Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Działanie kolorów – potwierdzone naukowo

Wpływ koloru na psychikę, nastrój i zachowanie człowieka jest niezaprzeczalny. Istnieje wiele naukowych dowodów potwierdzających, jak bardzo możemy sobie pomóc, ale też zaszkodzić, za pomocą kolorów zastosowanych w naszym otoczeniu.
Big

Temu zagadnieniu poświęcili uwagę amerykańscy psychologowie, przeprowadzając pewien eksperyment. Polegał on na obserwowaniu zachowań ludzi zamkniętych w dwóch pomieszczeniach - jednym wymalowanym w kolorze czerwonym, drugim – w niebieskim. Na początku zachowanie ludzi w obu grupach były podobne – ludzie śmiali się, rozmawiali, byli uprzejmi w stosunku do siebie. Jednak po upływie dłuższego czasu w pokoju czerwonym nasilały się negatywne emocje, uczestnicy projektu byli pobudzeni, nie potrafili spokojnie pozostać w jednym miejscu, często dochodziło do sprzeczek. Wielu poprosiło o wcześniejsze zakończenie eksperymentu, nie mogąc już wytrzymać w pomieszczeniu. Odwrotnie zachowywały się osoby przebywające w pokoju niebieskim. Z biegiem czasu ludzie stawali się spokojniejsi, mniej skorzy do rozmów, za to z chęcią siadali i zamykali oczy, poddając się znużeniu. Z tej grupy nikt nie prosił o wcześniejsze zwolnienie z udziału w badaniu. Zaobserwowane reakcje ludzi doskonale świadczą o sile oddziaływania kolorów, w tym przypadku czerwonego – pobudzającego, aczkolwiek zbyt dominującego i męczącego na dłuższy czas, oraz niebieskiego – uspokajającego, a w końcu wywołującego senność. Wniosek? Choć na co dzień nie zwracamy na to uwagi, nasze samopoczucie w dużym stopniu zależy od kolorów wokół nas!

 

Oddziaływanie kolorów we wnętrzu. Praktyczny kurs projektowania wnętrz - dobór kolorów i wyposażenia, nauka projektowania, historia architektury wnętrz. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (0)

All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...