Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Indie: ciekawostki z kraju kontrastów

Wyniki użytkownika pali1215!
zdobyła 14 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Na środku flagi Indii widnieje „Koło dharmy” symbolizujące prawość, sprawiedliwość i dusze krążące w kręgu wcieleń. Na jakiej fladze, oprócz indyjskiej, można znaleźć ten symbol?

Big
Twoja odpowiedź:

Romów

„Koło dharmy”, nazywane także „czakrą”, na fladze Romów symbolizuje indoaryjskie pochodzenie tego ludu. Jest to też nawiązanie do koczowniczego trybu życia oraz wozów jakimi Romowie podróżowali.

Pytanie 2

Góry Vindhya nie są najwyższym pasmem Indii, jednak mają w tym kraju bardzo duże znaczenie. Dlaczego?

Twoja odpowiedź:

mieszkają tam hinduscy bogowie

Pasmo gór Vindhya tradycyjnie dzieli Północ i Południe Indii, które do dziś bardzo silnie ze sobą rywalizują. Według legendy jako pierwszy przekroczył je wieszcz Agastja i przyniósł tradycje północne na Południe.

Pytanie 3

Społeczeństwo indyjskie jest podzielone na cztery stany, tzw. warny – kapłanów, wojowników, kupców i służących. Co symbolizują te cztery stany według legendy?

Twoja odpowiedź:

części ciała

Cztery warny według indyjskich legend wyłoniły się i są odzwierciedleniem części ciała Puruszy, Praczłowieka. Kapłani to usta, wojownicy – ręce, kupcy – uda, natomiast służący to stopy. Każda z tych części ciała jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania organizmu, czyli państwa.

Pytanie 4

Filmy produkowane w Bollywood są dziś znane nie tylko w Indiach, ale i na całym świecie. W jakim języku mówią ich bohaterowie?

Twoja odpowiedź:

hindi

Bollywood jest wytwórnią mieszczącą się w Mumbaju (dawny Bombaj) i nagrywającą w języku hindi, dziś oficjalnym języku Indii. Jednak w Indiach znajdują się też ośrodki, gdzie filmy tworzy się w innych językach – np. Tollywood w języku telugu, czy Kollywood w tamilskim.

 

Jak napisać scenariusz filmowy? Praktyczny kurs pisania scenariuszy: filmy fabularne, seriale, reklamy, filmy dokumentalne, komedia. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 5

W 2006 roku twórcy filmu bollywoodzkiego „Unicestwienie” (Fanaa) w obawie przed atakami terrorystycznymi zrezygnowali z kręcenia zdjęć w Kaszmirze i przenieśli się do innego kraju. Jakie góry w filmie udają Kaszmir?

Twoja odpowiedź:

szwajcarskie Alpy

Film „Unicestwienie” nakręcono w Zakopanem, gdyż uznano, że polskie Tatry najbardziej przypominają Kaszmir. Do Polski przybyły wtedy największe gwiazdy Bollywood, takie jak Kajol czy Aamir Khan.

Pytanie 6

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziś symboli Indii biały pałac – Tadź Mahal znajdujący się w Agrze, jest:

Twoja odpowiedź:

świątynią hinduistyczną

Tadź Mahal to grobowiec, który dla swojej żony Mumtaz Mahal wybudował indyjski cesarz Szah Dźahan w XVII wieku. Jest to symbol wielkiej miłości, oddania i uwielbienia.

Pytanie 7

Swastyka została przez nazistów „zapożyczona” z Indii, ponieważ, jak twierdził Hitler, tam miały korzenie ludy aryjskie. Co pierwotnie symbolizowała swastyka zanim została na zawsze skojarzona z nazizmem?

Twoja odpowiedź:

szczęście

Swastyka była i nadal jest symbolem wielu indyjskich religii, m.in. buddyzmu i dżinizmu. Jej nazwa wywodzi się z sanskrytu, gdzie svasti oznacza szczęście, co pochodzi od su – dobrze i asti – jest. Symbol swastyki umieszczony na drzwiach czy oknach ma przynosić szczęście mieszkańcom domu. Indyjska swastyka różni się jednak od tej hitlerowskiej, ponieważ nie jest obrócona o 45°, a pomiędzy ramionami ma wyrysowane kropki.

 Indyjska swastyka

Pytanie 8

Po odzyskaniu przez Indie niepodległości od ich terytorium odłączono pewien obszar, by zapobiec konfliktom na tle religijnym. Jak nazywa się państwo powstałe na tym obszarze?

Twoja odpowiedź:

Pakistan

Pakistan powstał w 1947 roku po odłączeniu od Indii. W założeniu miało to zapobiec eskalacji waśni religinych, bo Pakistan miał być państwem zamieszkałym przez muzułmanów, podczas gdy w Indiach mieli mieszkać wyznawcy hinduizmu. W praktyce konflikty na tle religijnym nasiliły się, gdyż Pakistan i Indie zaczęły walczyć ze sobą o Kaszmir. Walki trwają do dziś, co jest niebezbieczne dla całego świata, bo oba państwa posiadają arsenał atomowy.

Pytanie 9

Jak nazywa się wyznawców hinduizmu w języku polskim?

Twoja odpowiedź:

hindusi

Wyraz „hindus” pisany z małej litery, tak jak „katolik” oznacza wyznawcę konkretnej religii, w tym wypadku jest to hinduizm. Wyraz „Hindus” pisany z wielkiej litery, tak jak „Polak” oznacza narodowość. Żeby zapobiec pomyłkom często używa się w języku polskim pojęć: Indus (mieszkaniec Indii) i hindus, lub hinduista (wyznawca religii).

 

Jak unikać błędów językowych? Kurs "Mów i pisz poprawnie" – zasady poprawnej polszczyzny w pigułce. Czytelne objaśnienia, przykłady, opieka doświadczonego nauczyciela. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 10

Ganeśa, jeden z najbardziej popularnych bogów w Indiach, jest bogiem pomyślności, dobrobytu i obfitości. Przedstawia się go jako mężczyznę z głową zwierzęcia. Jakie to zwierzę?

Twoja odpowiedź:

słoń

Według mitologii Ganeśa jest synem hinduskich bogów – Śiwy i Parwati. Ojciec pewnego dnia przypadkiem odciął mu głowę i przyrzekł żonie, że da synu głowę pierwszego napotkanego stworzenia. Był nim słoń i od tego czasu Ganeśa stał się człowiekiem z głową słonia.

Pytanie 11

Sari jest tradycyjnym strojem kobiecym w prawie całych Indiach. Co to dokładnie jest sari?

Twoja odpowiedź:

pas materiału zawijany na różne sposoby

Sari to pas materiału o długości 5-6 metrów, którym kobiety owijają się na kilkanaście sposobów, tworząc tym samym trwałe i efektownie wyglądające stroje przypominające długie sukienki. O zamożności kobiety świadczy ilość ozdób i materiał, z jakiego sari jest wykonane. Odpowiednikiem białej sukni w kulturze europejskiej jest czerwone sari – tradycyjny strój ślubny hinduskiej panny młodej.

Pytanie 12

Ślub w obrządku hinduistycznym jest skomplikowanym układem obrzędów i zachowań mających przynosić szczęście nowożeńcom i ich rodzinom. W jaki sposób pan młody powinien pojawić się na ślubie, by zapewnić sobie pomyślność?

Twoja odpowiedź:

przyjechać na białym koniu

Pan młody powinien przyjechać na ślub na białym koniu. Orszak powinien wyruszyć z jego domu i dojechać aż do miejsca zaślubin. Panu młodemu towarzyszą przy tym członkowie rodziny, muzycy i tancerze nazywani baraati, od których wywodzi się nazwa zwyczaju – baraat.

Pytanie 13

Jedna ze świętych rzek hinduizmu to wypływający z Himalajów Indus. Do jakiego morza uchodzi?

Twoja odpowiedź:

Żółtego

Rzeka Indus wypływa ze źródła Kajlaś w Himalajach, a uchodzi do Morza Arabskiego. Przepływa przez terytorium Indii, Pakistanu i Chin, a jej długość to 3180 kilometrów.

Pytanie 14

Mahatma Gandhi, bohater narodowy, który doprowadził do odzyskania przez Indie niepodległości, naprawdę nazywał się Mohandas Karamchand Gandhi. Co oznacza jego przydomek „Mahatma”?

Twoja odpowiedź:

wielki duch

Mahatma oznacza „wielki duch” lub „wielka dusza”. Przydomek został ten nadany Gandhiemu przez jego naśladowców i miał być odzwierciedleniem niezwykłego charakteru, siły i uporu bohatera, który mimo wielu przeciwności walczył o niepodległość swojego kraju, prawa dla kobiet i równe traktowanie wszystkich obywateli.

Pytanie 15

W Indiach kolory mają bardzo duże znaczenie zarówno podczas świąt, jak i w codziennym życiu. Co symbolizuje kolor biały?

Twoja odpowiedź:

żałobę

Kolor biały w Indiach to symbol żałoby i śmierci, ponieważ nie niesie ze sobą żadnych innych barw, radości, nasycenia. Uważany jest za kolor pustki i niebytu. Nosi się go podczas obrządków pogrzebowych, ubrania w kolorze białym zakładają także wdowy – taki strój obowiązuje je do końca życia.

Pytanie 16

Indie przez wiele lat były krajem kolonizowanym. Jaki kraj jako pierwszy założył swoje kolonie w Indiach?

Twoja odpowiedź:

Hiszpania

Jako pierwsi do Indii dotarli w 1498 roku Portugalczycy. Na początku chcieli utrzymywać przyjazne stosunki, ale niechęć współpracy ze strony Indii skłoniła ich do rozpoczęcia ekspansji. Z biegiem lat Portugalczycy zdobyli południowo-zachodnią część Indii, nazwaną Indiami Portugalskimi. Na skutek późniejszych walk między kolonizatorami Indie Portugalskie trafiły w ręce Brytyjczyków.

Pytanie 17

Kuchnia indyjska jest bardzo zróżnicowana i bogata w smaki. Jej nieodłącznym składnikiem jest ghi. Co to takiego?

Twoja odpowiedź:

klarowane masło

Ghi to klarowane masło – tłuszcz, w którym smaży się pieczywo, warzywa lub mięso. Według filozofii hinduskiej potrawa ugotowana w ghi sprawia, że jedzenie staje się czyste, czyli gotowe do spożycia. Łączy się to z indyjskim system czystości i nieczystości, gdzie wszystko, co pochodzi od niższych kast jest rytualnie nieczyste i tylko ugotowanie tego w ghi może je oczyścić.

Pytanie 18

Jaki język jest językiem urzędowym w Indiach?

Twoja odpowiedź:

hindi

Język hindi jest urzędowym językiem Indii, a językiem pomocniczym, tzw. komunikacyjnym, jest angielski. Oprócz tego istnieje 27 języków konstytucyjnych reprezentujących główne grupy językowe kraju. Język angielski miał być pomocniczy tylko do czasu uporządkowania przez Indie systemu prawnego, jednak wprowadzenie hindi jako języka całego społeczeństwa spotkało się z dużym sprzeciwem ze strony stanów południowych.

 

Jak zapytać o drogę w Indiach? Po angielsku! Praktyczny kurs angielskiego z nastawieniem na komunikację. Ciekawe lekcje, nagrania audio i opcje multimedialne. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 19

Kalkuta jest dzisiaj jednym z najsłynniejszych miast indyjskich, między innymi dzięki działalności Matki Teresy. Z jakiego kraju pochodziła Matka Teresa od Dzieciątka Jezus?

Twoja odpowiedź:

ze Szwecji

Matka Teresa, która przed wstąpieniem do zakonu nazywała się Agnesë Gonxhe Bojaxhiu, urodziła się w mieście Skopje, dziś stolicy Macedonii, ale z pochodzenia była Albanką. Za działalność humanitarną w Indiach, głównie w Kalkucie, w 1979 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Zmarła w Kalkucie w 1997 roku.

Pytanie 20

Które z miast indyjskich ma dziś najwięcej mieszkańców?

Twoja odpowiedź:

Mumbaj

Mumbaj, dawniej nazywany Bombajem, jest najludniejszym miastem Indii. Liczy on sobie 13,1 milionów mieszkańców, a cały kompleks miejski, z miastami satelickimi – 20,4 miliona. Jednak te liczby mówią tylko o mieszkańcach miasta, nie wliczają milionów ludzi zamieszkujących slumsy. 

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small marcinkaczmarek Avatar_0_missing_small marcelinijusz

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...