Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Podróżniczy "know how"

Wyniki użytkownika jagus2205!
zdobyła 13 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1

Ruch lewostronny obowiązuje:

Twoja odpowiedź:

tylko w Wielkiej Brytanii

Po lewej stronie porusza się w RPA, Nowej Zelandii, na Cyprze i w Japonii. Ponadto w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii i Oceanii a także byłych koloniach angielskich (np. w Indiach). Kraje, w których obowiązuje ruch lewostronny należą do zdecydowanej mniejszości. Ruch prawostronny na kontynencie europejskim zawdzięczamy Francuzom, a dokładniej Napoleonowi.

dowiedz się więcej
Pytanie 2

Śniadanie kontynentalne to:

Twoja odpowiedź:

pieczywo, dżem, ser, wędlina, masło, herbata, kawa

Śniadanie kontynentalne podawane jest zazwyczaj w nisko budżetowych hotelach i pensjonatach do stolika przez obsługę kelnerską. Jego przeciwstawieństwem jest szwedzki bufet. W odróżnieniu od śniadania angielskiego, ma raczej charakter dietetyczny.

 

Kurs francuskiego, w którym się rozsmakujesz. Smakowite przykłady, rozgrzewające słownictwo i pyszne opcje multimedialne. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 3
Czas startu i lądowania samolotu na biletach lotniczych podawany jest zawsze wg następujących reguł:
Twoja odpowiedź:

godzina startu podawana jest wg czasu obowiązującego w miejscu wylotu, natomiast godzina lądowania podawana jest wg czasu obowiązującego w miejscu, do którego lecimy

System ten ma na celu ułatwienie organizacji ewentualnej kontynuacji podróży samolotem, czy jakimkolwiek innym środkiem lokomocji. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby w przypadku przelotu ze zmianą strefy czasowej nie wyliczać czasu trwania podróży na podstawie godzin wylotu i przylotu podanych na bilecie lotniczym.
Pytanie 4
Skrót HB w podróżach zagranicznych odnosi się do:
Twoja odpowiedź:

opcji wyżywienia

HB – (ang. half board) składa się z 2 posiłków: śniadania i obiadokolacji. Pozostałe opcje wyżywienia dostępne w hotelach to: BB (bed & breakfast), czyli śniadanie oraz FB (full board), oznaczające 3 posiłki dziennie.
Pytanie 5

Opcja wyżywienia oznaczona skrótem Al (All inclusive):

Twoja odpowiedź:

zawiera co najmniej 3 posiłki dziennie wraz z napojami; czasami także napoje alkoholowe

All Inclusive – (ang. wszystko wliczone) poza pełnym wyżywieniem często zawiera w cenie napoje chłodzące i alkohole, a także ciasta, owoce i desery. Opcja ta może znacznie różnić się w zależności od kraju i ośrodka wypoczynkowego.

 

Kurs angielskiego "all inclusive": praktyczne zeszyty, współczesne słownictwo, płyty CD i opieka nauczyciela. Plus opcje multimedialne. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 6
Skrót SC pochodzi z języka angielskiego i w hotelach 1-gwiazdkowych oznacza:
Twoja odpowiedź:

„self-cleaning”, tj. brak obsługi hotelowej w zakresie sprzątania

SC – (ang. Self Catering) oznacza zakwaterowanie bez wyżywienia. Opcja ta jest zazwyczaj dostępna niezależnie od standardu danego hotelu.
Pytanie 7
Ziemia podzielona jest na:
Twoja odpowiedź:

12 stref czasowych

Podział Ziemi na 24 strefy czasowe został zaproponowany przez kanadyjskiego wynalazcę Sandforda Fleminga w 1878. W życie został wprowadzony 6 lat później. Podział obowiązuje w formie niezmienionej na morzach i oceanach. Natomiast na lądach dostosowany jest do realnych rozmiarów danych krajów. W małych i średnich państwach obowiązuje ta sama strefa czasowa. Duże państwa, jak USA, Kanada, Rosja czy Brazylia, mają kilka stref czasowych. Wyjątkiem od tej reguły są Chiny, w których obowiązuje 1 strefa, pomimo faktu, iż realna różnica czasu słonecznego pomiędzy wschodnimi i zachodnimi prowincjami wynosi ponad 3 godziny.
Pytanie 8
Czy obywatele Polski wyjeżdżając do Kanady w celach turystycznych na okres do 6 miesięcy muszą ubiegać się o wizę?
Twoja odpowiedź:

od 2008 r. wszystkie kraje, z Polską włącznie, obejmuje ruch bezwizowy do Kanady

Wizę muszą posiadać tylko posiadacze zwykłych paszportów. Od 1 stycznia 2009 wiza NIE jest wymagana od posiadaczy paszportów biometrycznych w przypadku pobytu do 6 miesięcy. Natomiast właściciele zwykłych paszportów, udający się do Kanady w celach turystycznych, niezależnie od długości pobytu, są zobowiązani do uzyskania pozwolenia na wjazd (wizy).
Pytanie 9

Dopuszczalna maksymalna prędkość samochodu osobowego na autostradzie w Wielkiej Brytanii wynosi:

Twoja odpowiedź:

do 120 km/h

W Wielkiej Brytanii występują następujące ograniczenia prędkości: 50-65 km/h w terenie zabudowanym, 110 km/h na autostradach i drogach dwupasmowych oraz 80 km/h na większości pozostałych dróg.

 

Kurs angielskiego z turbodoładowaniem: nastawienie na komunikację, przydatne słownictwo i skuteczne opcje multimedialne. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 10

Najniższa dopuszczalna prędkość dla samochodów osobowych poruszających się po autostradach Europy obowiązuje:

Twoja odpowiedź:

w Norwegii

Maksymalna dopuszczalna prędkość samochodów na autostradach w Norwegii wynosi 90 km/h. Jest to zdecydowanie "najwolniejszy" - obok Szwecji, gdzie obowiązuje podobny limit - pod tym względem kraj Europy. Stosunkowo wolno należy się poruszać autostradami w Wielkiej Brytanii - 110 km/h. W Polsce, podobnie jak w większości krajów europejskich jest to 130 km/h.

Pytanie 11

Najwyższe dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi u kierowców w krajach Unii Europejskiej występuje w:

Twoja odpowiedź:

na Malcie, w Luksemburgu i Wielkiej Brytanii

Maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi u kierowców w tych krajach wynosi 0,8 promila. Są to pod tym względem zdecydowanie najbardziej liberalne kraje Europy. Ich całkowitym przeciwieństwem są Białoruś, Ukraina, Rosja a także Chorwacja, Czechy, Rumunia i Słowacja, gdzie jakiekolwiek spożycie alkoholu i nawet najmniejszy odsetek wyklucza prowadzenie pojazdów.

Pytanie 12

Jeśli zabieramy ze sobą, np. na wakacje, sprzęt elektryczny wyprodukowany w Polsce, adapteru do gniazdek będziemy potrzebować:

Twoja odpowiedź:

w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hong Kongu

Na świecie wyróżnia się 2 standardy napięć prądu: 220-240V/50-60Hz, istnieje jednak kilkanaście różnych rodzajów wtyczek i odpowiadających im gniazdek. W Wielkiej Brytanii i krajach z nią historycznie i politycznie związanych (Cypr, Malta, Irlandia, Hong Kong) niezbędny jest adapter do sprzętu elektrycznego. Szwajcaria i Lichtenstein, podobnie jak Dania i Grenlandia również posiadają swoje modele wtyczek i gniazdek. W większości krajów zachodnioeuropejskich jednak przejściówka do gniazdka nie będzie nam potrzebna.

Pytanie 13
W Wielkiej Brytanii odzież posiada 2 systemy numeracji: literowy i numeryczny. System numeryczny:
Twoja odpowiedź:

jest podawany w calach

System numeryczny obowiązujący w Wielkiej Brytanii podawany jest w calach. Natomiast polski system numeryczny operuje centymetrami. Zatem polski rozmiar 36 odpowiada brytyjskiej 8, a 38 to rozmiar 10, itd.
Pytanie 14
Wysokość napiwku w Wielkiej Brytanii wynosi:
Twoja odpowiedź:

około 10-15%

Podczas gdy w krajach anglosaskich jak i Europie Zachodniej dawanie napiwków jest powszechnie przyjętą normą, w Polsce nadal jest raczej rzadko spotykane. W Europie napiwek powinien wynosić 10-15% wartości rachunku, w przypadku, gdy nie został już automatycznie do niego doliczony (tak jest w Austrii, Hiszpanii czy Francji). Natomiast w USA jego wysokość to aż 15-25% wartości rachunku. Są jednak kraje, gdzie napiwki odbierane są jako nietakt (Izrael, Chiny, Finlandia czy Japonia).
Pytanie 15
Napiwki są opodatkowane w:
Twoja odpowiedź:

w Tunezji i Maroko

W Stanach Zjednoczonych, podobnie jak w Anglii i Szkocji, napiwki wliczane są do pensji i przez to są opodatkowane. Również w Polsce kelnerzy powinni uwzględnić wysokość otrzymanych napiwków w corocznym zeznaniu podatkowym.
Pytanie 16

Wszyscy pasażerowie podróżujący samolotem na terenie Unii Europejskiej - zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2006 roku - w bagażu podręcznym:

Twoja odpowiedź:

mogą przewozić tylko i wyłącznie płyny zakupione w strefie bezcłowej

Obecnie można wnosić i przewozić na pokładzie samolotu różne płyny (napoje, perfumy, płynne kosmetyki), jednak ze względów bezpieczeństwa (obawa przed wniesieniem na pokład płynnych materiałów wybuchowych) ich objętość jest ograniczana do 100 ml. Dodatkowo muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową i zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra. Przepis ograniczający objętość nie dotyczy natomiast płynów zakupionych już po przejściu przez kontrolę, czyli na strefie bezcłowej.

Pytanie 17
Skrót DB w zagranicznych hotelach oznacza:
Twoja odpowiedź:

pokój 2-osobowy z jednym łóżkiem

DB – (ang. double room), w żargonie hotelarskim oznacza zazwyczaj pokój 2-osobowy z jednym, dużym łóżkiem. Natomiast pokój dla 2 osób z osobnymi łóżkami określany jest mianem „twin room” (TR).
Pytanie 18

Rodzaj napiwku lub zawoalowanej łapówki to w krajach arabskich:

Twoja odpowiedź:

bakszysz

Bakszysz to rodzaj napiwku, który obecnie w niektórych krajach stał się prawie obowiązkowy i jest wymuszany na zagranicznych turystach. Najczęściej polega on na zażądaniu zapłaty za rzeczy z reguły dostępne bezpłatnie (sprzątanie pokoju hotelowego, otwarcie drzwi czy nawet podanie kobiecie ręki przy wysiadaniu z auta). Obyczaj ten związany jest z religią islamu, nakazującą wiernym dzielenie się z biednymi. Aby obdarowywani nie czuli się urażeni jałmużną, datki przekazywane są w formie zapłaty za symboliczną pomoc.

Pytanie 19
W przypadku odwołania lub opóźnienia samolotu powyżej 4 godzin przewoźnik (wyłączając tanie linie lotnicze), jest zobowiązany bezpłatnie zapewnić pasażerom:
Twoja odpowiedź:

wyżywienie i napoje, zakwaterowanie w hotelu wraz z transportem pomiędzy lotniskiem a hotelem (w przypadku oczekiwania w nocy), a także dwie rozmowy telefoniczne, faksy lub e-maile

Pasażerom przysługuje ochrona ich minimalnych praw. Jest to m.in. prawo do opieki, w myśl którego, przewoźnik lotniczy jest zobowiązany otoczyć pasażerów opieką w przypadkach odwołania lotu, znacznego opóźnienia lotu lub odmowy przyjęcia na pokład wbrew woli pasażera.
Pytanie 20
Starbucks to znana na całym świecie sieć:
Twoja odpowiedź:

kawiarni

Starbucks to założona w Seattle w 1971 roku największa na świecie sieć kawiarni, działająca obecnie w ok. 50 krajach. Pierwszy lokal w Polsce pojawił się w kwietniu 2009 roku. Starbucks posiada około 16 000 kawiarni, jednak firma zapowiada, że docelowo planuje zwiększyć ich liczbę nawet do 40 000.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small marcinkaczmarek

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...