Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Hiszpania – czy tylko korrida?

Wyniki użytkownika Atropa!
zdobył 6 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Ile języków urzędowych jest w Hiszpanii?

Twoja odpowiedź:

2

Odpowiedź poprawna: 4
W Hiszpanii są cztery języki urzędowe: kastylijski, czyli powszechnie nazywany hiszpańskim i uważany za główny język całego kraju; kataloński, który obowiązuje w Katalonii, a także we Wspólnocie Walenckiej oraz na Balearach; baskijski, którym posługują się mieszkańcy Kraju Basków oraz galicyjski, obowiązujący na terenie Galicji, bliski kuzyn języka portugalskiego.

 

Skuteczna nauka Hiszpańskiego? Sprawdź! Lekcje próbne ZA DARMO! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 2

Do państwa hiszpańskiego należą dwa miasta znajdujące się na terytorium jednego z państw afrykańskich, którego?

Twoja odpowiedź:

Maroka

Do państwa hiszpańskiego należą miasta Ceuta i Melilla leżące na terytorium Maroka. Ciekawostką jest to, że na terenie Hiszpanii znajduje się też region należący do terytorium innego państwa. Jest to mianowicie Gibraltar, który jest częścią Wielkiej Brytanii.

 

Skuteczna nauka Hiszpańskiego? Sprawdź! Lekcje próbne ZA DARMO! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 3

Podstawowy składnik hiszpańskiego dania paella to

Twoja odpowiedź:

ryż

Podstawowym składnikiem paelli jest ryż gotowany w bulionie. Pozostałe składniki zależą od bogactwa i specyfiki danego regionu. I tak paella z Walencji będzie zawierać owoce morza, a ta z Madrytu raczej mięso drobiowe albo królicze. Istnieją również odpowiedniki wegetariańskie.

Pytanie 4

Słynne zdanie „Czy mógłbyś się zamknąć?” król Juan Carlos powiedział do:

Twoja odpowiedź:

Fidela Castro

Odpowiedź poprawna: Hugo Cháveza

Zdanie to król Hiszpanii wypowiedział do Hugo Cháveza, prezydenta Wenezueli, na Szczycie Ibero-Amerykańskim w Santiago de Chile, 10 listopada 2007 r. Hugo Chávez przerywał wystąpienie premiera Hiszpanii José Luisa Zapatero. Sformułowanie to stało się na tyle słynne, że było drukowane na koszulkach i wgrywane jako dzwonek do telefonu komórkowego :-)

Pytanie 5

Jakie zwierzę, oprócz byka, jest symbolem Hiszpanii?

Twoja odpowiedź:

koń

Odpowiedź poprawna: osioł
Oprócz byka zwierzęcym symbolem Hiszpanii jest osioł. Właściwie jest to symbol Katalonii, który oznacza powolne i uparte dążenie do celu, a więc stawia go też niejako w opozycji do kastylijskiego byka. Co więcej Katalonia na tyle nie utożsamia się z bykiem, że Parlament Katalonii wprowadził zakaz korridy w tym regionie.

 

Skuteczna nauka Hiszpańskiego? Sprawdź! Lekcje próbne ZA DARMO! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 6

Który z polskich piłkarzy grał w klubie Real Madryt?

Twoja odpowiedź:

Jerzy Dudek

W tym najbardziej utytułowanym, zaraz obok FC Barcelony, hiszpańskim klubie grał znakomity polski bramkarz Jerzy Dudek. Miejmy nadzieję, że nie będzie on jedynym w historii polskim piłkarzem „Galaktycznych”.

Pytanie 7

Który z regionów Hiszpanii jest kolebką flamenco?

Twoja odpowiedź:

Katalonia

Odpowiedź poprawna: Andaluzja
Kolebką flamenco jest oczywiście Andaluzja, a sam taniec narodził się tam wśród andaluzyjskich Cyganów. Mimo że nie jest on jedynym hiszpańskim tańcem ludowym, to chyba jednak najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym na całym świecie.

Pytanie 8

Jak nazywa się laureat Oscara, reżyser filmu „W stronę morza”?

Twoja odpowiedź:

Carlos Saura

Odpowiedź poprawna: Alejandro Amenábar
Laureatem Oskara za film „W stronę morza” został Alejandro Amenábar. Nie jest to jedyny hiszpański reżyser doceniony przez Amerykańską Akademię Filmową, oprócz niego Oscara zdobyli również Fernando Trueba za film „Belle Epoque” oraz Pedro Almódovar za „Wszystko o mojej matce”.

Pytanie 9

Kiedy Hiszpanie obchodzą swoje święto narodowe?

Twoja odpowiedź:

19 marca

Odpowiedź poprawna: 12 października
Swoje święto narodowe Hiszpanie obchodzą 12 października. Jest to tak zwany Día de la Hispanidad  i jest ono pamiątką odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1942 roku. Obchodzi się je bradzo uroczyście. W Madrycie na Placu Kolumba organizuje się defiladę wojskową wraz z udziałem Króla i Królowej Hiszpanii oraz całej Rodziny Królewskiej. W defiladzie uczestniczą również prezydenci Wspólnot Autonomicznych Hiszpanii.

Pytanie 10

Hiszpania wydała wielu słynnych malarzy. Kto do nich nie należy?

Twoja odpowiedź:

Picasso

Odpowiedź poprawna: Cervantes
Hiszpańskim malarzem nie jest z pewnością Cervantes, który zasłynął jako autor pierwszej nowoczesnej europejskiej powieści o Przemyślnym Szlachcicu Don Kichote z Manczy.

Pytanie 11

Skąd pochodzi żona króla Juana Carlosa, królowa Zofia?

Twoja odpowiedź:

z Norwegii

Odpowiedź poprawna: z Grecji
Żona króla Juna Carlosa, królowa Zofia, jest z pochodzenia Greczynką, choć w jej żyłach płynie również i duńska krew królewska.

Pytanie 12

Który z produktów nie należy do specjałów hiszpańskiej gastronomii?

Twoja odpowiedź:

cotechino

Produktem, który nie należy do specjałów hiszpańskiej gastronomii jest cotechino, rodzaj włoskiej kiełbasy. Turrón to hiszpański przysmak bożonarodzeniowy przypominający nieco chałwę, chorizo to rodzaj hiszpańskiej kiełbasy, a cava to hiszpańskie wino musujące.

Pytanie 13

W hiszpańskim mieście Buñol raz w roku odbywa się wielka bitwa. Uczestnicy bitwy walczą na:

Twoja odpowiedź:

pomidory

Ta bitwa to słynna już na cały świat tomatina, która odbywa się zawsze w ostatnią środę sierpnia. Historia mówi, że wzięła swój początek w 1945 roku na jednej z tradycyjnych parad, gdzie niezadowolona młodzież, której zabroniono brać czynny udział w paradzie, obrzuciła pozostałych uczestników pomidorami z pobliskiego straganu. 27 sierpnia 2002 roku hiszpańskie Ministerstwo Turystyki uznało tomatinę za Święto o Międzynarodowym Walorze Turystycznym.

Pytanie 14

Jak nazywa się słynny hiszpański tenisista – mistrz olimpijski z Pekinu?

Twoja odpowiedź:

Roger Federrer

Odpowiedź poprawna: Rafael Nadal
Hiszpanie w sporcie przodują nie tylko w piłce nożnej, koszykówce czy wyścigach Formuły1, ale również w tenisie. Objawieniem ostatnich lat jest wybitny młody sportowiec, Rafael Nadal.

Pytanie 15

Jaka waluta obowiązywała w Hiszpanii przed wprowadzeniem euro?

Twoja odpowiedź:

peseta

Hiszpańską walutą przed wprowadzeniem euro była peseta. W 2002 roku, podobnie jak w większości z 15 krajów członkowskich ówczesnej Unii Europejskiej, waluta narodowa, a więc w tym wypadku peseta, została zastąpiona przez euro. Peso jest walutą meksykańską, liry obowiązywały we Włoszech, a colon to waluta Kostaryki.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small GutierrezT Avatar_0_missing_small highlander76

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...