Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
TEST!

Test wiedzy o Holandii - podstawowy

Wyniki użytkownika Dave111!
zdobył 12 punktów
Interpretacja wyników
Pytanie 1
Na czele Królestwa Niderlandów stoi obecnie:
Twoja odpowiedź:

królowa Beatrix

Holandią od ponad 100 lat władają kobiety. Beatrix, 4 z kolei monarchini, odziedziczyła tron w wieku 43 lat, po swojej 71-letniej matce Julianie.
Pytanie 2

Amsterdamskie Schiphol to:

Twoja odpowiedź:

największe lotnisko Holandii

Miedzynarodowe lotnisko w Amsterdamie położone jest na terenie byłego jeziora, na wysokości 3 m n.p.m. Zajmuje 4 miejsce na świecie pod względem liczby obsłużonych pasażerów. Pracuje na nim 57 tys. osób!

 

Podróż po Holandii? Koniec języka za przewodnika. Praktyczny kurs holenderskiego nastawiony na komunikację! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 3
Keukenhof to największy ogród kwiatowy w Holandii o powierzchni:
Twoja odpowiedź:

32 ha

Keukenhof to zarazem najwiekszy ogród tego typu na świecie. Otwarty jest dla zwiedzających od końca marca do połowy maja. Co roku zasadza się w nim ręcznie 7 mln cebulek kwiatów, w tym 4,5 mln tulipanów w 87 odmianach.
Pytanie 4

Ile wynosi łączna długość dróg rowerowych w Holandii:

Twoja odpowiedź:

25.000 km

Łączna długość dróg rowerowych wynosi 15 000 km. Szacuje się, że 16 milionów Holendrów posiada łącznie około 13 milionów rowerów! Tym samym rowerów jest dwa razy więcej w całym kraju niż samochodów.

 

Kurs holenderskiego łatwy, jak jazda na rowerze! Praktyczne lekcje, łatwa gramatyka, opieka nauczyciela i zero stresu! LINK SPONSOROWANY

Pytanie 5
Afrikaans to:
Twoja odpowiedź:

język zbliżony do niderlandzkiego używany w Afryce

Język ten jest używany w RPA. Powstał z XVII-wiecznych dialektów niderlandzkiego pod wpływem malajskiego i portugalskiego. Niderlandzkim posługiwali się holenderscy koloniści i urzędnicy, natomiast po malajsku i portugalsku mówili niewolnicy.
Pytanie 6

Nazwa "Holandia" etymologicznie oznacza:

Twoja odpowiedź:

"Niski kraj"

"Holland" pochodzi z germ. holt, oznaczającego "lesisty" oraz land, czyli "kraj". Stąd "Lesisty kraj". Jest to nieoficjalna nazwa kraju, odnosząca się do północno-wschodnich terenów pokrytych przed wiekami lasami. Dziś są to 2 z 12 prowincji Niderlandów: Holandia Północna i Południowa.

 

Poznaj język "Lesistego kraju"! Skuteczny kurs holenderskiego: praktyczne zeszyty, nagrania audio i program do nauki słówek na komputerze. LINK SPONSOROWANY

Pytanie 7
Kto został Królem Strzelców Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 1988:
Twoja odpowiedź:

Dennis Bergkamp

Królem Strzelców ME w 1988 był Marco Van Basten. Jeden z najbardziej utytułowanych i skutecznych piłkarzy lat 80. i 90. Między innymi czterokrotny zdobywca Króla Strzelców ligi holenderskiej lat 1984-87.
Pytanie 8

Holandia jest:

Twoja odpowiedź:

największym eksporterem kwiatów ciętych na świecie

Jednak nie wszystkie są hodowane w samej Holandii. Wielu hodowców przenosi swoją działalność tam gdzie klimat jest korzystniejszy, a płace niższe, np. do Afryki skąd pochodzi 95%, trafiających do nas róż. Kwiaty codziennie są przewożone samolotami do Aalsmeer - giełdę kwiatową koło Amsterdamu.

Pytanie 9
Najwyższy punkt Holandii - Vaalserberg - mierzy:
Twoja odpowiedź:

322 m n.p.m.

Jest to potocznie nazywany "Drielandenpunt", czyli "Punkt 3 krajów" - miejsce, w którym stykają się granice: Holandii, Niemiec i Belgii. Od 2010 najwyższym punktem Holandii będzie góra Mount Scenery (877 m n.p.m.), kiedy to była kolonia holenderska - karaibska wyspa Saba - zostanie na powrót przyłączona do terytorium Niderlandów.
Pytanie 10
Slogan reklamowy "To musi być..." odnosi się do piwa:
Twoja odpowiedź:

Amstel

Slogan ten reklamował piwo marki Heineken. Holenderska firma piwowarska, funkcjonująca pod ta samą nazwą, jest 4 na świecie producentem złotego trunku. Kluczowym elementem wykorzystywanym do dzisiaj w produkcji piwa marki Heineken są drożdże piwowarskie wynalezione w 1888 przez ucznia Louisa Pasteura, H. Eliona.
Pytanie 11
"Holenderską Mona Lisą" określa się:
Twoja odpowiedź:

postać kobiety z obrazu Jana Vermeera "Dziewczyna z perłą"

Obraz uznawany jest za jeden z najwybitniejszych przykładów XVII-wiecznego malarstwa. Stanowił inspirację do powstania powieści historycznej o takim samym tytule, a następnie filmu w reżyserii Petera Webbera. W latach 40 ubiegłego stulecia bardzo podobny obraz został przekazany do National Gallery of Art w Waszyngtonie. Jest to jednak najprawdopodobniej dwudziestowieczny falsyfikat.
Pytanie 12
Madurodam to:
Twoja odpowiedź:

nazwa domu-muzeum, w którym ukrywała się przed nazistami Anna Frank, autorka "Dziennika Anny Frank"

W Madurodam znajduje sie ponad 700 miniatur, przedstawiających najbardziej charakterystyczne budowle Holandii. Wykonane są one w skali 1:25. Nazwa muzeum pochodzi od nazwiska studenta Maduro, który zginął w Dachau podczs II wojny światowej. Zyski z działalności muzeum przeznaczane są na cele charytatywne.
Pytanie 13
Stolicą polityczną Holandii jest:
Twoja odpowiedź:

Haga

Konstytucyjną stolicą Holandii jest Amsterdam. Jednakże to Haga od XVI wieku jest centrum politycznym, skupiającym wszystkie instytucje rządowe jak i międzynarodowe, w tym przedstawicielstwa obcych państw.
Pytanie 14
Kinderkijk to skupisko słynnych 19 wiatraków, które rozciągają się na długości:
Twoja odpowiedź:

około 19 km

System wiatraków rozciąga się na długości około 3 km. Został wybudowany w 1740. Od 1997 widnieją na liście światowego dziedzictwa przyrody UNESCO.
Pytanie 15
Alkmaar to miasto znane turystom z:
Twoja odpowiedź:

najstarszego, działającego w Holandii wiatraka

W 1000-letnim Alkmaar co piątek od kwietnia do września odbywają się słynne na całym świecie targi serów. Sery przenoszone są na specjalnych drewnianych nosidłach zwanych deri przez 4 zespoły mężczyzn ubranych w tradycyjne białe stroje oraz kolorowe kapelusze. Do dzis pracują oni według zasady ustalonej w 1593, kiedy to powołano do życia zawód "przenoszacza serów". Na jednym deri znajduje się do 130 kg sera.
Pytanie 16
Afsluitdijk to nazwa:
Twoja odpowiedź:

tamy oddzielającej słodkowodny zbiornik IJsselmeer od Morza Północnego

Afsluitdijk liczy 32-kilometry długości i została zbudowana w latach 1927-32. Oddziela dziś słodkowodny zbiornik IJsselmeer, a wcześniej słone wody zatoki morskiej Zuiderzee, od Morza Północnego. Poldery powstałe po wysuszeniu części byłej zatoki (łącznie około 150 tys. ha) wykorzystywane są w celach rolniczych.
Pytanie 17
Sinterklaas to Święty Mikołaj w Holandii. Święto, podczas którego dzieci dostają od niego prezenty obchodzone jest:
Twoja odpowiedź:

5 grudnia

Przybywa on do dzieci statkiem parowym z Hiszpanii, razem ze swoimi pomocnikami – Zwarte Pieten (Czarne Piotrki) zawsze w sobotę na kilkanaście dni przed 5 grudnia. Od dnia jego przybycia holenderskie i belgijskie dzieci ustawiają co wieczór przed kominkiem buty, w nadziei na odnalezienie drobnych słodkich prezentów.
Pytanie 18
Znany na całym świecie Holender – Erazm z Rotterdamu – był:
Twoja odpowiedź:

filozofem i teologiem

Erazm z Rotterdamu – jeden z czołowych przedstawicieli Odrodzenia, zakonnik, pisarz, myśliciel, filolog. Głosił, że człowiek jest z natury dobry, a zło wynika z niewiedzy. Pomimo renesansowych postulatów by tworzyć w językach narodowych, pisał wyłączne po łacinie.
Pytanie 19
Amsterdam położony jest nad rzeką:
Twoja odpowiedź:

Spaarne

Miasto położone jest nad dwoma rzekami: Amstel i JI. Ponadto jest poprzecinane gęstą siecią kanałów (około 160), które dzielą je na liczne wyspy. Z tego względu Amsterdam jest często nazywany Wenecją Północy.
Pytanie 20
Jaka część powierzchni Holandii znajduje się poniżej poziomu morza:
Twoja odpowiedź:

25%

Holandia to kraj nizinny. Ponieważ depresje zajmują 1/4 jej powierzchni, a kolejne 35% terenów jest położonych zaledwie do 1 m n.p.m. często, grożą jej powodzie. Z tego względu posiada ona silnie rozbudowaną sieć wałów przeciwpowodziowych. Rozciągają się one na długości około 3,5 tys. km.

mężczyźni z podobnym wynikiem:

Avatar_0_missing_small jerzy62 Avatar_0_missing_small Nederland123 Avatar_0_missing_small moovspot

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...