Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
zdobył 15 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Jak nazywają się podstawowe warstwy skóry?

Twoja odpowiedź:

naskórek, skóra właściwa, tkanka podskórna

Skóra zbudowana jest z 3 podstawowych warstw: naskórka, skóry właściwej tkanki podskórnej. Skóra spełnia funkcję ochronną dla organów wewnętrznych, jest  narządem czucia i przemiany materii, reguluje temperaturę ciała. Skóra to największy i najbardziej kompleksowy organ ludzkiego ciała. Jej powierzchnia u dorosłego człowieka wynosi ok. 2m² i waży ok. 3kg.

Pytanie 2

Z ilu warstw składa się naskórek?

Twoja odpowiedź:

3

Prawidłowa odpowiedź to: "5". Naskórek też jest  zbudowany warstwowo. Składa się z 5 warstw: podstawnej, kolczystej, ziarnistej, jasnej i rogowej. Najgłębiej położoną warstwą jest warstwa podstawna, a najbardziej zewnętrzną – rogowa. Naskórek spełnia wiele ważnych  funkcji. Powstają w nim nowe komórki, następuje produkcja barwnika – melaniny i stanowi on barierę ochronną.

Pytanie 3

Która z warstw naskórka ma udział w produkcji nowych komórek?

Twoja odpowiedź:

warstwa podstawna

W warstwie podstawnej zachodzi bardzo ważny proces powstawania nowych komórek. Proces ich stopniowego rogowacenia, czyli „wędrówki” na powierzchnię naskórka do warstwy rogowej i w końcu złuszczenie trwa ok.4 tygodnie. Proces ten ulega spowolnieniu po 25 roku życia. Obliczono, że w ciągu całego życia człowiek traci ok. 4 kg martwych komórek.

Pytanie 4

Zawartość wody w głębokich warstwach naskórka wynosi  60-70 %, a w zewnętrznej warstwie rogowej?

Twoja odpowiedź:

nie przekracza 10%

Różnica stężenia między głębokimi a zewnętrznymi warstwami powoduje, że skóra ciągle dąży do wyrównania tych stężeń i „wypycha” wodę od wewnątrz na zewnątrz. Naskórek sam nie jest w stanie zatrzymać „uciekającej” wody.  Stosowanie kremów wspomaga proces jej zatrzymywania w głębszych warstwach.

Pytanie 5

Od którego roku życia możemy mówić o powolnym procesie starzenia się skóry?

Twoja odpowiedź:

od 25

Od 25 roku życia spowalnia się proces powstawania nowych komórek. Zmniejsza się ilość kolagenu, a skóra staje się mniej sprężysta. Na początku nie widać tego gołym okiem, ale z biegiem czasu oznaki starzenia są coraz bardziej widoczne. Pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne – jest to sygnał, że możemy zacząć stosowanie delikatnych kremów przeciwzmarszczkowych.

 

Jak walczyć z oznakami starzenia się skóry? Kurs wizażu, który krok po kroku odkrywa tajniki pielęgnacji i perfekcyjnego makijażu. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 6

Ile ruchów – mrugnięć powiekami wykonujemy dziennie?

Twoja odpowiedź:

od 7 000 do 9 000

Prawidłowa odpowiedź to: "ponad 10 000". Dziennie wykonujemy ponad 10 000 mrugnięć powiekami. Jako że skóra w tym miejscu ma zaledwie ok. 0,5mm grubości, a mięśnie są bardzo słabe, okolice oczu najszybciej się starzeją. Mruganie i marszczenie oczu doprowadza do powstawania tzw. kurzych łapek. Okolica oczu wymaga bardzo starannej, ale delikatnej pielęgnacji. Do 25 roku życia wystarczają delikatne żele, później używa się do tego celu specjalnych kremów.

Pytanie 7

Jakie rozróżniamy podstawowe rodzaje skóry?

Twoja odpowiedź:

normalna, sucha, tłusta, mieszana

Podstawowe rodzaje skóry to: normalna, sucha, tłusta, mieszana. Te rodzaje skóry mogą  występować u ludzi w różnym wieku. Natomiast wrażliwość i dojrzałość skóry to jej cechy, a nie, jak się często uważa, jej rodzaje. Skóra każdego typu może więc być jednocześnie skórą wrażliwą.

Pytanie 8

Cera, która jest napięta, cienka, z widocznymi naczynkami krwionośnymi i często reaguje podrażnieniem to:

Twoja odpowiedź:

cera sucha

Cera sucha jest jednocześnie najczęściej cerą wrażliwą. Niestety, szybciej niż inne cery zdradza ona pierwsze objawy starzenia i wymaga ona stosowania delikatnych kosmetyków (bardzo ważne jest nawilżanie). Cerę tę można utrzymać w dobrej kondycji, stosując kremy zawierające jak najwięcej naturalnych składników nawilżających. Są to m.in.: proteiny jedwabiu, kwas hialuronowy, olejek jojoba, skwalen i witaminy A, C, E.

 

Dobór kosmetyków i pielęgnacja cery suchej. Praktyczny kurs wizażu: porady profesjonalisty, triki makijażysty. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 9

Jaki typ skóry wymaga stosowania kosmetyków matujących i ściągających?

Twoja odpowiedź:

tłusta

Cera tłusta jest trudna w pielęgnacji – wymaga stosowania kosmetyków matujących, ściągających i regulujących pracę gruczołów łojowych. Mogą one zawierać miętę pieprzową, kamforę, hamamelis, witaminę C. Jednak muszą  być delikatne, bezalkoholowe, by nie powodowały nadmiernego przesuszenia zewnętrznej warstwy naskórka. Skóra tłusta często się łuszczy, co jest skutkiem jej wrażliwości lub nadmiernego wysuszenia przez stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.

Pytanie 10

W cerze mieszanej tłuste są najczęściej:

Twoja odpowiedź:

czoło, nos, broda

W przypadku cery mieszanej mamy do czynienia z 2 rodzajami cery. Czoło, nos i broda są zwykle tłuste, a policzki suche. Na takiej cerze często pojawiają się rozszerzone naczynka. Cera mieszana jest dość trudna w pielęgnacji – zdarza się, że jej właściciel musi używać 2 rodzajów kosmetyków. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków dla cery mieszanej, naczyniowej. W ich skład wchodzą najczęściej arnika, miłorząb japoński, rumianek i allantoina.

Pytanie 11

Cera normalna występuje:

Twoja odpowiedź:

do 30 roku życia

Prawidłowa odpowiedź to: "do 20 roku życia". Cera normalna jest najlepszym rodzajem skóry. Niestety występuje ona tylko do 20 roku życia. Lecz nawet w tej grupie wiekowej niewiele osób może się nią cieszyć , bo jak wiemy u nastolatków często pojawia się trądzik. Skóra normalna jest odpowiednio napięta, ma ładny lekko różowy kolor, nie ma na niej zaskórników i rozszerzonych naczynek krwionośnych. W zasadzie nie sprawia kłopotów  pielęgnacyjnych.

Pytanie 12

Trądzik to choroba, która najczęściej dotyka skórę:

Twoja odpowiedź:

tłustą

Trądzik dotyka najczęściej skórę tłustą z uwagi na nadmierne wydzielanie łoju. W wyniku tego martwe komórki naskórka wolniej się złuszczają, co doprowadza do zablokowania ujścia gruczołów łojowych i powstawania zaskórników tzw. wągrów. Są one świetną pożywką dla bakterii, które wywołują krosty, stany zapalne, nacieki ropne – trądzik. Utożsamiany z okresem dojrzewania i burzą hormonów coraz częściej pojawia się on u osób ok. 30 roku życia, czego przyczyną jest głównie stres.

 

Trądzik - jak z nim walczyć? Profesjonalny kurs wizażu i pielęgnacji urody: porady profesjonalisty, zasady makijażu, triki wizażysty. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 13

Melanina to:

Twoja odpowiedź:

barwnik

Melanina to barwnik produkowany przez warstwę podstawną naskórka. Decyduje ona o kolorze skóry. Rozróżniamy 2 podstawowe rodzaje melaniny: Eumelanina – barwnik ciemny brązowo- czarny występujący u rasy czarnej, żółtej i ciemnych karnacji rasy białej oraz feumelanina – barwnik  jasny czerwono-żółty występujący u osób o jasnej karnacji. Melanina występuje też w tęczówce oka, nadając mu odkreślony kolor, lecz nie u noworodków i dlatego małe dzieci mają niebieski kolor oczu. Melanina jest też jednym ze składników włosów.

Pytanie 14

Nie każdy wie, że włosy to twór naskórka. Podstawowym budulcem włosa jest:

Twoja odpowiedź:

keratyna

Keratyna jest podstawową substancją, z której zbudowany jest włos. Ma ona właściwości ochronne,  jest odporna na działanie czynników zewnętrznych: kwasów, zasad, wysokiej temperatury i bakterii. W swym składzie zawiera ok. 5% siarki, 20% azotu i 18 aminokwasów. Oprócz keratyny włos składa się z melaniny, niewielkiej ilości cholesterolu, związków mineralnych i nieorganicznych.

Pytanie 15

Jak nazywają się zakończenia narządu czucia na powierzchni naskórka?

Twoja odpowiedź:

receptory

Skóra jest narządem czucia i posiada receptory odpowiedzialne za odbieranie bodźców: ciepła, zimna, ucisku, dotyku, bólu i świądu. Dzięki nim zostają uruchomione mechanizmy obronne skóry i całego organizmu. Ich ilość w skórze jest różna dla poszczególnych okolic. Największa ich liczba występuje w skórze na końcu nosa, w opuszkach palców i na wargach. Najmniej receptorów jest w skórze grzbietu, ud i ramion. Te okolice, gdzie jest ich dużo, są bardziej wrażliwe na dotyk.

Pytanie 16

Gruczoły potowe występują na skórze całego ciała, najwięcej jest ich na dłoniach, podeszwach stóp, czole i pachach. A ile łącznie występuje ich na powierzchni ciała?

Twoja odpowiedź:

ok. 500 tys.

Prawidłowa odpowiedź to: "ok. 2 mln.". Ok. 2 mln. gruczołów potowych na ciele człowieka są przydatkami skóry. Ich ujścia znajdują się bezpośrednio na powierzchni skóry lub uchodzą do mieszka włosowego. Wydzielają pot, który w 98% składa się z wody (reszta to związki powstające w procesie przemiany metabolicznej: sól fizjologiczna, mocznik, amoniak i kwas moczowy). Są one odpowiedzialne za regulowanie temperatury ciała. Pot, parując z powierzchni skóry, ochładza ją, co powoduje obniżenie temperatury krwi, przepływającej przez naczynia krwionośne w skórze.

Pytanie 17

Zaburzenia w rozmieszczeniu komórek tłuszczowych i obrzękowe zmiany w tkance podskórnej to:

Twoja odpowiedź:

cellulit

Cellulit – zaburzenie w budowie tkanki tłuszczowej jest często mylony z cellulitisem. Cellulit dotyka bardzo wielu kobiet, pojawiając się po okresie dojrzewania. Związany jest z nadmiarem estrogenów.  Jest on widoczny w postaci nierównej, pofałdowanej powierzchni skóry, guzków i zgrubień. Obraz ten przypomina skórkę pomarańczy. Obejmuje najczęściej biodra, uda, pośladki, ramiona i kolana. Natomiast Cellulitis to choroba tkanki podskórnej, łącznej wywołana infekcją bakteryjną.

Pytanie 18

Rozstępy to popękane włókna kolagenowe występujące w:

Twoja odpowiedź:

tkance podskórnej

Prawidłowa odpowiedź to: "skórze właściwej". Włókna kolagenowe występują w skórze właściwej. Stanowią one podporę skóry i są barierą wyznaczającą rozciągliwość skóry. Rozerwanie takiego włókna powoduje powstanie rozstępu. Obok kolagenowych w skórze właściwej występują też włókna sprężyste – zbudowane z elastyny i retykulinowe – zbudowane z białka zwanego retykuliną. Wszystkie one są odpowiedzialne za jędrność, sprężystość i elastyczność naszej skóry.

Pytanie 19

Z czego są zbudowane paznokcie?

Twoja odpowiedź:

z komórek naskórka

Paznokcie, podobnie jak włosy i gruczoły potowe, należą do przydatków skóry. Są to blaszki rogowe składające się z wielu warstw martwych komórek naskórka. Komórki te obumierają, ale nie następuje proces ich złuszczania. To jest przyczyną nieograniczonego wzrostu paznokci. Ich głównym składnikiem jest twarda keratyna. Grubość paznokci wynosi niecałe 0,4 mm i jest  większa u mężczyzn. Ich barwa zależy od przeświecających naczyń krwionośnych. Ludzie zdrowi mają paznokcie różowe.

Pytanie 20

Jaką inną nazwę noszą linie papilarne?

Twoja odpowiedź:

listewki skórne

Bardzo ciekawym wytworem skóry są listewki skórne, inaczej zwane liniami papilarnymi. Są to układy bruzd i grzebieni skórnych. Tworzą one na opuszkach palców charakterystyczny, niepowtarzalny układ linii. Różne ich kształty mają swoje nazwy: wir, pętla, pętla podwójna i łuk.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

3501_small damiankulis8 Avatar_0_missing_small siemka

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...