Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.
Niemiecki
Feed_icon

Kalendarze adwentowe, choinka i pieczona gęś, czyli Święta w Niemczech

Big

Boże Narodzenie w Niemczech to święto bardzo wyczekiwane. Równie ważny w tym kraju jest adwent – czas poprzedzający Boże Narodzenie.


Dwa w jednym przez 40 lat

Podróż po Niemczech to wycieczka śladami ponad 2 000 lat historii widocznej w imponujących zabytkach starówkach i w salach setek muzeów. Jednak na mentalność dzisiejszych Niemców wpływają nie tylko ślady dawnych wydarzeń, ale i historia najnowsza.


Kölner Dom - bogactwo kulturowe Niemiec

Big

Co mają ze sobą wspólnego Katedra w Kolonii (Kölner Dom), Akropol w Atenach (Akropolis in Athen) i Koloseum w Rzymie (Kolosseum in Rom)?


Na ile sposobów można przywitać się po niemiecku?

Big

Ile jest regionów w krajach niemieckojęzycznych, tyle zapewne sposobów przywitania czy pożegnania znajomych.


Trabant – samochód z plastiku

Trabant, produkowany w NRD od 1957, a następnie w zjednoczonych już Niemczech do 1991, nazywany był nazywany popularnie sputnikiem na kółkach, fordem kartonem, trabi, zemstą Honeckera, mydelniczką, trampkiem, skrzydlakiem. Stał się kultowym autem czasów komunistycznych… i nie tylko. Do dziś zarówno w Niemczech, jak i w Polsce funkcjonuje wiele klubów miłośników trabantów...


Das Lied der Deutschen, czyli hymn państwowy Niemiec

Wszyscy chyba kojarzą pierwsze słowa tej pieśni: “Deutschland, Deutschland über alles…”, jednak nie wszyscy wiedzą, że za wykonanie publiczne pierwszej zwrotki tej pieśni, można narazić się na ostracyzm.


Autostrada (niem. Autobahn)

Big

Autobahn to droga publiczna o ograniczonej dostępności, przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych, cechująca się bezkolizyjnymi skrzyżowaniami oraz podzielona na pasy ruchu dla różnych szybkości i kierunków” – tak brzmi jej oficjalna definicja.


Zdrajczyni narodu niemieckiego, czy bohaterka wojenna?

Big

W czasie wojny w Niemczech postrzegano ją jako wroga swojej ojczyzny, jednak po latach przyznano jej tytuł honorowej obywatelki miasta Berlina. O kim mowa? O Marlenie Dietrich.


Pochodzenie niemieckich nazwisk (Deutsche Familiennamen)

Wiele rodzin na świecie jest pochodzenia niemieckiego, lub posiada niemieckie nazwisko.


Historia niemieckiej legendy

Big

„Mydelniczka”, „Zemsta Honeckera”, „Ford Karton”, „PVC auto” , “Trampek” – to niektóre tylko określenia na Trabanta, samochód, który dla obywateli Wschodnich Niemiec był szczytem luksusu.


All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...