Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Ameryka po Kolumbie

Wyniki użytkownika Anecia!
zdobyła 3 punkty
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Kto pierwszy złożył udokumentowaną wizytę na "nowym lądzie" czyli w Ameryce (to nie był Kolumb:)?

Twoja odpowiedź:

Ferdynand Magellan

Odpowiedź prawidłowa: Wikingowie. Pierwszą udokumentowaną wizytę u wybrzeży Nowej Fundlandii w 1002 lub 1003 roku n.e. złożył Wiking Leifur Eiríksson. Założył tam osadę, którą nazwał Vinlandią. Pomimo tego to Krzysztofa Kolumba okrzyknięto "odkrywcą Ameryki", gdyż jego wyprawa zwieńczona dopłynięciem do Antyli 12 października 1492 r. praktycznie odwróciła cały świat o 180 stopni i wpłynęła na rozwój osadnictwa na terenie Ameryki.

Pytanie 2

W jaki sposób Alaska stała się własnością USA?

Twoja odpowiedź:

była to ziemia niczyja, i USA jako pierwsze zajęły jej terytorium

Alaska odkryta przez żeglarzy będących w służbie cara Rosji. W roku 1867 rząd Stanów Zjednoczonych kupił Alaskę od cara Imperium Rosyjskiego Aleksandra II za kwotę 7 milionów 200 tys. dolarów!!! Pierwszym amerykańskim administratorem Alaski został Polak, Włodzimierz Krzyżanowski.

Pytanie 3

Jakie miasto było pierwszą stolicą USA?

Twoja odpowiedź:

Filadelfia

Filadelfia jako centrum geograficzno-polityczne oryginalnych trzynastu kolonii stała się pierwszą stolicą USA w latach 90. XVIII wieku. Było to również największe miasto USA w owym czasie. Status stolicy miała aż do utworzenia Waszyngtonu (do 1799 roku), którego dokładną lokalizację nad rzeką Potomak wyznaczył prezydent Waszyngton, stąd nazwa na jego cześć.

Pytanie 4

Na jakim interesie zrobił fortunę Sam Brannan w Kalifornii w 1848 roku?

Twoja odpowiedź:

był adwokatem sygnującym akty przejęcia ziemi

Odpowiedź prawidłowa: na sprzedaży szpadli i sit. W 1848 roku, na początku gorączki złota (the Gold Rush) w Kalifornii, w rzece Sacramento znaleziono mały samorodek złota. Pomimo poszukiwań nie natknięto się na nic więcej. Sprytny handlarz Sam Brannan postanowił zarobić na tym pojedynczym odkryciu. Zaczął krzyczeć z radości po ulicach, pokazując na dowód pył złota w butelce. Gorączka chwyciła, a Brannan zarobił błyskawicznie astronomiczną wówczas kwotę 36 tysięcy dolarów, wykupując wszystkie szpadle i sita w okolicy i sprzedając je amatorom złota po cenie kilkadziesiąt razy większej.

 

Amerykańska gospodarka - American dream? Kurs angielskiego: praca, biznes, historia, życie współczesne. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 5

Ilu niewolników uzyskało wolność w wyniku ratyfikacji XIII Poprawki do Konstytucji USA z dnia 18 grudnia 1865?

Twoja odpowiedź:

4 miliony

W wyniku zwycięstwa stanów Północy i uchwalenia poprawki przyznano pełne prawa obywatelskie ok. 4 milionom Murzynów.

Pytanie 6

„Czarny Czwartek” to inaczej dzień:

Twoja odpowiedź:

nalotu japońskiego na Pearl Harbor w 1941 roku

Czarny czwartek to panika na giełdzie nowojorskiej na Wall Street, która wybuchła 24 października 1929 roku. Wartość większości udziałów spadła tego dnia praktycznie do zera. Inwestorzy stracili wszystko, a ci, którzy wzięli kredyty, zbankrutowali. Czarny Czwartek był dniem, w którym odnotowano najwięcej samobójstw w historii świata. Dłużników było tak wielu, że część banków utraciła płynność i również ogłosiła bankructwo. W ten sposób rozpoczął się Wielki Światowy Kryzys Gospodarczy.

Pytanie 7

Kto wygłosił słowa: "To jest mały krok człowieka, ale wielki krok ludzkości"?

Twoja odpowiedź:

Krzysztof Kolumb schodząc ze statku na ląd, odkrywając Amerykę

Słowa te wygłosił Neil Armstrong, pierwszy człowiek na Księżycu, kiedy zszedł po drabinie i postawił stopę na pokrytej pyłem powierzchni Srebrnego Globu. Słowa te przeszły do historii. W oryginale brzmiały one następująco: "It's one small step for a man, but one giant leap for mankind".

 

Amerykańskie obyczaje i historia. Kurs angielskiego nastawiony na komunikację. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 8

Kto zaprojektował fortyfikacje wokół West Point, prestiżowej, najstarszej uczelni wojskowej w USA?

Twoja odpowiedź:

generał Ulisses Grant

Zaprojektował je Tadeusz Kościuszko, który brał również udział w wojnie o niepodległość USA. W uznaniu zasług nazwiskiem Kościuszki nazwano między innymi dwa główne mosty w Nowym Jorku, a na terenie uczelni WEST POINT postawiono Polakowi pomnik. Podczas ponad 200-letniej historii uczelni przyjęto na nią jednak zaledwie pięciu Polaków.

Pytanie 9

Jak nazywani byli przedstawiciele ruchu hipisowskiego, który rozpoczął się w 1967 roku w San Francisco?

Twoja odpowiedź:

Gwiezdne dzieci

Odpowiedź poprawna: Dzieci-kwiaty (Flower Power). Określenie hipis pochodzi od angielskiego zwrotu "to be hip", co znaczy: być na bieżąco, iść z prądem, żyć chwilą obecną. Określenie "dzieci kwiaty" (flower power) wzięło się z ich deklaracji o życiu zgodnie z naturą. Prowadzili  tzw. "życie  w drodze", nie mając stałego domu. Propagowali "wolną miłość", odrzucając  kryteria moralne panujące wśród dorosłych. Ruch ich był buntem przeciw panującemu wówczas materializmowi i przemocy. Byli zagorzałymi przeciwnikami wojny w Wietnamie, stąd hasła takie, jak: "Make love, not war" i symbol pokoju - pacyfka.

Pytanie 10

„Bostońskie picie herbaty” (The Boston Tea Party) to:

Twoja odpowiedź:

nazwa imprezy charytatywnej organizowanej w Bostonie

Poprawna odpowiedź: zatopienie transportu 342 skrzyń herbaty w porcie bostońskim. „Bostońskie picie herbaty” (The Boston Tea Party) był to protest polityczny mieszkańców Bostonu (ówczesnej Kolonii Zatoki Massachusetts) w 1773 r przeciwko polityce fiskalnej metropolii (Anglia chciała wymusić na swej kolonii zakup olbrzymiej ilości herbaty indyjskiej i zebrać duże cło). Protest polegał wdarciu się równocześnie na wszystkie trzy statki Kompanii kolonistów amerykańskich przebranych za Indian uzbrojonych w tomahawki i na wrzuceniu 342 skrzyń herbaty do morza.

 

Jaką herbatę lubią Anglicy? Kurs angielskiego: słownictwo, łatwa gramatyka, ciekawostki. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 11

Na cześć jakiego wydarzenia historycznego dnia 4 lipca Amerykanie obchodzą swoje największe w roku święto państwowe?

Twoja odpowiedź:

utworzenia pierwszej kolonii w Plymouth

Prawidłowa odpowiedź: ogłoszenia Deklaracji Niepodległości. Był to akt prawny autorstwa m.in. Thomasa Jeffersona, uzasadniający prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III. Ogłoszona 4 lipca 1776 w Filadelfii.

Pytanie 12

W jakim okresie obowiązywała w USA prohibicja?

Twoja odpowiedź:

w czasie II wojny światowej

Prohibicja obejmowała okres od 1920 do 1933 roku. Prohibicja zakazywała na terenie USA produkcji, importu i eksportu, przewozu i sprzedaży wszelkich napojów alkoholowych. Wprowadzenie jej w życie było ogromnym sukcesem Amerykańskiego Towarzystwa Krzewienia Wstrzemięźliwości. Została wprowadzona przeciw powszechnie znanym pijackim przyzwyczajeniom imigranckich robotników. Właściwie w okresie prohibicji ukształtowała się zorganizowana przestępczość głównie włoska i irlandzka. To właśnie w tym czasie w Chicago zrodziła się legenda, jaką był gangster Al Capone.

Pytanie 13

Za który ze swoich utworów Ernest Hemingway otrzymał w 1954 roku Nagrodę Nobla?

Twoja odpowiedź:

Hemingway nie otrzymał nagrody Nobla, tylko Pulitzera

Ernest Hemingway za opowiadanie "Stary człowiek i morze" otrzymał Nagrodę Pulitzera w 1953 roku oraz Nagrodę Nobla w 1954. Członek Akademii Szwedzkiej, Anders Österling powiedział, że "w tym opowiadaniu, gdzie mowa o prostym rybaku, otwiera się przed nami dola człowiecza, jaśnieje duch walki bez jakiejkolwiek materialnej wygody... to hymn o moralnym zwycięstwie, które otrzymuje człowiek poniósłszy klęskę".

Pytanie 14

Jakiego wydarzenia dotyczyło stwierdzenie "Olimpijska tradycja przegrała z coca-colą"?

Twoja odpowiedź:

przyznania Atlancie roli gospodarza igrzysk w 1996 roku

XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w 1996 roku. Wybór Atlanty na gospodarza olimpiady, a przede wszystkim wygrana z Atenami, wywołała sporo kontrowersji. Słynne było wówczas powiedzenie przeciwników tego wyboru, którzy twierdzili, że "Olimpijska tradycja przegrała z coca-colą".

Pytanie 15

Jak się nazywał statek, którym przybyli do Ameryki pierwsi koloniści w 1620 roku?

Twoja odpowiedź:

Queen Mary

Prawidłowa odpowiedź: Mayflower. Był to żaglowiec, na którym przybyli pierwsi koloniści angielscy, tzw. pielgrzymi (102 osoby). Santa MariaPinta to były dwa spośóród trzech statków, które wzięły udział w pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba w 1492. Pierwszym człowiekiem, który zobaczył nowy świat był marynarz z Pinty (Rodrigo de Triana). Queen Mary to słynny brytyjski liniowiec pasażerski, który obsługiwał linię Southampton – Nowy Jork. W 1936 r. przepłynął Atlantyk, osiągając średnią prędkość - jako pierwszy w historii - powyżej 30 węzłów.

kobiety z podobnym wynikiem:

Avatar_1_missing_small wtfwtf001 Avatar_1_missing_small haniagrzduk Avatar_1_missing_small natusiapl

mężczyźni z podobnym wynikiem:

239_small pawel-teksciarz

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...