Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Co wiesz o USA?

Wyniki użytkownika malagenias!
zdobyła 15 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Prezydentem USA, który najdłużej sprawował swój urząd, był:

Twoja odpowiedź:

Franklin Delano Roosevelt

Franklin Delano Roosevelt sprawował ten urząd najdłużej: od 1933 roku do momentu swojej śmierci w 1945 roku. Zastąpił go Harry Truman, który rządził 8 lat. Bill Clinton rządził w latach 1992-2000, zaś pierwszy zamordowany prezydent USA, Abraham Lincoln, piastował ten urząd w latach 1860-1865.

Pytanie 2

Akcja filmu „Trzęsienie ziemi” z Charltonem Hestonem rozgrywa się w:

Twoja odpowiedź:

Los Angeles

Akcja jednego z najsłynniejszych filmów katastroficznych lat 70. rozgrywa się w Kalifornii, a konkretnie w Los Angeles. Wszystkie pozostałe wymienione miasta również leżą na obszarze sejsmicznym. W filmie "Trzęsienie ziemi" wystąpili także tacy aktorzy, jak Ava Gardner i George Kennedy.

Pytanie 3

„The Star-Spangled Banner” to:

Twoja odpowiedź:

tytuł amerykańskiego hymnu narodowego

Jest to tytuł amerykańskiego hymnu narodowego, który został skomponowany na początku XIX wieku. Tekst napisał Francis Scott Key, do melodii Johna Stafforda Smitha. Polskie tłumaczenie tytułu hymnu USA to "Gwieździsty sztandar".

Pytanie 4

Tymczasową stolicą USA od 1790 do 1800 roku było miasto:

Twoja odpowiedź:

Filadelfia

Filadelfia przez 10 lat była tymczasową stolicą USA, do czasu wybudowania Waszyngtonu. Nowy Jork był siedzibą władz Stanów Zjednoczonych w latach 1785-90. ale formalnie nigdy nie był stolicą tego państwa. Baltimore i Boston to miasta położone również na wschodnim wybrzeżu.

Pytanie 5

Która z wymienionych rzek nie jest dopływem Missisipi:

Twoja odpowiedź:

Hudson

Rzeka Hudson uchodzi w Nowym Jorku do Atlantyku. Wszystkie pozostałe rzeki to dopływy Missisipi. Arkansas i Red to dopływy prawobrzeżne, podobnie jak Missouri, natomiast Ohio jest dopływem lewobrzeżnym.

Pytanie 6

W jakim stanie mieszkał słynny Wuj Sam:

Twoja odpowiedź:

Massachussets

Wuj Sam, którego istnienie nie zostało nigdy potwierdzone, mieszkał – według opowieści – w stanie Massachussets. Jest on najczęściej przedstawiany jako srogi, starszy mężczyzna z siwymi włosami i brodą.

Pytanie 7

Central Park w Nowym Jorku został otwarty w roku:

Twoja odpowiedź:

1857

Central Park w Nowym Jorku otwarto w roku 1857. Budowa parku trwała 15 lat i pracowało przy niej 20 tys. robotników. Według szacunków, park odwiedza rocznie ok. 20 mln ludzi.

Pytanie 8

Odpowiednikiem amerykańskim polskiego Jana Kowalskiego jest:

Twoja odpowiedź:

John Doe

Gdy Amerykanie mówią ogólnie o jakimś człowieku X, a nie o kimś konkretnym, to używają określenia John Doe. Termin ten stosuje się zwłaszcza w aktach policyjnych, sądownictwie i dokumentach prawniczych. Żeńskim odpowiednikiem jest Jane Doe.

Pytanie 9

Słynna amerykańska trasa Route 66 biegła z Chicago do Los Angeles. Trasa ta miała długość około:

Twoja odpowiedź:

4 000 km

Route 66, która już nie istnieje, w związku z wybudowaniem sieci autostrad, liczyła ok. 4000 km. Powstała w roku 1926, natomiast oficjalnie ją zamknięto w 1985 roku i zastąpiono ją autostradą Interstate 40.

Pytanie 10

Na obszarze ilu stanów położony jest Park Narodowy Yellowstone:

Twoja odpowiedź:

3

Założony w drugiej połowie XIX wieku Park Narodowy Yellowstone leży na terenie 3 stanów, a konkretnie Wyoming, Montana i Idaho. Znany jest z występowania licznych gejzerów i jest usytuowany na rozległym wulkanicznym płaskowyżu.

Pytanie 11

Fikcyjna liczba, z wieloma zerami, to dla Amerykanów:

Twoja odpowiedź:

Zillion

Bardzo duża, niekonkretna liczba, to dla Amerykanów Zillion. Słowo to często występuje w liczbie mnogiej.

Pytanie 12

Silver State to przydomek stanu:

Twoja odpowiedź:

Nevada

Ze względu na pokaźne złoża srebra, Nevada jest określana czasem mianem „srebrnego stanu” (Silver State). Stan ten jest określany również mianem Sage State, ze względu na występowanie szałwii (sage) oraz Battle Born State, gdyż został utworzony w czasie wojny domowej.

Pytanie 13

Trzęsienie ziemi, które obróciło w ruinę San Francisco, miało miejsce w roku:

Twoja odpowiedź:

1906

Trzęsienie ziemi, które zrównało z ziemią San Francisco miało miejsce w 1906 roku. Miasto dotknęły wtedy liczne pożary, a ponad połowa mieszkańców straciła dach nad głową. W 1974 roku na kanwie tych wydarzeń powstał film "Trzęsienie ziemi", o którym mowa w 2. pytaniu.

Pytanie 14

Który z tych filmów nie zdobył 11 Oscarów:

Twoja odpowiedź:

„Władca pierścieni: dwie wieże"

„Władca pierścienia: dwie wieże” nie zdobył 11 Oscarów (otrzymał 2 statuetki, za montaż dźwięku oraz za efekty specjalne). Wszystkie pozostałe filmy zdobyły tyle statuetek. Najpierw „Ben Hur”, dopiero po 40 latach „Titanic”, a następnie trzecia część ekranizacji sagi Tolkiena.

Pytanie 15

Słynny amerykański pisarz, John Grisham, był z wykształcenia prawnikiem. Jaką uczelnię ukończy:

Twoja odpowiedź:

Mississippi State University

John Grisham, autor takich powieści jak „Uliczny adwokat”, „Raport Pelikana”, „Czas zabijania”, czy „Ława przysięgłych”, studiował na Mississippi State University. Wiedzę prawniczą wykorzystuje w swoich powieściach. Niektóre z nich, jak „Raport Pelikana" czy „Czas zabijania”, doczekały się ekranizacji.

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...