Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Magiczny świat Bollywood

Wyniki użytkownika martamaria1919!
zdobyła 7 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Kiedy po raz pierwszy użyto nazwy „Bollywood”?

Twoja odpowiedź:

w latach 50. XX w.

Po raz pierwszy nazwy „Bollywood” użył w latach 70. XX wieku dziennikarz magazynu „Cineblitz”. Miała ona określać filmy produkowane w wytwórniach w Bombaju, a wzorem była oczywiście nazwa „Hollywood”.

 

Scenariusz dla filmu z Bollywood? Praktyczny kurs pisania scenariuszy: filmy fabularne, seriale, reklamy, filmy dokumentalne, komedia. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 2

Ile filmów rocznie produkuje się w Indiach?

Twoja odpowiedź:

500

Chociaż w Indiach rocznie powstaje nawet do 1000 filmów, jednak wiele z nich nigdy nie opuszcza granic Indii, a niektóre, wyświetlone kilka razy w kinie, zostają całkowicie zapomniane. Tylko kilkanaście bollywoodzkich filmów rocznie staje się hitami i są to przede wszystkim te, w których grają największe gwiazdy.

 

Równowaga ciała i umysłu? Kurs jogi - praktykowanie asan, nauka oddychania, wiedza teoretyczna jogi. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 3

Jaki z wielkich indyjskich aktorów nazywany jest przez swoich fanów Big B?

Twoja odpowiedź:

Shahrukh Khan

Big B to oczywiście Amitabh Bachchan, jedna z największych gwiazd kina Bollywood. Debiutował w latach 60., rolą „młodego gniewnego”, którą podbił serca ludzi na całym świecie. Do dziś gra w filmach, teraz głównie role seniorów rodu lub policjantów. Jego żoną jest aktorka Jaya Badhuri, którą poznał na planie filmu.

Pytanie 4

Jeśli o filmie bollywood mówi się „masala movie”, oznacza to, że:

Twoja odpowiedź:

trwa ponad 3 godziny

„Masala movie” łączy w sobie kino akcji, komedię, melodramat, thriller i wiele innych. Nazwa pochodzi od mieszanki przypraw „masala” dodawanej do wielu dań tradycyjnej kuchni indyjskiej. „Masala movie” to najpopularniejszy typ filmów bollywood. Podczas seansu widz dozna wszystkich możliwych emocji, do tego obejrzy piękne teledyski i będzie świadkiem zawiłej historii, zapewne miłosnej.

Pytanie 5

Wszystkie filmy bollywoodzkie są poddawane cenzurze przed dopuszczeniem ich do kin. Która z poniższych sytuacji jest dozwolona w ocenzurowanym filmie?

Twoja odpowiedź:

taniec kochanków pod wodospadem

Taniec kochanków pod wodospadem jest jak najbardziej dozwolonym elementem filmów bolly, które celują w opowiadaniu historii miłosnych. Wspólna kąpiel jest w filmach bollywood synonimem wielkiej miłości. Pozostałe wymienione sytuacje są niezgodne z prawem, ponieważ mogłyby zachęcać do niemoralnych zachowań, mieć zły wpływ na widza lub tworzyć nieprzychylny obraz kraju.

Pytanie 6

Jeśli w filmie bollywood włosy bohaterki rozwiewane są przez wiatr, oznacza to, że:

Twoja odpowiedź:

bohaterka zaraz się zakocha

Wiatr we włosach w filmach bolly oznacza miłość, często towarzyszy mu miła dla ucha muzyka, a na ekranie za kilka chwil na pewno pojawi się jakiś przystojny młodzieniec, który skradnie serce bohaterki.

Pytanie 7

Który z amerykańskich aktorów miał być aresztowany za niepoprawne zachowanie wobec bollywoodzkiej aktorki Shilpy Sheety?

Twoja odpowiedź:

Jack Nicholson

W 2007 roku w Delhi Richard Gere w na imprezie charytatywnej na rzecz walki z AIDS pocałował publicznie w policzek aktorkę Shilpę Shetty. Aktor później tłumaczył, że chciał pokazać, że nie można bać się AIDS do tego stopnia, by obawiać się pocałunków. Jako że w Indiach nawet publiczne trzymanie się za ręce jest niedozwolone, szybko wydano nakaz aresztowania aktora. Jednak po kilku dniach go cofnięto, udzielono tylko pouczenia i Gere mógł bez problemu opuścić Indie.

Pytanie 8

Farah Khan to najsłynniejsza choreograf filmów bollywoodzkich. Dla jakiej znanej piosenkarki pracowała?

Twoja odpowiedź:

dla Britney Spears

Zafascynowana układami choreografki w filmach bolly Shakira poprosiła ją o współpracę. Farah Khan była autorką jej sekwencji tanecznych podczas ostatniej trasy koncertowej. Shakira w swoich teledyskach i na koncertach czerpie choreografię z filmów bollywood, ponieważ bardzo interesuje się kulturą i kinem indyjskim.

 

Walcz czy tango? Kurs tańca z płytami DVD: nauka 17 tańców, schematy kroków, przykłady prezentowane przez mistrzów tańca. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 9

W jakim europejskim mieście, oprócz Londynu, w muzeum figur woskowych stoi figura gwiazdy kina Bollywood, Shahrukha Khana?

Twoja odpowiedź:

w Paryżu

W Paryżu 28 kwietnia w 2008 roku w muzeum figur woskowych Madame Tussauds odsłonięto figurę Shahrukha Khana, a sam aktor był obecny podczas uroczystości. Zaledwie kilka miesięcy wcześniej podobna figura została odsłonięta w muzeum w Londynie. W Londynie, oprócz Shahrukha, można jeszcze oglądać figury trzech bollywoodzkich gwiazd – Amitabha Bachchana, Salmana Khana i Aishwaryi Rai.

Pytanie 10

Hrithik Roshan to jeden z najprzystojniejszych i najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia w kinie Bollywood, jednak w dzieciństwie bardzo mu dokuczano. Z jakiego powodu?

Twoja odpowiedź:

ma oczy w różnych kolorach

Aktor u jednej ręki ma dwa kciuki, jest to wada wrodzona. Na początku często myślał o operacji, ale gdy dorósł, uczynił z tego defektu znak firmowy, np. w filmie o kosmitach, w którym grał, kosmici mają takie kciuki jak on i po tym właśnie poznawany jest jego bohater.

Pytanie 11

Romantyczne teledyski  z lat 80-tych i 90-tych to domena filmów bolly. W jakiej scenerii nakręcono najpopularniejsze z nich?

Twoja odpowiedź:

na tropikalnych wyspach

Najpopularniejsze romantyczne teledyski w kinie Bollywood to takie, w których bohaterowie przenoszą się do Szwajcarii, biegają po małych miasteczkach i śpiewają na pięknych wzgórzach otoczeni niezwykłym krajobrazem. Dziś coraz częściej odchodzi się od tej konwencji, jednak w większości wcześniejszych filmów możemy spodziewać się choćby kilku ujęć kochanków na tle Alp.

Pytanie 12

Aishwarya Rai, aktorka filmów bolly, a także Miss Świata z 1994 roku, jest światową ambasadorką znanej firmy kosmetycznej. Jaka to firma?

Twoja odpowiedź:

L'Oréal

Aktorka w 2002 roku, po premierze jednego z jej filmów na festiwalu w Cannes, podpisała kontrakt z marką L'Oréal. Reklamy z jej zdjęciami można dzisiaj oglądać na całym świecie, nie tylko w gazetach, ale także w telewizji i na billboardach.

Pytanie 13

Bardzo charakterystycznym elementem filmów bollywood są tzw. „special appearance”. Co to takiego?

Twoja odpowiedź:

gościnne występy znanych aktorów w teledyskach

Special appearance” to występy znanych aktorów, którzy jednak nie grają głównej roli w danym filmie. Najczęściej pojawiają się oni podczas teledysków, śpiewają kilka słów i znikają tanecznych krokiem. O randze aktora świadczy, ile razy zostanie zaproszony do występów specjalnych. Rekord w „special appearance” pobił film „Om Shanti Om”, gdzie w piosence trwającej ok. 6 minut wystąpiło ponad 20 aktorów i aktorek wszystkich pokoleń.

Pytanie 14

Bollywoodzki film „Hum Tum” („Ty i ja”) z 2004 roku powstał na kanwie znanego przeboju hollywoodzkiego. O jakim filmie amerykańskim mowa?

Twoja odpowiedź:

„Notting Hill”

Film „Hum Tum” jest inspirowany komediodramatem „Kiedy Harry poznał Sally”. Fabuła obu jest bardzo podobna – to historia dwójki ludzi, którzy spotykają się co pewien czas, na różnych etapach swojego życia i za każdym razem postrzegają siebie w inny sposób. Bardzo często filmy bolly wzorują się na filmach amerykańskich lub też na filmach kinematografii indyjskiej. Jednak nie jest to traktowane jako plagiat, ale jako inspiracja i tworzenie nowej historii w oparciu o już istniejącą.

Pytanie 15

Bollywoodzkim filmem romantycznym wszech czasów jest „Żona dla zuchwałych”. Ile tygodni ten film jest już wyświetlany w indyjskich kinach?

Twoja odpowiedź:

350 tygodni

Film „Żona dla zuchwałych” jest wyświetlany w kinie nieprzerwanie od 1995 roku, co z czasem 700 tygodni, daje mu status najdłużej wyświetlanego filmu w historii kinematografii nie tylko indyjskiej, ale i światowej. Co ciekawe, sale za każdym razem są wypełnione po brzegi, a wielu widzów nie wyobraża sobie spędzenie tygodnia bez obejrzenia ulubionych bohaterów na dużym ekranie. Historia filmu nie jest skomplikowana, opowiada losy dwójki młodych ludzi, którzy muszą walczyć o swoją miłość wbrew rodzinie, tradycji i kulturze.

Pytanie 16

Brytyjską edycję jakiego słynnego programu wygrała bollywoodzka aktorka Shilpa Shetty?

Twoja odpowiedź:

„Taniec z gwiazdami”

Aktorka Shilpa Shetty, która w Indiach od czasu swojego debiutu w latach 90. nie zrobiła zbyt wielkiej kariery, wygrała w Wielkiej Brytanii program „Celebrity Big Brother”. Stało się to w 2007 roku. Zdobyła sympatię widzów, głównie dzięki temu, że musiała rzekomo znosić rasistowskie uwagi ze strony współmieszkańców domu.

Pytanie 17

Jeśli bohaterka filmu bolly jest ubrana w czerwone, bogato zdobione sari, a jej ręce pokryte są skomplikowanymi wzorkami z henny, oznacza to, że:

Twoja odpowiedź:

za chwilę weźmie ślub

Kolor czerwony jest w Indiach symbolem radości, namiętności, szczęścia, więc właśnie w takim kolorze jest ślubne sari. Dodatkowo znakiem panny młodej są ręce ozdobione henną, według tradycji, im dłużej henna się utrzyma, tym szczęśliwsze będzie życie małżonków.

Pytanie 18

Jeśli bohater tradycyjnego filmu bollywood stanąłby przed życiowym dylematem, gdzie najpierw udałby się po wsparcie duchowe?

Twoja odpowiedź:

do babci

Filmy bollywood odzwierciedlają indyjską tradycję, więc taki bohater na pewno najpierw uda się do świątyni, aby prosić wyznawanego przez siebie boga o rozwiązanie problemu i pomyślność. Później w kolejności byliby rodzice, następnie babcia, jako seniorka rodu, a na samym końcu dopiero przyjaciele.

Pytanie 19

Na jakim festiwalu filmowym w Polsce po raz pierwszy pokazano film bollywood?

Twoja odpowiedź:

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale kino!"

Po raz pierwszy w Polsce film bolly pokazano na festiwalu "Era Nowe Horyzonty", który odbył się w Cieszynie w 2005 roku. Filmem tym był "Czasem słońce, czasem deszcz", który od razu zaskarbił sobie serca polskich widzów. Od tego czasu festiwal prawie co roku umożliwia widzom obejrzenie nowych filmów wprost z Indii.

Pytanie 20

Bardzo wiele filmów bolly opowiada historie o tzw. NRI. Kto kryje się pod tym skrótem?

Twoja odpowiedź:

Hindusi mieszkający poza granicami Indii

NRI to skrót od angielskiego wyrażenia „non resident Indians” oznaczające Hindusów mieszkających poza Indiami, przede wszystkich w USA i Wielkiej Brytanii. Jest to temat bardzo często poruszany w filmach, ponieważ wiele osób znajduje się właśnie w takiej sytuacji. Historie o NRI mówią przede wszystkim o tym, jak trudno jest im zachować tradycję przebywając w innej kulturze, z jakimi spotykają się trudnościami i jak ważne jest propagowanie Indii wśród młodych, którzy nie znają kraju swoich przodków.

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...