Wakacje za granicą? Przełam barierę i podszlifuj język jeszcze przed wyjazdem.

Autostrada (niem. Autobahn)

Autobahn to droga publiczna o ograniczonej dostępności, przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych, cechująca się bezkolizyjnymi skrzyżowaniami oraz podzielona na pasy ruchu dla różnych szybkości i kierunków” – tak brzmi jej oficjalna definicja.
Big

Jednak dla wielu Niemców “Autobahn”  to o wiele więcej, niż opisuje definicja. Dla wielu z nich oznacza ona “radość i wolność jazdy”(Fahrspaß und Fahrfreiheit).

Kein Tempolimit (brak ograniczenia prędkości). Na większości niemieckich autostrad nie ma ograniczenia prędkości, w przeciwieństwie do wielu krajów europejskich, gdzie limit prędkości waha się pomiędzy 110 do 130 km/h.  

Niemcy posiadają jedną z największych sieci autostrad na świecie. Pojęcie “Autobahn” istnieje od 1929 roku. Pierwsza niemiecka autostrada prowadziła z Kolonii do Bonn i została otwarta w 1932 roku. Rozbudowa sieci autostrad w Niemczech na wielką skalę rozpoczęła się w 1933 roku. Wbrew ogólnie panującej opinii, budowa autostrad wcale nie miała służyć przygotowaniom do wojny, chociaż zbiegła się w czasie z przejęciem władzy  przez NSDAP w Niemczech w tym samym roku.

Autobahnen heute (obecne, dzisiejsze autostrady) uporządkowane są numerycznie. Drogi krajowe przebiegające na linii północ- południe numerowane są liczbami parzystymi, a te biegnące z w kierunku wschód – zachód liczbami nieparzystymi.

Autobahn – to również tytuł albumu niemieckiego zespołu Kraftwerk, grającego muzykę elektroniczną. Pomysł na płytę był prosty, a jednocześnie dość oryginalny. Muzycy podczas długich i nudnych podróży Garbusem po autostradach niemieckich nagrywali otaczające ich odgłosy, które po zmiksowaniu i udziwnieniu syntetycznymi efektami dały ciekawe utwory i przyniosły muzykom sławę również za oceanem.

 

Kurs niemieckiego bez limitu prędkości. Słownictwo, gramatyka, praktyczne wskazówki. LINK SPONSOROWANY

Komentarze (1)

Avatar_0_missing_thumb
Waldi (dodano 25 Luty 2011, 20:14)
A-20 biegnie od Lübeck do Rostoku,A-24 z Hamburga do granicy Polski, a A2 z Oberhausen przez Hannover do
Magdeburga, a wiec z zachodu na wschod, niema reguly w
numeracji Autostrad w Niemczech(A1 biegnie z Lübeki do
Bremy a A7 z Flensburga poprzez Hannover, Kassel, do
Kempten i granicy Austrii.
A-20 biegnie od Lübeck do Rostoku,A-24 z Hamburga do granicy Polski, a A2 z Oberhausen przez Hannover do Magdeburga, a wiec z zachodu na wschod, niema reguly w numeracji Autostrad w Niemczech(A1 biegnie z Lübeki do Bremy a A7 z Flensburga poprzez Hannover, Kassel, do Kempten i granicy Austrii.
All rights reserved Mamwiedzę.pl
Ładuję...