Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Świetlne kable Internetu

Czy wiesz, że Internet istnieje dzięki światłowodom? Ilekroć korzystamy z Internetu, oglądamy program telewizyjny w „kablówce” czy rozmawiamy przez telefon, głos i obraz, który słyszymy i widzimy, dociera do nas za pośrednictwem łącz światłowodowych.

Światłowody to bardzo cienkie włókna ze specjalnych rodzajów szkła lub tworzyw sztucznych. Produkuje się z nich przewody i kable. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii pozornie kruche szkło nie pęka nawet przy mocnym zgięciu. Informacja przesyłana przez światłowód jest impulsem elektrycznym zamienionym na odpowiednio zmodulowaną wiązkę świetlną. Jednym włóknem można przesyłać bardzo dużą ilość informacji na jednostkę czasu, a co ważne – światłowód nie jest wrażliwy na zakłócenia elektromagnetyczne jak w przypadku metalowych przewodów i kabli.

Światłowody wykorzystuje się również w nowoczesnych samolotach. Pilot wychylając drążek manewrowy, sprawia, że impuls optyczny jest wysyłany światłowodem do urządzeń wykonawczych, gdzie ponownie zmieniany jest na moment mechaniczny i zawiaduje położeniem lotek, sterem wysokości i kierunkiem samolotu. Jest to tzw. sterowanie FBL (Fly-By-Light), czyli „latanie przez światło”. Podobne systemy sterowania stosuje się czasem w nowoczesnych, luksusowych samochodach osobowych oraz w wyścigowych bolidach formuły 1. Również lekarze wykonujący diagnostykę endoskopową lub zabiegi stomatologiczne powszechnie wykorzystują dobrodziejstwo płynące z wynalezienia światłowodu.

 

Jak korzystać z sieci? Kurs "Windows, Word, Excel... Internet" - komputerowe prawo jazdy. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...