Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Niebieski powiew chłodu

Pierwsze skojarzenie z niebieskim? Policja? Tak, niebieskie mundury mają kojarzyć się z siłą, męskością, zdecydowaniem. A może niebo, które przywołuje na myśl spokój, ukojenie, relaks?
Big

W taki sposób działa na nas barwa niebieska – uspokajająco i łagodząco. Pozytywnie oddziałuje na osoby zestresowane, choć nadmiar niebieskiego może wywołać uczucie chłodu, wyobcowania czy przygnębienia. Doskonale oddaje tę zależność język angielski, gdzie wyrażenie „I’m blue” znaczy dosłownie „Jestem niebieski”, zaś w przenośni „Jestem smutny”.

Niebieski z racji swojego uspokajającego oddziaływania doskonale nadaje się do sypialni, natomiast nie jest polecany do jadalni, w której może hamować apetyt. Błękit stosuje się także w miejscach związanych z wodą czy higieną, a zatem np. w łazienkach czy na basenie. Skojarzenia niebieskiego z czystością wykorzystują np. producenci wód mineralnych, którzy używają do pakowania swoich produktów na ogół niebieskich butelek.

Osoby lubiące kolor niebieski zazwyczaj panują nad swoimi emocjami, są lojalne, powściągliwe i wytrwałe. To też osoby konserwatywne i ceniące prawdomówność, jak również niezwykle oddane dzieciom. Z tym ostatnim związana jest postać księżnej Windsoru, która w czasie ślubu z Edwardem VIII w 1937 roku miała na sobie błękitną suknię. Odcień ten nawiązywał do wielowiekowej tradycji nakazującej pannie młodej mieć coś niebieskiego na sobie jako symbol przyszłego macierzyństwa. Do dzisiaj zresztą panny młode kultywują tę tradycję, zakładając pod sukienkę niebieską podwiązkę…

 

Jaki kolor wnętrza pasuje do Ciebie? Praktyczny kurs projektowania wnętrz: projektowanie, zasady kompozycji, dobór elementów wyposażenia wnętrz. LINK SPONSOROWANY

 

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...