Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
zdobyła 10 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Wybierając się w podróż po Wielkiej Brytanii, nie można ominąć sławnej budowli – kamiennych kręgów pochodzących z epoki neolitu oraz brązu. Nazwa tej budowli to:

Twoja odpowiedź:

Stonehenge

Sławne kamienne kręgi położone ok. 13 km od miasta Salisbury w Anglii, związane są prawdopodobnie z kultem księżyca i słońca. Są to dwa zachodzące na siebie kamienne wały. Miejsce to, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, nosi nazwę Stonehenge.

 

Skuteczna nauka Angielskiego? Sprawdź! Lekcje próbne ZA DARMO! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 2

Spacerując po Londynie, nie sposób nie zauważyć Big Bena. Jest to:

Twoja odpowiedź:

wieża zegarowa

Big Ben kojarzony jest obecnie z wieżą zegarową, na północnym krańcu Houses of Parliament, czyli budynków Parlamentu. Początkowo nazwa Big Ben odnosiła się do wielkiego dzwonu, a wzięła się najprawdopodobniej od imienia nadzorującego budowę zegara – Benjamina Hall’a.

Pytanie 3

Ciekawym miejscem w Londynie jest twierdza Tower of London. Zamieszkują ją pewne ptaki, są to:

Twoja odpowiedź:

gołębie

Odpowiedź poprawna: kruki
Tower of London, czyli Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości, w swoim istnieniu pełnił wiele funkcji. Budynek był twierdzą, więzieniem (więziono tu np. króla Anglii Henryka IV, królową Annę Boleyn, czy też Thomasa Cromwella), fortecą, a nawet Zoo. Symbolem Tower of London są kruki. Według legendy – dopóki będą one mieszkały w wieżach, tak długo trwać będzie imperium brytyjskie. Aby „pomóc” losowi, podcina się ptakom lotki, aby nie odleciały.

Pytanie 4

Nie tylko Chińczycy mają swój Mur. Brytyjczycy mogą pochwalić się Murem Hadriana, który znajduje się w:

Twoja odpowiedź:

Walii

Odpowiedź poprawna: Szkocji
Mur Hadriana (Hadrian’s Wall) znajduje się na terenie Szkocji. Wybudowany został przez żołnierzy legionów rzymskich w latach 121–129 n.e. Miał on stanowić zaporę przed plemionami Piktów z Kaledonii. Do dziś możemy oglądać jego kamienne fragmenty.

Pytanie 5

Nie ma chyba osoby, która by nie słyszała o słynnym potworze Nessie z jednego ze szkockich jezior. Jezioro to nosi nazwę:

Twoja odpowiedź:

Loch Ness

Jezioro Loch Ness jest najsłynniejszym jeziorem w Szkocji. Jest to drugie co do wielkości szkockie jezioro. Według legendy jej mało przejrzyste (z powodu dużej zawartości torfu) wody zamieszkuje potwór Nessie. Ci, którzy go „spotkali”, twierdzą, że ma długą szyję, paszczę i jeden lub dwa grzbiety.

 

Skuteczna nauka Angielskiego? Sprawdź! Lekcje próbne ZA DARMO! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 6

Jak nazywa się najmniejsze miasto o statusie city w Wielkiej Brytanii?

Twoja odpowiedź:

St David’s

Najmniejsze miasto o statusie city w Wielkiej Brytanii to St David’s. Liczy ono sobie około 2000 mieszkańców, a położone jest w Walii. Pierwotnie w języku walijskim nazywane zostało Mynyw, ale przemianowano je na St David’s, gdyż to właśnie tu urodził się patron Walii, św. Dawid.

 

Skuteczna nauka Angielskiego? Sprawdź! Lekcje próbne ZA DARMO! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 7

Do którego z państw Wielkiej Brytanii pojedziesz, by zobaczyć zamek w Conwy?

Twoja odpowiedź:

w Szkocji

Odpowiedź poprawna: w Walii
Zamek ten to przepiękna średniowieczna budowla postawiona na wzgórzu w mieście Conwy. Miał być jednym z elementów tzw. żelaznego kręgu zamków walijskich. Uważany za najpotężniejszą fortyfikację średniowiecznej Europy, jest miejscem zdecydowanie wartym obejrzenia: ma 21 wież i 3 bramy.

Pytanie 8

Z czego słynie Greenwich?

Twoja odpowiedź:

przebiega tam południk zerowy

Do 1986 roku czas południka zerowego, którego przebieg zaznaczony jest na Królewskim Obserwatorium Astronomicznym w Greenwich, uznawano za standardowy. Potem został on zastąpiony UTC (Coordinated Universal Time). Południk zerowy nadal przechodzi przez Park Greenwich, ale jak się okazało, już nie przez miejsce oznaczone na ścianie historycznego obserwatorium. Niemniej jednak Greenwich nadal przyciąga tysiące turystów, którzy chcą poczuć, jak to jest stanąć jedną nogą na półkuli wschodniej, a drugą na zachodniej. :)

Pytanie 9

Będąc w Londynie nie można nie odwiedzić tamtejszego „diabelskiego młyna”, który nosi nazwę:

Twoja odpowiedź:

London Eye

London Eye to gigantyczna budowla przypominająca diabelski młyn. Jest ona atrakcyjna nie tylko pod względem swoich rozmiarów, ale przede wszystkim dlatego, że umieszczono na niej 32 kapsuły widokowe, całkowicie oszklone i klimatyzowane. Londyńskie Oko porusza się z niewielką prędkością – 26 cm na minutę, tak więc nie musi się ono zatrzymywać, by wsiedli do niego pasażerowie. Podróż London Eye pozwoli obejrzeć przepiękną panoramę miasta, włączając Buckingham Palace, London Tower czy stadion Wimbley.

Pytanie 10

Ciekawym miejscem w Irlandii jest Newgrange. Jest to:

Twoja odpowiedź:

prehistoryczny grób korytarzowy

Newgrange leży w hrabstwie Meath, w Irlandii. Jest starszy od piramid egipskich. Co roku 21 grudnia o godz. 8.58 następuje w tym grobowcu niesamowite zjawisko: przez korytarz wpadają do grobowca promienie słoneczne, które rozświetlają wnętrze Newgrange jaskrawym pomarańczowym światłem przez 15 minut.

Pytanie 11

Przy której ulicy mieszka premier Wielkiej Brytanii?

Twoja odpowiedź:

Downing Street

Oficjalną rezydencją brytyjskiego premiera jest od 1732 roku 10 Downing Street. Charakterystyczne dla tego numeru domu przy Downing Street są czarne drzwi frontowe. Na ulicy tej mieszkają też inni politycy.

Pytanie 12

Będąc w Anglii, warto również odwiedzić Alton Towers. Jest to:

Twoja odpowiedź:

ruiny klasztoru

Odpowiedź poprawna: park rozrywki
Alton Towers to niezwykle popularny park rozrywki w Anglii. Można tam przeżyć niezapomniane przygody, zjeżdżając górskimi kolejkami, pływając pirackim statkiem po Mutiny Bay, czy też odwiedzając dom strachów Gloomy Wood.

Pytanie 13

Królowa Anglii, oprócz Buckingham Palace, zamieszkuje również:

Twoja odpowiedź:

Windsor Castle

Windsor jest największym zamieszkiwanym zamkiem na świecie. Jest jedną z głównych rezydencji monarchii brytyjskiej, w której królowa spędza wiele czasu w ciągu roku, tu także często przyjmuje znakomitych gości. Kilka lat temu duża część zamku ucierpiała w pożarze. Aby go odrestaurować, królowa otworzyła dla zwiedzających kilka dodatkowych komnat w Buckingham Palace.

Pytanie 14

Jest takie miejsce w Anglii, które tamtejsi poeci i pisarze wielokrotnie wykorzystywali jako miejsce akcji w swoich dziełach. Kompletne pustkowie, pełne zamglonych wrzosowisk i mokradeł. Jest to:

Twoja odpowiedź:

Dartmoor

Park narodowy Dartmoor to największe pustkowie w południowej Anglii. To właśnie tu rozgrywała się akcja powieści „Pies Baskerville’ów”. W parku znaleźć można wiele śladów świadczących o tym, że przebywali tam ludzie, np. ruiny kopalni cyny. Dziś jednak na moczarach Dartmoor spotkać można jedynie owce, ptaki i kuce.

Pytanie 15

Co znajduje się w Blackpool?

Twoja odpowiedź:

dom Williama Szekspira

Odpowiedź poprawna: sławna wieża
Blackpool znane jest z dwóch powodów – słynnego parku rozrywki z wielkimi rollercosterami oraz swojej wieży – Blackpool Tower. Wieża ta nazywana jest często „angielską wieżą Eiffla”. Znajduje się na niej taras widokowy i... skrzynka pocztowa.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

2790_small Daniello Avatar_0_missing_small waterford Avatar_0_missing_small highlander76 Avatar_0_missing_small Darl33

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...