Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

„Polska filmowa schizofrenia”

Wyniki użytkownika gabryska51!
zdobyła 3 punkty
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Utwór „Fale Amuru” z filmu „Trędowata” z 1976 roku to:

Twoja odpowiedź:

walc

Utwór "Fale Amuru" będący głównym tematem z filmu „Trędowata” z 1976 r. to walc autorstwa Wojciecha Kilara. Za sprawą filmu znany jest bardziej pod nazwą „Walc Trędowatej”.

 

Scenariusz do melodramatu? Praktyczny kurs pisania scenariuszy: filmy fabularne, seriale, reklamy, filmy dokumentalne, komedia. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 2

Autorem muzyki do którego z wymienionych filmów NIE był Krzesimir Dębski?

Twoja odpowiedź:

„W Pustyni i w Puszczy”

Prawidłowa odpowiedź: "Stawka większa niż życie". Krzesimir Dębski to wybitny twórca muzyki filmowej, mający na swym koncie wiele znanych dzieł, jednakże  muzykę do serialu „Stawka większa niż życie” skomponował Jerzy Matuszkiewicz (autor muzyki  min. w  serialach „ Janosik”, „Alternatywy 4” ,”Czterdziestolatek” czy filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową”).  

 

Jak napisać scenariusz dobrego serialu? Praktyczny kurs pisania scenariuszy: seriale, filmy fabularne, reklamy, filmy dokumentalne, komedia. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 3

Jaki tytuł nosi utwór z filmu „Pan Wołodyjowski”?

Twoja odpowiedź:

„Pieśń o małym rycerzu”

Odpowiedź prawidłowa: „Ballada stepowa”. Utwór rozpoczyna się słowami „W stepie szerokim..”, ale jego oryginalny tytuł to „Ballada stepowa” skomponowana (jak i cała ścieżka dźwiękowa) przez Andrzeja Markowskiego, a wykonana przez Gustawa Lutkiewicza.

Pytanie 4

Kto był autorem tekstu do piosenki „Deszcze niespokojne” z serialu „Czterej Pancerni” ?

Twoja odpowiedź:

Edmund Fetting

Odpowiedź prawidłowa: Agnieszka Osiecka. Autorem tekstu piosenki „Deszcze niespokojne” z serialu „Czterej Pancerni ” jest Agnieszka Osiecka, muzykę skomponował Adam Walaciński, a piosenkę wykonał Edmund Fetting.

Pytanie 5

„Walc Barbary” z filmu „Noce i dnie” skomponował:

Twoja odpowiedź:

Zbigniew Preisner

Odpowiedź prawidłowa: Waldemar Kazanecki. „Walc Barbary” to jeden z najbardziej znanych polskich filmowych tematów muzycznych. Muzyka powstała do serialu telewizyjnego - ekranizacji powieści Marii Dąbrowskiej w reżyserii Jerzego Antczaka, a skomponował  ją Waldemar Kazanecki.

Pytanie 6

Kto jest autorem Poloneza w finałowej sekwencji filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy?

Twoja odpowiedź:

Zbigniew Preisner

Odpowiedź prawidłowa: Wojciech Kilar. Polonez to zdecydowanie najważniejsza kompozycja w „Panu Tadeuszu”, gdyż stanowi muzyczną klamrę filmu. Skomponował go, jak i całą muzykę do filmu, Wojciech Kilar. W filmie ani razu jednak nie słyszymy Poloneza w całości. Ciekawostką jest też, że został on wykorzystany nie tylko w finałowej scenie, motywy z poloneza towarzyszą również np. spowiedzi Jacka Soplicy.

Pytanie 7

Do którego z poniżej wymienionych filmów muzyki NIE napisał Jan A.P. Kaczmarek?

Twoja odpowiedź:

„Quo vadis”

Odpowiedź prawidłowa: "Katyń". Jan A. P. Kaczmarek jest aktualnie jednym z najbardziej cenionych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Ma na koncie wiele sukcesów, a jego największym osiągnięciem do tej pory było otrzymanie w 2005 r. Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”. Jednakże muzyka wykorzystana w filmie „Katyń” to kompozycje Krzysztofa Pendereckiego.

Pytanie 8

Kto był autorem znakomitej muzyki do filmu „Wiedźmin”?

Twoja odpowiedź:

Adrian Konarski

Odpowiedź prawidłowa: Grzegorz Ciechowski. Muzyka do filmu  „Wiedźmin”  była jednym z ostatnich dzieł nieżyjącego już niestety muzyka Grzegorza Ciechowskiego (lider i wokalista zespołu Republika, występujący również jako solista pod pseudonimami Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa). Zdobył on za tę kompozycję w 2001 roku wiele nagród i wyróżnień, z których najważniejsze to Fryderyk (nagroda przemysłu fonograficznego) w kategorii Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa, oraz Orzeł - Polska Nagroda Filmowa, w kategorii najlepsza muzyka.

Pytanie 9

Kto w duecie z Edytą Górniak wykonywał utwór „Dumka na dwa serca” pochodzący ze słynnej ekranizacji „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana?

Twoja odpowiedź:

Mieczysław Szcześniak

Ścieżka dźwiękowa do „Ogniem i mieczem” to jedno z wielu znakomitych dzieł Krzesimira Dębskiego. Największą popularnością cieszy się utwór "Dumka na Dwa Serca", którego tekst napisał Jacek Cygan, a wykonali go Edyta Górniak oraz Mieczysław Szcześniak.

Pytanie 10

Według słów piosenki Jacka Chmielnika z filmu „Vabank II. Riposta”  w reż. Juliusza Machulskiego „Vabank o szczęście trzeba z życiem grać, …” (dokończ cytat):

Twoja odpowiedź:

bo jeśli nie to chyba lepiej spać

Odpowiedź prawidłowa: „Vabank o szczęście trzeba z życiem grać, bo ono kpi z ostrożnych graczy” - tak brzmią słowa niezapomnianego motywu przewodniego z filmu „Vabank”. Słowa powstały dopiero przy okazji drugiej części filmu - tekst ułożył i wykonał aktor wcielający się w rolę pomocnika Kwinty, Moksa - nieżyjący już Jacek Chmielnik.

Pytanie 11

O jakim filmie złośliwie mówi się, że „najlepiej wypadła w nim znakomita muzyka Waldemara Kazaneckiego, poza którą telewidzowie mogą zapamiętać wyłącznie ciągłe pościgi i ucieczki na koniach”?

Twoja odpowiedź:

„Czarne chmury”

Pierwszy polski serial „spod znaku płaszcza i szpady” to „Czarne chmury”. Niestety produkcja pomimo spektakularnych scen walk i pościgów okazała się raczej niewypałem. Niezapomniana pozostała jednak muzyka do filmu, skomponowana przez Waldemara Kazaneckiego. W znakomitym temacie przewodnim pojawia się jakże charakterystyczny rytm końskich kopyt, będący zapowiedzią nieustannych pościgów. :)

Pytanie 12

Film, którego temat przewodni, skomponowany przez Jerzego Matuszkiewicza, ma za zadanie oddać „wielobarwną, pełną życia muzyczną postać prawdziwego mężczyzny - silnego i łagodnego, zdecydowanego i wyrozumiałego, mocno wierzącego, ale też wciąż wątpiącego, zamyślonego i niepewnego” to:

Twoja odpowiedź:

„Jan Serce”

Odpowiedź prawidłowa: "Janosik". Jeden z najbardziej chwytliwych tematów przewodnich skomponowanych przez Jerzego Matuszkiewicza  to legendarny temat z "Janosika". Kompozytor w zamyśle chciał stworzyć „niepowtarzalny portret bohatera, wielobarwną, pełną życia muzyczną postać  […]”. Zamysł w pełni udany, co bardzo łatwo można wychwycić, oglądając serial. Ta dość prosta melodia od lat nie straciła swojej niepowtarzalnej duszy.

Pytanie 13

Jak zatytułowany był utwór będący tematem przewodnim serialu „Jan Serce”?

Twoja odpowiedź:

„Jan Serce”

Odpowiedź prawidłowa: "Uciekaj serce moje". Muzykę do serialu „Jan Serce” skomponował Seweryn Krajewski. Był on jednocześnie wykonawcą piosenki będącej tematem przewodnim serialu, zatytułowanej „Uciekaj serce moje”. Autorką słów piosenki jest Agnieszka Osiecka.

Pytanie 14

Muzyka Andrzeja Kurylewicza, którą następnie nagrał we współpracy z Anną Marią Jopek sam Pat Metheny to ścieżka dźwiękowa z serialu:

Twoja odpowiedź:

żaden z powyższych

Odpowiedź prawidłowa: „Polskie Drogi”. Wspólny projekt Anny Marii Jopek i Pata Metheny, czyli płyta „UPOJENIE”, był jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w 2002 roku. Na płycie znajduje się między innymi kompozycja Andrzeja Kurylewicza z serialu "Polskie drogi" z 1976 roku.

Pytanie 15

Którzy z polskich kompozytorów byli nagrodzeni Oscarem przez Amerykańską Akademie Filmową?

Twoja odpowiedź:

Oscara zdobył tylko Jan A.P. Kaczmarek

Polscy kompozytorzy, którzy otrzymali statuetkę Oscara to Jan A.P. Kaczmarek, Leopold Stokowski i Bronisław Kaper. Leopold Stokowski w 1942 roku otrzymał specjalnego Oscara za wkład w realizację pełnometrażowego filmu animowanego "Fantazja" Walta Disneya. Bronisław Kaper w 1953 roku zdobył statuetkę za muzykę do filmu "Lili" Charlesa Waltera. Jan A.P. Kaczmarek został natomiast nagrodzony przez Amerykańską Akademię Filmową w 2005 roku za muzykę do filmu „Marzyciel” (ang. „Finding Neverland”) wyreżyserowanego przez Marca Forstera.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small bardzomadry 3501_small damiankulis8

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...