Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Pielęgnacja kwiatów ciętych

Wyniki użytkownika maku!
zdobył 10 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

W kwiaciarniach pęki kwiatów najczęściej przechowywane są w wiadrach, natomiast te znajdujące się na wystawach – w wazonach. Dla większości roślin idealnie jest, jeśli pewna część łodygi znajduje się w wodzie. Jest to:

Twoja odpowiedź:

cała łodyga

Prawidłowa odpowiedź to: „1/3 łodygi”.

Dla większości roślin idealnie jest, jeśli jedna trzecia łodygi znajduje się w wodzie. Rośliny o kosmatych łodygach (np. gerbera) zaczynają gnić szybciej, dlatego w wodzie powinna być zanurzona jedynie dolna część łodygi.

 

Kwiaty cięte: przechowywanie, przedłużanie świeżości, zasady komponowania bukietów. Praktyczny kurs bukieciarstwa. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 2

Jaki jest najlepszy sposób podcinania łodyg kwiatów ciętych?

Twoja odpowiedź:

podcinanie na prosto

Prawidłowa odpowiedź to: „podcinanie na ukos pod kątem 45 stopni”.

Podcinanie łodyg powoduje otwarcie końcówek łodygi na pobór wody, co jest konieczne, aby roślina mogła rozwijać się prawidłowo. Im częściej kwiaty się podcina, tym lepiej. Podcinanie na ukos pod kątem 45 stopni powoduje najmniejsze zniszczenie łodyg i tworzy dużą powierzchnię poboru wody.

Pytanie 3

Dlaczego zwiędłe kwiaty należy wyjąć z wazonu?

Twoja odpowiedź:

bo produkują etylen

Kwiaty (a także zerwane, dojrzewające owoce i warzywa) produkują etylen przyspieszający dojrzewanie i powodujący „starzenie się” roślin. W czasie więdnięcia oddychanie kwiatów ulega przyśpieszeniu i wytwarza się więcej etylenu. Podobnie należy postąpić z kwitnącymi gałęziami i żółknącymi liśćmi. Istotne jest też, żeby regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym kwiaty są przechowywane. Roślinom szkodzi także dym papierosowy oraz spaliny (dlatego nie należy trzymać kwiatów w garażu).

Pytanie 4

Aspiryna dodana do wazonu z wodą:

Twoja odpowiedź:

zapobiega rozmnażaniu się mikroorganizmów i przedłuża trwałość kwiatów

Środki odkażające np. azotan srebra, siarczan i cytrynian hydroksychinoliny, siarczan glinu oraz pochodne kwasu salicylowego (aspiryna) zapobiegają rozmnażaniu się mikroorganizmów. Aby przedłużyć trwałość kwiatów, należy dodać do wazonu z wodą tabletkę aspiryny właśnie dlatego, że ma ona działanie bakteriobójcze.

Pytanie 5

Dlaczego należy unikać łączenia narcyza z innymi kwiatami, np. tulipanami?

Twoja odpowiedź:

uniemożliwiają rozkwit tulipanów

Prawidłowa jest odpowiedź: „powodują szybsze więdniecie tulipanów”.

Narcyzy po ścięciu wydzielają śluz z łyka łodygi. Zawiera on substancje toksyczne dla innych kwiatów. Dlatego włożenie „nieodsączonego” z mleczka narcyza do jednego wazonu, np. z tulipanem, spowoduje szybsze obumarcie tego drugiego. Śluz jest wydzielany głównie w pierwszym dniu. Można zatem łatwo zapobiec temu problemowi, izolując narcyzy od innych kwiatów przez jeden dzień, a potem włożyć je do jednego naczynia bez podcinania.

Trwałość kwiatów wytwarzających dużo śluzu można też zwiększyć, „odsączając” je. Robimy to, wkładając łodygę do wody o temperaturze 40–50 °C i pozwalając, by śluz wypłynął, a następnie wstawiamy kwiat do świeżej wody.

 

Jak dobrać kwiaty do bukietu? Bukieciarz - praktyczny kurs układania kwiatów: kwiaty cięte i doniczkowe, przykłady kompozycji, formy kompozycji kwiatowych. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 6

Tulipan, najbardziej znany i przepiękny holenderski kwiat cięty, ma swoje wady, np. po wstawieniu go do wody:

Twoja odpowiedź:

jego łodygi wydłużają się

Łodyga tulipana rośnie średnio do 10 cm, zanim kwiat zwiędnie. Powoduje to zginanie się łodyg w kierunku światła. Aby temu zapobiec, niektórzy używają drutu do podparcia łodygi. Konsekwencją wzrostu tulipanów w wazonie jest też to, że połączone z innymi kwiatami zaczynają one wystawać z bukietu. Przewidując to, można do bukietu włożyć krótsze tulipany, ale rosną one bardzo szybko, więc większość czasu są albo za krótkie, albo za długie. Można też zastosować specjalną odżywkę do kwiatów ciętych (tulipanów i kwiatów cebulowych), która ogranicza wzrost tych kwiatów oraz przedłuża ich żywotność.

Pytanie 7

Usunięcie kolców z kwiata:

Twoja odpowiedź:

zwiększa intensywność zapachu kwiata

Prawidłowa odpowiedź to: „zahamowuje rozwój pąków i przyspiesza więdnięcie”

Z punktu widzenia gwarancji jak najdłuższego życia kwiatów w wazonie, powinno się pozostawić wszystkie kolce. Z każdej rany wycieka zawartość komórek, która stanowi doskonały pokarm dla mikroorganizmów. Skraca to życie kwiatów, zmiękcza liście (a nawet załamuje pąki u róż), hamuje rozwój pąków i pozbawia zapachu.

Jedynym usprawiedliwieniem usuwania kolców są trudności z aranżacją bukietu. Jeśli już trzeba, należy robić to delikatnie i tylko do potrzebnej wysokości. Najlepszą metodą jest odłamywanie kolców. Wszelkie metalowe urządzenia do usuwania kolców, są prawdziwymi zabójcami kwiatów.

Pytanie 8

Opalanie łodygi astrom, chryzantemom i makom nad płomieniem powoduje:

Twoja odpowiedź:

przedłużenie trwałości kwiata

Takie kwiaty jak astry, chryzantemy i maki zawierają mleczko, które gromadzi się w miejscu przecięcia łodygi i tworzy tam wodoodporną warstwę. Końcówkę łodygi należy wówczas opalić nad płomieniem – spowoduje to zahamowanie wydzielania soku i umożliwi wchłanianie wody przez roślinę.

Pytanie 9

Czy z kwiatów lilii należy usuwać pylniki?

Twoja odpowiedź:

tak – nie tylko brudzą one aksamitne płatki i ubrania, lecz również przyspieszają starzenie się kwiatów

Zależnie od odmiany lilie zachowują świeżość przez 7-14 dni. Z rozchylających się pąków należy systematycznie usuwać pylniki, które brudzą płatki kwiatów i wszystko wokół i skracają okres, w którym możemy cieszyć się tymi pięknymi kwiatami.

Jeśli pyłek dostanie się na ubranie:

- nie należy ścierać go rękami. Skóra ludzka zawiera składniki tłuszczowe, które utrwalą i powiększą plamę,

- musi wyschnąć, zanim usunie się go miękką szczotką,

- można użyć taśmy klejącej, delikatnie przykładając ją do ubrania, aż zniknie plama,

- można użyć odkurzacza,

- jeśli jakaś część plam pozostała, należy powiesić ubranie na słońcu, a po kilku godzinach same znikną.

Pytanie 10

Wrzucenie kawałka miedzi do wazonu z kwiatami powoduje:

Twoja odpowiedź:

przedłużenie trwałości kwiatów

Cięte kwiaty postoją dłużej w wazonie, jeśli do wody wrzucimy kawałek miedzi (np. miedzianą monetę lub kawałek drucika). Metal ten zabija bakterie gnilne, które niszczą łodygi kwiatów. Dzięki miedzi woda będzie dłużej świeża, a listki i łodygi kwiatów nie będą gniły.

Do wazonu można też wrzucić kawałek węgla drzewnego, który działa aseptycznie i nie dopuszcza do rozwoju bakterii. W sproszkowanym węglu możemy też zanurzyć końce łodyg.

Pytanie 11

Co jest przyczyną załamywania pąków u róż?

Twoja odpowiedź:

przedwczesne ścięcie kwiata

Załamywanie pąków róż jest jednym z głównych problemów spotykanych w czasie pielęgnacji ściętych róż. Główną przyczyną załamywania się pąków jest przedwczesne ścinanie, kiedy łodyga nie jest jeszcze wystarczająco mocna, aby unieść ciężar pąka. Przedwcześnie ścięte łodygi róż są bardziej wrażliwe na brak wody i zginają się w miejscu, gdzie są najbardziej miękkie, czyli pod pąkiem (zdrewniałe części pozostają nietknięte). Innym powodem może być niewystarczające dostarczanie potasu w czasie rozwoju róży. W praktyce najczęściej róże z załamanym pąkiem są tak zniszczone, że zaleca się ich usuwanie.

 

Ogród różany? Dlaczego nie! Praktyczny kurs zakładania ogrodów. Projektowanie, aranżacja, dobór roślin i ich pielęgnacja. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 12

Jaki wpływ ma bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego na kwiaty cięte?

Twoja odpowiedź:

przyśpiesza proces starzenia, co powoduje przedwczesne rozwiniecie pąków i kwiatów

Promieniowanie słoneczne przyśpiesza proces starzenia kwiatów, co powoduje przedwczesne rozwiniecie pąków i kwiatów. Parowanie jest również przyśpieszone, co zakłóca równowagę wodną i może skrócić życie kwiatów, niszczy liście, zwłaszcza te bardziej miękkie, a także podnosi temperaturę wody w wazonie, co powoduje szybszy rozwój mikroorganizmów. Zatem stawianie wazonu z bukietem na nasłonecznionym jest błędem.

dowiedz się więcej
Pytanie 13

Reakcja, nazywana przez ogrodników śpiączką goździków, oznacza:

Twoja odpowiedź:

zamrożenie goździków w celu przetransportowania

Prawidłowa odpowiedź to: „skurczenie, stulenie i zmatowienie płatków”.

Śpiączka goździków jest to nazwa oznaczająca reakcję goździków na etylen, kiedy to płatki kurczą się, tulą i matowieją. Goździki odznaczają się większą niż inne rośliny wrażliwością na ten bezbarwny i bezwonny gaz, którego źródłem są spaliny samochodowe, gaz świetlny, dojrzewające owoce (zwłaszcza jabłka), a także same przekwitające kwiaty. Dlatego zwłaszcza świeżych goździków nie należy łączyć w wazonie z więdnącymi ani ustawiać ich w pobliżu talerza z owocami.

Pytanie 14

Kondycjonowanie to zabieg polegający na krótkotrwałym (2–24 godziny) umieszczeniu roślin w roztworze specjalnej pożywki, w której składzie najczęściej znajduje się:

Twoja odpowiedź:

srebro i cukier

Kondycjonowanie jest najprostszą, a zarazem najlepszą ochroną roślin przed etylenem. Zabieg ten polega na krótkotrwałym (2–24 godziny) umieszczeniu pędów  rośliny w roztworze specjalnej pożywki, w której składzie najczęściej znajduje się srebro, uniemożliwiające działanie etylenu, oraz cukier. Zabieg uodpornia kwiaty na warunki przechowywania i transportu, powoduje też szybsze otwieranie się pąków, lepsze ich wybarwienie i zwiększa trwałość kwiata.

dowiedz się więcej
Pytanie 15

Do podcięcia łodyg kwiatów ciętych używamy:

Twoja odpowiedź:

ostrego noża

Do podcięcia łodyg kwiatów używamy ostrego noża. Nożyczki, sekator, tępy nóż, czy też nóż z ząbkami mogą zmiażdżyć w łodydze naczynia przewodzące wodę, a pozostałości w postaci obumarłych komórek mogą uniemożliwić roślinom pobieranie wody. Podcinanie nierówne, np. tępym nożem, powoduje też uwolnienie do wody większej ilości substancji organicznych, stymulując rozwój mikroorganizmów i w dalszej kolejności doprowadzając do przedwczesnego więdnięcia kwiatów.

dowiedz się więcej

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small antekL1

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...