Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
zdobyła 13 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Jak powiedzieć po hiszpańsku: Gdzie jest kasa biletowa?

Twoja odpowiedź:

¿Dónde hay una taquilla?

„Kasa biletowa” to po hiszpańsku taquilla lub ventanilla, czyli tak zwane “okienko kasowe”. Caja to również kasa, ale raczej w supermarkecie.

 

Dogadasz się na madryckim dworcu? Kurs hiszpańskiego nastawiony na komunikację: sytuacje z życia wzięte, moduł ćwiczenia wymowy w lekcjach multimedialnych. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 2

Dokończ zdanie. Si coges un tren estás en...

Twoja odpowiedź:

la estación de ferrocarril

Jeśli chcesz jechać pociągiem (coger un tren) to wybierasz się na dworzec kolejowy, czyli la estación de ferrocaril. Pozostałe słówka to: lotnisko (el aeropuerto), parking (el aparcamiento), przystanek autobusowy (la parada de autobús).

Pytanie 3

Uzupełnij zdanie odpowiednim słowem:
Un bilelte de ida y ..., por favor.

Twoja odpowiedź:

vuelta

Powyższe zdanie powinieneś uzupełnić słowem vuelta. Prosisz w ten sposób o bilet w jedną stronę (billete de ida) i z powrotem (billete de vuelta).

 

Pytanie 4

Uzupełnij zdanie odpowiednim przyimkiem:
Cada año viajo a España ... avión.

Twoja odpowiedź:

en

Podróżować jakimś środkiem transportu to po hiszpańsku viajar en, np. podróżować samolotem to viajar en avión. Natomiast podróżować do Hiszpanii to viajar a España.

 

Hiszpańskie słówka pod kontrolą! Praktyczny kurs hiszpańskiego z programem do nauki czasowników z przyimkami na komputerze. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 5

Jak zapytać po hiszpańsku:
Z którego peronu odjeżdża pociąg?

Twoja odpowiedź:

¿De qué andén sale el tren?

„Peron” to po hiszpańsku andén. Pozostałe słówka również mają związek ze środkami transportu, vía to tor, parada to przystanek i estación to stacja.

 

Czujesz pociąg do hiszpańskiego? Kurs hiszpańskiego: współczesne słownictwo, nastawienie na komunikację, opieka nauczyciela i opcje multimedialne. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 6

Odpowiedz na pytanie:
¿Qué es el AVE?

Twoja odpowiedź:

el tren de alta velocidad española

Skrót AVE oznacza pociąg o wysokiej prędkości (el tren de alta velocidad española), osiągający na niektórych trasach prędkość powyżej 300 km/h. Ave to po hiszpańsku również „ptak”.

Pytanie 7

Które ze słów nie pasuje do pozostałych?

Twoja odpowiedź:

globo

Prawidłowa odpowiedź: metro. Słowo-intruz to metro. Pozostałe słówka związane są z transportem powietrznym: samolot (avión), helikopter (helicóptero) i balon (globo).

Pytanie 8

"Facturar el equipaje" oznacza:

Twoja odpowiedź:

Nadać bagaż

Facturar el equipaje oznacza „nadać bagaż”. Jest to bardzo przydantne wyrażenie na hiszpańskim lotnisku.

Pytanie 9

Której z czynności nie wykonujesz na lotnisku?

Twoja odpowiedź:

Sacarse el pasaporte

Na lotnisku nadaje się bagaż (facturar el equipaje), pobiera się kartę pokładową (recoger la tarjeta de embarque), wsiada się do samolotu (subir al avión), ale nie wyrabia się paszportu (sacarse el pasaporte) i właśnie tę odpowiedż powinieneś zaznaczyć.

Pytanie 10

Aterrizar” to po hiszpańsku “wylądować”, a jak będzie “wystartować”?

Twoja odpowiedź:

despegar

„Wystartować” (o samolocie), to po hiszpańsku despegar. Inne znaczenie tego słowa to „odklejać”, można więc sobie bardzo obrazowo wyobrazić, że samolot „odkleja się od ziemi”.

 

Pytanie 11

Hacer escala” to po hiszpańsku:

Twoja odpowiedź:

Mieć międzylądowanie

Hacer escala oznacza „mieć mędzylądowanie”. Przesiadać się na inny pociąg lub linię metra to hacer transbordo, „jechać na gapę” to viajar sin billete, a „jechać autostopem” to po prostu hacer autostop.

Pytanie 12

Uzupełnij zdanie odpowiednim słowem:
El medio de transporte más limpio es... .

Twoja odpowiedź:

la bicicleta

Najczystszym środkiem transportu (el medio de transporte más limpio),spośród wymienionych jest rower czyli bicicleta i właśnie tę odpowiedź należy zaznaczyć.

Pytanie 13

El conductor” to po hiszpańsku:

Twoja odpowiedź:

kierowca

Uwaga na falsos amigos czyli słowa o podobnym brzmieniu, ale różnym znaczeniu. El conductor to po hiszpańsku „kierowca”, a nie „konduktor”. „Konduktor” natomiast to po hiszpańsku el revisor.

Pytanie 14

Które ze słów nie pasuje do pozostałych?

Twoja odpowiedź:

globo

Słowem-intruzem jest globo (balon), pozostałe to nazwy wodnych środków transportu: buque (okręt), transbordador (prom), yate (jacht).

Pytanie 15

"El polizón" to ... .

Twoja odpowiedź:

policjant z drogówki

Prawidłowa odpowiedź: pasażer na gapę. El polizón to „pasażer na gapę”. Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od francuskiego słowa polisson, które oznacza ”łobuza” i "urwisa”.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

239_small pawel-teksciarz Avatar_0_missing_small yamazaki1 3098_small bezimienny

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...