Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Andrzejki po szkocku...

Wyniki użytkownika britannia!
zdobyła 15 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Patronem którego z państw jest św. Andrzej? 

Twoja odpowiedź:

Szkocji

Św. Andrzej – st. Andrew jest patronem Szkocji. Jego święto obchodzi się 30. października. Jest to święto narodowe Szkocji. Patronem Anglii jest st. George, Walii – st. David, Irlandii – st. Patrick.

Pytanie 2

Kiedy świętujemy w Wielkiej Brytanii Andrzejki?

Twoja odpowiedź:

30. listopada

Podobnie, jak w Polsce, Andrzejki w Wielkiej Brytanii obchodzimy 30. listopada. W Szkocji jest to święto narodowe, zatem tzw. bank holiday (dzień wolny od pracy). Jeśli wypada w dzień wolny, Szkoci zagwarantowany mają wolny poniedziałek. Wróżby jednak odprawia się w noc poprzedzającą Andrzejki, czyli 29. listopada.

Pytanie 3

Młode Szkotki modlą się do św. Andrzeja, by:

Twoja odpowiedź:

znalazły męża

Koło północy 29. listopada, młode kobiety w Szkocji modlą się do św. Andrzeja, by ten sprawił, że znajdą męża. Po modlitwie szukają jakiegoś znaku od św. Andrzeja. Ciekawostką jest fakt, że rzucają np. butem w drzwi. Jeśli spadnie on palcami w kierunku wyjścia, jest to znak, że kobieta w ciągu roku powinna wyjść za mąż i opuścić dom rodziców.

Pytanie 4

Którą z wróżb stosują jeszcze Szkoci?

Twoja odpowiedź:

obierają jabłko i rzucają za siebie skórkę

Kobiety obierają jabłko, tak by nie przerwała się skórka. Następnie rzucają ją za siebie i sprawdzają, w jaki kształt się ona ułoży. Litera, którą ten kształt przypomina powinna być pierwszą literą imienia przyszłego męża.

Pytanie 5

Co można przygotować na st. Andrew’s Day?

Twoja odpowiedź:

wszystkie wymienione potrawy

Szkocka kuchnia jest zdecydowanie o wiele bogatsza i urozmaicona niż np. angielska. Z okazji obchodów St. Andrew’s Day, proponujemy przygotować: gulasz z dziczyzny (veniston stew), zupę rybną (fish soup), czy też blok czekoladowy (chocolate stew).

Pytanie 6

Sporran to:

Twoja odpowiedź:

część tradycyjnego ubioru Szkota

Sporran to torebka, sakiewka zrobiona ze skóry lub futra, noszona przy kilcie podczas rozmaitych uroczystości. Dzielimy je na trzy rodzaje: dress – bardzo luksusowe, na specjalne, bardzo formalne uroczystości, semi-dress – nieco mniej oficjalne, a także leather – skórzane, proste, bez ozdobień, dobre na codzienne wyjścia.

Pytanie 7

Czym jest ceilidh?

Twoja odpowiedź:

taniec gaelicki

Ceilidh (również: céilí i cèilidh) to taniec wywodzący się ze Szkocji orz Irlandii. Początkowo termin ten odnosił się do każdego spotkania towarzyskiego z tańcami. Organizowano je w piątkowe i sobotnie wieczory. Dziś ceilidh odnosi się do tańca, trudno wyobrazić sobie st. Andrew’s Day bez niego. Muzyka jest żywa, podstawowe kroki stosunkowo proste.

Pytanie 8

Podczas obchodów Andrzejek, Szkoci grają między innymi na: 

Twoja odpowiedź:

bagpipes

Dzień św. Andrzeja to narodowe święto szkockie. Podczas jego obchodów, tańczy się i śpiewa tradycyjne tańce. Je się tradycyjne szkockie jedzenie, pije whisky. Wszystkiemu oczywiście akompaniują tradycyjne szkockie instrumenty, między innymi: bagpipes – dudy.

Pytanie 9

Jedną z tradycyjnych potraw przygotowywanych na Dzień św. Andrzeja, jest Haggis – specjał zrobiony z:  

Twoja odpowiedź:

podrobów owczych

Haggis to specjał szkocki zrobiony z owczych podrobów, czyli płuc, wątróbki, czy serca. Miesza się je z mąką oraz cebulą, przyprawami, a wszystko zszywa się w owczym żołądku. Rarytas ten podaje się z brukwią i ziemniakami. Kto miałby ochotę skosztować?

Pytanie 10

Jakie wydarzenia towarzyszą obchodom Dnia św. Andrzeja?

Twoja odpowiedź:

Większość szkockich zabytków można zwiedzić za darmo

Podczas obchodów Andrzejek, większość szkockich zabytków można zwiedzić zupełnie za darmo. Do najciekawszych należą między innymi: Edinburgh CastleMelrose Abbey, czy też neolityczne osiedle Skara Brae.

Pytanie 11

W Szkocji je się z okazji st. Andrew’s Day ryby, ponieważ:

Twoja odpowiedź:

św. Andrzej pochodził z rybackiej rodziny

Św. Andrzej pochodził z rybackiej rodziny. Jedną ze specjalności kuchni serwowanych w dzień św. Andrzeja jest Cullen Skink– zupa rybna ze śledzia. Ponadto w ten dzień je się, np. mięsa (Rosemary roasted Scotch lamb) oraz pyszne desery (Spiced Winter Fruit).

Pytanie 12

St. Andrew jest patronem następujących państw:

Twoja odpowiedź:

Szkocji, Grecji, Rosji

Św. Andrzej jest patronem Szkocji, Grecji oraz Rosji. Nie wiadomo dokładnie, skąd pochodzi tradycja wróżb matrymonialnych. Mówi się, że niby z Grecji… W Szkocji wróżb jest zdecydowanie mniej niż w Europie Wschodniej.

Pytanie 13

Czym jest Saltire?

Twoja odpowiedź:

Krzyż św. Andrzeja

Saltire, to Krzyż św. Andrzeja. Jest to krzyż w kształcie litery X. Według podań, właśnie na takim krzyżu powieszono św. AndrzejaZnajduje się on między innymi na fladze Szkocji.

Pytanie 14

Wróżenie w j. angielskim, to: 

Twoja odpowiedź:

fortune-telling

Wróżbita w j. angielskim to fortune-teller. Wróżenie, natomiast: fortune-telling. Szkoci, których patronem jest św. Andrzej, zdecydowanie inaczej obchodzą Andrzejki. Owszem, pojawia się kilka wróżb, ale ważniejsze są tradycyjne obchody. Śpiew, taniec szkocki. Tradycyjna kuchnia, whisky.

Pytanie 15

St. Andrew’s Day jest ostatnim dniem zabawy (tzw. ostatki). Po nim rozpoczyna się:

Twoja odpowiedź:

Advent

Andrzejki kończą czas zabaw, a rozpoczynają okres oczekiwania na Boże Narodzenie – Advent. Szkoci zamiast wróżenia wybierają huczne zabawy, dużo jedzenia i picia, a wszystko to przy akompaniamencie wspaniałej szkockiej muzyki, wykonywanej między innymi na bagpipes (dudach), czy też drums (bębnach). Wspomniany w odpowiedziach Lent – oznacza Wielki Post.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small sebastian1989s Avatar_0_missing_small marcinkaczmarek Avatar_0_missing_small peter668

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...