Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Nadgodziny bez wykonywania pracy?

Czy to możliwe, aby w prawie pracy istniał przepis, który gwarantuje pracownikowi wynagrodzenie dodatkowe za pracę w nadgodzinach w sytuacji, gdy nie świadczył on w tym czasie pracy?

Okazuje się, że tak! Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy (art.2373) pracodawca ma obowiązek organizować szkolenia z zakresu przepisów bhp w „czasie pracy”. Nie ma zatem możliwości przeprowadzenia takich szkoleń poza czasem pracy, gdyż każdy bez wyjątku czas trwania szkolenia będzie tu – z definicji kodeksowej – „czasem pracy”!

Tak więc pracodawca, który zorganizuje dla pracowników szkolenie bhp – na przykład w sobotę, która jest dniem wolnym od pracy w tym przedsiębiorstwie, lub po zakończeniu przez pracownika pracy w innym dniu roboczym, tym samym poleci pracownikom świadczenie pracy w nadgodzinach i być może sam nawet nie będzie o tym wiedział. Ale to nie wszystko! Zobowiązanie pracownika do uczestniczenia w szkoleniu bhp po zakończeniu dnia pracy albo w dzień ustalony jako dzień wolny od pracy (wynikający z obowiązującej w Polsce normy 40-godzinnego tygodnia pracy), spowoduje, że pracodawca naruszy przepisy o czasie pracy i popełni wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny! 

 

Niezbędnik kadrowca i pracownika - kurs "Specjalista ds. kadr i płac": zawieranie umów, naliczanie wynagrodzeń, przykłady z życia. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...