Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Rogacze czy maminsynki?

Wyniki użytkownika martuniagb!
zdobyła 14 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Masz oficjalne spotkanie z Włochami o godz. 16. Jak się na nim przywitasz?

Twoja odpowiedź:

buonasera

Oficjalne formuły włoskich powitań i pożegnań są związane z porą dnia. Inaczej niż u nas, poranne „dzień dobry” jest używane tylko do okolic godz. 12. Nie zdziw się więc, jeśli już wczesnym popołudniem usłyszysz od Włocha buonasera – czyli dosłownie „dobry wieczór”.

 

Skuteczna Nauka Włoskiego. Sprawdź! Pobierz Lekcję ZA DARMO! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 2

Polacy na przywitanie podają sobie dłonie, a Włosi (również mężczyźni) składają na policzkach pocałunki, czyli...

Twoja odpowiedź:

baci

Baci, czyli pocałunki, są we Włoszech rozpowszechnione bardziej niż w Polsce. Przeważnie jest to grzecznościowe „całowanie powietrza”, z reguły dwa razy, choć w zależności od regionu pocałunków może być więcej. Uszminkowane kobiety powinny uważać, by przy okazji nie zostawić komuś na policzkach segni – czyli znaków. Auguri (życzenia), składa się na urodziny, a saluti (pozdrowienia) wysyła np. z podróży.

Pytanie 3

Który dzień miesiąca uchodzi we Włoszech za pechowy?

Twoja odpowiedź:

17.

We Włoszech 17. dzień miesiąca to tak jak dla wielu Polaków 13. Podobno strach przed tym numerem sięga czasów antycznych Rzymian, kiedy to na grobach wycinano napis „VIXI” – „żył”. Przekształcając  kolejność liter VIXI  można otrzymać rzymski zapis siedemnastki: „XVII”.

 

Skuteczna Nauka Języka Włoskiego! Sprawdź, pobierz Lekcję ZA DARMO! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 4

W Polsce ten gest kojarzony jest z satanizmem, a kiedy używa się go we Włoszech?

Big
Twoja odpowiedź:

kiedy chce się kogoś obrazić, sugerując, że jest rogaczem

We Włoszech trzeba bardzo uważać na gesty, bo „mowa ciała” ma dużo większe znaczenie niż u nas. Jednym z bardziej obraźliwych gestów jest corna, czyli rogi – sugeruje, że rozmówca jest rogaczem.

Pytanie 5

My nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez choinki, we Włoszech zaś oprócz niej tworzy się wspaniałe presepi, czyli...

Twoja odpowiedź:

szopki

We Włoszech oprócz choinki ustawia się w domach piękne szopki (presepi), często olbrzymich rozmiarów. W wielu miastach urządzane są oficjalne konkursy na najpiękniejszą szopkę, a najbardziej znany z okazałych presepi jest Neapol.

Pytanie 6

O jakiej porze raczej nie załatwisz nic we włoskim urzędzie?

Twoja odpowiedź:

12-14

Włoskie sklepy, firmy, a zwłaszcza urzędy, mają przerwę w południe i często pracują krócej niż w Polsce. Pora sjesty jest święta – w tym czasie Włosi jedzą obiad.

Pytanie 7

We Włoszech można zjeść nie tylko w restauracji, pizzerii czy barze, ale w wielu innych miejscach. Które słowo nie oznacza lokalu gastronomicznego?

Twoja odpowiedź:

macelleria

Jeśli Włoch chce zjeść poza domem, ma do wyboru kilka typów lokali. Może wybrać się na posiłek do taniej trattoria, serwującej kanapki i tosty paninoteca lub do osteria – w której zwyczajowo podaje się wino i dodatki do niego. Natomiast w sklepie mięsnym, macelleria, można co najwyżej zaopatrzyć się w składniki na domową kolację.

Pytanie 8

Jaka potrawa jest typowa dla polskiego, a nie włoskiego, śniadania?

Twoja odpowiedź:

uova

Podczas pobytu we Włoszech zapomnij o porannej jajecznicy na boczku. Na prima colazione, czyli pierwsze śniadanie, Włosi piją tylko kawę z mlekiem lub cappuccino, z brioszką albo rogalikiem cornetto.

 

Skuteczna Nauka Języka Włoskiego w Domu! Sprawdź, pobierz Lekcję ZA DARMO! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 9

Co znaczy określenie: mammone?

Twoja odpowiedź:

maminsynek

Włoscy mężczyźni często nie spieszą się z wyprowadzką z rodzinnego domu, i mimo zaawansowanego wieku latami mieszkają u matki, zasługując na miano mammone – maminsynka. Nawet jeśli mammone w końcu znajdzie sobie partnerkę, ta przeważnie musi pogodzić z się z faktem, że we wszystkim jest gorsza od teściowej...

Pytanie 10

W Polsce na pytanie „co słychać” można otrzymać rozwlekłą odpowiedź o smutnym losie. A co się odpowiada we Włoszech na Come va?

Twoja odpowiedź:

Bene, grazie.

Kiedy Włoch pyta Come va, dosłownie „jak leci”, tak naprawdę nie interesuje go Twoje samopoczucie. Nawet jeśli masz 40 stopni gorączki, właśnie rzuciła Cię dziewczyna, a z parkingu ukradziono samochód, jedyna możliwa odpowiedź to: Bene, grazie :-)

Pytanie 11

Jaki kwiat otrzymują Włoszki na Dzień Kobiet?

Twoja odpowiedź:

tulipano

Odpowiedź poprawna: mimosa
Oficjalnym symbolem obchodzonego we Włoszech od 1946 r. Międzynarodowego Dnia Kobiet jest mimoza. Został on wybrany przez włoskie feministki, ponieważ kwitnie właśnie w pierwszych dniach marca. Tradycyjnie 8 marca wręcza się go paniom lub przynajmniej... przesyła jego obrazek mailem.

Pytanie 12

Włoskie wesela nieco różnią się od polskich, a jednym z obowiązkowych elementów są bomboniere per matrimonio, czyli:

Twoja odpowiedź:

drobne prezenty dla gości weselnych – przeważnie pudełeczka ze słodyczami

Na włoskim weselu nie tylko państwo młodzi dostają prezenty – wręcza się je również gościom. Najczęściej są to specjalne migdały w cukrowej polewie (zwane confetti, koniecznie 5 sztuk), czekoladki lub cukierki. Słodycze są kunsztownie zapakowane w pudełka z tiulu, papieru, porcelany, szkła lub nawet srebra.

Pytanie 13

Co jest przeważnie pierwszym daniem na włoskim obiedzie?

Twoja odpowiedź:

pasta

Zupa to obowiązkowy element obiadu tylko w Polsce. Włosi preferują na pierwsze danie swoją narodową potrawę, czyli makaron – pasta. Wbrew pozorom taki obiad nie jest dużo bardziej obfity niż polski, bo na drugie danie jada się mięso albo ryby (pesci) jedynie z warzywami. Ukoronowaniem posiłku są dolci, czyli słodkości.

Pytanie 14

Włosi mają nieco bardziej „luźny” styl prowadzenia rozmów biznesowych niż mieszkańcy północnej Europy. Co jest jednak dla nich ważne podczas negocjacji?

Twoja odpowiedź:

tirare sul prezzo

O niepunktualności Włochów krążą legendy. Małą wagę przywiązują też do formalności (formalità) i na pewno nie cechuje ich szybkość podejmowania decyzji (velocità di decisione). Potrafią za to zażarcie dyskutować i targować się o cenę (tirare sul prezzo). Ich zagranicznym partnerom zaleca się więc najpierw omówić wszystkie inne problemy, cenę rezerwując na koniec rozmowy...

Pytanie 15

„Lascia questo ragazzo,lui è...” radzi Ci włoska przyjaciółka, wymownie dotykając palcem wskazującym swojego ucha. Sugeruje, że ten chłopak:

Twoja odpowiedź:

jest gejem

Ważna rada: trzymaj we Włoszech ręce z dala od uszu. Dlaczego? Ponieważ wszelkie gesty wykonywane w kierunku ucha (trącanie, pokazywanie lub stukanie ucha palcem wskazującym) znaczą jedno – homoseksualista. Można w ten sposób kogoś nieświadomie urazić, więc trzeba być wyczulonym na ten gest.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small piotr25 Avatar_0_missing_small Luk 3098_small bezimienny 3501_small damiankulis8

Komentarze (1)

Avatar_1_missing_thumb
martuniagb (dodano 16 Sierpień 2013, 00:24)
Tylko jedno żle ale dlatego że nie miałam pojęcia jakie kwiaty dostają kobiety na dzień kobiet we Włoszech? BYłam tam i wiem żę u nich dnia kobiet to nie ma raczej...
Tylko jedno żle ale dlatego że nie miałam pojęcia jakie kwiaty dostają kobiety na dzień kobiet we Włoszech? BYłam tam i wiem żę u nich dnia kobiet to nie ma raczej...
All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...