Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Elegancki jak Włoch

Wyniki użytkownika maku!
zdobył 4 punkty
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Jak NIE możesz po włosku zapytać kogoś o jego rozmiar ubrania?

Twoja odpowiedź:

Che taglia porta?

Odpowiedź poprawna: Che taglia mette?
Po włosku rozmiar swój można „nosić” (portare, indossare), a nawet nim „być” (essere). Ba, w mowie potocznej możesz się spotkać z jeszcze innymi wersjami: Che taglia ha (Jaki rozmiar Pan/Pani ma) /veste (zakłada), possiede (posiada), a nawet fa (dosł. robi) – wszystkie oznaczają pytanie o rozmiar. Nie używa się jednak w tej konstrukcji czasownika mettere – kłaść.

Pytanie 2

Jakich części garderoby nie ma wśród wymienionych w nagraniu?

Twoja odpowiedź:

skarpet

Odpowiedź poprawna: butów
Bohaterka nagrania wyjeżdża i zabiera ze sobą wiele ubrań: gonne (spódnice), abiti (sukienki), giacche (żakiety), camicette (bluzki) oraz bieliznę: reggiseni (biustonosze), mutandine (majteczki), calze (skarpety) i rajstopy (collant). Do walizki jednak nie zmieściły jej się buty – scarpe.

Pytanie 3

Które słowo oznacza coś innego niż „odzież, ubrania”?

Twoja odpowiedź:

pelame

Oprócz najbardziej znanego słowa vestiti możemy też użyć na określenie ubrań zwrotów: abiti, indumenti czy abbigliamento – to ostatnie najbardziej odpowiada polskiemu “odzież”. Jednak pelame, choć też chroni przed zimnem, do ubrań się nie zalicza: oznacza zwierzęcą sierść.

Pytanie 4

Jak zapytasz w sklepie: „Gdzie jest przymierzalnia?”

Twoja odpowiedź:

Dov’è la guardaroba?

Odpowiedź poprawna: Dov’è il camerino?
Przymierzalnia to po włosku camerino, dosłownie „pokoik”. Guardaroba to nazwa garderoby lub szatni, zaś camera da cambiare oznaczałby, że jakiś pokój jest „do zmiany”. Jeśli zapytasz w sklepie Dov’è il gabinetto?, obsługa może wskazać ci zupełnie inne pomieszczenie, bo gabinetto to... toaleta:-)

Pytanie 5

Koleżanka ogląda cię w nowej sukience i mówi: Questo abito ti cade a pennello. Co to znaczy?

Twoja odpowiedź:

Ta sukienka leży na tobie jak ulał.

Odpowiedź poprawna: Ta sukienka leży na tobie jak ulał.
Nie musisz obrażać się na koleżankę – cade a pennello to komplement oznaczający, że coś pasuje komuś jak ulał. Pennello to dosłownie pędzel, zaś a pennelo – “dokładnie, idealnie, na włos”.

Pytanie 6

Jak nazywa się ubranie z fotografii?

Big
Twoja odpowiedź:

cappotto

Odpowiedź poprawna: pelliccia
Choć każde z tych słów oznacza jakąś odzież wierzchnią – completo to garnitur, giubotto oznacza kurtkę, płaszcz – cappotto, to kożuch lub futro noszą inną nazwę - pelliccia.

Pytanie 7

Które ubranie nie pasuje do stylu classico?

Twoja odpowiedź:

completo da uomo

Odpowiedź poprawna: minigonna
Choć w dzisiejszych czasach wszystko w modzie jest dozwolone, w klasycznym stylu obowiązują klasyczne kanony i spódniczka mini (minigonna) z pewnością do niego nie należy. Jak najbardziej stylowe są za to: kapelusz (cappello), garnitur (completo da uomo) oraz kamizelka (gilet).

Pytanie 8

Jeśli chcesz kupić buty na obcasie, musisz poprosić w sklepie o:

Twoja odpowiedź:

le scarpe con il tacco alto

Uwaga na słowo pantofole – włoskie “pantofle” oznaczają wyłącznie te domowe, czyli... kapcie. Jeśli poszukujemy obuwia bardziej wyjściowego, na obcasie, powinniśmy zapytać o le scarpe con il tacco alto. Zawsze też możemy zdecydować się na kozaki (stivali) albo baleriny (le scarpe a ballerina lub po prostu ballerine).

Pytanie 9

O co prosi klient sprzedawczynię, mówiąc: Può misurarmi il mio collo, per favore?

Twoja odpowiedź:

Czy mogłaby mi Pani przynieść inne rozmiary?

Odpowiedź poprawna: Czy mogłaby mi Pani zmierzyć rozmiar kołnierzyka?
Jeśłi chcesz kupić koszulę, a nie znasz swojego rozmiaru kołnierzyka, zawsze możesz poprosić sprzedawczynię o jego zmierzenie: misurare il collo.

Pytanie 10

Na podstawie nagrania określ, na jaką porę lub okazję posłużą wymienione ubrania.

Twoja odpowiedź:

do spania

Odpowiedź poprawna: na jesień lub zimę
Bohater tekstu najwyraźniej wybiera się w podróż jesienią lub zimą, bo zabiera ze sobą ciepłe rzeczy: maglione (sweter) oraz cappotto (kurtkę).

Pytanie 11

Które wyrażenie znaczy to samo co di/alla moda, czyli modny?

Twoja odpowiedź:

attuale

Odpowiedź poprawna: in voga
Synonimem zwrotu di moda jest in voga. In stile znaczy “stylowy”, attuale – “aktualny”, zaś pochodzące z angielskiego wyrażenie in top oznacza, że coś jest na jakiejś liście lub rankingu.

Pytanie 12

Giorgio Armani, Valentino, Gianfranco Ferrè, Trussardi, Laura Biagotti, Gucci... Którym wyrażeniem NIE można określić ich zawodu?

Twoja odpowiedź:

inventore di moda

Podobnie jak po polsku, stylistów można nazwać także projektantami mody (progettista di moda) lub dyktatorami (dittatore di moda). Inventore oznacza wynalazcę i nie używa się tego słowa w tym kontekście.

Pytanie 13

Zdanie: Gli italiani spendono parecchio per l’abbigliamento, ma pochi si possono permettere i capi firmati da grandi stilisti oznacza, że:

Twoja odpowiedź:

Włosi nie wydają zbyt wiele na ubrania i niewielu z nich może sobie pozwolić na rzeczy od wielkich stylistów.

Odpowiedź poprawna: Włosi wydają sporo na ubrania, jednak niewielu z nich może sobie pozwolić na rzeczy od wielkich stylistów.
Włosi są uważani za naród elegantów i zdecydowanie wydają sporo na ubrania (spendono parecchio per l’abbigliamento). Jednak ubrania sygnowane przez największych stylistów niejednokrotnie kosztują fortunę, tak więc niewielu Włochów może sobie na nie pozwolić (pochi si possono permettere i capi firmati da grandi stilisti).

Pytanie 14

Słówkiem giacca można określać różne rodzaje okrycia wierzchniego. Czego jednak nie oznacza?

Twoja odpowiedź:

kurtki

Odpowiedź poprawna: kożucha
Giacca to najbardziej uniwersalne “odzieżowe” słowo: w zależności od kontekstu może oznaczać kurtkę, męską marynarkę albo damski żakiet. Jednak kożuch ma inne, własne określenie: pelliccia.

Pytanie 15

Która ze znanych w świecie marek związanych z modą nie pochodzi z Włoch?

Twoja odpowiedź:

Stefanel

Odpowiedź poprawna: Escada
Nie wszystkie włoskie marki mają włoskie nazwy – zaś te z włoskimi nazwami nie zawsze z Italii pochodzą. Benetton i Stefanel to przedsiębiorstwa założone przez Włochów, których nazwy wzięły się od nazwisk ich założycieli. Podobnie jest z siecią jubilerską Bulgari, szczycącą się ponad 100-letnią tradycją - firmę założył w Rzymie pochodzący z Grecji Sotirio Bulgari. Tylko Escada nie ma z Włochami nic wspólnego, bo powstała w... Monachium.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small behindthesun Avatar_0_missing_small Misioforewer Avatar_0_missing_small pacem Avatar_0_missing_small bardzomadry

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...