe czy spełni twoją prośbę, a być może nawet się obrazi. Jeżeli poprosisz tylko o wodę: Sólo quiero agua, wciąż będziesz głodny. Pytanie o toaletę, (¿Dónde están los servicios?)  też nie rozwiąże sprawy obiadu.

 

Co zamówić w restauracji? Praktyczny kurs hiszpańskiego: życiowe sytuacje, przydatne, współczesne słownictwo i zwroty gotowe do użycia. Plus łatwa gramatyka i opcje multimedialne. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 4

Poniższe potrawy znajdziesz w większości hiszpańskich restauracji. W dodatku możesz je zaliczyć do jednej kategorii, poza jedną. Którą?

Twoja odpowiedź:

tarta de queso

Daniem, które nie pasuje do pozostałych jest tarta de queso czyli tarta serowa. Jest to rodzaj ciasta, które podaje się na deser, pozostałe potrawy to dania mięsne.

Pytanie 5

Które ze zdań będzie odpowiedzią na pytanie kelnera: ¿Ha elegido ya?

Twoja odpowiedź:

Sí, de primero gazpacho y de segundo terna asada, por favor.

Pytanie które zadał kelner to: Czy już Pan wybrał? Jedyną sensowną odpowiedzią jest:  Sí, de primero gazpacho y de segundo ternera asada, por favor, czyli  „Tak, poproszę na pierwsze gazpacho, a na drugie pieczoną cielęcinę.” Pozostałe zdania są w tym kontekście bez sensu: „Tak, czy przyniesie nam pan menú?” (Sí, ¿nos trae el menú); „Nie dziękuję, nie chcę deseru”(No, gracias, no quiero postre); „Nie, dziękuję,  mam się dobrze” (No gracias, estoy bien).

 

Jedzenie "na mieście", nauka hiszpańskiego w domu. Praktyczny kurs hiszpańskiego: życie codzienne, praca, zdrowie, rozrywka. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 6

Czym jemy zupę?

Twoja odpowiedź:

cuchara

Zupę jemy łyżką czyli prawidłowa odpowiedź to cuchara. Pozostałe słowa to również nazwy sztućców nóż (cuchillo), widelec (tenedor), łyżeczka (cucharita).

Pytanie 7

Jaki napój serwuje się w naczyniu o nazwie „caña”?

Twoja odpowiedź:

cerveza

Caña to podłużna wąska szklanka o pojemności około 250 ml, w której podaje się piwo z beczki. Nazwa naczynia jest właściwie tożsama z samym napojem, a więc jeśli masz ochotę na małe piwo, powiesz po prostu „una caña, por favor”.

Pytanie 8

To danie jest pyszne – możesz to powiedzieć za pomocą kilku zdań. Które z nich na pewno nie ma takiego znaczenia?

Twoja odpowiedź:

Este plato está estupendo.

Este plato está soso oznacza, „ to danie jest mdłe”. A więc coś zupełnie przeciwnego niż pyszne.  Jeśli chcesz dać obsłudze do zrozumienia, że posiłek ci smakował, użyj któregoś z pozostałych wyrażeń:)

Pytanie 9

Suma pieniędzy, którą zostawiamy w podzięce za dobrą obsługę to:

Twoja odpowiedź:

propina

W Hiszpanii podobnie jak w Polsce, napiwek nie zawsze jest wliczany w koszt posiłku, ale zawsze mile widziany.

Pytanie 10

W którym z szeregu słówek, znalazło się jedno, które nie pasuje do pozostałych kategorią tematyczną?

Twoja odpowiedź:

queso, leche, pan, yogur

Intruz znajduję się w szeregu queso, leche, pan, yogur. Wszystkie słówka należą do kategorii nabiał, prócz słówka pan (chleb). Pozostałe kategorie to owoce (cerezas, peras, manzanas, plátanos), warzywa (zanahorias, patatas, pepinos, tomates) i przyprawy (sal, pimienta, vinagre, azúcar).

Pytanie 11

Jakich składników potrzebujesz do zrobienia kanapki?

Twoja odpowiedź:

pan, queso, mantequilla, jamón

Składniki potrzebne do zrobienia kanapki to pan, queso, mantequilla, jamón (chleb, ser, masło, szynka). Z pozostałych składników kanapka Ci nie wyjdzie, ale możesz zrobic z nich na przykład spaghetti (carne, agua, pasta, condimentos, tomates), tortillę (huevos, patatas, aceite, cebolla) albo paellę (arroz, carne, marisco, verduras).

Pytanie 12

Oto przepis na tortillę hiszpańską. Poszczególne etapy przygotowania tej potrawy nie są jednak po kolei. Od czego powinno się zacząć? Zaznacz odpowiednie zdanie.

Twoja odpowiedź:

Pela y corta patatas y cebolla en laminas finas.

Przygotowanie tortilli zaczynamy od: pela y corta patatas y cebolla en laminas finas, czyli obierz i pokrój ziemniaki i cebulę w cienkie plasterki. Kolejne kroki to: 2) calienta la sartén con aceite y fríe patatas y cebolla, 3) mezcla patatas y cebolla con huevo i wreszcie 4) fríe toda la tortilla en la sartén.

Pytanie 13

Nazwy niektórych produktów kulinarnych w Ameryce Łacińskiej różnią się znacznie od tych z Półwyspu Iberyjskiego. Przykładem jest argentyńskie „durazno”. To owoc, który w Hiszpanii nosi inną nazwę:

Twoja odpowiedź:

melcotón

W Argentynie melocotón czyli „brzoskwinia” to właśnie durazno. Inne przykłady różnic to chociażby choclo (kukurydza), w Hiszpanii maíz, albo arveja (groch), w Hiszpanii guisante.

Pytanie 14

Jeżeli coś wydaje nam się bardzo łatwe mówimy, że to „bułka z masłem”, w Hiszpanii istnieje podobne wyrażenie, które to z nich?

Twoja odpowiedź:

Es un pan comido.

Wyrażenie Es un pan comido, które oznacza dosłownie "chleb codzienny". Znaczenia pozostałych wyrażeń to: Es del año de la pera (coś jest bardzo stare), Me importa un pimiento (Nic mnie to nie obchodzi), Se pone como un tomate (Czerwieni się jak burak).

Pytanie 15

Kiedy bardzo się nudzimy, to mówimy, że nudzimy się jak mops. W języku hiszpańskim istnieje podobne wyrażenie, ale znudzenie porównujemy do jednego ze skorupiaków, którego?

Twoja odpowiedź:

una langusta

Prawidłowa odpowiedź to una ostra, czyli ostryga. Prawidłowe wyrażenie brzmi więc: aburrirse como una ostra:)

kobiety z podobnym wynikiem:

Avatar_1_missing_small adamari 324_small malagenias Avatar_1_missing_small cyprr

mężczyźni z podobnym wynikiem:

239_small pawel-teksciarz Avatar_0_missing_small marcelinijusz

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...