Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
zdobył 9 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Z jakiej części świata pochodzi najwięcej ziół wykorzystywanych do uprawy w domu?

Twoja odpowiedź:

z krajów śródziemnomorskich

Do uprawy domowej najlepiej nadają się zioła pochodzące z regionu Morza Śródziemnego. Wymagają dość wysokiej temperatury i umiarkowanej wilgotności. Ustawiając doniczki czy skrzynki należy zwrócić uwagę, aby nie narażać ich na przeciągi. Oprócz walorów smakowych zioła uprawiane w domu poprawiają mikroklimat i roztaczają przyjemny zapach.

 

Włochy pachnące bazylią. Kurs włoskiego pełen smaków: współczesne słownictwo, łatwa gramatyka, opcje multimedialne LINK SPONSOROWANY

Pytanie 2

Czy zioła to rośliny wymagające: jakiego podłoża należy użyć do siewu i sadzenia?

Twoja odpowiedź:

torfowego

Odpowiedź poprawna: przepuszczalnego

Zioła należą do roślin o małych wymaganiach glebowych. Lubią podłoże przepuszczalne o odczynie obojętnym (ph 6,8-7,2), lub lekko zasadowym (powyżej ph 7,2). Dobrze jest stosować uniwersalną ziemię ogrodniczą z kompostem wymieszane w proporcji 2:1). Jeżeli uprawiamy w pojemnikach albo w doniczkach, na dnie dobrze jest położyć drenaż w postaci grubego żwiru lub kamyków.

 

Zioła w domu i w ogrodzie. Praktyczny kurs ogrodniczy: porady na każdy miesiąc, zasady uprawy, drzewa i krzewy ozdobne LINK SPONSOROWANY

Pytanie 3

W jakim miejscu najlepiej założyć nasz mały ogródek ziołowy. Jakie warunki świetlne są najlepsze dla ziół?

Twoja odpowiedź:

rosną w każdych warunkach

Odpowiedź poprawna: miejsce słoneczne i zaciszne

Większość uprawianych amatorsko ziół pochodzi z krajów śródziemnomorskich, ma krótki okres wegetacji i nie wymaga bogatego w składniki pokarmowe podłoża. Natomiast stanowisko uprawy powinno być słoneczne i zaciszne. Od tego, ile rośliny będą miały słońca zależy ich aromat oraz właściwości lecznicze i przyprawowe.

 

Ogród ze smakiem. Kurs projektowania i zakładania ogrodów: praktyczne porady, ciekawe rozwiązania, nauka projektowania LINK SPONSOROWANY

Pytanie 4

Czy zioła należy mocno nawozić podczas uprawy?

Twoja odpowiedź:

nie wymagają nawożenia

Zioła w okresie wzrostu wymagają tylko niewielkich dawek składników pokarmowych, dlatego w zupełności wystarczają im składniki zawarte w użytym do siewu czy sadzenia podłożu. Jeżeli już zdecydujemy się na nawożenie, to tylko na naturalne np. humus. Można się również kierować zasadą, że zioła o wąskich liściach (tymianek, rozmaryn, szałwia) wymagają podłoża uboższego niż zioła o liściach szerokich (bazylia, melisa)

Pytanie 5

Niektóre doniczki z uprawianymi na balkonie ziołami po okresie wegetacji możemy przechować w chłodnym miejscu do następnego roku. Który z wymienionych gatunków nadaje się do takiej uprawy?

Twoja odpowiedź:

kolendra

Odpowiedź poprawna: tymianek

Bylina to roślina żyjąca dłużej niż dwa lata, nazywana inaczej rośliną wieloletnią i charakteryzuje się tym, że w tym czasie wielokrotnie kwitnie i wydaje nasiona. Tymianek należy do bylin, uprawiany w doniczkach na przełomie listopada i grudnia należy umieścić w  chłodnym pomieszczeniu o temp. 10-15°C i ograniczyć podlewanie. W takim stanie utrzymujemy roślinę do wiosny. Inne gatunki z tej grupy to: rozmaryn, szałwia, melisa, mięta, estragon, oregano, majeranek.

Pytanie 6

Bazylia to jedno z najpopularniejszych ziół do uprawy doniczkowej. W kuchni jest podstawowym składnikiem?

Twoja odpowiedź:

pesto

Pesto to doskonały dodatek do makaronu. Podstawowym jego składnikiem jest bazylia. Liście bazylii uciera się w moździerzu z czosnkiem i orzeszkami piniowymi (lub arachidowymi). Po uzyskaniu jednolitej masy dodaje się oliwę, tarty ser, sól i pieprz do smaku.

Pytanie 7

Co to jest potpourri?

Twoja odpowiedź:

bukiety ziołowe

Określenie potpourri odnosi się do suszonych kwiatów ziół oraz fragmentów roślin, które charakteryzują się ładnym zapachem. Taką mieszankę można umieścić w szklanym naczyniu, można przygotować bukiety czy poduszeczkę wypełnioną ziołami. Do popourri można wykorzystać mięte, lawendę, rozmaryn, melisę, nagietek, rumianek, kwiaty fiołka.

Pytanie 8

Jeżeli do suszenia zioła chcemy wykorzystać liście i kwiaty, to w jakim momencie wzrostu, najlepiej przeprowadzić zbiór?

Twoja odpowiedź:

tydzień po kwitnieniu

Odpowiedź prawidłowa: tuż przed kwitnieniem

Większość ziół zbiera się tuż przed kwitnieniem lub na jego początku, rano podczas suchej pogody. W tym momencie bowiem zawartość substancji czynnych jest największa. W momencie gdy roślina zaczyna kwitnąć, wykorzystuje substancje aktywne do procesu kwitnienia i wytworzenia nasion.

Pytanie 9

Zioła suszy się w miejscach przewiewnych i zacienionych. Jak długo należy suszyć zioła żeby zachowały swoje właściwości?

Twoja odpowiedź:

tydzień

Odpowiedź prawidłowa: 4-5 dni

Ścięte pędy ziół związujemy sznurkiem i wieszamy w przewiewnym i zacienionym miejscu. W pierwszej dobie najlepsza temperatura suszenia to ok. 32 stopnie, następne 25 stopni. W optymalnych warunkach zioła powinny wyschnąć przez 4-5 dni. Wtedy mamy pewność że walory smakowe i właściwości lecznicze zostaną w pełni zachowane.

Pytanie 10

Jak długo można przechowywać suszone zioła?

Twoja odpowiedź:

jeden rok

Ususzone zioła najlepiej przechowują się w nieuszkodzonym stanie tzn. najlepiej ich nie rozdrabniać po suszeniu. Umieszczamy je w szczelnych słoikach, najlepiej z ciemnego szkła. Jeżeli są przechowywane w odpowiednich warunkach, to wytrzymują około jednego roku.

Pytanie 11

Z ziół można przygotować napary, herbatki, maści, nalewki itp. Można też przygotować tynkturę. Co to takiego?

Twoja odpowiedź:

zioła konserwowane spirytusem

Tynkturę przygotowuje się z rozdrobnionych ziół świeżych lub suszonych. Umieszczamy je w szklanych naczyniach i zalewamy spirytusem z dodatkiem wody. Szczelnie zamknięte odstawiamy na 4-10 dni w chłodne miejsce. Odfiltrowany alkohol używamy do kompresów, moczenia stóp, przemywania skóry.

Pytanie 12

Z jakim gatunkiem zioła kojarzy się określenie maggi?

Twoja odpowiedź:

lubczyk

Lubczyk to roślina wieloletnia, pochodzi z Azji Środkowej. Dawno temu uważany za roślinę magiczną i afrodyzjak. Dziś jest głównym składnikiem popularnej przyprawy „maggii”, Używanej do mięsa, warzyw i zup. W ziołolecznictwie lubczyk jest stosowany jako środek na zaburzenia trawienia i migrenę. Co ciekawe, w przypadku lubczyku właściwości lecznicze mają wszystkie części rośliny (liście, owoce i kłącza).

Pytanie 13

Podobno kąpiel w nim dodaje męstwa, gdzie indziej jest symbolem dobrobytu. Dobry na kaszel i apetyt. Zawiera tymol. Co to za zioło?

Twoja odpowiedź:

szałwia

Odpowiedź poprawna: tymianek

Tymianek występuje w 12 rodzajach. Najczęściej uprawia się tymianek kminkowy, lawendowy, pomarańczowy i macierzankę cytrynową. Najbardziej aromatyczne części to kwitnące końcówki pędów. W kuchni dodawany do tłustych potraw – poprawia trawienie, a herbata tymiankowa pobudza łaknienie. Jest składnikiem syropów i herbatek na kaszel.

Pytanie 14

W jakiej kuchni jest popularna trawa cytrynowa?

Twoja odpowiedź:

orientalnej

Trawa cytrynowa pochodzi z Indii i Sri Lanki. U nas uprawiana jako roślina doniczkowa. Liście i młode pędy dodaje się do potraw orientalnych i azjatyckich. Herbatka jest doskonała na bóle brzucha, gorączkę i grypę. Olejek eteryczny jest używany do produkcji kremów. Nadaje się do uprawy w ogródku jak i w doniczce. Kiedyś dla kolekcjonerów, dziś ze wzrostem popularności kuchni orientalnej uprawiana jako roślina doniczkowa i rabatowa.

Pytanie 15

Mały smok albo smocze ziele – tak kiedyś nazywano tę roślinkę. Ma ostry zapach, palący smak i wijące się korzenie. Do jakiego zioła pasuje ten opis?

Twoja odpowiedź:

estragon

W Średniowieczu uważano, że estragon ma działanie magiczne i używano go do odstraszania bestii i potworów. Leczono nim ukąszenia węży. Dzisiaj jest podstawowym składnikiem np. ziół prowansalskich. Używany jest do zaprawiania octów ziołowych i musztardy. Używa się go także do kiszenia ogórków i kapusty.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small marcinkaczmarek Avatar_0_missing_small sklepik Avatar_0_missing_small ojtek

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...